LEYDSCHE f COURANT. N°. 80. I)c Courant wordt MaandagWoensdag en Frijdag uitgegeven. JHe van Maandag komt vit Zaturdag avond. WOENSDAG, 4 JULIJ. De Prijs der Courant is f12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEY DEN, 3 Julij. Z. M. de Koning van Zweden heeft de heeren Mrs. S. C. Lipman te Am sterdam en D. H. Levyssohn te 's Gravenhage, benoemd tot Ridders der Orde van de Poolster, en den Heer Mr. J. W. Tydeman te Amsterdam, tot Ridder der Orde van AVasa. Door liet Land huishoud kundig Congres te Utrecht is bepaald de vol gende bijeenkomst alhier te houden. Sedert onze laatste opgave zijn alhier bijgekomen 50 Cholera-lijders overleden 24, hersteld 7, totaal 351; overl. 178, hersteld 30, in behan deling 143. Uit Zwolle wordt door de N. Rot. Courant gemelddat wijle Jufvr. van der Linden dezer dagen in hoogen ouderdom overledende renten van 30,000 vermaakt heeft aan de twee oudste predikanten aldaar. 'SGRAVENHAGE, 3 Julij. De Commissie van beheer over de Tentoonstelling van Schilderijen alhier heeft besloten, N°. 34, van den Heer Bles, en N°. 422, van den Heer Opzoo- mer te doen lithographierenen exemplaren daarvan aan al de houders van loten uit te reiken, die geen premie trekken. De Tentoonstelling wordt den 8ste" dezer gesloten. Naar men verneemt is de Regering gereed met bare antwoorden, omtrent het ontwerp betrekkelijk de Kroondomeinen; zoodat bij de Tweede Kamer, bij de hervatting van hare werkzaamheden het algemeen verslag over dat ontwerp, spoedig zal worden uitgebragt en de beraadslagingen zoowel daarover, als over dat nopens bet inkomen der kroonweldra bij de Tweede Kamer zullen worden gehouden. Men verneemt dat de schorsing der Tweede Kamer niet langer dan 3 weken zal duren zooals bekend is, zijn de leden den 19den Junij het laatst vergaderd geweest. Het plaatselijk bestuur van Rijswijk heeft aan de belanghebbenden be kend gemaakt, dat de kermis dit jaar geen plaats zal hebben. ROTTERDAM, 2 Julij. In de afgeloopen maand zijn hier overleden 684 personen, geboren 268 en levenloos aangegeven 21 kinderen, gehuwd 68 paren. Te Maassluis is heden de tweede haringjager aangekomen met 69| ton, en des nachts in de Maas een Vlaardinger hoeker met 69 ton. Te Ostende is de haring dit jaar vroeger aangebragt dan te Maassluis. Yolgens brieven uit Ostende hebben de Engelschen belet dat de Belgen de haringvangst op de Scholsche kusten uitoefenden: stoombooten, welke uit de haven van Lerwich stevenden, gaven aan de visschers te kennen dat zij zich op meer dan drie mijlen afstands van de kust verwijderd moesten houden aan welk bevel on- iniddelijk gehoorzaamd werd. AMSTERDAM, 30 Junij. H. K. II. Prinses Marianne beeft zich heden met den Heer van Senden en haar gevolg, alhier aan boord begeven van de Stoomboot Willem I, Kapt. Savert, en dadelijk de stad verlaten, ten einde de reis naar Syrië te aanvaar den. Naar men verneemt, zal H. K. H., alvorens te Jafta te ontschepen, nog verscheidene voorname steden, op haren weg derwaarts gelegen, aan doen. De gewone jaarlijksche Vergadering van den Raad der Nederl. Handel- Maatschappij is op den 27steD en 28stcn dezer gehouden. Bij de openings-rede van den Voorzitter werd onder anderen gewezen op de volgende bijzonderheden Gedurende het jaar 1848 werden, onder meerderen, de volgende produc ten aan de consignatie der maatschappij met 168 schepen aangevoerd, als: 759,110 balen Koflij268,012 kans. en kranj. Suiker10.275 kisten In digo, 12,189 kisten Java Thee, 89,268 schuitjes Tir. en in de 5 eerste maanden van 1849, met 95 bodems: 417,862 balen Koflij, 175,056 kans. cn kranjgs. Suiker, 4,920 kisten Indigo, 8,730 kisten Java Thee en 68,491 schuitjes Tin. Door de Maatschappij werd in 1848 verkocht voor ruim ƒ17.500,000 aan Koffij 15,500,009 aan Suiker, 3,300,000 aan Indigo, 2,300,000 aan Tin, en 1,200,000 aan Specerijen; terwijl hel totaal bedrag der verkoopen ruim ƒ41,000,000 beliep. De uitzendingen der