LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kor/I t uit Zaturdag avond. MAANDAG, 16 JULIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 Julij. Wij rueenen de aandacht te moeten vestigen, op de eerlang alhier te hon den Tentoonstelling van Plantendoor de Koninkl. Nederl. Maatschappij tot Aanmoediging van den Tuinbouw. Wij vleijen ons dat die Tentoon stelling op den bijval, inzonderheid van onze Stadgenootenzal mogen reke nen. Zij zal geopend worden op Zondag den 22steD Julij ten 12 ure, voorts Maandag den 23sle" tot en met Woensdag 25 Julij, van 10 uur des morgens gedurende den geheelen dag. Zij wordt gehouden in de Academische manége aan de Cellebroêrsgracht, door het Ed. Achtb. Bestuur dezer Stad, tot dat einde op de meest heusche wijze aan de Maatschappij afgestaan. Het is na een zorgvuldig onderzoek gebleken, dat dit gebouw het eenig daartoe geschikte is. Van vele zijden heeft de Maatschappij toezegging van in te zenden ge wassen. Er wordt geene moeite noch kosten gespaard om deze Tentoonstelling, de eerste van dien aard, welke alhier wordt gehouden, wel te doen slagen. Sedert onze vorige opgave zijn alhier bijgekomen 64 Cholera-lijders, overleden 31, hersteld 7. Totaal 592, overleden 332, hersteld 111, in behandeling 149. Sedert het begin der Zomcr-Epidemie zijn in het Cholera-Hospitaal op genomen 116 zieken, waarvan overleden 75, hersteld ontslagen 19, in be handeling 22 van de laatsten zijn 13 herstellende. De tegenwoordige Minister van Justitie, Jhr. Mr. H. L. Wichers, heeft, naar men verneemtzijn voornemen bekend gemaaktom na den afloop der beraadslagingen van de wet op de vreemdelingenzijn ontslag aan Z. M. te verzoekenwegens den toestand zijner gezondheid. Het Bestuur van de Jagt-cJub te Rotterdam heeft bekend gemaakt, dat de wedstrijd den 18den geen voortgang zal hebben. Met volgend jaar zal te Utrecht een zwem-wedstrijd worden gehouden, waartoe alle voorname zwemmers zullen uitgenoodigd worden om naar eenen kapitalen prijs en premie mede te dingen. Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, te Rotterdam heeft bedankt voor de betrekking van Secretaris der Commissie van Landbouw in Zuid-Holland, waartoe hij onlangs door Z. M. was benoemd. De Raad van bestuur van het Athenaeum te Maastricht heeft ter ver vulling van de betrekking van Leeraar in de Ned. taalgeschiedenis, aardrijks kunde en schoonschrijven, waaraan een jaarwedde van 700 verbonden is, diegenen opgeroepen die de bevoegdheid hebben lot het geven van genoemd onderrigt, om zich met vrachtvrije brieven bij den Raad aan te melden voor 10 Augustus aanst. De Stoomboot Willem I, waarmede 11. K. H. Prinses Marianne de reis naar Palestina onderneemt, is den 9 lcn te Havre op stroom gekomen. H. K. H. was den vorigen dag te Diepe aan wal gestapt en zou zich den volgenden dag naar Havre begeven en met de stoomboot de reis naar Bordeaux voortzetten. 'sGRAVENHAGE, 14 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroonden Baron J. W. C. van Ittersum, Oud-Burgemeester van Groningen. De Staats-Cour. bevat een besluit van Z. M.waarbij ten behoeve van zoodanige burgerlijke ambtenaren, die door maatregelen tol bezuiniging, bij de onderscheidene vakken van beheer buiten betrekking geraken en geene aan spraak hebben op pensioen, bepaald wordt, dat aan de zoodanigen wachtgeld zal worden verleendberekend voor ambtenaren die op den dag waarop het ontslag ingaatden ouderdom van veertig jaren hebben bereiktnaar den maatstaf, in de eerste afdeeling der wet van den 9df,! Mei 1846 voor de be rekening van pensioen aangenomen met dien verstande dat het wachtgeld ten minste be haagt de helft van het tractement dat door hen op het tijd stip van het ontslag wordt genoten. Voor zooverre het te vcrleencn wachtgeld de helft van dat tractement zou moeten te boven gaan, zullen de bij art. 2 bedoelde voorstellen aan Ons niet mogen worden aangebodendan nadat de staten van dienst van de daarbij betrokken ambtenaren bij het departement van Finantiën zijn onderzocht. Aan ambtenaren die op den dag waarop hun ontslag ingaat, den ouderdom Van veertig jaren nog niet hebben bereikt, mag wachtgeld worden toegestaan voor den tijd van vijf jaren en het bedrag daarvan gesteld op twee derde