1 oiwijl hol beroemde orgel bespeeld werd; de drukkerij van .lob, Enschedé en Zonen met een bezoek vereerd, en de daar voorbanden zijnde bewijzen voor hel uitvinden der Boekdrukkunst door L. Jansz. Koster met veel belangstelling beschouwd. Van bier beeft II. K. II. zich naar Amsterdam l>egcvenwaar zij ook vele inrigtingen hebben bczigtigd. Heden morgen is II, K. II. met haar gevolg naar Noord-Holland vertrokkenom de plaatsen liroek en Zaan dam te bezoeken. UTRECHT, 4 Junij. De Prov. Predikanten-Vcreeniging, alhier in April gehouden, heeft beslo ten een adres aan te bieden aan Z. M. den Koning tegen bet Staats-cxamen zoo als het thans is ingcrigt, alsmede een adres aan de Synode der Hervormde Kerk tot wijziging van de wet op het Staats-examen ten behoeve der kwec- kclingen voor de H. Dienst dier Kerk. ARNHEM, 3 Junij. Gisteren avond ten half 7 ure brak over deze stad, doch voornamelijk langs bet oostelijk gedeelte dezer stad een onweder losvergezeld van hagel zoodanig als de oudste menschen zich niet herinneren ooit aanschouwd te hebben. Van uil bet zuiden trok de bui naar het noord-oosten de lucht gaf een geel graauw licht, en ontlastte zich, eerst in groote regendroppen, daarna, onder gestadig weerlicht en donder, in hagel, die op sommige plaatsen een pal in boog lag, en waaronder korrels zwaarder dan een half Ned. once, enkelen veel grootcr dan een hoenderei; sneed men deze door, dan bevond men in bet midden een vast rond balletje ijs, gelijk aan bevroren sneeuw en om hetzelve doorschijnende ijskorrels gekristalliseerd. De schade aan gebroken glazen is groot, doch bet veldgewas en boomvruchten hebben betrekkelijk zeer weinig geleden. IïLUTEINLAINDSCHE KEKiGTEJN ENGELAND. LONDEN, 2 Junij. Het Lagerhuis is eergisteren avond, voor bet eerst na de Pinksterdagen, weder bijeengekomen. In de Zitting van gisteren avond is het crediet van 9,827 ten behoeve der nederzetting op Lahoanna cenc nog al ernstige tegenspraak in coinmitlé doorgegaan. Z. K. H. Pi ins Hendrik der Nederlanden beeft eergisteren ccnc luister rijke receptie bij 11. M. en gisteren een groot concert op het paleis van Buc kingham Ingewoond vergezeld van den Admiraal Lucas, den Colonel Rigot en Ridder R. van Rappard. De Russische Gezant geeft heden een feest ter eere van den Prins. De Graaf de Monlemolin zou naar het zeggen van de Times en Stan dard, met ccnc Engelschc Dame huwen, en afstand van den troon van Spanje dot'n. liet huwelijk wordt lieden gezegd afgebroken te zijn. 'J'e Colonmorc in het graafschap Mayo in Ierland is een steenkolenmijn ontdekt, die zeer rijk moet zijn. De sommen van 5, 10 en 20 die uit de Verecnigdc Staten van ïcrsche landverhuizers aan hunne vrienden en betrekkingen in Ierland ge zonden worden, oin hen in staat te stellen, het land te verlaten, hebben reeds 200,000 beloopcn gedurende de laatste 7 of 8 maanden. Niet zel den hebben er abuizen en ontvreemdingen plaats door de menigte van gelijk luidende namen, in Ierland. Als con bewijs hoe de waarde van eigendommen is toegenomen sedert de vorige eeuw, dicnc het volgende: Ten jare 1759 werd zekere pachthoeve in het kerspel West Kilbride in Ayrshire, met 90 acres land, verkocht voor 3C5. Vervolgens werd zij verkocht voor 1800. In 1838 vond zij eenen kopper voor 3850 en veranderde dit jaar (1849) weder van eigenaardeze laatste kooper gaf er 8000 voor. Den 26sten Mei is te Wiek overleden zekere A. Chisholmdie den ouderdom van 101 jaren bereikt had, en sedert meer dan 50 jaren gepen- sionncerd soldaat was. Nog weinige dagen vóór zijnen dood was hij zoo ge zond cn vlug dat hij ccnc danspartij bijwoonde. BELGIË. BRUSSEL, 3 Junij. De Burggraaf du Bus de Chisignics, Oud-Commissaris-Gencraal der Nederl. Oost-Indiii, cn Oud-Gouverneur der provincie Antwerpen, is op den 31slen Mei jl. op zijn kasteel van Wcstmallc overleden. De Burggraaf bad zich, sedert hij de staatkundige loophaan had verlaten, geheel op den landbouw toegelegd. Hij is een dergenen die het meest tot de ontginning van Kempen- land hebben bijgedragen. Men is thans hier bezig met ecne regeling der archieven van België, in tijdrekenkundige orde. De staatspapieren uit de 16de cn 17de eeuw worden in boekdeelcn gebonden. Daaronder telt men 4 deelen met brieven (waaron der vele eigenhandige van Willem van Oranje 2 deelen met brieven tus- schen Gerard van GroesbeekBisschop van Luikcn Margaretha van Oosten rijk, Hertogin van Parmacn den Hertog van AIva; 50 deelen met instruc- tiën over de onlusten in de 16dc eeuw; 8 deelen met papieren over den 10dcn cn 20sten penning; enz. Men schat de gebcele verzameling op meer dan 500 deelen. Er zijn bij bet comitté der vrienden van den vrede 22 antwoorden in gekomen op de uitgeschreven prijsvraag over de afschaffing van den oorlog. Zij zijn aan de klasse der Letteren van de Koninkl. Akadcmie gezonden. Te Antwerpen is een Hollandscbe tjalk naar Brussel, aangehouden, daar men