LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 7 MEI. li INN EN L A N DSC H E DE Li 5 G T EN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag avond. De Prijs der Courant s 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. Het Pro^ratittna voor de plcgtigc Jteëediging en Inhuldiging van I. M. KO.YIWILLEJI III» is af zonderlijk a 5 Centen ter Courant-Drukkerij te be komen. LEYDEN, 8 Mei. De Raad der stad Dordrecht heeft tot I.id der Staten van Zuid-Holland be noemd den lieer A. Vos, in plaals van Mr. J. S. I.otsy, die bedankt heeft. Het Handelsblad bevat het volgende: Volgens latere en meer naauw- keurige beriglen uit Berlijn is het ons aangenaam te kunnen melden dat de uitwijzing der echtscheiding tusschcn H. K. II. Prinses Marianne der Neder landen en Prins Albert van Pruissen niet alleen minder nadeelig dan vermeld was, maar zells voordeelig voor H. K. H. is uitgevallen. Zoo is bereids II. K. II. in het bezit barer drie kinderen gesteld zijnde de jonge Prinses Charlotte, Prins Albert en Prinses Alexandrine, heden per tweeden trein van den Rijn-Spoorweg alhier aangekomen, en door hunne Vorstelijke Moeder van het station afgehaald en naar Voorburg vertrokken. In hel Zondagsblad leest menDe residentie is vervuld van allerlei geruchten aangaande den toestand des boedels van wijlen Koning Willem II. De waarheid is, dat na de oproeping van den Thesaurier des Konings, <'e schuldvorderingen als uit den grond schijnen op te komen, maar dat er mid delen genoeg voorhanden zullen zijn om ze te dekken, als de bewijsbare van de onbewijsbare zullen gescheiden zijn. Wat de finantiële inzigten en maatre gelen van den jongen Koning betreft, Z. M. weigert volstrekt in betalingen te treden eer hij weet, wat de Tweede Kamer hem zal hebben toegestaan voor zijne civiele lijst. Van daar die aanvankelijke schorsing van pensioenen, toelagen, wachtgelden en subsidiënzoo als aan de Koninklijke schouwburgen en meer andere. De Intendant der Koninklijke schouwburgen, de Baron Sirtema van Gro- vcstins, heeft zijn ontslag ingediend. Staat aanwijzende het aantal Reizigers, benevens de opbrengsten gedu rende de maand April 1849, op den Hollandschen IJzeren Spoorweg. Vertrek van Aantal Reizigers. Opbrengst van Reizigers Amsterdam15,26/ f 21,550.35 Halfweg264 - 109.35 Haarlem8,755 - 6,492.40 De Vogelenzang 397 - 290.85 De Ilillegornmerbcek 50 - 31.65 Vcenenburg465 316.35 Piet-Gijzcnbrug595 - 478.20 Warmond 332 - 287.10 Lcyden 7.449 - 6,247.45 Voorschoten 477 - 333.60 Nieuw Oost-Einde181 174.00 's Gravenhage18,366 - 16,107.05 Rijswijk176 - 141.50 Delft14,746 - 8,245.90 Schiedam4,823 - 2,155.10 Rotterdam17,277 - 15,219.75 Vervoer van Goederen enz- 11,191.37} Totaal89,620 Bedrag der vorige opgaaf 162,925 Totaal-Generaal 252,545 's GRAVENHAGE, 7 Mei. 89,372.00} - 178.722.90} 268,094.90} Z. M. heeft den Heer J. Iludig, gewezen Zee Officier, benoemd tot Ridder der Militaire Willems-Oide4,ie kl., als blijk van Zp. Ms. goedkeuring wegens diens in der tijd gehouden gedrag bij de expeditie van Tontaly, onder bevel van den toeninaligen Kapitein ter Zee de Man tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw den Officier van Gezondh. 2Je kl. C. J. van Ilces, en tot Ridder der Orde van de Eikenkroon den Heer Schmidt. Z. M. heeft tol tijdelijke herauten van wapenen, om bij gelegenheid van de plegtige inhuldiging te fungeren, benoemd Jhr. Quarles van Ufford Jhr. Mr. van de PollJhr. Roëll en den Heer van Wcleveid. De functie van eersten koning van wapenen zal vervuld worden door den Baron van Iloëvell en die van tweeden door den Heer Mr. J. J. Nahuys. