Men denkt dat die oneenigheid op zeer nadeelige wijs zal werken bij de ver kiezingen die den 8sten Jnlij moeten plaats hebben. Zoowel door de gedurige onlnsten en de thans heerschende ziektever- keeren de schouwburgen in bedroevende omstandigheden. Onder anderen heeft de groote Opera, die in 1847, 148,000 fr. gedurende de maand Junij had ontvangen, in de eerste helft dezer maand van dit jaar slechts 40,000 fr. gemaakt, niettegenstaande het nieuwe zangspel van Meyerbeer aller bewon dering gaande maakt. ITALIË, ROME, 13 Junij. Den 12den dezer toen men met het beleg zoo ver gevorderd was, dat men kon beginnen bres te schieten heeft Generaal Oudinot aan den President der Nat. Vergadering den volgenden brief gerigt: «Hoofdkwartier der Villa Pamfili, 12 Junij. Mijnheer de President der Nationale Vet gadering «De gebeurtenissen van den oorlog hebben, gij weet dit, het leger voor de poorten van r.ome gebragt. Ingevalle de intogt in de stad ons bleef gewei gerd worden, zou ik gedwongen zijn, ten einde er in door te dringen, zon der verder verwijl de werkdadige middelen te bezigen, welke Frankrijk te mijner beschikking gesteld heeft. «Alvorens tot deze vreeselijke noodzakelijkheid over te gaan, acht ik het een pligt te zijn een laatste beroep op de bevolkingen te doen, die tegen Frankrijk gcene gevoelens van vijandschap koesteren kunnen. Even als ikzal de Nationale Vergadering wenschenaan de hoofdstad der christen-wereld bloedige rampen te besparen. In deze overtuiging verzoek ik u, Mijnheer de President, aan de bierbij ingcslotene proclamatie de snelste publiciteit te willen geven. Zoo twaalf uren na de ontvangst dezer depêche mij geen, met de bedoelingen en de eer van Frankrijk strokend antwoord geworden is, zal ik mij gedwongen zien de plaats met wapengeweld aan te tasten." De bij dezen brief gevoegde proclamatie van den Generaal Oudinot, was van den volgenden inhoud «Villa Pamfili, 12 Junij. Inwoners van Rome «Wij kwamen u geen' oorlog breDgenwij kwamen orde en vrijheid bij u bevestigen. De bedoelingen onzer regering zijn miskend geworden. De belegeringswerken hebben ons tot voor uwe wallen gebragt. Tot he den toe hebben wij niet dan bij zeldzame tusschenpozen het vuur uwer batte rijen willen beantwoorden. Wij zijn op het punt, waarop de noodzakelijkhe den des oorlogs in vreeselijke rampen uitbarsten. «Bespaar die aan eene stad, die zoo vol van roemrijke gedenkstukken is. «Zoo gij volhardt in ons te keer te gaan zal de verantwoordelijkheid van onherstelbare ongelukken op u alleen rusten. Op de opeisching door den Generaal Oudinot, heeft het Driemanschap geantwoord: Generaal! AVij hebben de eer om u het antwoord van de Vergadering toe te zen dendie op uwe mededeeling van den 12dcn dezer, buitengewoon was bijeen geroepen. Wij zullen nimmer onze verbintenissen verraden. Wij hebben die aangegaanom onder uitvoering van de bevelen der Vergadering en van het Romeinsche volk het vaandel der Republiek, de eer van het land en de hei ligheid van de hoofdstad der Christenheid te verdedigen. AVij zullen het doen. Ontvang enz. De laatste berigten van den 12deD op den 13den melden, dat den 13deD 's morgens ten 8 ure al de batterijen haar vuur hebben geopend, en dat er gedurende dien dag gemiddeld 30 schoten met ieder stuk zijn gedaan, waarop de verdedigers de wallen hebben verlaten, en al hunne stukken op een na, tot zwijgen zijn gebragt. Slechts eene batterij heeft door 'svijands vuur geleden. Het verlies aan de Fransche zijde was dien dag 25 onder-officieren of soldaten die gesneuveld of gekwetst waren. De Franschen deden steeds meer en meer verkenningen in den omtrek, en van tijd tot tijd werden er Romeinsche offi cieren opgeligt en gevankelijk weggevoerd. De beide diplomaten d'Harcourt en de Rayneval zijn den 10dcn, de een van Gaëta en de ander van Napels te Civita-Vecchia aangekomen, alsook den llden twee anderen, de Heeren la Tour d'Auvergne en de Corceiles, uit Frankrijk. De Heer d'Harcourt was indedaad met voorslagen van den Paus gekomen, die een deel van zijn wereldlijk gezag wilde afstaan, een nog rui mer grondslag aan de constitutie geven en de geestelijken uit het staatsbe wind verwijderen. Het was de Koning van Napels die den fleer de Rayneval had afgezonden, niet aan de Romeinen, maar aan Generaal Oudinot. Hij ver zoekt dien bevelhebber andermaal, zijne verrigtingen met de Napolitaansche en Spaansche troepen in verband te brengen. Weigert deze zulks op nieuwzoo zal het leger onder Generaal Filangieri, dat thans 17,000 man sterk is, Rome wel aantasten maar slechts tusschen de poorten Salare en St. Jan. PSaUISSEiK. BERLIJN, 20 Junij. De Pruissische divisie van den Generaal von Weber heeft gisteren bij Rinn- thal een gevecht met de opstandelingen onder AVillich en Schimmelpfennig gehadwaarbij deze omstreeks twintig doodenveertig gekwetsten en een twintigtal gevangenen verloren hebben. Het verlies van onze zijde bedraagt 1 doode en 6 gekwetsten. Landau is thans van alle kanten door Pruissische troepen omsingeldopstandelingen bevinden zich