BUITEJNLAJYDSCHE BERIGTEN. De Generaal licel't aan zijne geboorleplaals, de stad Tiel, gelegateerd den gouden ceredegenwelke hem in het jaar 1831, ter gelegenheid van het bombardement der stad Antwerpen, door de stad was ten geschenke gegeven, benevens al de militaire eercteekenen en medailles, waarmede hij was be- giftigd. De werklieden die in den buitengewonen arbeid aan het particuliere domein van wijlen Koning Willem II, te Tilburg, werkzaam waren en Za- turdag huiten dienst 'zijn gesteld, hebben last bekomen om die werkzaam heden, bestaande in het ontginnen van heidegronden, voort te zetten, zoodat weder een dertigtal huisgezinnenwelke door het staken dier werkzaamheden buiten arbeid en verdiensten warenhun gewoon loon genieten. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Mei. De Regering beeft den Heer Du Court belast met eene zending dwars door Afrika, van Algiers naar Senegal, over Tomhoucton, en terug, ten einde be trekkingen aan te knoopen met de volken van de binnenlanden van Afrika cn hen over te halen tot kolonisatie in Algerië. Den 4<len is het verjaarfeest van den dag waarop voorleden jaar de natie het beginsel der Februarij-omwenteling huldigde, op eene prachtige wijs gevierd. Bij gelegenheid van dezen feestdag is aan 1,228 tot transpor- tatie veroordeeldenkwijtschelding van stral geschonken; zij zullen langza merhand op vrije voeten worden gezet, cn hun cn middel van bestaan aan de hand worden gegeven. De bekende Abt Chatcl is gevangen genomenten gevolge van eene huiszoeking in zijne woning, waarbij belangrijke papieren moeten gevon den zijn. De berigten welke reeds gisteren over Parijs waren aangebragtdat de Generaal Oudinot Rome was binnengerukt, bevestigen zich niet alleen niet, maar zelfs wordt beden gemeld, dat de Fransche troepen eene nederlaag zouden hebben geleden. De Regering heeft heden niets bekend gemaakt waaruit men zou moeten besluiten, dat zij ongunstige berigten ontvangen had. Niets is echter met zekerheid bekend. ITALIË, ROME, 2G April. In de zitting van do Constituerende Vergadering van lieden is besloten om wederstand te bieden, zoo de Fransche troepen de stad mogten willen bezet ten. De Driemannen zijn belast met de zorg voor de verdediging van den Staat. - Van Venetië wordt van den 27sten geschreven, dat de Regering de sluizen van de vesting Malghera geopend had, waardoor de omstreken onder water waren gezet, cn den Oostenrijkers die de vesting belegerden, groote afbreuk werd gedaan. PRUISSËN. BERLIJN, 4 Mei. Gedurig vormen zich hier nog zamenscholingcn cn worden versperringen opgeworpen, die echter door het volk niet verdedigd worden. Vele burgers wijken naar Potsdam. De speelbank te Wiesbaden is van Regeringswege geslotentegen die te Homburg zal men geweld moeten gebruiken, daar de houder haar niet slui ten wil. WTRTEMBERCI, STUTTGART, 3 Mei. In de Zitting van de Tweede Kamer van gisteren is bepaald, do land weer op te roepen en te wapenen, de wet op de burgerwacht te wijzigen zoodat die ook buitenslands zou kunnen dienenen den voorraad van wapenen te vergrooten. SAKSEN. DRESDEN, 4 Mei. Drie der Ministers hebben hnn ontslag ingediend, en een nieuw Ministerie zal dus optreden; de Koning heeft Dr. Zschinski met de zamcnstelling er van belast. Z. M. blijft bepaald weigeren de Rijks-staatsregeling aan te neinen. Ten gevolge van bet aannemen van het ontslag der Ministers is er bier een schroomelijk oproer uitgebarsten. Gisteren ten 1 ure begon men op onder scheiden plaatsen versperringen op te werpende kerkdeuren werden openge broken cn de alarm-klok geluid. Ten half vijf begon het volk een aanval op het arsenaal te doen, doch werd met geweervuur der troepen verdreven, vijf personen werden gedood en vele gewond. Men voerde de lijken op wagens rond onder de kreten van wraakwraak I Overal werd alarm geslagenen tegelijkertijd bet stadhuis bestormdop welks toren de zwart-rood-gouden vlag werd geplant. De strijd voor het tuighuis was inmiddels heviger ge worden, men schoot met kanonnen, terwijl de burgerwacht met kartets-vuur ontvangen werd. Tallooze versperringen werden nu in een oogwenk opgewor pen. De leden van het Turn-Vcrein hadden de hnizen tegenover het arsenaal bezet cn schoten van daar op de soldaten, die dit gebouw verdedigden, waar van de poort door middel van eene kar werd open geloopcn. Zoodra was echter de deur niet geveld of een kanonschot viel door de poort, welke velen doodde. Het stedelijk bestuur had zich in deze liagchclijke oogenblikken op nieuw tot den Koning begeven, maar andermaal van Z. M. een weigerend antwoord ontvangen. Daarop stelde het eene soort van voorloopig bestuur in en droeg l'zschirner de leiding van den opstand op. Toen deze zulks op het halkon van het stadhuis den voike