LEYDSCHE COURANT 1849. VRIJDAG, 25 MEI. B1NJNEINLAJNDSCHE BERIGTEJN. Do Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegeven, de van Maandag komt uit Zaterdag avond. Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke umunters worden legen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 24 Mei. Wij vernemen dat Z. M. de Koning de uitnoodiging der Stedelijke Regering om onze stad met een bezoek te vcreerenmet de meeste welwillendheid beeft aangenomenmaar dat bet Z. M. onmogelijk wasom voor als nog den dag daartoe te bepalen. De Prcdikanten-verccniging der classis Hoornbeeft Z. M. een adres gezonden lot wijziging van het Staals-examcn, bepaaldelijk ten opzigte van ben, die in de Godgeleerdheid wcnschen te studeren. 's GRAVENHAGE24 Mei. De audiëntie gisteren door Z. M. verleend, was zeer talrijk. Verscheidene deputation en commission uil verschillende provinciën, onder anderen uit Limburg, zijn bij Z. M. toegelaten. Gisteren morgen vroegtijdig hebben Uil. MM. de Koning en Koningin, benevens Mil. KK. IIII. Prinses Marianne en Louise der Nederlanden, de thans alhier geopende tentoonstelling van schilderijen, enz. met een bezoek vereerd. In de Zitting der Tweede Kamer van Dingsdag zijn de algemeerie be raadslagingen geopend over het ontwerp van wet, nopens do verantwoorde lijkbeid der Ministers. Do Ilceren Albarda, van Hall, Godcfroi cn Groen van Prinsterer hebben achtervolgclijk het woord gevoerd. Z. Exc. de Minister van Justitie beeft herhaaldelijk gesproken, ten einde die leden te beant woorden. In de Zitting der Eerste Kamer van dien dag, heeft de Commissie van Rapporteurs hare algemeenn verslagen uitgebragt, omtrent het wetsontwerp wegens de reis- cn verblijfkosten van de leden der Staten-Generaalcn om trent dat wegens liet fonds voor de Dedemsvaart. In de Zitting der Tweede Kamer van heden zijn de algemeene beraad slagingen over het ontwerp van wet, nopens do verantwoordelijkheid der Ministers hervat. De Heer Wicbers antwoordt als rapporteur op hetgeen door den Minister is gezegd. Z. Exc. de Minister van Justitie beantwoordt den vorigen spreker. Z. Exe. de Minister van Finanliën zegt, dat hij in het gevoelen van den voorlaatsten Spreker deelt, dat do Ministers verantwoordelijk moeten worden gesteld voor het beheer der finantiën. Zoodanig ontwerp is reeds bij bet De partement des Ministers aanhangig, en bij hoopt het weldra te zullen kunnen aanbieden. Verder voeren de Herren van Voorst, \an der Linden cn Thor- bce.kc het woord. De Minister van Justitie antwoordt op de bezwaren van laatstgenoemden Spreker. Nadat ten laatste nog de Heer van Hall bad gesproken, zijn de al gemeene beraadslagingen gesloten. De lieer van Heiden Reinestein stelt voor de beraadslagingen over do arti kelen in cene Avondzitting aan te vangen, daar reeds ccnige leden huiswaarts zijn gekeerd cn andere ben zullen volgen. De Heer Thorbeeke acht, evenzeer als andere leden, de zaak van te veel gewigt, om haar bij overhaasting «f te werken. Indien zoo vele leden huis waarts keeren, dan zou hij eerder geneigd zijn toe te treden tot cene ver schuiving der beraadslagingen tot over 14 dagen. Na eenige woordenwisseling wordt met eene meerderheid van 39 tegen 12 stemmen besloten de beraadslagingen morgen ochtend ten 11 ure voort te zetten. Daarna wordt de Zitting opgeheven. In de Zitting der Eerste Kamer van gisteren heeft de Voorzitter kennis gegeven, dat van de Tweede Kamer is ontvangen het wets-ontwerp omtrent de regeling van het Koloniaal batig slot over 1847, Verzonden naar de nfdeelingen. De Commissie van rapporteurs, gereed zijnde haar algemeen verslag uit te brengen: 1°. omtrent het wets-ontwerp betrekkelijk het domein-fonds, 2°. om trent dat houden van vrijdom van accijns voor de Vermicelli- cn Maearoni- fabriekenen 3°. omtrent dat wegens de reglerlijke instellingen, zoo stelt de President voor, de beraadslagingen over de beide eerste ontwerpen te doen plaats hebben op morgen, cn die over de reglerlijke instellingen op aan staanden Vrijdag. [De ontwrrpcu N°. 