LEYDSCHE COURAN VRIJDAG, 29 JU IN IJ. BIJVJNEJNXAIVDSCHE BER1GTEN. Vu Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Vie van Maandag komt uit Zaturdag avond. LEYDEN, 28 Junij. Sedert den 26stcn dezer zijn alhier bijgekomen 44 cholera-lijders, over leden 25, hersteld 1. Totaal 259, overleden 123. Hersteld 23, in behan deling 113. Dr. Scheltema uit Arnhem heeft in de Stads-Cour. een artikel geschre- vcnmet hel doel vooralom de overmatige zorgen tegen de cholera te be strijden. Onder anderen komt daarin het volgende voor: Op de vraag naar den leefregel, die tegenwoordig dikwijls voorkomt, antwoorde men dus: leef zoo als gij gewoon zijtin alles zoo veel mogelijk matiger. Vermijd alle plotselinge verhitting en verkoeling. Vermijd het slaan op togt bij een bezweet ligchaam; vermijd koude voelen, en zorg boven alles voor eene goede maag eene goede spijsvertering. De N. Rott. Cour. beiigt, dat brieven voor de Kust van Guinea tot den avond van den 2den Julij aan het Postkantoor aldaar kunnen bezorgd worden, om te worden verzonden met het schip Gouverneur van der Eb, Kapt. W. v. d. Hoeven. De Koninkl. Bibliotheek te 's Gravenhageheeft dezer dagen eene voor de beoefenaren onzer geschiedenis, zeer belangrijke aanwinst gedaan, in den aankoop namelijk van twee Franscbe handschriften, waarvan het eene bevat een' analytischenchronologisch gerangschikten catalogus van 2,509 oorkon den en stukken betrekkelijk de geschiedenis, zoo staatkundige als admistra- tive der Nederlanden welke in de Koninklijke bibliotheek te Parijs in hand schrift aanwezig zijn. Deze stukken hebben betrekking tot de 16de en 17de eeuwen. Het tweede handschrift bevat een' soortgelijken catalogus van 670 stukken, welke, in handschrift, in de overige bibliotheken van Parijs be waard worden. Zij omvatten de 7, 9, 11 tot de 18de eeuw. Achter ieder nommer is de juiste plaats opgegeven, waar die stukken in de verschillende Bibliotheken te vinden zijn. De kudde Lama's van M ijlen Z. M. Willem II, die te 's Gravenhage gehouden wordt, is uit de hand te koop. Wenschelijk is het, dat de proef neming, of dit vvoldragend vee, uit Peru's berglanden afkomstig, hier te lande met voordeel zou kunnen worden aangekweekt, voortgezet worde; dat het hier zonder buitengewone voorzorgen of kostbare voeding kan leven en voorüeelen is reeds gebleken. Te Moppel is bij den vleescb houwer Polak een buitengewoon groote en vette os geslagt, welke aan vleesch 1,032, aan vet 138, dus te zamen 1,220 halve Ned. ft' gewogen heeftaan belasting is daarvoor betaald 49.30J. 'sGBAVENHAGE, 28 Junij. Het ontwerp cener wet. op de zamenstelling der gemeente-besturen is thans bij de Gedepnteerde-Staten der provinciën ingekomenten einde aan de Staten in hunne eerstvolgende bijeenkomst te worden medegedeeld en hun oordeel daarover te vernemen. Als hoofdbeginselen worden aangenomen, dat de gemeente-besturen zullen bestaan uit een Burgemeester, door den Koning te benoemen, hetzij uit, hetzij buiten de Raadsleden, uit Wethouders,, te benoemen door den Koning voor gemeenten van meer dan 5000 zielenen door den Commissaris des Konings in de provinciën voor minder bevolkte ge meenten uit de leden van den Raad en uit eenen gemeente-raadwelks leden worden benoemd door de daartoe bevoegde kiezers. Het kiesregt wordt uitgeoefend door de personen, die, naargelang hun ner woonplaats, een zeker bedrag in de directe belastingen betalen, welk bedrag het hoogst zal zijn in Amsterdam (te weten ƒ60), en het minst in de gemeenten ten platten lande van Limburg, (namelijk ƒ11In gemeen ten beneden de 20,000 zielen zullen twee Wethouders worden benoemd in gemeenten van 20 tot 50,000 zielen, drie, en in gemeenten boven 50,000 zielen, vier. In gemeenten van minder dan 10,000 zielen, zal de Raad uit slechts zeven leden beslaan, in gemeenten van 1000 tot 5000 zielen, uit negen, - van 5000 tot 10,000, elf, en verder bij opklimming: zoodat in gemeenten van 90,000 tot 100,000 zielen dit aantal 35 zal beloopenen in gemeenten van meer dan 100,000 zielen 40 zal bedragen. Naar men verneemt, wordt een ontwerp van wet tot regeling der comp tabiliteit