KCJlST-OIilE. en de Poolsche Generaal Sinayde. Een groot aantal dezer vlugtelingen nam dienst bij het Fransche vreemdenlegioen cn werd terstond naar de havens aan de Middellandsche Zee gezonden. Aan degenen die eenig middel van bestaan hebben en geen dienst nemen, is de Vendée tot verblijf aangewezen, wer- waarts zij zich dadelijk moeten begeven. ITALIË, ROME, 2 Julij. De bestorming in den nacht van den 308t«" Junij beeft (schrijft de Generaal Ondinot aan den Minister van Binnenl. Zaken te Parijs) de uitkomst gehad die ik er van wachtte: sedert gisteren avond heeft de Raad van Rome ons openingen gedaan ter onderwerping. Onze troepen bezetten het Rastion N®. 9 de poorten San Paolo, Portese cn San Pancracio zijn voor ons geopend. Er zijn beschikkingen gemaakt, dat het bezetten van Rome met de meeste orde plaats hcbbe. De krijgstucht onzer soldaten evenaart hunnen moed. De Admiraal Tréhonart heeft den 3deD Julij nog uit Civita-Vecchia aan den Minister van Marine geschreven, dat alles strekt om te doen gelooven, dat het leger te Rome op voorwaarden zal ontvangen worden, die met de bedoe lingen en belangen van Frankrijk zullen strookcn. Uit Turyn wordt gemeld, dat de begonnen vredesonderhandelingen met Oostenrijk weder waren afgebrokenomdat deze Mogenheid nieuwe eischcn deed, waaraan de Regering van Sardinië niet kon voldoen; onder anderen dat het Vorstendom Monaco aan haar zou worden afgestaan. PRVISiEK. BERLIJN, 4 Julij. Volgens de laatste berigten hielden de opstandelingen Rastadt nog bezet en hadden zij aan den Pruissischen parlementair, die de vesting kwam op- rischengeantwoorddat zij zich tot het uiterste verdedigen zouden. De voorraad van levensmiddelen moet echter in de vesting zeer gering zijn, zoo dat men de overgave spoedig te gemoet ziet. Omtrent de gevangen genomen opstandelingen wordt gemeld, dat zij zoo verwilderd en door voortdurende dronkenschap zoo verdierlijkt zijn dat zij het voorkomen van woeste Indianen hebben de grootste gruwelen zijn door hen bedreven. Uit Stultgardt wordt van den 2dcn gemeld, dat de Koning van Wur- temherg eene vergadering van volksvertegenwoordigers had opgeroepen om te beraadslagen over eene herziening der grondwet. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 Junij. De Maarschalk Paskewilz heeft eenen prijs van 40,000 rochels gesteld op het hoofd van den Poolschcn Generaal Bern welke in Hongaarsche dienst is. Volgens hier aangekomen berigten heeft de Russische legerafdet-ling die over Dukla in Hongarije in binnengerukt, tusschcn Epcries cn Kaschau het 35,000 man sterke Hongaarsche leger van Dembinski, den 228tcn en 23sten na een moorddadig gevecht, waarin de ouds bekende dapperheid cn volharding der Russen alle hinderpalen overwon, geslagen en verstrooid, en 35 kanonnen met eene groote hoeveelheid krijgsbehoeften buit gemaakt. De vijand vlugtte zoo overhaast, dat de te zijner vervolging afgezonden Russische magt hem niet kon bereiken. De strijd was van beide zijden met zooveel hard nekkigheid gevoerd, dat de Russen, volgens eigene opgaven, niet minder dan 3000 man aan dooden gekwetsten en vermisten verloren hebben ter wijl het verlies der Hongaren meer dan het dubbel daarvan moet bedragen. Ook heeft de Generaal Luders den 20sten na in een hevig gevecht den bergpas van Tömös vermeesterd en den opstandelingen elf kanonnen afgeno menKronsladt (in Zevenbergen) bezet, cn den volgenden dag decitadel dier stad tot de overgave genoodzaakt. WEIT-I1VDIE, Een bijzonder herigt uit Curasao van den 7den Junij bevat het volgende: Eenige dagen geleden kwam alhier binnen een Amerikaansche oorlogskorvet, the Germantown, benevens een Engelsche oorlogsbrik the Houndde laatste uit St. Domingo, aan boord hebbende den President der republiek Dominica, Ximenes, en zijne Ministers, te zamen 19 personen, welke de republiek zijn ontvlugt op den aantogt van Generaal Santana en de daarop gevolgde inne ming der hoofdstad, door dien Generaal, die, na de krijgsmagt der Hui'tia- nen verslagen en tot over de grenzen terng gedreven te hebbenhet onmag- tig wanbestuur van Ximeneswelke zijne nadering naar de hoofdstad had doen verbiedenheelt omver geworpen thans wordt gezegd dat er sprake is om Dominica onder het protectoraat van Frankrijk te stellen. Zulke bezoe ken zijn ons niet aangenaam vermits daarmede steeds zaden worden aange- bragt cn uitgestrooidwelke nadeelig zijn voor den geest onzer slaven. OOST-INDIE. Door den voorleden maand