LEYDSCHE VRIJDAG, 6 JU LIJ. IlINjNEJNLAÜNDSCHE BER1GTEJN1. l)a Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. EEYOElY, 5 Julij. Heden is liier de 8ste verjaardag van H. K. 11. Prinses YVilhelrairiatweede Dochter van 1111. KK. HU. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze gevierd. Sedert onze laatste opgave zijn alliier bijgekomen 37 Cholera- lijders overleden 23, totaal 338; overleden 201, hersteld 30, in behandeling 157. Uit het Zondagsblad verneemt men dat II. K. II. de Prinses Marianne de stoomboot Willem de Eerste afgehuurd heeft voor de som van jfl00,000. Buitendien wordt voor ieder uur, dat er gestoomd wordt, 25 betaald. Het personeel zal bestaan uit 16 personen. De Prinses moet eene groote menigte brieven hebben ontvangen, met uitnoo ligingenom de reis te mogen mede doen. Zelfs van schilders nit Frankrijk en van aanzienlijke dames uit ons landdie op eigene kosten wilden mede reizen heeft H. K. H. uitvoerige missives ontvangen. Men schat de onkosten van deze reis op ƒ500,000. Zij zal voor het einde van dit jaar volbragt zijn. Ook verzekert men dat H. K. H. onder anderen zal bezoeken Marseille, en het vroegere Prinsdom Oranje, dat behalve om zijne schoone Romeinsche gedenkstukken, ook wegens de daaraan verbonden geschiedkundige en familie herinneringen voor flaar merkwaardig is; voorts Lissabon, Gibraltar, hel zuiden van Spanje, de voornaamste havens der Middellandsche Zee, Sicilië, Malta, Creta, Cyprus, Joppe, St. Jean d'Acre, Jerusalem en omstreken, den Libanon, Balbeck en Beyrulheindelijk terug over Smyrna, Constanti- nopel en Athene. Op den Hollandschen spoorweg zijn in Junij vervoerd 80,906 reizigers, onder welke 7,325 van deze stad, en is ontvangen ƒ81,596. In het afgeloo- pen halfjaar zijn vervoerd 430,219 personen, en is ontvangen ƒ451,738. Op den Rhijnspoorweg zijn in Junij vervoerd 38,161 reizigers, en is ontvangen ƒ58,986. Men verneemt ten aanzien van het droogmaken van het Haarlemmer meer, dat de boezemstand van Rijnland, gedurende de maand Junij, de doorgaande werking der drie groote werktuigen voor de ontlasting van het water in den nu afgesloten polder heeft veroorloofd. Op den 31sten Mei is de waterspiegel van het gemelde meer, aan de Oude Wetering, gepeild op 110 Nederl. duimen onder Amst. p.: op den 30steD Junij was hel peil, terzelfder plaatse, 158 Ned. din. onder A. p.; weshalve men gedurende de maand Junij 28 Ned. dm. heeft gewonnen. Op den 30sten Junij stond het mccrwater aan de Oude Wetering 80 duimen beneden Rijnlands boezem. De 4lle haringjager is gisteren te Hellevoetsluis aangekomen, met 96) ton. De eenige der drie overgebleven Durgerd.immer visschers Jakob Bor- ding, heeft den lstcn dezer, uit dankbaarheid wegens de redding en verple ging van zijn' vader, broeder en hem zeiven, aan de burgerij te Vollenhoven 300 Ned. 'li,' bot ten geschenke gebragt, en aan ieder dergenen die hen van van het ijs gehaald hebben, eerie zoeleinelksche kaas. 'sGRAVENHAGE, 5 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridders der Orde van de Eikenkroonde Heeren J. N. BourggralF, Iloogleeraar in de Grieksche taal- en letterkunde aan het Koninklijk Athenaeum te Luxemburg; N. Clasen, Hoofd-Onderwijzcr te Gre- venmacher en J. P. Ch. Bernard, Oud Hoofd-Onderwijzer te Wiltz, beide plaatsen in Luxemburg. Z. M. heelt benoemd tot Hofmaarschalk, den Heer L. E. Graaf van Bylandt, lot intendant van al de Koninklijke paleizen, den Graaf J. N. van Limburg Stirurn, thans op het Loo; en tot intendant van het paleis en domein het Loo, den Heer L. van Bronkhorst, Secretaris des Konings. Z. M. heeft uit de aangeboden nominatie door den Iloogen Raad, tot Lid van dien Raad benoemd, Jhr. G. A. Mclort, Raadsheer in het Prov. Hot van Zuid-Hol land. Z. M. is gisteren namiddag van het Loo hier teruggekeerd. Eergisteren avond kwam hier Prins Hendrik terug en begaf zich den volgenden dag naar Rotterdam, waar hij eene vergadering van de Koninkl. Jagtelub presideerde, waarin hij kennis gal dat Z. M. het beschermheerschap van de eluh had aan genomen. De wedstrijd blijft bepaald op den 18tl0° dezer. Z. K. H. is gis teren avond met den gewonen spoortrein weder van hier naar het Loo ver trokken. Heden is door den Minister voor de Zaken der Herv. Eeredicnst