Hceren Melort 35 stemmen, Luyben 12, Jespers 6, Everts 5 en Heerkens en Aleeussen elk 1 stem; te zamen 60. Daar alzoo de Heer Melort, Raadsheer in het Prov. Gereglshof in Zuid-Hollandde volstrekte meerderheid van stem- men heeft verkregenzal hij als eerste Candidaat op de lijst worden gebragt. Daarna wordt gestemd over den tweeden Candidaat: daarover hebben vier stemmingen plaats. Bij de laatste wordt de Heer Air. J. N. J. Heerekens Kantonregter te Zwolle, met 33 van de 60 stemmen als tweede Candidaat voorgesteld. (De Heer Luyben had 26 stemmen). Tot derden Candidaat wordt bij de vierde stemming verkozen de Heer Air. Evers, Raadsheer in het Hof van Friesland, met 33 stemmen van de 60. (De Heer Lnyben had 27 stemmen). Tot vierden Candidaat, is bij de 2de stemming verkozen de Heer Air. L. As ser, Regter in de Arr.-Regtb. te 'sHage, met 40 van de 59 stemmen. De overige stemmen verdeeldals op den Heer Lnyben 5van Hasselt 5enz. Tot vijfden Candidaat, bij de 2de stemmingde Heer Air. S. Schmolck Raadsheer in het Hof van Zuid-Hollandmet 30 van de 59 stemmen. De Heer Luyben 11 stemmen de overigen verdeeld. Deze lijst van vijf Candidaten zal den Koning schriftelijk worden ingezonden. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp tot re geling van uitgaven op het fonds van herbelasting op de grondbelasting, dat na eenige beraadslaging wordt aangenomen met 58 stemmen tegen 1zijnde die van den Heer de Alonchy. Vervolgens zijn aan de orde van den dag de beraadslagingen over het ont werp tot regeling van uitgaven voor verstrekkingen nit 's Rijks magazijnen. De Heer Bacbienc beklaagt zich, dat de Kamer ten tweeden male wordt ge roepen, om betalingen goed te keuren, voortvloeijende uit overeenkomsten onbevoegdelijk aangegaan onder vroegere Alinisteriënen dat hier reeds ƒ90,009 betaald is. Hij vraagt of de staat wel regtens tot betaling verpligt is, en zoo ja, of hij dan geen verhaal heeft op die Alinisters die hun magt te buiten zijn gegaan. Het zal van de verdere inlichtingen, der Alinisters, vooral nopens de on- belwistbaarbeid van de waarde des geheims (vergel. de volg. adviezen) afhan gen of hij zijne stem aan dit wets-ontwerp zal kunnen geven. De Heer Storm van 'sGravesande spreekt in denzelfden geest en vraagt wat ministeriele verantwoordelijkheid beduidt, als de Regering contracten kan sluiten die uitgaven ten onderwerp hebbenhuiten de begrooting tot een be drag van 5 a 6 tonnen goudshet dezer dagen ingekomen adres van den Heer de Bourbon geeft eenig licht. Alen ziet dat de zoogenaamde Due de Normandië uit Engeland is gekomendat de politie te Rotterdam hem beeft aangehoudendoch spoedig weder franco naar Engeland heeft geëxpedieerd en dat hij daarna het bagatel van 500 reclameerde voor de verhindering, hem berokkend in de inwerking-brenging van zijne uitvinding in Londen. Het blijkt voorts dat aan dien vreemdeling, dadelijk 30 duizend guldens zijn verstrekt onder garantie van den Alinister List. Alen verneemt wijders dat er in 1845 eene overeenkomst tot aankoop van geheime oorlogsmiddelen tot stand kwam; en dat er ƒ60,000 is toegekend. Nu komt de vader te sterven en men gaat voort met den zoon. Aleestal hebben die geheime uitvindingen niet veel om 't lijf. Spr. wil eens aannemen dat die percussie-bommen zoo uitstekend goed zijn, is daarmede de bezuiniging bewezen, die de Regering zeidc dat door die aanschaffing verkregen was? De Heer Smit bepaalt zich tot twee punten: