LEYDSCHE COURANT.; V N°. MAANDAG, 9 JULTJ. 1849. De Courant wordt Maandag, Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Woensdag en Die van Maandag komt /.'f- A V De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 7 Julij. Sedert onze vorige opgave zijn liier bijgekomen 23 cholera-lijders; overleden 31, hersteld 43. Totaal 411; overleden 232, hersteld 73, in behandeling 106. Curatoren van bet Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam hebben eene oproeping gedaan ter vervulling van den post van Eceraar in de Handelswe tenschappen aan die schoolbelanghebbenden moeten zich aanmelden vóór 1 Augustus eerstk. De eerste algemeene Vergadering van de Ned. Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunde zal gehouden worden te Arnhem den 30 en 31stcn Julij. De beroemde toonkunstenaar J. G. Bertelinan, zal een driestemmig Koraalboek voor Huisgezinnen, Zangscholen en Kerk uitgeven, 't I'rotestantsch Zanggezelschap te Arnhem, dat reeds zooveel deed tot verbetering van 'l kerk gezang, teekende op dit Koraalboek in voor 300 exemplaren. 'SGRAVENHAGE, 7 Julij. Z. M. is door den Koning van Hanover begiftigd met de Orde van St. Joris. Z. M. heeft benoemd tot Commandeurs der Orde van de Eikenkroon den Schout bij Nacht Arriens, Mr. A. J. Borret, Staatsraad-Gouv. van Noord- Brabandden Ileer J. G. S. van Breda, Directeur van Teijlers Museum; .1. IV. C. Baron van lltersum Oud-Burgem. te Groningen; Mpnson gepens. Kol.; J. J. van Muiken, Maj.; Baron A. F. J. E'. J. d'Omphal, Gcn.-Majoor, en 1'. Bruijning, Kap.-Luit. bij de Marine; tot Ridders met de Star dier Orde, XV. A. Baren Schimmelpenninck van der OijeMin. van Staat, Gouv. van Gelderland, en IE J. Travers, Consul-Gen. te Mannheim, en tot Ridders den lleer AuguslinProc. van Slaat, te Diekirch eu Aud.-Mil. bij 't Luxem- burgsch Bonds-contingent; J. J. Engeringh, Kapitein; P. E. J. T. de la Fon taine, le Luit. bij gemeld contingent; C. L. J. d'Olimart, Proc. van Staat te Luxemburg, en den lieer M. Verzweyvel, Kunstplaatsnijder te Antwerpen. Z. M. heelt den fungerenden Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Koloniën P. van Swietenop zijn verzoek op de meest eervolle wijze onthe ven van de waarneming der functiën, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezene diensten terw ijl de lieer C. F. Pahud laatstelijk Directeur der producten en civile magazijnen in Ned. Indië, thans met verlof hier te lande, voorloopig in ziji e plaats is benoemd. Z. M. heeft den Heer Mr. J. van Riemsdijk Jr., Plaatsvervangend Regter in de Rogthank en Procureur te Almelo, benoemd tot Kantonregter aldaar. Z. M. bevindt zich tot heden nog op het Loo. Aldaar is den 4^en eene deputatie uit Luxemburg bij Z. M. ten gehoore toegelaten. Gisteren is in deze residentie overleden de Heer Mr. J. II. Scholten van Oud Haarlem laatstelijk Oud-President van het Hoog Gcregtshof en van het Hoog Militair Gercglshof in Nederl. Indië, die, tijdens zijn verlof bier te lande, de grondslagen heeft gelegd van de nieuwe wetgeving, die in Indië is ingevoerd. De Sub-Commissie voor het Arrondissement Roermond tot het opriglen van een standbeeld te 's Gravcnhage, voor wijlen Z. M. Koning Willem II, bcrigt dat het heeft ontvangen ƒ1,237.49}. In de zitting der Provinciale Stalen van gisteren, brengt de Heer Slin- gelandl een voorstel ter tafel betreffende de vereeniging van gemeenten, en verlangt dat men onderzoeke in hoe verre het noodzakelijk zij om gebruik te maken van het regt, bij art. 134 der Grondwet toegekend, ten einde den Koning kenbaar temaken, het verlangen der Staten, om de gevorderde ver eeniging van gemeenten niet verder uit te strekken, dan van die beneden de 2,000 zielen, en daar bij de Regering, het plan beslaat, om zulks te doen ten opzigte van gemeenten van 3 tot 5.000 zielen, ja zelfs van 10 tot 12,000, dat aan dit voornemen in het belang der ingezetenen geen gevolg worde gegeven. De Voorzitter stelt dit voorstel in handen eencr commissie, hestaande uit de Heeren van Hoogendorp, Koetsveld, Rijnbende, Begram van Jaarsveldt, A. van Weel Dz. en L. Kluit. Voorts worden verscheidene verslagen uitgebragt en aanvragen tot toelagen voor gemeente-wegen of andere openbare werken behandeld, onder anderen over een toelage van ƒ3,000, die de stad Gouda verlangt voor uitdieping van den IJssel. Nadat de Heeren Ravenstcin McdemblikCaan en Jongkindt Cornnckdeswegens het woord hebben geioerdwordt overeenkomstig