buitenlandsche berigten. sleenenzijnde links van de vensters, i6 eene deur, de dene dienende lot ingang van de leden en van het publiek, de tweede toegang gevende tot an dere vertrekken. Het plafonddat verwulfsgewijze is gebouwd is aller keurigst met schilderwerk op doek versierd. Zoowel hét plafond als het be schotwerk en de schoorstcencn zijn rijkelijk van verguldsel en bloemwerk voorzien, alles in den kostbaren antieken smaak. Aan den munr prijkt het welgelijkend levensgroot portpet ten voeten üit van wijlen Z. M. Koning Wil lem II, door Kruseman, dat zeer onlangs is voltooid. Het gewelfsel van deze prachtige zaal prijkt met afbeeldsels van onderschei dene volken der aarde. De wanden zijn versierd met de portretten van 01- denbarnevcldPanw, de Witt, Caspar, FagelHei n si as Slingelandtvan de Spiegel en Schimmelpcnnink. Zinnebeeldige voorstellingen zijn de vrede en de oorlog, de eerste van Hanneman, de andere van Licvensz. Aan heide uiteinden der zaal zijn drie reijen banken en talels, met groen laken overdektelke rei is verdeeld in drieënhet middenstc gedeelte Van elke rei is het breedste. De presidcnts-zetel met de beide griffiers-plaatsen tijn gesteld vóór het portret van Koning Willem II. De zetels der Ministers bevinden zich daar tegenover en alzoo vóór de vensters. Voor de snelschrijvers zijn twee plaatsen ingerigtdoch gelijkvloers met die der ledenzijnde de zaal niet geschikt om tribunes te bevatten. Aan beide uiteinden is overigens ccnc tamelijke ruimte voor liet publiek opengelaten. ROTTERDAM, 23 Mei. De voortdurende Duitsche onlusten maken het verkeer tnsschcn deze stad en den Rijn van dag tot dag drukker; de aandrang van lieden van allerlei stand om Duitschland óf tijdelijk óf voor goed te verlaten wordt met eiken dag grootcrmen rekent dat in de laatste drie dagen 1,500 personen aange komen zijn en gisteren namiddag kwam er alweder eene extra boot af, bela den met 300 passagiers en goederen. Men verneemt, dat voor alsnog de komst des Konings tot later is uit gesteld en dat de voor de stad bestelde illuminalien, nog in gecnc vier weken behoeven gereed te zijn. Uhlad AMSTERDAM, 23 Mei. Wij vernemen dat hier ter stede voor vele aanzienlijke Duitsche familiën vooral uit Frankfort, woningen in gereedheid gebragt worden. Deze fami liën willen zich door nitlandigbcid onttrekken aan de gevaren, waaraan de gebeurtenissen in hnn vaderland hen mogelijkerwijze wijze kunnen bloot stellen. (IJMatl.) Den 20s,en dezer zijn aan den Helder binnengekomen de schepen: On derneming, Kapt. K. Zwanenburg, en Phoenix, Kapt. II. J. de Roer; en den 2lslen te Texel, Anna Elisabeth, Kapt. A. Haskcn, alle drie van Su riname. GRONINGEN 22 Mei. Men verneemt dat de groote zoogenoemde honderd-jarige Aloë (Agave atne- ricannin den Hortus alhier zal blocijcnzoodat haar steng reeds zigtbaar wordt en door elkander dagelijks eene halve palm in lengte toeneemt. Er komen dagelijks vele groote schepen op de rcede van Delfzijlten gevolge der blokkade der Duitsche havens door de Denen, welke aldaar hnnne ladingen in kleinere vaartuigen over laden, om zoo over de Wadden de ladingen naar de plaatsen hunner beslemming te brengen. In een groot aantal jaren, zelfs bij menschcn gcheugenis, heeft de reede een zoo schoon aanzien niet opgeleverd als tegenwoordig. Men schrijft uit-Oude Pekel-A van den 19deI1 Mei: Aanoaandc de cquipagie van het kofschip Harmanna, Kapt. R. D. Houwink, in den nacht van den 31steD Maart in het kanaal aangezeild en sedert mas- tcloos en door het volk verlaten te Plymouth binnengebragten over wier lot men steeds in bange verwachting verkeerde, zijn heden alhier berigten ingekomen nit New-York. Volgens een eigenhandig schrijven van Kapt. Ilonwink, dato New-York den 2<ico dezer, was bij aldaar, benevens zijne manschappen, den lstcnaan boord van eene paketbootf van Havre naar New-York bestemd, aangekomen. Dit vaartuig bad de Harmanna in bovcngcnocmdcn nacht zoo hevig aange zeild dat de beide mastenmet al wat zich daaraan bevond te gelijk over boord gingen en meer andere schade te weeg bragtcn. Niets anders den kende of bun bodem moest door dezen geweldigen schok onmiddclijk te gronde gaan, was de equipage in allerijl, en zonder iets te kunnen mede nemenop genoemde boot gevlugt. In de hoop evenwel van met den dage raad nog iets van hnn bodem te ontwaren, of hun aan land te zetten, had de paketboot zich dien gcheclcn nacht op de hoogte van de plaats des onheils gehouden. Rij het aanbreken van den dag evenwel van de Harmanna niets meer bemerkende, en geene gelegenheid ziende, om aan land te komen, waren zij alzoo genoodzaakt geweest de reis naar New-York mede te maken te meer daar bet groot aantal passagiers, op de paketboot aanwezig, er bij den gezagvoerder op aandrong, zijne reis zonder verwijl voort te zetten. Kapitein Houwink bevond zich met zijne equipage in volmaakten wel stand, en hoopte weldra gelegenheid tc vinden over Liverpool, Havre of ltremen in het vaderland terug te komen. (Te New-York lagen den lslen Mei juist twee