in het schip dubbele luiken beeft ontdekt, waarachter zich voor bijna 20,000 fr. koopgoederen bevonden, die aan de hoogste regten onder worpen zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Junij. In de Zitting van do Wetgevende Vergadering van den lslc" dezeris de Heer Dupin, de oude, met 336 van de 609 stemmen tot Voorzitter benoemd. In die van den 2dcn beeft bij zijne betrekking aanvaard nadat de Heer Ke- ratry met eene korte rede de zijne had ncdergelegd. De Heer Dupin heeft hem beantwoord, cn gezegd, dat hij alles aan zal wenden, om de onstuimige zittingen te voorkomen. De Minister Odilon-Barrot verklaarde daarop, dat het ontslag der Ministers is aangenomen en een nieuw Ministerie benoemd is, bestaande uit de vol gende personen: Dufaure, van Binnenl. Zaken; de Tocqucville, van Buitcnl. Zaken; Rulhières, Oorlog; de Falloux, Onderwijs; Passy, Financiën; de Tracy, Marine; Lacrosse, Openbare Werken; Lanjuinais, Koophandel; Odilon Barrot, President van den Raad. Omtrent dit Ministerie meldt mendat het inct groote bekwaamheid is zamcngesteldcn aanvankelijk aan de Regering in de Kamer cenc krachtige meerderheid zal geven. Het stedelijk bestuur dezer hoofdstad heeft opcntlijk hekend gemaakt, dat de opbrengst der stedelijke belastingen over 1848, welke op ruim 44 inillioenen was begroot, slechts ruim 35 milliocncn beeft bedragen. De uit gaven, welke op bijkans 57 mill, zijn geraamd, hebben daarentegen bedra gen ruim 69,' mill. Het gebcele tekort over het jaar 1848 beloopt ecne som van ruim 21 milliocn fr. ITALIË, ROME, 25 Mei. In eenen brief die de Fransche Gevolmagtigde Lcsseps aan bet tegenwoordig bewind te Rome geschreven heeft, meldt hij, dat hij cenigc dagen zich zal verwijderenopdat het bewind over de vredesvoorwaarden kunne nadenken bij welker artikelen hij nog cén gevoegd heeft, namelijk, dat de Fransche Republiek het door hare troepen bezette gebied der Romcinsche Staten tegen alle vreemde tusschcnkomst waarborgt. Den 24slcn hadden de Driemannen in de Constituerende Vergadering verklaard dat de betrekkingen met de Franschcn steeds op eenen goeden voet stonden, cn een Afgevaardigde, Accursi, naar Parijs zou vertrekkcu. Voor Civita-Vccchia waren 9 Fransche oorlogschepen aangekomen ver sterkingen voor het leger overbrengende, dat nu 25,000 man zal tellen. De Koning van Napels is zeer verbolgen over de handelwijze van den Franschen Generaaldie in plaats van zoo als de Koning zich had voorgesteld met hem mede te werken om den Paus weder met onbeperkt gezag op zijnen stoel te herstellen, de Romeinschc republikeinen in de hand heeft gewerkt. De Koning heeft de schade cn schande voor zijn leger daaruit ontstaan breed uitgemeten en den 1'aus deswege verwijtingen gedaan, die den Paus zoo heb ben gehinderd dat hij zou besloten hebben om zich te Avignon te vestigen. - De Oostenrijkers hebben het fort Malgherana een langdurig beleg en hevig beschieten, van de Venetianen genomen. Hierdoor echter zijn zij nog niet veel gevorderd, daar tusschen dit fort cn Venetië eene groote uitgc- strektheid water cn moeras ligt, die door sterk gewapende kanonneerbooten bezet zijn. Zoodat Venetie in weerwil dat de Oostenrijkers zich van dat fort hebben meester gemaakt, nog steeds met dezelfde volharding wordt ver dedigd. De Generaal Wimpcn rukt op Ancona aanwelke haven zich aan den zeekant door drie Oustenrijksche oorlogschepen ziet ingesloten. TOSCANE. FLORENCE, 24 Mei. De Oostcnrijkschc Generaal von Aspcrn heeft heden in weerwil der vertoo- gen van' bet in naam des Groot-Hertog regerende bewind met 18,000 man deze hoofdstad bezet, op grond dat bet voor zijne krijgskundige bewegin gen noodig was. Van deze afdceling zou 12,000 man naar do Romeinschc grenzen trekken cn 6,000 deze stad bezet houden. PRUISSEN. BERLIJN, 31 Mei. Ten aanzien van de nieuwe verordening omtrent de vcrdceling der kics- geregligden cn de benoeming van kiezerszeggen de Ministers des Konings het volgende: »Hct is gebleken onreglvaardig en daarom eene kiem van groote gevaren te zijndat tot dusver de stemmen van alle kiesgeregligdcn zonder onder scheid bij elkander geteld zijncn in eene volstrekt gelijke verhouding lot het resultaat der verkiezingen bijgedragen hebben. Deze schijnbare gelijkheid is inderdaad ecne ongelijkheid en onregtvaardighcid zij levert geenen waar borg op, dat de verschillende belangen van het kiesdistrict in de corporatie der kiezers gelijkmatig vertegenwoordigd worden. Bij de toekenning van bet algemeene stemregt kon bet de bedoeling niet zijn, de beslissing der groote politieke en maatschappelijke vraagstukken, aan allen, zonder verschil van regt, op te dragen, daardoor bet numeriek overwigt als bet beslissende aan te nemen, en ter liefde van het verkeerd begrepen beginsel van gelijke regls- bevoegdheid, eene regtvaardige en verlichte wetgeving onmogelijk te maken.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2