bekend maakte, werd op hem gescholen, zonder dat het schot echter trof. Tegen elf nre des avonds scheen de rust terug gekeerd te zijn. Doch lieden ochtend ten 3 ure begon de strijd in de straat, welke naar het paleis voert, op nieuw. De militairen maakten zich van twee versperringen meester; voor de Frankfortsehe poort werd eene po- girig gedaan om versperringen op te werpen, ten eiride aldaar de verwachte komst van Pruissische troepen te beletten. De troepen verijdelden die pogin gen en over het algemeen werden de opstandelingen gedurende den dag in bedwang gehouden. De Koning ging met de Koningin en de verdere familie, onder militaire bedekking, te voet over de Elvebrug, om zich naar Königstein te hegeven en is daar behouden aangekomen. Er 2ijn 2000 man Pruissen in de stad aangekomendie de voornaamste punten hebben bezet. Ook te Leipzig is de orde verstoord. Toen namelijk de troepen aldaar hevel ontvingen naar Dresden op marsch te gaan, heeft het volk hun vertrek door het opbreken der rails van den spoorweg verhinderd. Daarop trok het garnizoen langs zijwegen naar hel naastbijzijndc station. De burgerwacht die eenige posten bezette, werd door het volk gehoond, doch verdroeg dit zeer ec- duldig; toen men echter de alarmklok begon te luiden, werden eenige perso nen gevangen genomen. Ilct bestuur maakte bij publicatie hekend dat de Koning ten tweeden male de aanneming der staatsregeling geweigerd had, doch dat het zou vasthouden aan dezelve en zich legen liet binnenrukken van vreemde troepen verzetten. BEIJEREN. Voortdurend ontvangt men verontrustende berigten uit Rliijn-Beijeren waar liet volk zich heeft gewapend en eene verdcdigings-corninissie benoemd heeft. Zij heeft van de Regering geëischt zich binnen 3 dagen te verklaren of zij de Rijks-Staatsregeling aannam; zoo zij weigerde, dreigde de Commissie met eene afscheiding van Beijeren. @9§TEN1!JK. WEENEN, 2 Mei. De Wiener Zeilung van gisteren bevatte de volgende officiële medodceling: De opstand in Hongarije heeft sedert eenige maanden zulk eene uitbreiding erlangd, en openbaart thans zoo stellig liet karakter eener vereeniging van alle krachten der Europesche partij van omverwerping, dat alle Stalen er ge meenschappelijk belang bij hebben om de Keizerlijke Begering in den strijd tegen de zich aldaar verspreidende ontbinding van alle maatschappelijke orde te ondersteunen. Om deze gewigtigc redenen heeft de Begering van Z. M. den Keizer zich bewogen gevondenom den gewapenden bijstand van Z. M. den Keizer van Rusland in te roepen en dezelve is haar door den Keizer met de edelste bereidvaardigheid en in eene allezins voldoende inate toegezegd. De uitvoering der beiderzijds afgesproken maatregelen heeft cenen aanvang genomen en wordt met kracht voortgezet. Volgens andere bladen zouden vier Rnssische legercorpsen van onderscheiden kanten in Oostenrijk en Hongarije binnenrukken, cn zou een derzelve, ter sterkte van 30,000 man, reeds over Krakau in Moravië en Gallicië zijn aan gekomen. FRAMFfiRT. 5 Mei. In de zitting van liet Duitsch Parlement van gisteren zijn onder anderen de volgende punten in beraadslaging gekomen cn aangenomen. De nationale Vergadering roept de regeringen, de wetgevende ligcliamende gemeenten der afzonderlijke stalen, liet geheele Duitsche volk op, om de staatsregeling van het Duitsche rijk van 28 Maart jI., te doen erkennen. Zij stelt den 15dcn Augustus e. k. vast als den dag, waarop de eerste Rijksdag, naar den grondslag der staatsregeling, te Frankfort bijeenkomen zal. Zij stelt den 15dcn Julij e. k. vast als den dag, waarop in het Duitsche rijk de verkiezingen voor het volkshuis moeten plaats hebben. Zou in het bijzonder Pruissen niet ver tegenwoordigd zijn en alzoo tot dusver noch uitdrukkelijk, noch feitelijk do staatsregeling erkend hebben, dan treedt het opperhoofd van den staat, welke onder de in het Statcnhnis vertegenwoordigde staten, het grootste getal zielen heeft, onder den titel van een Rijks-Stedehouder in de regten en pligten van het Rijks-Opperhoofd. Dit ontwerp is slechts met eene meerderheid van 2 stemmennamelijk 190 tegen 188, aangenomen. Na het bekend worden van dit besluit is liet in de stad zeer onrustig ge worden onderscheiden leden der Vergadering werden op straat uitgejouwd zelfs met steenen geworpen, en er vormden zich bedenkelijke zamenscholirigen- van volk, die echter door Oostenrijksche soldalen uitéén wérden gedreven. §TTA©§ BERIGT. PUBLICATIE. Beschrijving voor liet regt op de Patenten en het Personeel voor den jat e 1849 en 1850. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deh Stad LEYDEN, brengen hij deze, naar aanleiding van een ontvangen besluit van Z. E*c. den Hoer Staatsraad

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2