LEYDSCHE De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdag avond. YRIJDAG, 8 JU IN IJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hammers worden tegen 10 Centen afgegeven. BlNiNEJNLAiMDSCHE BEKIGTEIV. LEYDEN, 7 Juriij. Op gisteren is door den Raad dezer Slad tot Directeur der Stedelijke Gaz- fabriek alhier benoemd de Heer P. F. \V. de Timmerman. Van goederhand kan men mcdcdcclen, dat hij het Departement van Oor log in geenen deele het voornemen bestaatom de miliciens van 1847 in werkelijke dienst te stellen. Wij vernemen dat door de officierenonder-officieren en manschappen van het 8sle regement Infanterie is bijeengebragt ecne som van ƒ271, voor hel standbeeld van Willem II in de hoofdstad. Hhl Een correspondentie-artikel van de N. Rolt. Cour. beval het volgende: Een ieder wordt gewaarschuwd wel toe te zien hij het ontvangen van gouden vijf-gulden-stukken, die, hoewel de volle wigt hebbende, toch derzelver in nerlijke waarde missenals zijnde inwendig met cene andere specie gevuld. Men kan ze kennen aan den klanken, bij naauw keurige beschouwing, op den geribden rand cene snede bemerken langs welke zij door midden gesne den zijn, en alzoo van binnen van het echte allooi beroofd. Den 2lica dezer is te Middelburg, in den ouderdom van 84 jaren, o.er- ledcn de Heer Mr. C. G. BijleveldRidder der Orde van den Ncderl. Leeuw oud Lid der Eerste Kamer, en Oud-Burgemeester aldaar. Het corps hulp-maréchauséesdat uil verschillende ruiterij-regimenten was zaamgestcldis met het einde der vorige maand ontbonden. Staat aanwijzende het aantal Reizigers, benevens de opbrengsten gedu rende de maand Mei op den Hollandscben IJzeren Spoorweg. Vertrek van Aantal Reizigers. Opbrengst van Reizigers 25,886.15 114.65 - 8,863.45 435.30 39.60 562 383.45 468.45 274.95 - 7,256.25 352.40 Nieuw Oost-Einde 239 231.95 - 20,358.75 212.95 Delft - 4,393.15 - 2,492.95 13,653 - 17,132.85 Vervoer van Goederen enz. - 13,144.49} Totaal 96,798 102,046.74} Bedrag der vorige opgaaf 252,545 - 268,094.90} Totaal-Generaal 349,343 370,141.65 Op den Rhijnspoorweg zijn in de maand Mei vervoerd 40,708 reizigers en is ontvangen 59,839. Het volgende is cene opgaaf (met inbegrip van de reeds door ons ver melde), van de verkiezingen voor de Provinciale Stalen van Zuid-Holland: In de vergadering der Bidderschap zijn benoemd: bij herkiezing, de 1111. Jbr. II. Baron van Zuylen van Nyevclt van Nieuw BeijerlandJhr. Mr. W. M. de Braauw en Jhr. Mr. F. van Hugernlorp, en in plaats van Jhr. R. F. Baron Groeninx van Zoelen (benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Slaten- Generaal), Jhr. A. Baron Mackay. In de vergaderingen van de Raden der navolgende steden zijn benoemd: Rotterdam: herkozen, de Hoeren J. F. Hoffman, J. Mees en Air. A. Veder, en in plaats van den lieer D. Blankenheym (benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Gencraal)de Heer G. A. Blankenheym. 'sGravenhage: herkozen, de Heeren Jhr. Mr. G. L. II. Hooft, F. J. van Maanen en Mr. D. J. Bijleveld, en in plaats van Jhr. J. Quarles van llfford (overleden), de Heer Mr. J. C. Faher van Riemsdijk. I.eydenherkozen, de Heer Air. A. O. E. Graaf van Limburg Stirum. Dordrecht: herkozen, de Heer A. den Bandt. Delft: herkozen, de Heer Daniël van Koetsveld. Gouda: herkozen, de Heer Mr. A. H. J. Ravenstein Mcdcnhlik. Gorinchem: in plaats van den Heer Mr. A. van Uoey, JJz.die verzocht heeft niet verder in aanmerking te komen, de Heer J. C. Boonzajer. Schoonhoven: herkozen, de fleer Mr. L. Slingeland. Brielle: herkozm de Heer Air. N. J. C. Lette van Oostvoornc. Alaassluis: herkozen, de Heer Dr. C. J. Vaillant Florisz. In de kiezersvergaderingen der navolgende districten zijn benoemd: Noord wijkherkozen, de Heer Air. II. C. J. Hoog. Oegstgeest: