Afgesloten Zwemplaats. In (lat geschrift zegt zij on der anderen: Wij gelooven dat de gronden waarop liet besluit van Z. M. gevestigd was, geene verdere verklaring behoe ven en wij kunnen niet twijfelen of iedere Duilsche Regering zal aan de ver hevene gevoelens van Z. M., aan zijne hondstrouw jegens de verbonden Duit- sche Staten en aan zijne onbaatzuchtige bedoelingen regt laten wedervaren. De Koninklijke regering miskent daarbij geenszins bet ernstige en gevaar lijke van het oogenblik. Dat de behoefte der natie aan grooter eenheid en kracht bevredigd moet worden, ook nadat de in Frankfort door de vergade ring vastgestelde vorm bewezen is onmogelijk te zijn, zal ieder verstandige als onbetwistbaar noodwendig beschouwen; en zij vertrouwt, dat de overige Duilsche regeringen baar daartoe de band zullen bieden. In bet vaste vertrouwen op de overeenstemming van alle verstandigen en weldcnkendcn in baar eigen landis zij er op bedacht de verwoestende revo- lutionnaire pogingen met kracht tegen te gaan. Het gevaar is gemeenschap pelijk en Pruissen zal zijne roeping niet verloochenen. Alle weidenkenden zijn overtuigd dat aan de revolutie in Duitschland paal en perk moet worden gesteld. Hare kracht kan echter alleen daardoor vol komen gebroken wordendat zij geen voorwendsel meer vindt waardoor zij de gemoederen kan misleiden. Dat doel kan alleen door krachtig tusschen beide treden en bandelen, worden bereikt. Mogt het blijkendat alle hoop op de medewerking der nationale vergade ring in baren tegenwoordigen vorm opgegeven zou moeten worden, dan houdt zij bet des te meer voor den pligt en de taak der Duitsche regeringenaan de behoefte der Duitsche natie spoedig eene volkoinene bevrediging te ver schaffen door haar van bare zijde eene staatsregeling aan te bicden welke aan het begrip van eenen bondsstaat beantwoordt en door eene waarachtige vertegenwoordiging des volks aan dit laatste de zekerheid cencr wettelijke me dewerking waarborgt. Het ontwerp van eene zoodanige staatsregeling zoude den arbeid der nationale vergadering wederom doen opvallen en alleen de ver derfelijke elementen, die daarbinnen zijn gedrongen, verwijderen; zij zal alzoo in elk geval gegrond moeten zijn op de vestiging van een krachtig en eenig uitvoerend bewind, en op eene nationale vertegenwoordiging in twee Kamers met wetgevende regtcn." De Koning heeft den Minister van Buitenl. Zaken, Graaf von Arnim, ontslagenen de waarneming voorloopig aan den President-Minister Graaf von Brandenburg opgedragen. In geheel Duitschland, doch vooral in het zuidelijk gedeelte, is weder eene ernstige spanning onder het volk, gelijk aan die van bet vorige jaar. Gedurig worden er volksvergaderingen gehouden waar vele deelnemers zelfs gewapend verschijnen. Te Bingen onder anderen is den 29sten April eene volksvergadering van bijna 10,000 menschen gehouden, die besloten, van de Regering de erkenning der besluiten van de Frankfortcr Vergadering te ei- schen en des noodig, de wapenen op te vatten om die vergadering te ver dedigen. KEULEN3 Mei. Dc handelwijze van den gemeenteraad, die de besturen der overige gemeen ten in de Rbijnprovincie tot bet houden eener algeineenc beraadslaging over den hagchelijken toestand des vaderlands alhier heeft uitgenoodigdis door bet provinciaal bestuur hoogelijk afgekeurd. Van wege dat bestuur is den Isteo dezer alhier openbaar gemaakt eene aan den gemeenteraad gerigte aan schrijving, waarbij dat besluit onwettig verklaard en de uitvoering verboden wordt, met last de reeds afgezonden uilnoodiging tot deelneming aan de voor genomen vergadering wederom in te trekken. De gemeenteraad beeft daarop den 2llen dezer eenstemming een besluit genomen en openbaar afgekondigd dat de Regering, door bet opheffen van bet besluit des gemeentcraads al ge daan bad waartoe zij geregtigd was, en aan baar de bevoegdheid betwist werd om de intrekking dei gedane uitnoodigingen te gelasten. IIA NO VER. 1 Mei. Verbazend is de indruk, welke de ontbinding der Tweede Kamer beeft te weeg gebragt, van alle kanten komen adressen aan den Koning en het Ministerie in, om dadelijk de nieuwe vcikiezmgen te doer, plaatshebben; volksvergaderingen leggen onbewimpeld verklaringen af ten gunste der Rijks staatsregeling. Te Göttingen vooral moet groote spanning bestaan. Gisteren hebben 17 leden der Rijksvergadering eene proclamatie aan hunne Haiiovcrsche landgenootcn uitgevaardigd, waarin zij ben aansporen oin alle wettige middelen aan te wenden, om tot eene erkenning der Staatsrege ling door hunne regering te geraken. De Beijerschc en Saksische leden heb ben eene dergerlijke proclamatie uitgevaardigd. SAKSEN. LEIPZIG, 1 Mei. Dc stad en het land is zeer onrustig wegens de ontbinding der Kamer. Gisteren beeft eene volksvergadering plaats gehad waarin een adres aan den Koning werd opgesteld om hem te verzoeken bet bij bet volk gebate Minis terie te ontslaan. De Raad der stad is uitgenoodigdtot dit adres toe te treden. Morgen zou hij daarover beraadslagen. Er is een gerucht in omloop dat dc Regering de Rijksstaalsrcgeling zou aannemen. