niet zware stormen te worstelen, terwijl Ie gclijker tijd een ijsveld in liet gezigt kwam, dat men vergeefs zocht te ontwijken; docli op den laten avond van den 10deu Meistootte hel met zulk een geweld op eenen ijsberg, dat de voorsteven verbrijzeld werd en het water met golven naar binnen stroomde, zoodat hel schip begon te zinken. Het was juisl de wacht van den stuur manen deze met een matroos en jongen waren gelukkig genoeg hun leven in eene boot te redden, die van het schip, bij het zinken, was weggedreven. Ongeveer 20 passagiers stelden al het mogelijke in het werk om het dek te bereiken alvorens de Maria begon te zinken; eenige sprongen op het ijsveld, anderen klemden zich aan de drijvende masten en stengen vast. Slechts ne gen werden behouden. De Kapitein en de andere matrozen kwamen allen om. Aan het ongunstige weder bloot gesteld, zworven de ongelukkige over geblevenen den volgenden dag in de boot rond, doch werden gelukkig door het barkschip Roslijn Castle en de brik Falcon opgenomen. Vrijdag jl. woedde een hevig onweder in de omstreken van het eiland Wight. De bliksem heeft zware schade aangerigt aan een der torens van het kasteel Osborne, waar de Koningin des zomers haar verblijf houdt. FRAIKRIJK. PARIJS, 14 Junij. Nadat het voorstel van I.odru-Rollin om den Voorzitter en het Ministerie in staat van beschuldiging te stellen, eergisteren na alleronstuimigste beraad slaging,. was verworpen, zijn de roode Republikeinen 's nachts vergaderd, en hebben 122 afgevaardigden der Vergadering eene proclamatie uitgegeven, waarbij men onder de leuze van: Leve de Staatsregeling! de burgerwacht tot verdediging der zoogenaamde orde en vrijheid oproept, die door de handelwijs welke het bestuur ten opzigte van Rome houdtgeschonden is en verder be laagd wordt. Reeds spoedig was er eene menigte op weg naar het verblijf van den Voor-zilter en dat der Vergadering. De meerderheid der burgerwacht en de troepen hebben echter 'tvolk uiteengejaagd en in het opwerpen van versperringen gestuit. In eene buitengewone zitting van gisteren, heeft de Minister Odilon Barrot verklaard, dat de justitie degenen streng straffen zal, die voor de derde maal het burgerbloed wilden doen stroomen. Onder zijn spreken kwam er van wege den Minister van Binncnl. Zaken een voorstel van wet in, waarbij Parijs en de omtrek in staat van beleg werd verklaard. Terwijl dit behandeld werdtrad de voorn. Minister binnen en drong op onverwijlde aanneming aan die onder de hevigste tooneelcnmet 394 tegen 84 stemmen tot stand kwam. Daarna is eene door de afgevaardigde Barthelemy Saint Hilaire voor gestelde proclamatie aangenomen, waarhij alle weidenkenden tot handhaving van 't gezag worden opgeroepen en is in den afgeloopen nachtdaar alles onder de wapenen was, de rust niet verder gestoord. In den ochtend zijn 9 leden der bergpartij gevangen genomen*en is men het oproer voor het oogenblik weder meester. Inmiddels levert het Parijs van deze dagente midden van naauwlijks te bedwingen oproer, van sterk heerschende cholera, van schromelijk verval der geldmiddeleneene treurige tegenstelling op met het zoo schitter, nde Parijs onder 1 ouis Philippe, en schijnt men bij een staat van zaken, waardoor bij onophoudelijke onrust alle maatschappelijke welvaart wordt ondermijnd langzaam maar zeker, nog vrecselijker tooneelen te ge- moet te gaan. Mgr. de Aartsbisschop van Parijs heeft den 12dcn dezer in persoon aan het graf van de II. Genoveva, patroncsse dezer hoofdstad, de