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. In de Zitting der Tweede Kamer van Zaturdag zijn nog de beraadsla gingen geopend over het wets ontwerp houdende bepalingen omtrent de regter- lijke collegiën. Nadat verscheiden leden daarover het woord hadden gevoerd is de voortzetting dier algemeene beraadslaging bepaald op Maandag aan staande, des voormiddags ten elf ure. In dezelfde zitting is ingekomen het verslag over den staat van het arm wezen gedurende 1847, welk stuk, ten fine van rapport, verzonden is naar eene Commissie, bestaande uit de Heerenvan Heioma, van der Heijdc, Groen van PrinstererI.otsy en Sloet tot Oldhuis. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet en hebben het woord gevoerd de Heeren van Hall, Meeuwssen, Lotsy, v. Doorn, Sloet tot Oldhuis, van Zuylen van der Linden, de Minister van Justitie, en Verwey Mejan. De algemeene beraadslagingen zijn toen gesloten, en die geopend over art. 1 dus luidende: Met wijziging van art. 100 der wet op de regterlijke or ganisatie en het beleid der Justitie, vonnist de Hooge Raad in cassatie met 5 Raadsheeren. De Heer Godefroi heeft als amendement voorgesteld, dit ge- heele art. te doen wegvallen. De tijd toen te ver verstreken zijnde wordt de voortzetting der beraadslagingen bepaald op Dingsdag morgen. De Belgische Regering heeft het verdrag met de onze over de vvcder- keerige terugbetaling van onderstandsgelden aan behoeftigen opgezegd. De bekende Dichter Clavareau, te Maastricht, heeft het voornemen op gevat, al de gedichten, die hij de eer beeft gehad aan wijlen Z. M. Koning Willem II aan te bieden, in verschillende omstandigheden Zijns levens, als Prins van Oranje en als Koning, in één bundel te vereenigen; wenschcnde op die wijs een laatste eerbewijs neder te leggen op bet graf van den ontslapen Vorst, heeft bij zich tot H. M. de Koningin-Moeder gewend, met het ver zoek, aan Haar dit nationaal werk te mogen opdragen. H. M. heeft daarop in de vleijendste bewoordingen den dichter doen antwoorden, dat Zij die op- dragt aannam, en dat zoodanige openlijke en ongeveinsde beluigingen van algemeene deelneming, Haar tot bijzonderen troost in Hare droefheid verstrek ken. Deze bundel zal eerstdaags worden uitgegeven bij de Boekhandelaren L. E. Bosch Zoon, te Utrecht. Gisteren middag ten epn ure heeft de Gcneraal-Majoor Jhr. Klerck, bui tengewoon Adjudant van Z. M., voldaan aan den last, hem door den Koning opgedragen door aan het tweede bataljon grenadiers eene hataillonsvlag uit te reiken. De Heer J. P. Schouburg, lslc Graveur aan 's Rijks munt, heeft ook eene gouden medaille ontvangen van Z. M. den Koning van Pruissenver gezeld van een vlcijend, eigenhandig schrijven. De Eerste Kamer der Staten-Gencraal is bijeengeroepen tegen Woensdag, den 16Jcn dezer tot hervatting barer werkzaamheden. GORINCHEM, 4 Mei. Hier en te Woudrichein wordt zoo veel elft gevangen, als niemand heugt dat in jaren heeft plaats gehad, men schat de vangst eiken dag op 5 a 6,000. De zucht lot verhuizing naar Amerika breidt zich hier en in de om streken al meer en meer uitdagelijks vertrekken onderscheiden gezinnen. KAMPEN, G Mei. In de gemeente Graafhorst is gisteren in den hooiberg van een bakker een felle brand ontstaan, die al spoedig, door den hevigen wind aangeblazen, tot de naburige, met riet gedekte huizen is overgeslagen, waarvan 57, be nevens bet gemeente-huis en de school, in de asch zijn gelegd. Van geheel het dorp zijn niet meer dan 20 woningen overgebleven 300 bewoners zijn er zonder dak. Een 80jarige bewoner, die nog eenig geld uit zijn brandend huis wilde redden, is er bij omgekomen. BREDA, 5 Mei. Heden morgen is bet stoffelijk overblijfsel van den Generaal Chassé op het kerkhof van het naburig Ginncken, volgens de begeerte des overledenen, zon der praal, ter aarde besteld. Rij het graf hebben de Heeren Clarion, oud Adjudant des Generaals, ca Ds. van den Bioek toespraken gehouden.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1