enz., vergezeld van den Secretaris-Generaal en Adviseur, geopend de 34,te vergade ring van de Algem. Synode der Nederl. Herv. Kerk, zamengesteld als volgt: DD. Hugenholtz, te Dokkum, President; tVorte Zwolle, Vice-President; Timmcrs Verhoeven, te 's Gravenhage, Secretaris; van Heyningente Meppel, Secundus van den Vice-President; de Heer P. J. Ameshoflte Amsterdam, Quaestor-Generaal; de Hoogleeraaren Kist en v. Hengel, te LeydenRoijaards, te Utrecht; Pareau, te Groningen; Mr. Modderman, Oud-Ouderling te 'sGra- venhage; DD. Steenmeijer, te Arnhem; Woerman, te Delft; Coenente Hoorn ab Utrecht Dresselhuis, te Wolfaartsdijk; van der Ven, te Driebergen; War- molts, te WesleremhdenPotholt van Dorp, te VeghelSuringar, te Maas tricht; Mounier, te Amsterdam, en Mr. Rau van Gameren, Ouderling te Arnhem. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen aanstaan den Dingsdag den lCden dezer, des middags ten 2 ure, tot hervatting van hare werkzaamheden, Uit het verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de concept kieswet blijkt, dat zij in al de afdeelingen ongunstig is opgenomen; men acht het beginselwaarvan de Regering bij de berekening van den census is uitgegaan, verwerpelijk; men meent dat de Grondwet vordert, dat niet de onderscheiden provinciën, maar het rijk in kiesdistricten worde verdeeld, en dat de grondwet ook niet voor iedere 45,000 zielen een afzonderlijk kiesdistrict vordert. Bij het verslag is eene nota gevoegd vari den Heer F. A. van Hall bij welke de stelling wordt ontwikkelddat de ingezetenen van de kiesdis tricten op het grondgebied der provinciën Zuid- en Noord-Holland, Utrecht, Friesland en Groningen, hij de voorgedragene indeeling der 68 Afgevaardig den, uit het oogpunt van hetgeen zij bezaten zoo wel, als der billijkheid, en naar gelang van hun aandeel in de grondbelasting, zijn benadeeld: dat deze ingezetenen alzoo zouden behooren te verkiezen in Zuid-Holland 14 leden (in stede van 13), in Noord-Holland 12 (in stede van 10), in Utrecht 4 (in stede van 3), in Friesland 7 (in slede van 5), in Groningen 5 (in stede van 4), en daarentegen in Noord-Brabant 7 (in stede van 9), in Gelder land 7 (in stede van 8), in Drenthe een (in stede van 2), en in Limburg 2 (in stede van 5). Alhier is aangekomen, de Heer Ruissenaars, Nederlandsch Vice-Consul van Egypte, residerende te Alexandrië. Genoemde Heer heeft medegebragt een pracht-exemplaar der aardrijkskundige beschrijving van Arabië, geschre ven in de landtaal, welk werk uit 32 deelen bestaat en waarvan nog nimmer in Europa één aanwezig is geweest. Hij heeft dit werk ten geschenke aan geboden aan Z. Exc. den Minister van Buitcnlandschc Zaken. De Vergadering der Provinciale Staten dezer Provincie, is den 3den dezer onder Voorzitting van den Gouverneur Mr. E. J. A. Graaf van Bylandt, na eene voorafgaande beraadslaging met gesloten deuren, voor het publiek geopend. De geloofsbrieven worden onderzocht en al de Heeren toegelaten met uil zondering van de Heeren Faber van Riemsdijk en van den Aardwegh bij wier verkiezing, naar het oordeel van Gedep. Staten, eenige onregelmatigheid heeft plaats gehad. Deze zaak wordt na eenige woordenwisseling in handen gesteld cener commissie, bestaande uit de Heeren: Jhr. Mock, van de Wijn- perssc, Gevaerts, van Berkelde Maas Geesteranus, Diemonl van Langerak Vliclander en van Driel» Na het uitspreken van het gebruikelijke gebedheeft de Voorzitter eene aanspraak gehouden waarin hij kortelijk aanstipte de voornaamste gebeurte nissen die sedert de laatstgehoudcne vergadering, in betrekking tot deze provincie voorgevallen zijn. Hij vertrouwt dat ook deze zitting het bewijs zal leveren van warme belangstelling, ijverige pligtsbetrachting en bezadigd overleg. IJij lioopt onder den Goddelijken zegen, eene behoorlijke leiding aan de werkzaamheden te geven, en de medewerking der vergadering te onder vinden. Hij wijst op de herziening der Grondwet. Under hare nieuwe bepa lingen behoort die van^art. 138, dat de zamenstclling, inrigting en bevoegd heid der gemeentebesturen door de wet worden geregeld, nadat de Provin ciale Stalen zijn gehoord. Aan deze gewiglige bepaling zal reeds in deze zitting der Staten gevolg worden gegeven. i

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1