Novene geopend, die hij heeft voorgeschreven, om door de voorspraak dier beroemde bescherm heilige, God te smecken den gecsel der heerschende ziekte, die Parijs en zij nen omtrek teistert, te doen ophouden. Hij begaf zich te voet derwaarts, gevolgd van het kapittel der Notre-Dame. Toen hij op op het plein Maubert was aangekomen, beklom Mgr. de Aartsbisschop den kansel, en rigtte tot de gcloovigen eenige woorden die alle bedrukte harten met hoop en vertrouwen hebben vervuld. Vervolgens las Zijn Hoogw. de mis aan het altaar, onder de aanroeping der H. Genoveva, en na een gebed op het graf der patrones te hebben uitgesproken, hernam hij den weg naar zijn paleis. Het volk wilde volstrekt hem vergezellen. Te vergeefs was zijne bede dat het zich verwij deren en huiswaarts keeren zon. Toen steeg hij uit het rijtuig en deed den terugweg mede te voet, gevolgd door eene onoverzienbare menigte, die hem niet eer verliet dan op de binnenplaats van zijn hótel. [de Tijd.) PRVI§SEK. BERLIJN, 13 Junij. Op den Prins van Pruissen is tusschen Mainlz en Kreuznach geschoten, doch de postillon alleen werd gewond. Uit Dantzig verneemt men, dat daar in weerwil der blokkade, van 21 April tot 20 Mei in de haven zijn binnengeloopen 3 schepen uit Neder- landsche havens, 4 uit de Hanzeesteden, 3 uit Engelsche, 1 uit eene Zweed- sche en 2 uit Fransche havens, en uitgezeild zijn naar Engelsche havens 21 en naar Nederlandsche havens 11 schepen. Sedert de omwenteling zijn de meeste der Dnitscho Iloogescholen vroe ger zoo druk bezocht en beroemd, in groot verval geraakt. Als voorbeeld kan men die van Kiel aanhalen, waar zich dit jaar, niettegenstaande de op roepingen der Hoogleerarenslechts een twintigtal studenten bevinden. WURTES1BERG. STUTTGARDT, 11 Junij. Zoo bier als elders begint zich meer cn meer eene bedenkelijke stemming onder de burgerwachten te openbarenen verklaart men zich voor eene aan sluiting aan de Nat. Vergadering en het door deze ingestelde regentschap. BADE\. KARLSRUHE, 10 Junij. Heden Ireeft de voorloopige Regering de dusgenoemde Constituerende Rijks vergadering geopend, bij welke gelegenheid hare Voorzitter Brentano een over- zigt gat van den vroegeren toestand des lands, en de omwenteling van 1848. Hij sprak daarna over de jongste omwenteling, over het gewigt der ver- ceniging van het leger met het volk, berispte het gedrag van den Groothertog, >°m het land te verlaten, en toonde aan, dat ten gevolge daarvan de voorloo- ptge Regering is aangesteld en krachtig werkzaam was geweestwees voorts aan hoe zij dadelijk de staatsgevangenen in vrijheid had gesteld een naauwkeu- ng onderzoek in politieke zaken en de algemeene volkswapening bevolen, die reeds volledig tot stand is gebragt, de kamers had ontbonden en de constitue rende vergadering bijeengeroepen. Reactionnaire staatsdienaren waren van hunnen post afgezet en door anderen vervangen, cn districtscommissarissen aangesteld. De eensgezindheid was voor tweedragt in de plaats getreden cn had eene voorloopige regering te voorschijn geroepen, die elk oogenblik bereid is rekenschap te geven en haar mandaat als volksvertegenwoordigster neder te leggen. De moed en strijdlust der troepen verdienden aller achting. Ten slotte wees Spr. de gewigtige taak aan die op de vergadering rust, na melijk de wijze te bestemmenhoedanig het volk geregeerd moet worden. Hierop wordt de zitting gesloten en tot den volgenden dag verdaagd. De Opperbevelhebber der Paltzer volksweer, Generaal