maatschappij in 1848 bedroegen, met inbegrip der goederen ten dienste van het Indisch bestuur, eene gezamenlijke waarde van ruim ƒ5,150,000. Eene gezamenlijke ruimte van 64,726 uitleverende lasten werd in 1848 bevracht. Aan retour-vrachten werd in 1848 een gezamenlijk bedrag van ruim ƒ10,800,000 voldaan, en aan uitvrachten ƒ121,000; terwijl aan assurantie- premien voor ƒ700,000 betaald werd. Ingevolge de door de Maatschappij gedane bestellingen werden haar in 1848 geleverd: 362,600 ps. ruwe Katoenen, 317 kisten in kleuren gewevene dito 590 kisten gedrukte dito, 1,011 kisten Adrianopel roode dito, 316 kisten blaauw geverwde dito, 665 picois Adrianopel roode Garens en 235,800 stuks Koflij zakken. Het Dividend der Aandeelen is bepaald op 45.—. UTRECHT, 1 Julij. Door het Prov. Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen zijn 11. Dingsdag de volgende prijsvragen uitgeschreven Aangezien tot dus verre veel onzekerheid heerscht in de behandeling der beklemde breuken, zoo vraagt het Genootschap: een naauwkeurig onderzoek, gegrond op historische nasporingen statistieke opgaven en eigene ervaring, zoowel omtrent de waarde der onderscheidene behandelingswijzen, die vóór of in plaats der breuksnijding zijn aanbevolen, als omtrent de aanwijzing der breuksnijding zelve. In welke verhouding staat de studie der oude letteren tot de tegenwoordige beschaving, en tot de behoeften van den menschclijkcn geest in onzen tijd? Ook zijn de beide volgende prijsvragen door 't Genootschap aangenomen met overlating van verbetering der Redactie aan de Directie: Aangezien in de laatste jaren onderscheiden middelen zijn aanbevolen, om in geregtelijk geneeskundige gevallen, den oorsprong van bloekvlekken te be palen zoo vraagt het Genootschap, of en in hoeverre het mogelijk is, door de verschillende hulpmiddelen, waarover de wetenschap kan beschikken, bloed en bepaaldelijk ook kleinere bloedvlekken van den mensch cn van ver schillende diersoorten te onderscheiden. Eene geschiedenis der Nederlandsche visscherij ter zee, met opgave der wettelijke verordeningen, waardoor zij geregeld was, en van den invloed dien zij op hel volksbestaan cn de welvaart der ingezetenen gehad heeft. In de zitting van den 3üsten Junij, van het Landhtiishoudkundig Con gres, is besloten een verzoekschrift aan 7.. M. in te dienen, ter verkrijging van eene wet op de behandeling van longziek vee. APELDOORN, 1 Julij. De feestelijkheden van boogschieten en wedrennen op hel Loo, zijn gisteren naar genoegen afgeloopen. De Commissarissen der verschillende boogschuttcrs- verernigingen zijn bij Z. M. ten gehoore toegelaten, die verklaard heeft het Opperbeschermheerschap over allen te aanvaarden. De boogschutters, ten getale van meer of min 200 personen, aan welke Z. M. Vrijdag eenen maaltijd bail gegeven, zijn uiterst voldaan over het gul onthaal vertrokken. De wedrennen zijn gehouden op eene baandaartoe op de naburige heide afgebakend. Gisteren waren de Koning en Koningin daarbij tegenwoordig. Aan de overzijde van het verblijf voor de Directie was eene sierlijke hooge houten tent voor II. M. de Koninginwaartoe trappen van zoden toegang verleende en die met zoden gedekt was, en met de Nederl. en Engelsche vlaggen prijkte. Bij de boeren wedren had het ongeluk plaats, dat een der paarden over het touw raakte, waarmede de haan was afgebakend, waardoor een paar vrouwen nog al belangrijk, schoon riiet gevaarlijk, werden'verwond, H. M. de Koningin heeft terstond voor deze menschen alle zorg doen dragen. Overigens is alles goed afgeloopen, en het feest was, naai- mate van 't inin gunstige weder en de afgelegene plaats, vooral Zaturdag, druk bezocht. Heden hebben HH. MM. de Koning en de Koningin de godsdienstoefening alhier bijgewoond, onder het gehoor van den Hoogleeraar Des Amorie van der Hoeven, die tot tekst had Opcnb. XXI, 25: Daar zal geen naeht zijn.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1