het voorstel der Commissie in deze zaak, dit adres gesteld in handen van Gedep, Staten om daarop nader terug te komen. De President geeft kennis, dat er op dit oogenblik gcene verslagen over ar.dere onderwerpen gereed zijn maar dat er inlusschen nog gewigtige zaken aanhangig zijn, waarover spoedig rapport dient te worden uitgebragt, die nogtans morgen niet zullen kunnen gereed zijn. Hij stelt alzoo voor, de zit ting te verdagen tot aanstaanden Woensdag ten 12 ure. Dienovereenkomstig wordt besloten en daarop de zitting opgeheven. Uittreksel uit het Verslaggedaan door de Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zuid- Holland, in de geivone Vergadering gehouden le ,s Giavenhage, op Dingsdag den 3Jen Julij 1849. (Vervolg van ons vorig nommer.) Bij 6, de gezondheidstoestand wordt opgegeven dat het getal der per sonen in deze provincie, sedert het uitbreken der cholera tot op den 31slc0 Mei 11. door de ziekte aangetast, bedroeg 4349 waarvan 2334 zijn overle den en 1381 hersteld; terwijl er toen nog 134 onder geneeskundige behan deling bleven. Bij 7, Geneeskundige dienst, wordt gemeld: omtrent den toestand van het Ceciliae Gasthuis te Leydenzijn bedenkingen in het midden gebragl, welke tot liet instellen van een opzettelijk onderzoek hebben geleid, terwijl door het Stedelijk Bestuur is erkend, dat de tegenwoordige inrigling van dat gesticht tot verpleging van zieke armengroote verbeteringen behoefde en dat de ge neeskundige dienstdaarmede in naauw verband staandeop eene meer doel matige wijze behoorde te worden geregeld, zijnde dien ten gevolge reeds een begin gemaakt met het daarstellen van eenige verbeteringen waarmede het Stedelijk Bestuur zooveel mogelijk zal voortgaan. 8. De bevolking der krankzinuigen gestichten te Dordrecht, 's Gravcn hage, Rotterdam en Delft bestond op ultimo December 1848 uit 350 personen. Bij afzonderlijk rapport zal een voorstel worden gedaan omtrent de bestem ming van het Fonds, bijeengebragt uit de helSng van eene buitengewone opcent op de Grond- en Personele belasting, op de Provinciale Begrootingen van 1845, 184G, 1847 en voor de vier eerste maanden van het Personeel op die van 1843 voor de daarstclling van een krankzinnigen geslicht; terwijl ingevolge ditzelfde besluit uit de in kas beschikbare gelden aan de stad 'sGra- venhage eene som van 4,666.15 is uitbetaald, ter vergoeding van gemaakte kosten tot slechting van het terrein op de duingronden waarop het ontwor pen krankzinnigen gesticht zou worden gebouwd en daar en tegen sedert vorig verslag eene som van 3,361.84 is ontvangen en overgestort wegens rente verschenen 1 October 1848, en 1 April 1849, van het kapitaal van 84,900 ingeschreven op het Grootboek der 4 pCf. Nat. schuld zijnde het bij nader onderzoek gebleken, dat cr hebalie die inschrijving op de open staande diensten van 1847, 1848 en 1849, thans nog altijd ruim ƒ13,000 beschikbaar is. 11. Cultuur van woeste gronden, Droogmakerijen. Bij opvolgende be sluiten is aan eenige eigenaren aanspraak toegekend op vrijdom van verhoo ging van grondlasten en verdere voordeelen van de weten wel wegens in dijkingen, tot een gezamenlijk bedrag van 981 bunders, 47 roeden en Geilen, en wegens ontginning van woeste of duingronden, lot een bedrag van 52 bunders, 86 roeden cn 25 ellen. Ten aanzien van de droogmaking van het Haarlemmer-meer wordt mede gedeeld, dat in deze maand het Meer bereids gezakt was tot 1,32 el onder het Amsterdamsch peil, of tot 0,75 el onder dien matigen zomerboezem- stand, waarop in Rijnland gewoonlijk desluizen worden gesloten gehouden. Uit hoofde van de hooge najaars- en winter-boezemstandenheeft de machine van den I.eeghwaterdie destijds nog alleen in dienst was gesteld, dikwijls gedurende korte tijden moeten stilstaan, terwijl er bovendien zeer veel regen in dien tijd is gevallen. Het laat zich nu aanzien, dat met de diie stoomwerktuigen voortdurend cn met kracht zal kunnen worden voortgegaan, voor zoo verre de met Rijn land geslotene contracten omtrent het stilstaan der machines bij hooge boe zemstanden, zulks niet zullen beletten. Door de verlaging van den waterspiegel is reeds het gevaar voor de oever- werken aan de oostzijde, welker onderhoud in vroegere jaren zulke belang rijke uitgaven vereischle, geheel weggenomen. Deze werken hebben bij de stormen, gedurende den afgeloopcn winter niet liet minst geleden, cn de

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1