BUITEjNLAJNDSCHE BERIGTElN. ElNttELAÏND. LONDEN, 30 Junij. Dc Hertogin van Orleans is van Rotterdam te Blacwell aangekomen zij was vergezeld door haren oudsten Zoonden Graaf van Parijsen door den Hertog van Ncmonrsdie haar te Ems had afgehaald. De Koningin der Bel gen, hare schoonzuster, heeft haar dadelijk opgezocht, waarna de vorstelijke personen per spoortrein vertrokken zijn naar St. Leonards, waar de gewezen Koning en Koningin van Frankrijk hnn verblijf honden. De ontmoeting tu— schen de Hertogin en hare schoonouders, die zij sedert de Fransche omwente ling niet had gezien, moet zeer hartelijk, maar ook zeer roerend zijn geweest. Engelands koopvaart telt rnim 1,100 stoomschepen)onder welke 529 van minder dan 100, doch 473 van meer dan 400 ton. Deze bodems kun nen in geval van oorlog allen gewapend worden. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Julij. De President der Republiek zal deze maand eene reis door de departemen ten doen. De Ministers hebben het plan om de belasting op de dranken, met eenige wijziging, te herstellen en die op het zout te behouden. Ook zou de Minister van Finantiën binnen kort aan de Wetgevende Vergadering mag- tiging vragen tot het aangaan eener leening van 150 millioen a 3 pCt. ter dekking der uitgaven voor de Italiaansche expeditie. Gisteren verspreidde men ter beurs de tijding, dat Engeland zijne be middeling in de Italiaansche zaken had aangeboden, en deze door beide partijen aangenomen was. De Kapitein bij het 4de reg. van linie, Kleber, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij den 13den op het oogenblik des gevechts zij nen post verlaten en oproerige kreten geuit had. De Raad van Ministers heeft echter dat vonnis veranderd in altijddurende gevangenschap. De veeartsenijschool te Ljon is opgeheven omdat de leerlingen aan den opstand van den 15den hadden deelgenomen. SPANJE. MADRID, 24 Junij. Er wordt weder een nieuw expeditie-corps gereed gemaakt, om zich naar Italië in te schepenbestaande uit eenige bataillons Jagers2 comp. linie troepen, een reg. ruiterij en eene batterij. De Regering heeft bekend gemaaktdat zij de halfjarige coupons der 3 pCt., die den laatsten Junij vervallen, den 2dcn Julij en volgende dagen zal voldoen. ITALIË? Volgens de Fransche berigtengaan de troepen van den Generaal Oudinot voor Rome voort, belegeringswerken te maken en te versterken, doch zij worden daarbij door de Romeinen zeer verontrust. De Franschen hadden we der eenige stellingen bemagtigdmaar den 24sten bood de stad altijd nog eenen geduchten tegenstand. De Fransche Regering schijnt zich stellig verzet te hebben tegen het voortdringen van de Spaansche expeditie in de Panselijke Staten. Doch aan den anderen kant heeft Oostenrijk reeds te Ancona, Bologna, in het grootste deel der Marken en van Umbria de volstrekte magt van den Pans hersteld. Hoe zaldus vraagt menFrankrijk nu eenen constitutionnelen regerings vorm te Rome kunnen herstellen? PRVI§§EN. BERLIJN, 30 Junij. De tijding van het bezetten der vesting Rastadt door de Pruissische troepen is te voorbarig geweest. Het hoofd der opstandelingen Mierowslaski had zich in die vesting geworpen. Hij is echter door de Pruissische troepen ingesloten en opgeëischt zich binnen 3 dagen over te geven. Dc Afgevaardigden te Gotha hebben eene commissie benoemdbelast met het uitbrengen van voorstellen, om de hervormingspartij in de Duitsche Staten het best te organiseren. Door eene commissie van 7 leden uit die Vergadering is een voorstel gedaan, betrekkelijk dc staatsregeling van Duitsch- landhoofdzakelijk daarop nederkomende, dat het ontwerp door Pruissen, Saksen en Hanover opgesteld, het beste was. Dit voorstel van de Commissie is door 132 van de 148 leden aangenomen, die tevens de verpligting op zich hebben genomenom naar hun vermogen mede te werken, dat de nog niet toegetreden Staten zich aan genoemde Staatsregeling aansluiten. De bijeenkomst is toen gesloten verklaard. Slechts een 40-tal leden van hel Romp-Parlement bevond zich den 25«ten te Baden-Baden maar verliet weder spoedig die plaats. OOSTENRIJK. WEENEN, 28 Junij. Z. M. de Keizer is gisteren naar het oorlogstooneel in Hongarije vertrokken. Hij begeeft zich eerst naar Altenburg, waar het hoofdkwartier is van den Generaal Haynau. In het Uandelsll. leest men het volgend berigt: Onze Wcener correspondent deelt ons een voor de houders van Oostenrijk- sehe obligatiën zeer belangrijk stuk mede. Het is een Keizerlijk besluit van 20 Junij, bepalende, dat aan dc fondsenhouders dc keuze gelaten wordt, om voor hunne coupons of uitgeloten aandedenin stede van contanten, te ont vangen een gelijk bedrag in een nieuw 5 pCts. fonds, (voor Wiener Wiihrung wordt 250 voor 100 fl. gerekend) van welk fonds alsdan de rentebetaling in klinkende munt, hetzij te Frankfort, hetzij te Amsterdam, zal geschieden. Den 25slcn daaropvolgende heeft het Oostenrijksche Ministerie van Finantiën bepaald, dat de houders, die van dit Keizerlijke decreet willen gebruik ma ken, te verklaren