thans bij den Ministerraad onderzocht. Volgens dat ontwerp zou den alle overschrijvingen verboden zijn, maar ten behoeve van elk Ministerie eene aanzienlijke som voor onvoorziene uitgaven bepaald, en de Ministers voor het gebruik daarvan persoonlijk verantwoordelijk gesteld worden. ROTTERDAM, 20 Junij. Heden zijn alhier in het hotel de Pays-Bas afgestapt cenige voorname rei zigers, die echter het strikst incognito bewaren. Men meent evenwel te we ten, dat de bedoelde reizigers zij, de Hertogin van Orleans, vergezeld van den Graaf van Parijs, met gevolg. AMSTERDAM, 27 Junij. Den 24sten overleed de verdienstelijke actrice Mevr. Anna Maria Kamp- huyzengeb. Snoek, in den ouderdom van bijna 71 jaren. Zij was van 1794 tot 1847, dus 53 jaren, aan den stads schouburg verbonden geweest. Den 14den Maart jl. is zij voor de laatste maal ten tooneele verschenen, als Maria van Lalainin het treurspel van dien naam. Zij Iaat geene andere betrek kingen na, dan eene schoondochter, Mevr. Kamphuy.zen, geb. Helwasse, en een kleinzoon. UTRECHT, 27 Junij. Het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen hield gisteren alhier hare jaarlijksche algemcene vergadering, onder voorzitting van den Heer J. Ilora Siccarna. Men verneemt dat de eer der bekrooning, wegens eene Verhandeling: over de verdiensten der Nederlanders ten aanzien der Ontleedkunde, is te beurt gevallen aan A. van der Boon Cz. Med. Chir. et Art. Obst. Doctor te Zaandam. Tot leden zijn benoemd: Dr. J. C. G. Boot, Rector aan het Gymnasium, te Leeuwarden; Dr. W. G. Brill, Onderwijzer aan het Gyrnn., te Zutphen Dr. H. J. Broers, Geneesheer te Utiecht, Mr. B. Donker Curtius, Advokaat, te Amsterdam; Mp. H. A. van Dijk, Doctor in de LetterenCommies bij het Departement van Buitenlandsehc ZakenMr. J. E. Mauritsz. Ganderheyden 's Rijks Advokaat in Noord-Brabant, te 's Hertogenbosch; Dr. L. E. van Goud oever, Geneesheer, te Utrecht; Mr. J. A. Grothc, te Utrecht; Dr. J. Hoff mann, Correspondent der 3dc Klasse van het K. Nederl. Instituut, te Leydcn Mr. J.S. G. Koning, Notaris, te Vlagtwedde; D1'. D. II. van Leeuwen, tweede Geneesheer aan het Krankzinnigen-Gesticht Meer en Berg; Mr. H. G. Romer, Advokaat, te Utrecht; A. van Rhijn, Luit. ter Zee, lste Klasse, Dr. P. Schel tema, Archivarius van Amsterdam; Ml. G. J. C. Schneither, Raadsheer in hel Hof van Gelderland, te Arnhem; T. D. Schubart, Custos van het Kabi net van Nat. Historie bij de tloogeschool en Repetitor der Anatomische lessen aan 's Rijks Vee-artsenijschool, te Utrecht; B1'. IV. SmaasenLeeraar in de Wis- en Natuurkunde aan het Gymnasium, te Kampen; F. J. Stamkart, Lid der lste Klasse van het K. Nederl. Instituut, Arrond. IJker, te Amster dam; Dr. D. J. van StegerenConrector aan het Gymnasium, te Arnhem; Dr. M. de Vries, Onderwijzer aan het Gymnasium, te Leyden. HARDERWIJK, 26 Junij. Op den 4den Julij aanstaande zal van hier te water naar 't Nieuwe Diep vertrekken, een detachement, sterk 140 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den Ritmeester D. D. Lejolle, vergezeld van den lstcl' Luit. F. van der Ree, beide van het Oost-Indisch leger, van verlof terugkeerende en den Officier van gezondheid 3de klasse F. W. Reil', om den 6den daaraan volgende aan boord van bet schip Prins Maurits ingescheept en naar Java overgevoerd te worden. Den 24sten zijn naar zee gezeild de schepen: Koning Willem II, Kapt. G. van Eyk Menkmanen 'I'heodoor en SaraKapt. A. van Oostroombeide naar Batavia. Binnengekomen Wasssenaar, Kapt. A. Hofstee, van Banjoe- wangie. Den 20ste" dezer vierde alhier Mejufvr. Jannetje Walter, weduwe Boom van Voorst, baren 100sten verjaardag. Zij mag nich nog in het gebruik van al hare zintuigen verheugen is steeds opgeruimd en vrolijk eri hoewel zij in den laatsten winter zeer ongesteld is geweest, geniet zij thans eene vrij goede gezondheid. Voor een jaar hield zij zelve nog briefwisseling met hare kinderen, en breide zij voor hen kousen, met naam en jaartal er in, zonder ooit eenen bril te gebruiken. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1Ü Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1