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 April. Door Kossuth zou een manifest zijn uitgevaardigd waarbij bij Hongarije en zijne ncvenlanden onafhankelijk verklaart, en de scheiding van het Huis van Habsburg uitspreekt. - I.udwig Kossuth, die thans eene hoofdrol in den Hongaafsehcn opstand vervult, is de zoon van een arm edelman, en den 27,lcn April 1806 in het Zempliner comilaat geboren. Na zich gedurende eenige jaren als Advocaat een sober bestaan te hebben verschaft, begon hij in 1836 deel aan den strijd der Hongaren tegen de Oostenrijksche oppermagt te nemenen is daarbij van lieverlede tot de hoogte van Dictator opgeklommen. OOST-INDIE. BOMBAY, 3 April. Ten gevolge van het oprukken der Britsche krijgsmagt in Punjabhebben de hoofden der Sikhs, allen verderen tegenstand nutteloos achtende, zich onvoorwaardelijk overgegeven 16,000 Sikhs hebben de wapenen ncdergelcgd en 41 stukken geschut in handen der Engelschcn geleverd. De oorlog in Punjab is dus nog onder Lord Gougks geëindigd. KERKNIEUWS. Door den Kerkcraad der Herv. Gemeente te Hoorn, is den 2JlD uit bet vroeger vermelde zestal, liet volgende drietal geformeerd: DD. Berns, te Spankeren; van der Scheer, te Baambrugge Francken Az., te Waddingsveen, laatstge noemde bij herstemming tegen Witleveen, te Iluizumen ter Winkelte Winkel. En i» daaruit beroepen de Wel-Eerw. Heer P. A. van der Scheer, Predikant te Baainbrugge, met bet lot tegen Ds. H. M. Berns, te Spankeren. De Commissie voor de Tentoonstelling van Voortbrengselen van Nijverheid voor de Provinciën Zuid- en Noord-Holland te Delftin de maand Ju lij aan staande te houden, herinnert aan de Belanghebbenden, dat, naar aanlei ding van art. 11 van het Programma vóór deze Tentoonstelling, degenen, welke voorwerpen willen inzenden, gehouden zijn daarvan voor den 15<len Mei 1849 aan dc Commissie, vrachtvrij, hcrigt te geven, met vermelding van den aard en dc soort der voorwerpen, alsmede van de ruimte, welke deze ten naastcbij zullen innemen. 's Gravenhage2 Mei 1849. De Voorzitter der voorn. Commissie, .4. L. tan HETEREN GEVERS. ADVERTENTIE!. Ondertrouwd: W. D. T. tan WERKHOVEN, I!eel- en Vroedmeesler te Amsterdam I.etden, en 4 Mei 1849. C. P. THYSSENS. Eenige Kennisgeving. Letden, 2 Mei 1849. Heden overleed zeer onverwacht, mijne dierbare Echtgenootc SUZANNA JOHANNA van KAATHOVEN, in den ouderdom van - 58 jaren. C. DEELEMAN. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot JOHANNES de VIEUX, in den ouderdom van ruim 78 jaren, na eene gelukkige Echtveieeniging van bijna vijf en twintig jaren. Letden, W. SMITS, 5 Mei 1849. Wed. j. de Vieux. Strekkende deze tot Kennisgeving zoo aan Famielie als aan menigvuldige Betrekkingenzoo binnen als buiten deze Stad. De Familie LA LAU betuigt bij deze baren hartclijken dank aan allen, wier hulp en deelneming zij genoten hebben, zoo in de ziekte als na het afsterven van bunnen geliefden Vader en Behuwd-Vadcren wcnscht allen in hunne droefenissen diezelfde vertroosting toe. De Ondergeteekcnde betuigt bij deze aan alle Vrienden en Bekenden haren opregten dank voor de menigvuldige bewijzen van de hartelijke belangstelling en troostgedurende de ziekte en bij het afsterven van baren geliefden oud sten Zoonzoo ruimschoots ondervonden. Letden, 5 Mei 1849. Wed. A. J. CATTEL, Geb. Viltn. Mede uit naam mijner Kinderen. Voor de menigvuldige blijken van deelneming mij en mijnen Kinderen be toondbij bet treurig afsterven mijner geliefde Ecbtgenoote, betuig ik door deze mijnen hartclijken dank. A. IIANEGRAAFF. De opening van deze Inrigting is bepaald op Maandag den 14den Mei 1849 op gelijke voorwaarden als in de vorige jaren. Dc Sub-Commissie tot oprigting van een Standbeeld voor SE. W. lionins Willem II te 's Gravenhagegevestigd binnen Legdenbrengt bij deze ter kennis van hare Stadgcnooten dat zijvermits bij het aanbieden der Lijst van Inteekening aan de woningen der Ingezetenen naar alle waar schijnlijkheid, zoo als meermalen bij dergelijke gelegenheid pleeg te gebeuren, enkele huizen, hoewel volstrekt zonder opzet, voorbijgegaan, of sommige bewoners, ofschoon genegen om het nationale doel te bevorderen, echter uit velerlei mogelijke oorzaak de Lijst ter Inteekening niet in banden zullen heb ben gekregen, uit dien hoofde de gelegenheid om in te schrijven als riog

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3