hebben (buitenslands bij de daartoe aan te wijzen bankiers huizen), of zij de rentebetaling te Frankfort of te Amsterdam wenschen. Zij ontvangen voor hunne afgegevene waarden een recepis, waartegen hun (bui tenslands uiterlijk binnen 6 weken) zal uitgereikt worden het nieuwe effect, hetwelk op naam of aan toonder zal luiden en waarin de plaats der rente betaling zal zijn uitgedrukt. De stukken op naam zijn van 100 fl. en hoo- ger; die aan toonder alleen in ronde sommen van 100, 500 of 1000 fl. De coupons vervallen 1 Jannarij en 1 Julij. Voor sommen beneden de 100 fl. worden provisionele recipissen gegevenwaarop de rente wel looptdoch niet uitbetaald wordt, dan wanneer zij tot een formeel stuk zijn vereenigd. Alle houders, die zich niet verklaren, worden geacht op den ouden voet hunne renten te willen blijven ontvangen. Volgens de Weener berigten zou men moeten opmakendat de Honga ren in eenige reeds voorgevallen gevechten tegen de Russische en Oostenrijkscho troepende nederlaag hebben ontvangen. FRANKFORT. 30 Junij. De Aartshertog Rijksstedehouder is heden naar het bad Gastein bij Salz burg vertrokken om er eenigen tijd voor zijne gezondheid te vertoeven. Hij wordt vergezeld door den Rijksminister Generaal Jochmus, om de betrekkin gen met het Rijksministerie te onderhouden cn de verordeningen van den Rijksstedehouder te contrasigneren. VEREE1VIGDE STATEN. Volgens de laatste berigten heerschte te San Francisco in Californië, alom rust. Er waren door den Gouverneur belastingen uitgeschreven overeen komstig de wetten der Vereenigde Staten, terwijl het aan een ieder, die geen Amerikaansch burger wasontzegd bleef om zich naar de mijnen te bege ven; evenwel scheen de bevolking zich weinig over deze bepalingen te be kreunen. De aankomst van een groot getal emigranten uit de meer beschaafde klassen van de Vereenigde Statenhad veel bijgedragenom onder dc on stuimige bevolking de orde te herstellen. Municipaliteiten waren aangesteld, en zoodra ergens een misdaad had plaats gegrepen werd eene jury uit da inwoners gekozen om daarover te vonnissen het vonnis werd zonder uitstel ten uitvoer gebragt. Een nieuw weekblad the Placer Times is in de nieuwe stad de Sacramento aangekondigd, waarin ten behoeve der goudzoekers, alle mogelijke inlichtingen en ontdekkingen zullen opgenomen worden. Het juiste getal der inwoners van Californië is moeijelijk op te geven, vermits de land verhuizers, die bij duizenden aankomen, zich onmiddelijk in de bosschen ver spreiden en zulks over eene oppervlakte van 50 mijlen lengte en 25 mijlen breedte. De werkloonen evenwel worden niets minder. Het timmerhout is ongemeen duur planken gelden 5 en 6 francs de vierkante voet. Dc gron den om op te bouwen geven eene voordeelige speculatie; een stuk grond van vier en vijf vierkante ellen wordt met 18,000, 20,000, ja, met 30,000 fr. betaald. Al de huizen van San Francisco zijn bezet, cn de 80 houten hui zen, die er aangebouwd zijn, worden tegen ongehoorde prijzen verhuurd. Da omstreken der stad wemelen daarom ook van hutten en tenten die de emi granten lot woning dienen zelfs was er spraak om eenige schepen tot hóteh in te rigten; er bestaat groot gebrek aan vrouwen; de verhouding der mannen tot de vrouwen was op zijn minst 50 tot 1. De Commissie voor de Tentoonstelling van Voortbrengselen van Nijver heid voor de Provinciën Zuid- cn Noord-Holland brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat, naar aanleiding van art. 5 van het voor die onderneming vastgesteld Programma, voornoemde Tentoonstelling op den 7den Julij aanstaande in de gebouwen der Koninklijke Academie te Delft geopend zal worden cn den 3tsteD dier maand zal worden gesloten. Het is aanvankelijk voor de Commissie eene aangename taak te kunnen be rigten, dat een zeer groot aantal fabrikanten en werklieden uit alle oorden van het Rijk, door de inzending van eene grootc hoeveelheid nuttige, sier lijke, doelmatig uitgevonden en bewerkte voorwerpen, getoond hebben, niet alleen te hebben willen medewerken tot het welgelukken dezer onderneming, maar te hebben begrepenhet doel waartoe zij strekken moet. De ruime zalen van de gebouwen der Koninklijke Academie zijn ook niet toereikende geweest, om alle de ingezondene voorwerpen te plaatsen, en de Commissie heeft zich moeten beijveren hulplocalen te doen daarstellen, welke, ofschoon op ruime schaal aangelegdter naauwernood de zoo verschillende als belangrijke onderwerpengetuigen van de vorderingen der Hollandsche Nij verheid kunnen bevatten. De Commissie betuigt bij deze haren dank aan de directiën der onderne mingen van middelen van vervoer, welke door het toestaan van vrachtvrij transport der goederen voor deze Tentoonstelling bestemd, zoo krachtdadig hebben medegewerkt tot bevordeiing eener onderneming in het belang der inlandsche nijverheidwaarvan zij een der nuttigste hulpmiddelen zijn. 's Gravenhage27 Junij 1849. De Voorzitter der Commissie, A. L. van HETEREN GEVERS.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2