gedeelten van het tractement dat door hen op het tijdstip van het ontslag wordt genoten. Het wachtgeld mag, onverschillig tot welke der beide catcgorien de ambte naren behooren, nimmer de som van 3000 'sjaars te boven gaan. Arlt. 6, 18 en 20 der wet van 9 Mei 1846 zijn op de ambtenaren van beide categorien toepasselijk, voor zoo verre zij zulks mogten verkiezen en de voorwaarden bij die wet gesteld vervullen. Art. 4. Ambtenaren op wachtgeld gesteld die mogten weigeren functien te aanvaarden, waarvan de daaraan verbonden belooning gelijkstaat met of over treft het bedrag van hun wachtgeld, verliezen dadelijk alle verdere aanspraak op genot van dat wachtgeld. In de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag heeft de com missie verslag uitgebragl over het wetsontwerp op vreemdelingen. De beraad slagingen worden bepaald op aanstaanden Maandag ten 11 ure. Door de aflredende Commissie tot de verzoekschriften wordt verslag nitge- bragt op stukken die zich nog in hare handen bevonden. Twee worden ter zijde gelegd, drie ter griffie bestemd, onder anderen een van F. van Brakell, op den huize den Eng, onder Iienden tot vaststelling van wettelijke bepa lingen op de afkoopbaarheid van tienden. De Heer van Zuylen van Nyeveldt verlangt dat dit adres ook bij afschrift worde verzonden aan den Minister van Binncnl. Zaken. Hij wil aan die ver zending de beteekenis hebben gegeven dat bet hier een onderwerp geldt, dat eene spoedige voorziening bij de wet vordert. De Heer Thorbecke herinnert dat de Kamer het regt heeft tot het doen van interpellatiënzoowel mondeling als schriftelijk, alsmede tot het houden van eene enquette. Het eenvoudig verzenden van requesten aan Ministers blijft zonder gevolg. De vorige Spreker gelooft dat enquette noch interpellatie bier in aanmer king kunnen komen, maar dat de Kamer wel een blijk van belangstelling geven kan. De Heer Thorbecke zegt niet dat enquette of interpellatie, hetzij monde ling, hetzij schriftelijk, in deze zou kunnen worden toegepast, maar gelooft niet dat het zake is eene beslissing te nemen die niets beteekent. De beraadslagingen worden gesloten. Ten eerste wordt besloten tot het nederleggcn van het bedoelde adres. Ten tweede wordt, met eene meerder heid van 36 legen 9 stemmen aangenomen het voorstel tot verzending aan den Minister van Binnenl. Zaken. Tegen hebben gestemd de Hecrcn van der Lindenvan Eekde Man van NaamenGroen van Prinslerer, üullert, van Randwijck Thorbecke en Duymaer van Twist. Daarna wordt de zitting opgeheven tot Zaturdag, wanneer men zal beraad slagen: 1». over de voordragt nopens de Pharmacopoea Neerlandica, en 2°. over die nopens de heffing van opcenten in Noord-Brabant. In de Zitting van do Tweede Kamer van hedenis op voorstel des Voorzitters besloten, de beraadslaging over bet ontwerp betrekkelijk het inko men des Konings te bepalen op Dingsdag en die over de voordragt wegens de Krooneigendommen Woensdag aanst. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot invoe ring van de Pharmopoea Neerl. en Nederl. Apotheek. De Heer Wes- terhofl' heeft eene uitgebreide rede gehouden tot verdediging van bet ontwerp uit een wetenschappelijk oogpunt; maar ziet bedenking in de verwijzing in het ontwerp naar vorige wetten en hesluiten; hetgeen bij ondoelmatig en nadeelig acht en belemmerende voor de regten en vrijheid der medicizijns ondanks ziet bij zich daarom verpligt tegen het ontwerp te stemmen. Daarna hebben nog het woord gevoerd de Heeren Focker, van Hasselt, Thorbecke, Lotsy, de Minister van Binnenl. Zaken, Costerus en Donker Cur- tius. (De beraadslagingen duren nog voort.) In de zitting der Prov. Staten van II. Donderdag is met 51 tegen 6 stemmen beslist, dat de benoeming van een Prov. Architect niet bij Gedep. maar bij de Prov. Staten moet geschieden tegen hebben gestemd de Heeren v. d. Wall, v. d. Wynporsse, de Witte v. Citters, Fahcr v. RiemsdykGe- vaerts, Hoffman, Byleveld A. v. Well en v. Heteren Gevers. De Commissie voor de prov. begrooting voor 1850 brengt verslag uit. Die bcgrooling is, zoo in ontvangsten als in uitgaven, op voorstel der Commissie, goedgekeurd, gelijk die door de Gedeputeerde Staten is voorgedragen. Alleen

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1