in plaats van Jhr. A. L. van Heteren Gevers, de Heer Air. J. J. A. van den Aardwegh. Naaldwijk: in plaats van den Heer Mr. J. P. de Fremery, die verzocht heeft niet verder in aanmerking le komen, de Heer Air. C. B. Nederburgh. Pijnaeker: herkozen, de Heer \V, Yzerinan. Delftshaven: herkozen, Jhr. I. C. Jantzon van ErlFrenten van Capclle. Alphen: herkozen, de Heer Air. A. Jongkindt Coninck. Stompwijkin plaats van den Heer Jhr. Air. J. AV. van Vrcedenbarchde Heer Air. A. A. J. Aleylink. Haastrecht: herkozen, de Heer C. AVeggeman Guldemont. Alcerkerbherkozende Heer Air. P. L. Eegram van Jaarsveld. Ridderkerk: herkozen, de Heer AI. Speelman. Ilcllevoetsluisherkozen, de Heer A. van Weel, Dz. Geervliet: herkozen, de Ileer A. Kwak van Zwartewaal. De N. Rolt. Cow. deelt eenen brief mede uit St. George d'Elniina, van 15 April, waaruit wij de volgende bijzonderheden onllecnen Den 6dcn Alaart ankerde op onze reede het Fransche oarlogs-stoamfregat de Caiman Kapt. Dharicot. De Caiman was ter reede gekomen om de echtge noot van den Bevelhebber van het Fransche eskader, Graaf Bonet Willaumcz aan land te brengen, ten einde wat te bekomen van de zeereis en de warmte aan boord. De Graal' die op een togt legen de inboorlingen van Groot Bassam was uitgezeild, zou over eenige dagen haar afhalen. De Kapitein van den Caitnan werd met zijne echtgenoot en de Gravin, door Z. Exc. onzen Gouver neur van der Eb, zeer minzaam en gul ontvangen, terwijl de eersten 's avonds terugkeerden, bleef de Gravin en het haar verzeilende opperhoofd der admi nistratie van het eskader in het fort, waar kamers voor hen waren ingeruimd. Den volgenden dag kwam de Kapitein van den Caiman met een aantal officieren het fort bezoeken en zette 'savonds koers naar Axim. Den 25slc° Alaart kwam de Graaf van zijnen togt terug, en kwam weldra met 18 officieren in het fort. Het gezelschap bleef lot laat in den middag aan wal en werd mede door onzen Gouverneur op de meest voorkomende wijze bejegend en ten gulste onthaald, totdat de officieren tegen den avond weder aan boord gingen, terwijl de Graaf met zijn Adjudant op het fort bleef. Eindelijk scheepte zich de Graaf met zijne echtgenoot en gevolg op den 29slcu Maart weder in en verliet de reede ten hoogste tevreden over het onthaal dat hun was ten deel gevallen, vooral ingenomen met onzen Gouverneur, en ge troffen door de vele beleefdheden die Z. Exc. zoowel aan de Gravin en haren echtgenootals aan de overige Fransche bevelhebbers en officieren bewe zen had. De oorzaken tot en de uilslag van de expeditie des Graven Bonet AVillaumez tegrn de bewoners van Groot Bassam komen overigens hoofdzakelijk op het volgende neder: Door de Fransche regering was sedert 1843 op Groot Bassam een blokhuis en ecne factory opgerigt. Van tijd tot lijd hadden de Fransehen daar echter moeijelijkheden met de inboorlingen soms werden koopsmansgoederen geroofd. De Fransche regeling vroeg voldoening, en toen deze niet werd gegeven, be sloot men tot de wapenen de toevlugt te nemen. Naauwclijks had de bevol king kennis van den aantogt des vijands hekomen of zij vlugtte boschwaarls; doch de Fransehen vervolgden hen en liepen de rivier van Groot Bassam bin nen met eene kleine ijzeren stoombootwelke sleehls twee voet diepgang had, waarna zij hij een der grootste negerdorpen eene landing beproefden. Vóór dit durp dat aan de rivier lag, stonden 1,200 welgewapende negers om de Fransehen le keer te gaan. Deze waagden moedig de landing en dit was geene gemakkelijke taak, wanneer men in aanmerking neemt, dat de boorden der rivier zeer steil gelegen waren, en buitendien de doortogt naar il hel land zoo eng was, dat slechts één man te gelijk kon passeren; iets,

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1