niet meer in de nabijheid van die vesting. Volgens een berigt uit Keulen van den 21s,en had het aldaar in bezetting liggende hataillon van het 30ste regement infanterie dien dag onverwacht bevel ontvangen om naar Mainz te vertrekken, en zou onmiddelijk per stoom boot derwaarts vervoerd worden. Deze maatregel schijnt in verband te staan met eenige onrustige bewegingen die in den avond van den 19d«n in Mainz hebben plaats gehad en ten gevolge waarvan aldaar eene bekendmaking is uitgevaardigd, waarbij de bedreiging wordt uitgesproken, dat do vesting bij de eerste herhaling van dergelijke pogingen in staat van beleg zou worden verklaard. Men denkt dat morgen de aanval op Manheim zal plaats hebben. De AVurtembergsche Stendenvergadering heeft zich den 18den dezer in overeenstemming met het Ministerie tegen de zoogenaamde nationale verga dering en hel regentschap verklaard. Daarop heeft de regering nog in den middag van den 18 maatregelen genomen om aan het bestaan der zich noe mende nationale vergadering een einde te maken. De burgerwacht werd onder de wapenen geroepende toegang tot de rijschool waarin de laat ste bijeenkomst had plaats gehaddoor troepen hezeten toen de leden der vergaderingvoorafgegaan door het regentschapzich derwaarts wilden begevenwerden zij door ruiterij tegengehouden en genoodzaakt terug te keeren. De meesten hunner begaven zich naar een logementalwaar nog eene vergadering gehouden en besloten werd, nog eenige dagen in Wuitem- berg te blijven om te zien welke houding de bevolking zoude aannemen; den volgenden dag in eene ververschingsplaats buiten de stad eene openbare zitting te houden, en zich in geval van nood naar Baden te verplaatsen, «uit hoofde van de waardige houding des Badenschen volks en van de nabij heid der rijksvesting Rastatt." Voorts besloot men den bevelhebber der in Stuttgart bijeengetrokken troepen wegens schending der rijks-constitutie in staat van beschulding te stellen, en verklaarde den Minister Romer schuldig' aan hoog verraad. Bij het ten uitvoer leggen der maatregelen legen het Romp-parlement of parlement zonder hoofd had het volk zich rustig gedragen tegen den avond van den 18den begon zich echter onder het gemeen eene toenemende gisting te vertoonen, en had men eenige inhechtenisnemingen moeten doen en an dere maatregelen van voorzorg genomenvoor het geval dat bet tot eene oproerige beweging mogt komen. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Junij. De oudste broeder des Keizers, Aartshertog Ferdinand Maximiliaan, is naar Munchen vertrokken, om den Koning van Beijeren de orde van bet gulden vlies over te brengen. De Keizer van Rusland was den 15den te Dukla, waar zijne troepen zijn bijeen vergaderd. Te Innsbruck werd den 14den bij estafette de orde ontvangen om de gezamentlijke troepen uit Zuid-Tyrol en Italië, die naar Reutte bestemd wa ren onmiddelijk naar het Voralgebergte te doen oprukken. De zwakke maar dappere bezetting van Siklas, niet ver van Fünf- kirchebeeft den 12den 8000 man landstorm van het Somogyer en Barayer Komitaat verslagen en op de vlugt gedreven. Het hoofdkwartier van Jellachich is te Neusatz, van welke plaats hij met zijne artillerie de vesting Peterwardein bestrijkt. Perczel was, zeide men met geringe magt naar Baja of Therisiopel teruggetrokken. Vorst Schwarzenberg zalzegt menbet opperbevel op zich nemen over de 20.000 man troepen, die in het Voralgebergte zijn bijeen getrokken. Heden morgen werd aan het Ministerie van Finantien beraadslaagd over de middelen waardoor de waarde der banknoten zoude kunnen toenemen en in de staatsbehoeften voorzien wordenzonder het krediet van de bank te hulp te roepen. In de laatste dagen is het hier onverdragelijk heet, zoodat de cholera, die reeds begon te verminderen weder toeneemt. FRANKFORT. 20 Junij. In den avond van eergisteren trachtte het gemeen onlusten te verwekken, daar het grootste getal troepen de stad hadden verlaten. Men strooide ge ruchten uit, dat de Badensche opstandelingen over de Pruissische troepen had den gezegepraald. De ontstane oploop werd echter spoedig door dragonders uiteen gejaagd en de rust hersteld. HAAF BE GOEDE HOOP.. 11 April. Het misnoegen over het plan der Regering, om bandieten en bannelingen hier heen te zenden, neemt gedurig toe. In eene vereenigde vergadering van commissarissen en wijkmeesters der Kaapstads-municipaliteit zijn dienaan gaande verschillende voorstellen gedaan en aangenomenonder andere om de klagten over genoemd plan bij memorie aan den Gouverneur in te dienen. De kerkeraden der Schotsche en Lntersche gemeenten hebben Zijne Exc. in denzelfden geest geschreven. Van wege het koloniaal bureau is aan de adres santen verzekerd, dat de petitien te dezer zake onverwijld naar het Moederland worden opgezonden, en een onderwerp der ernstige overweging des Gouver neurs uitmaken. In het district Clan William en elders klaagde men ook over het gebrek aan genoegzame kerken en scholen, en over het slechte on derhoud der wegen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2