Nederlandsche schepen in de havende barken Gaafstroom en Anna beide van Rotterdammet een van welke de bedoelde Kapitein en schepelingen, door tusschcnkomst van den Nederkandsehen Consul, de terugreis naar het vaderland zullen doen.) (Prov, Groti, Cour.) ENGELAND. LONDEN, 21 Mei. In den namiddag van den 19Jcn, den dag waarop de Koningin haren der tigsten verjaardag vierde, reed zijna het houden van een cercle ten Ilove, met haren gemaal en hare twee oudste kinderen in liet parktoen op haar een pistoolschot gelost werd. De daderzekere W. Hamiltoneen straatma ker, zonder werk, oud 23 jaar, werd dadelijk gevat en verklaarde dat zijn pistool niet met scherp was geladen geweest, en hij alleen op de Koningin geschoten had om van zich te doen spreken Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, die reeds bij II. M. gedineerd en vele bezoeken van hooge personen heeft ontvangen, heeft gisteren de Gods dienstoefening in de Hollandsche kerk bijgewoond onder het gehoor van Dr. Gehlebij was vergezeld door den Nederlandschen Gezant Graaf Schim melpenning, den Vice-Admiraal Lucas en verder gevolg. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Mei. Een groote wapenschouw die eergisteren plaats hadis rustig afgeloopcn de President moet bijzonder zijn toegejuicht. De Sergeanten-Majoors Roichot en Rattier, die als volksvertegenwoordi gers zijn gekozenzullen zich in de Nat. Vergadering onder de vanen der roodc republikeinen scharen. In de zitting der Nat. Vergadering van eergisteren, is een petitie nit Rheims ingekomen van een aantal bnrgers aldaar, om den President en zijn gansche Ministerie in staat van beschuldiging te stellen. In de Nationale Vergadering van heden heeft de Minister van Ruitenl. Zaken te kennen gegeven, dat ten aanzien van de Russische tusschenkomst in Ilongarijë, diplomatieke onderhandelingen waren aangeknoopt. Zoo de ver gadering meende, dat men eene oorlogverklaring aan Rusland moest doen, moest zij daaromtrent een voorstel ter tafel brengen. Met 459 tegen 53 stemmen is men toen tot de orde van den dag overgegaan. De cholera woedt alhier steeds lievig. In het begin der vcrloopen week bedroeg het aantal lijders, 5000. De Keizer van Rusland heeft de Fransche Republiek erkend. Volgens een bcrigt uit Tnryn zou Rologna na een bloedig gevecht, door de Oostenrijkers den lö"1011 ingenomen zijn (zie echter onder Italië). Ook wordt de tweede overwinning van de Romeinen op de Napolitanen in dat be- rigt tegengesproken. Garrihaldi was tc Rome teruggekeerd. De bekende kiezersbijeenkomst in de straat Poictiers, zal ontbonden worden, en de meeste leden zullon later eene nieuwe vereeniging vormen in een dergelijken geest. Te Cctte is een oproer uitgebroken hetgeen men echter heeft beteu geld. Men heeft een rood vaandel en 40 oproermakers in handen gekregen. De vrees dat de oorlogzuchtige partij hier te lande niet rusten zalvoor dat zij het oorlogsvuur heeft ontstoken, neemt meer en meer toe; vooral om dat het haar bij de algemeene beroering van Europaaan geen voorwendsels tot den strijd zou ontbreken, 'tzij men die te Rome zocht of in Lomhardye, of ze aan den Rijn of aan den Donau meende te vinden. ITALIË, ROME, 8 Mei. De Franschen die de stad weder zeer digt genaderd waren, hebben ten ge volge van instructiënaan den Generaal Oudinot door den Heer Lcsscps uit Frankrijk overgehragt, hunnen marsch gestaakt; men meende dat die in structiën inhieldenin geen geval de stad met geweld te bemagtigen. Er wordt wederom berigtdat de Romeinen eene nederlaag aan het Napclsche leger zouden toegehragt en eenige honderden krijgsgevangen gemaakt hebben. Ook wordt gemeld, dat de Oostenrijkers, wegens ecnen sterken uitval van de belegerden uit Rologna, genoodzaakt waren geworden, het be leg op te breken. BEIJEREN. MUNCHEN, 19 Mei. De Commissie der Kamer van Afgevaardigden, heeft een ontwerp-a Ires aan den Koning vastgesteld, waarbij de Kamer den Koning verzocht, dadelijk een nieuw Ministerie te benoemen hetgeen de door de Nat. Vergadering tc Frank fort vastgestelde staatsregeling erkent en ten uitvoer zal brengen. RADEN. KARLSRUHE, 17 Mei. Het revolutionnair bewind heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin het zegt: zeer veel geld noodig te hebben en te vertrouwen dat toereikende offers op het altaar des vaderlands zullen worden gebragt. Ook zijn op bevel van het revolutionnair bewind, de Kamers opgeheven, en is tegen den 10(len Junij eene constituerende vergadering bijeengeroepen. Onder diezelfde dagteekening heeft de Groothertog Leopold ook eene proclamatie aan zijne onderdanen uitgevaardigdtoen hij zich tc Rerg in de Rijnpaltz bevond, waarin hij alles voor nietig verklaart, wat bovengenoemd bewind besloten mogt hebben, en volkomen amnestie aan de troepen heloott, die lot getrouwheid terugkeeren. O O IS T E N R I.Ï K. Door reizigers uit Presburg wordt verzekerd dal Ofcn zich op genade of ongenade aan de Hongaren had overgegeven, die daardoor de krijgsluis,

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2