aangekomen landpost worden, omtrent de ge vonden steenkolenmijnen de volgende berigten medegedeeld Gedurende het aanwezen van den Gouverneur Weddik ter Zuid- en Oost kust van Borneo, tot tuchtiging van Iladjie Mohamad Arip, heelt hij het nieuwe etablissement voor de uitdelving van steenkolen te Pengaron aan de soengie Batoe-api bezocht. Hetgeen vroeger verzekerd is omtrent den rijkdom en de uitgestrektheid van de aldaar aangetroffen lagen heeft hij bewaarheid gevonden, voor zoover zulks kon worden beoordeeld uit de 5 thans aangelegde galerijen. Ook de hoedanigheid der steenkolen schijnt voldoende te zijn. Zoo op de rivier als op zee, is met 's Lands stoomschip Onrust een afstand van niet minder dan 270 Duitsche mijlen afgelegd, gedurende welken tijd uit sluitend van deze kolen is gebruik gemaakt. Men heeft toen bevonden dat ze weinig achterstaan voor de goede Engelsche steenkolen. Het transport van de mijnen naar Banjcrraassing kan met weinig kosten geschieden, en zou niet hooger komen dan op ƒ1.30 de ton; terwijl zulks later, wanneer aan alles eene betere regeling gegeven is, nog zou verminde ren. De gezondheidstoestand van het personeel liet weinig te wenschen over, hetgeen den gunstigstcn invloed uitoefende. Ook van Pontianak werden steenkolen te gemoet gezien; zijnde lot het aan den gang brengen der zaak een contract gesloten met den pangerang Bandhora, voor de levering van 700 Amsterdamsche steenkolentegen den prijs van 1.25 de pikol. Gedurende de twee eerste maanden van 1849 hebben de inkomende cn uitgaande regten op Java cn Madura zuiver opgebragt ƒ936,914.05} zijnde ƒ241,248.23 en ƒ303,910.56 meer dan gedurende de twee eerste maanden van 1847 en 1848. Volgens de laatste berigten omtrent den stand van het rijstgewas op Java waren de vooruitzigten over het algemeen gunstig. KERKNIEUWS. 's GRAVENH AGE6 Julij. Gisteren is door den Breeden Kcrkcraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente, uit het vroeger geformeerde npgental beroepen de Wel-Eerw. Z. Gel. Heer J. J. van Oosterzee, thans Predikant te Rotterdam. Het drietal bestond uit DD. van Oosterzee, Blaauw en Strieker. AR VERTEN TIEN. De Ondergeteekenden beluigen hij deze, ook namens betrekkingenhun nen hartelijken dank, voor de bewijzen van belangstelling hij hun huwelijk ontvangen. W. F. C. A. TRUFFINO. A. W. H. TRUFFINO, Letderdorp, 7 Julij 1849. Coebergh. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot ontvangen, betuig ik, ook namens mijne Ouders en verdere betrekkingen, mijoen hartelijken dank; en maak ik tevens van deze gele genheid gebruik, mij in de welwillendheid mijner geëerde begunstigers bij voortduring aan te bevelen. Letden, H. M. J. LA RIVIÈRE, 6 Julij 1849. Wed. P. C. Meritn. Bij onderhandsche acte van 1°. Junij 1849, behoorlijk geregistreerd, ia tusschcn de Heeren J. C. van DORSTEN en K. KANTEBEEN, Smeden te Leydenaangegaan eene Vennootschap tot het uitoefenen eener Smederij, voor gemeenschappelijke rekening, onder de Firma van van DORSTEN en KANTEBEEN, en zulks voor den tijd van twee jaren, gerekend tc zijn inge gaan met den lstcn Junij dezes jaars. Geschiedende deze aankondiging naar aanleiding van art. 28 van hel Wet boek van Koophandel. DE RANGREGELING in het Faillissement van PIETER VLIELAND, te Boskoopis ter GrifEe der Arrondissements-Regtbank gedeponeerdom aldaar te verblijven gedu rende veertien dagen na deze aankondiging, ter inzage van belanghebbenden. De Curator in voornoemd Faillissement, H. KLEINHOONTE. Het MIDDEL, door eene liefdadige Zuster, te Hoplinisbij Armenlières tegen de Clioler» uitgevonden cn met succes bij velen aangewend, be vindt zich, benevens het Recept, bij SANDER en BARNING, in de Vernis stokerijbuiten de Koepoort, in de Witte Laan alhier, die, ter voorko ming of herstel dezer vrcesselijke Ziekte van hunne Naluurgeuootentegen betaling der onkostenzich met de uitgifte hiervanvan des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, wel hebben willen belasten. Leyden6 Julij 1849. De IAJJXST.OBjÏE van de Heeren BRASPOT COMP. te Amsterdam is alleen verkrijgbaar gesteld voor Leydenhij den Depothouder G. FREERS Oude Vest Wijk V N°. 401. Deze MIAE walmt niet, brandt witter dan Gaz, bevriest nooit en is voordceliger dan Patent-Olie; thans is de prijs 44 Cts. de Ned. Kan. Ondertrouwd A. J. de BAAS met G. van CHARLDORP. en J. VOGELENZANG met H. F. tan CHARLDORP. Letden, 6 Julij 1849.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3