ló. op hetgeen in 1847 en 1848 over hetzelfde onderwerp in de Vergadering is voorgevallen, en 2°. op den inhoud van bet tegenwoordig ontwerp, en zal het afstemmen. De Heer Albarda acht het beschikken over gelden buiten de begrooting eene zaak van 't hoogste gewigt, en zou het verkieslijk achten dat men te dezen opzigte voor de waarheid uitkwamen voor die fondsen eenen supple- toiren post op de begrooting uittrok voor datgeen, wat men bij deze voor draai op de verstrekkingen wil verevenenofschoon hij erkentdat onder vermeerdering van materiëel nooit kunnen worden begrepen fondsen voor constructie-geheimen. De Heer van Rijckevorsel meent dat er met den zoogenaamden Due de Normandië onderhandeld is wegens zijne wederregtelijke aanhouding hier te lande, en leest onderscheidene zinsneden uit bet adres voor, waaruit blijkt, dat de verzoeker van eene som van ƒ60,000 gewaagt, die hem toegekend is builen de som voor het geheim van oorlogsmaterieel. Nu meent hij te moeten vragen of die 60,000 dan ook onder de uitgaven voor het ge heim verscholen liggen? Hij dringt er op aan, dat de Alinisters voor de waarheid uitkomen, en verklaren of de man waarheid spreekt; of hij gelijk heeft in zijne bewering, ja dan neen? Spreker vindt overigens juist in het motief, dat de verzoeker tot ondersteuning van zijn verzoek heeft aange voerd voldoende reden om tegen het ontwerp te stemmen. Telegraphisch Berigt, 5) Ure. Bij besluit van Z. AI., gisteren op het Loo genomen, is aan den Heer G. L. Baud, eervol ontslag verleend als Alinister van Koloniën, en in zijne plaats benoemd den Schout-bij-Nacht E. B. van den Bosch. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden, is „de voordragt tot regeling van uitgaven wegens eene overeenkomst tot aanschaffing van geheime oorlogsmiddelen in 1845, met den zich noemende Due de Normandië aan gegaan, verworpen, met 42 tegen 11 stemmen. Daarna is de Kamer voor onbepaald uiteen gegaan. GORINCHEAI17 Junij. De Heer C. de Laat, aannemer alhier, heeft het bouwen van eene kork der Hervormden aangenomen voor 75,900. AMSTERDAM, 18 Junij. De AlaatscbappijTot Bevordering der Bouwkunsthield in de vorige week hare 7dc alg. jaarlijksche vergadering, die door den Heer D. D. Buchler, Voorzitter der Alaatscbappij met een inleidingswoord werd geopend. Vervolgens bragt de Heer Js. YVarnsinck, Secretaris der Maatschappij, ver slag uit wegens den staat dier inrigting over het 7de jaar van haar bestaan. Het getal leden der Alaatscbappij bedroeg 664. De door de Maatschappij uitgeschreven prijsvragen zijn drie in getall3te ontwerp van oenen Schouwburg prijs 500; 2de eene Barrièreen de 3de de Gevel van een Manufactuurtvinkel. Op de drie in 1847 uitgeschreven prijsvragen: eene Slag tplaatseen Landhuisen eene Pompzijn antwoor den ingekomen, waaronder een van de zes op de tweede vraag is bekroond, en waarvan de vervaardiger was de Heer A. N. Godefroy, die uit banden van den Voorzitter den prijs ontving, welke eervolle onderscheiding hem reeds ten derden male mogt te beurt vallen. APELDOORN, 17 Junij. Heden heeft het Hof de Godsdienstoefening bijgewoond, onder het gehoor van Ds. Wildschut van Amsterdam, ter gelegenheid der verjaring van II. AI. de Koningin. Ten 4 ure was er een maaltijd ten hove van 80 personen. Des avonds werd er in het park langs den grooten vijver een vuurwerk afgestoken. Behalve de rijtuigen van het Hof, was er een toevloed van aanschouwers daar het publiek