KENNISGEVING. SC1ZUTTESI IJ-. dagblad van Ostendc beweert, dat hij van daar naar Engeland is gegaan; hoe 'tzij, hij zal nu zijne beruchtheid wel overleefd hebben. Nadere tijdingen meldendat nergens de onlusten van veel beteekenis zijn geweestals alleen te Lyon. De beweging begon Douderdag morgen 's avonds strooide men bij dnizende exemplaren een berigt uit Parijs, dat de Voorzitter en 't Ministerie gevangen waren en de bergpartij eene Nationale Conventie had gevormd. De oproerlingen schreeuwden nu: Leve de Conventie, Leve Ledru-RollinLeve de Romeinsche Republiek, weg met den Voorzitter, weg met de Verraders, weg met den Paus! Nadat het 'snachts rustig was geweest, is den 15den in de wijk La Croix Rousse, waar het oproer zijn hoofd kwartier hadhevig gevochten versperringen zijn met geschut genomen en de troepen zijn eerst na veel bloedvergieten meester gebleven. Door sommigen wordt de opmerking gemaakt, dat bier thans geen vliegen zijn, en dit toegeschreven aan de weinige eleclrike stof in de lucht aan welke oorzaak men ook de cholera wil toeschrijven. De cholera vermindert; den 12den waren slechts 516 personen daaraan overleden. De Voorzitter heeft de voorname gasthuizen bezocht, den cholera-zieken ondersteuning gegevenhun troost toegesproken en de ontbloote hand ge reikt. Ook heeft hij aan een paar in het oproer gekwetste krijgslieden en aan een heelmeester het kruis van het legioen van eer geschonken. Een en ander heelt natuurlijk een zeer gunstigen indruk te weeg gebragt. ITALIË, ROiUE, 9 Junij. Uit berigten van deze dagteekening blijkt, dat de Romeinen van den 5dcD af, den bardnekkigsten tegenstand hebben geboden. Er was hnn den 6den een wapenstilstand van 24 uren toegestaan, die echter vruchteloos afliep, zoodat de Franschen den 7den weder aanvallenderwijze te werk gingen. Het gevecht was dien dag vooral moorddadig. De Romeinen deden een uitval, die hen echter duur te staan kwam. Men heeft opgemerkt, dat de Franschen die in de gelederen van Mazzini streden, met de meeste verbittering gevochten hebben. Uit Marseille had men berigt van cenen Officier die gekwetst was te ruggekeerd en Civita-Vecchia den lldca had verlaten, dat de belegerings werken bijna voltooid zijn en de batterijen gerigt. Des vijands vuur was bijna overal tot zwijgen gebragt en men dacht dat de Franschen den 15den of 16dcn de stad zouden binnentrekken. FRUIS§EK. De Pruissische troppen zijn van verschillende zijden in den Rhijnpaltz binnengerukt, en hebben bijna zonder eenigen tegenstand onderscheiden ste den bezet. Het Voorloopig bestuur tracht naar Baden te ontkomen. De Keizer van Ruslandvergezeld van den Grootvorst Constantijn was den 14den te Matzky aangekomen, en had dadelijk de reis naar Krakau voortgezet. WirRTEmBERC, STUTTGARDT, 14 Junij. In de zitting van het Romp-Parlement van gisteren hebben wederom 13 leden hun ontslag genomen. Het Regentschapdoor die Vergadering inge steld heeft van de Regering verlangd dat zij tot zijne beschikking zou stel len 5,000 man voetvolk, 4 escadrons ruiterij en twee batterijen; de Regering heeft echter op die aanvraag niet geantwoord. De Regering heeft van het Rijksbestuur te Frankfort eene aanschrijving ontvangen, om de Zitlingen van het Romp-Parlement niet langer te dulden en het Regentschap te verdrijven. Dat Parlement, hetwelk dan hier en dan daar moet rondzien naar een locaal om zijne vergaderingen te houden, beeft den Wurtembergschen Generaal Miller, als Rijks-Generaal ontslagen uit de Rijksdienst, omdat hij aan de bevelen van het Regentschap niet wilde ge hoorzamen. Nog had dat Regentschap besloten een Rijks leger op te rigten en reeds aan schrijving tot het ligten van manschappen naar Baden en den Paltz afgezonden. De Regeringen van Baden en Mecklenburg hebben bekend gemaakt dat zij het Romp-Parlement niet erkenden. De stad Heilbronn is wegens on wettige demonstratiën, tengnnstevan het door het Romp-Parlement benoemde Regentschap, in slaat van beleg gesteld. De voorloopige Regering van Baden heeft den 12dcn dezer een ontwerp van gedwongen gcldheffing aangeboden waarmede de bevolking echter niet bijzonder is ingenomen. BEIJEREK. MUNCHEN, 12 Junij. Z. M. heelt dc Kamer der Afgevaardigden ontbonden, en de nieuwe ver kiezing van leden binnen de eerste drie maanden bepaald als hoofdoorzaak wordt opgegeven: de tegensland van de meerderheid der Kamer tegen het Ministerie. CAEIFORNIE. De tijdingen van daar loopen lot 14dcn April. Werklieden werden nog steeds hoog betaald maar er was overvloed van scheepsgelegenheid. Dc prij zen van goederen zijn aanmerkelijk verminderduithoofde van den grooten toevoerterwijl er nog veel meer verwacht wordt. De goudaderen schenen nog geene vermindering te ondergaanintegendeel deed men dagelijks nieuwe ontdekkingen. Zekere Luitenant Beale, uit Californië teruggekomen, heeft