1 en 2 zijn in de zitting van lieden Donderdag aange nomen]. Aan do orde zijn de beraadslagingen over de voordragt nopens de rcis- en verblijfkosten van de Leden der Eerste Kamer cn der reiskosten van de Leden der Tweede Kamer. Het verslag houdt in dat de Leden wegens den teedcrcn aard van bet onderwerpzich van liet voordragen van aanmer kingen hebben onthouden. De voordragt is met 32 tegen 3 stemmen (de Ilceren KorskiDicmont cn van Verschuer) aangenomen. Eenige leden hebben deze gelegenheid te baat genomen, om bij den Minis ter van Binnenl. Zaken aan te dringen op eene bespoedigde wijze van de offi ciële rnedcdeeling der handelingen van de Kamer. Daarna is liet ontwerp nopens het fonds der Dedemsvaart, met algemeene stemmen aangenomen. De Commissie van Rapporteurs brengt rapport uit over verschillende bij de Kamer ontvangen adressen. Daarna is de Zitting opgeheven lot morgen ten 2 ure. Uit het verslag der Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer, no pens bet wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de Regtcrlijk instellingen, blijkt dat vele leden dit wets ontwerp als ontijdig hebben aangemerkt. Het komt aan die leden voor, dat de aanneming van de tegenwoordige wet zoude kunnen ingrijpen in een syslema van reglerlijke instellingen, hetwelk men nog niet kent, en men bij het vaststellen daarvan wederom zoude inoelcn afbreken betgeen men thans zal daarstellen. Eenige leden waren van oordeel datofschoon zij de bepalingen dezer wet niet in het algemeen konden goedkeuren dit aan ben geen grond zoude op leveren tot afkeuring van dezelve; terwijl wederom anderen, deze wet be schouwende als een stap tot bezuiniging cn vereenvoudiging, hunne volkomen goedkeuring aan dezelve schonken. Deze leden immers zagen geen bezwaar in het verminderd getal regters, dewijl zij den waarborg voor den invloed der reglerlijke magt en voor ilerzcl- ver goede uitspraken minder zochten in liet grooter getal leden, dan wel in hunne mcerdcie regtskennis, ondervinding en rcgtschapcnheid. Gisteren heeft de Eerste Kamer voor het eerst in de nieuw-ingcrigte zaal bare vergadering gehouden. De vorige (de Treves-Kamer) bad hare geschied kundige vermaardheid en was door voortbrengselen der kunst opgeluisterd, doch nu te klein voor het vermeerderd personeel der Kamer en voor het pu blick. De tegenwoordige zaal is de oude Vergaderkamer van de Staten van Holland en waarin sedert de Prov. Staten van Z.-Ilolland vergaderden. Zij zal, zoo men meent, laatstgemeldc bestemming ook blijven behouden, doch meer bepaald tot de bijeenkomsten der Eerste Kamer van du Staten-Generaal dienen, waartoe zij nu mede is ingcrigt. Zij is gelegen op bet Binnenhof, nevens de verschillende vertrekken cn bureaux, die zich vlak tegenover het Hotel der Tweede Kamer bevinden. De zaal ontvangt, in de lengte, haar licht door vijf vensters, die op den vijver uitkomen. De muren getuigen voor den hechten cn slcvigcn bouw van vroeger dagen. Aan de twee uithoeken der zaal prijken sclioorstecnen van eene bijzondere breedte, die versierd zijn met uitmuntende schilderstukken, zinnebeeldige tafereelen voorstellende*). Aan weerszijden van een der schoor- Men telt er zevenvan den beroemden meester Gerard de Laircsse ontworpen en onder de leiding uitgevoerd van den Heer Terenstein van Alevvynin leven Raadsheer van den Ilove van Holland. Het eerste boven de deur, hoofd-ingang van de zaal, stelt voor Eneas, die zijn vader lorsclit cn zijn zoon aan de hand geleidt uit het brandende Troije; de vader houdt liet beeld van Pallas in de handen, dat, volgens de overleveringuit den hemel was gedaald. Het tweede naast daaraan boven den schoorsteenis het beeld der Geregligheidgezeten op den stoel van Hol land met vele toepasselijke zinnebeelden omringd. Het derde stuk voorbij den schoorsteen, stelt voor Pompejus, die de brieven uit Rome, aan Sertorins geschre ven, doet verbranden en Perpenna gevangen heeft genomen. Het vierde, Scipio de Afrikaner, die de jeugdige vorstelijke bruid zonder losgeld vrijgeeft. Het vijfde, Horatius Cocles, die de brug van Rome verweert, cene grootsche ordonnantie. Het zesde, boven de deur naar de oude leenkamer, Scipio, als hij na de ongelukkige slagen tegen Ilannibal, de Romeinsche krijgers doel zweren, dat zij Italië niet aan i den Afrikaanschen verwoester zullen prijs geven, verbeeldende de deugd der stand vastigheid in de gevaren des vaderlands. Ten laatste, op den muur ten oosten, is i afgebeeld de geschiedenis van Papyrius, die Fabius wil doen sterven, doch die door 't volk begenadigd wordthet zinnebeeld van de Genade.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1