vrijen toegang had. MAASTRICHT, 16 Junij. De verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalin het dis trict Siltard op den 14doD dezer gehouden hebben geen resultaat opgeleverd. Van de 596 kiesgeregtigden zijn er slechts 277 opgekomen, en wel 167 in het hoofd-district Sittard, en 110 in het onder district Susteren. De Heeren Cornelie, oud lid der Kauier, en J. J. Lambrechts, grondeigenaar te Danecls- weerd, hebben de meeste stemmen op zich vereenigd, te weten, de eerste 93 te Sittard en de tweede 71waarvan 53 te Susteren en de overige te Sittard. Er zal dien ten gevolge op den 21stïn dezer eene nieuwe verkie zing uit dit dubbeltal moeten plaats hebben. BUIÏEJNLAJNDSCHE BEB1GTEIV. EAGELAXI). LONDEN, 16 Junij. De persoon van W. Hamilton, die den 19dcn Alei op de Koningin een pistool alleen met kruid geladen gelost hadis veroordeeld tot 7 jaren de portatie-straf. Onlangs overleed alhier de Admiraal Sir R. Willougby, Zijn leven was eene aaneenschakeling van de meest avontuurlijke gevaren. Driemaal leed hij schipbreuk, en had zich eenmaal 18 uren lang op eene roeispaan hoven water gehouden. Gevangen genomen door de Arabieren, gelukte het hem, na een 2-jarig verblijf te Tripoli, zijne wachters te vermoorden, en zich met zwemmen te redden, aan boord van een Fransch fregat, hetwelk twee mijlen van het strand verwijderd lag. Met een enkel fregat drong hij de haven van Isle de France binnen, en haalde ondanks de met 60 stukken geschut gewapende batterijen twee rijk beladen schepen naar buiten, llij was 11 maal door kogels, 3 maal door splinters gekwetst en zijn ligchaam was overigens bedekt met lidteekens van sabel- en tomahawk-wondenzijn gezigt was door eene buskruid-ontploffing geblakerdbij had een oog ver loren en van hals en kinnebak waren hem door een kogel stukken wegge slagen. Vervolgens op non-activiteit gesteld, nam hij dienst in Rusland, diende als Colonel onder Kutusoff; hier werd hij driemaal gewonden bij Leipzig nam een kanonskogel hem eenen arm weg. De matrozen noemden hem den onsterfelijke. De Engelsche kruisers hebben tot den llden Alei wederom 12 slaven- haalders, doch onderscheidene niet zonder scherp gevecht, bcmagtigd. Dezer dagen zijn hier de schilderijen verkocht van wijlen den Heer W. Coningham. De 61 schilderijen bragten 11,000 guineas op; de Heilige Familie, van Sebastiaan del Piombo, liep 1800 guineas; de Maagd Alaria en het Kind, van Carlo Crivelli, 920 guineas; Christus op den Olijfberg, van Rafaël, 750 guineas; Sextus Tarquinius en Lucrelia, door Titiaan, 520 gui neas de dood van Pocrisvan Paul Veronese500 guineashet Portret van Alartyn Looten, een Hollandsch Chirurgijn, door Rembrandt 1637, 710 gui neas; de Alarteling van St. Placidus, door Rafaël, 310 guineas; het Oordeel van Paris, door Rubens, 190 guineas; Nimfen, Zee-meerminnen en Tritons, door Hannibal Caracci, 115 guineas. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Junij. De rust is niet verder gestoord. Onderscheiden Afgevaardigden zijn in staat van beschuldiging gesteld. De Wetgevende Vergadering blijft perma nent. Uit de Departementen ontving men tijdingdat onlusten waren uit gebroken in Reims, Dyon, Toulouse, Evreux, Cherbourg, Aluhlhausc en Lyon. Lyon was in staat van beleg gesteld. Het getal der gevangen geno- menen te Parijs beliep omstreeks 200. Omtrent het verblijf van Ledru-Rollin schijnt men nog onzeker. Een

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2