een klomp goud rnedegebragt die 8 pond weegten hij verzekert er een van 25 pond gezien te hebbenhij sprak met lof over de orde die de goudzoekers onderling weten te handhaven. Er vallen weinig ongeregeldheden voor, en de ccnige straf die toegepast wordt, is ophangen. Zoo iemand eenigen diefstal of misdaad bedrijft, wordt hij teregt gesteld voor eene jury van 12 personen, ten dien einde gekozenhij ondergaat een verhoor en indien de bewijzen toe reikend zijn wordt hij terstond gevonnisd. De schatten van dat land bestaan niet alleen in goudcr worden ook andere kostbare metalen en zelfs edelgesteenten gevonden. Twee zilvermijnen zijn ontdektwaarvan eene slechts aan weinige personen hekend is. Ook platina is er in aanzienlijke hoeveelheid. Een der gouddelvers in de valei van den Sacramento heeft een ruwen diamant gevonden ter grootte van een hoender-ei, de vinder vroeg er 180,000 voor. Herhaaldelijk worden vrij groote smaragden aangetroffen. Tevens zijn drie of vier zeer rijke kwikzil vermijnen ontdekt. Nabij de kust treft men steenkolenlagen aan, doch men heeft cr nog niet aan gedacht die te bewerken. ■■■■■■■bmbbnma—hba—sob—n—ababmmabbaabbbbabambmm—a—^amenaimba— STAIïS BERI4ÏTE1S. WW W tMMMBW ma 1 Ll.'WU^^?w.ajiJnza«vjg-i^izvACTTTWr1rmMWJ|mm--Bmanj|m; BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat de alphabetische naamlijst van al de personen, die, overeenkomstig de wet van den lldvn April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretarie dezer Stad, van den 18dcn tot den 26stci> Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 'smorgens van 10 tot 'snamid dags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats hebben op de Groole Pers van het Raadhuisen wel Op Woensdag den 27sten Junij 1849, 's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigen, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich hier ter Slede met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Woensdag den 27stcn Junij aanstaande's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de Loting ter voorschrevene plaatse op te komenop den dag en het uur in deze Kennisgeving uitgedruktterwijl de zoodanigendie verhinderd moglcn worden zelve tot de Loting op te komen, zich door een gemagtigden kunnen doen vertegenwoordigenof geen gemagtigde comparerende, zal de Loting ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij dc genoemde Loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstellingdie de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aan voeren; waarom het voor hen, die zoodanige reden tot vrijstelling mcenen te hebben van belang isdoor personele opkomstof bij volstrekte belet selen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel bekenden gemagtigdede Loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaaktdat de vrij stellingen, bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebtwelke hen tot den wapenhan del voor het tegenwoordig oogenblikof wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en 570 strepen. 3". De Geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholen, Athenaea en Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staatte lande of ter zee hebben bekleeden door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden hedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn gelreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde gemeente kunnen gehouden worden, de vcr- pligting niet, om zich te doen inschrijven. 9°. De broeder van hem die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen. Terwijl zij voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijgesteld, met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophoudenwaarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens ge plaatst doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10°. Zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brand spuiten zijn aangesteldzoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast. 11°. Lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belas ting wordt betaaldwaaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12". Zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestich- ten opgevoed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde eener der bovengemelde redenenaanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van Nummer willen verwisselen, kenbaar moeten maken aan de Commissie, op Donderdag den 5ecK Julij aanstaande, des mor gens tusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doenvoor zoo veel zulks bij de Loting niet mogt zijn ge schied zullende op dc reclames zoo wel als over de goed- of al keuring der personen door welke men zich verlangt te doen vervangennader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 15d«" Junij 1848. DU RIEU Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3