Sznayde, heeft op last van de voorloopige regering der Rhijnpaltz, eene oproeping gedaan aan den landstorm, waarin wordt gezegd, dat de naderende Pruissen den moed niet zullen hebben de grenzen te overschrijden, als zij zullen zien, dat het volk van de Paltz lien man tegen man tegemoet trekt. Het geheele land moest als één man opstaan en daarom ook de landstorm worden opgeroepen. In elke plaats moet dadelijk de stormklok worden geluid, cn de bewoners, met de wapenen die zij bezitten, geweren, zeissen, pieken, hooi- of mest vorken, bijlen, dorschvlegelsenz., bijeen komen en hunne eigene aanvoer ders kiezen. In elke gemeente moet op torens of op hoogten eene wacht wor den geplaatst, om de bewegingen der Pruissen gade te slaan en die bewegin gen bekend maken door stormluiden, signalen of koeriers. Des nachts moeten vnurseinen op de bergen ontstoken worden. Alle bergpassen moeten dadelijk bezet worden. AAWKWOP VAX JAVAAXSCHE OUOHEDEN. In de L. Cour. van gisteren komt eene mededeeling voor, naar ik ver moed uit eene Utrechtse!) Dagblad, omtrent den afloop der op den 6dcn dezer te Utrecht gehouden verkooping van Oostersche cn andere voorwerpen uit de nalatenschap van wijlen Bn van der Cafeleen. Ik acht mij verpligt op het daarbij gezegde, voor zoover het op het Museum van Oudheden en mijzelven betrekking heeft, aan te merken, dat voor bet Museum, geene aankoopen uit de bedoelde voorwerpen geschied zijn; dewijl de beschikbaar gestelde fond sen het niet gedoogden maar dat men het aan de gunstige beschikking van den Minister van Binnen!. Zaken moet dankweten, dat ongeveer een 30tal der incest belangrijke, en daaronder vele hoogst zeldzameOud-Javaansehc bronzen, benevens een drietal stcencn beelden, voor het Vaderland zijn be waard gebleven. Die voorwerpen zijn op des Ministers last voor liet Dept. van Binnenl. Zaken door mij aangekocht. Worden zij later, hetgeen zeer te werischen en ook niet onwaarschijnlijk is, aan het Museum van Oudheden toegevoegd, dan zal die verzameling wederomeven als in het vorige jaar ondervinden dat hare belangenmet die der welenscbappen in het algemeendoor de Regering, ook in deze drukkende tijden, zoo veel maar mogelijk is, behar tigd en bevorderd worden. Overigens blijkt uit het bovenstaande, dat de vermelding van door mij in deze zaak betoonden ijver, achterwege had moeten blijven. LeydenDe Direct, van het Mus. v. Oudheden, 16 Junij 1849. LEEMANS. AISVERTEXTIEN. Ondertrouwd F. J. WIER DELS Leiden, en 15 Junij 1849. A. C. J. ZUUR. Eetiige Kennisgeving. Getrouwd Leeuwarden, 13 Junij 1849. Me. J. B. VOS en K. H. DRIELSMA. Bij Acte op den 13den Junij 1849, ten overstaan van den Notaris ANTHONY WIJNSTROOM en getuigen binnen Leyden verleden en geregis treerd, is de bestaan hebbende Vennootschap tusschen de Heeren PIETER tan GEER en ABRAHAM STOKIIUYZEN te Leydenen den Heer DIRK NYE te Amsterdam,tot het S'eilera van Rijst en fierst, zoo voor loon als eigen rekening onder de Firma van P. van GEER en COMP. te Leydenmet onderling goedvinden en volkomen genoegen ontbonden, en zulks gerekend van den laatslen December 1848; zullende de Heer PIETER tan GEER. belast zijn met de liquidatie der loopende zaken, cn van den lslen Januarij laatstleden het E'elSen van Rijst en fierst onder de Firma van P. tan GEER en COMP., voor eigen rekening blijven voortzetten. Geschiedende deze bekendmaking ter voldoening aan art. 28 en volgenden van het Wetboek van Koophandel.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3