BUITEJNLANDSCHE BEBIGTEIS. De Heer van Voorst bestrijdt de aanneming. De Heer de Man sprcclit over de heinoeijingrn der Regering omtrent het pensioenfonds en het verkeerde daarvan. De Heer Hngenhollz zal zicli tegen het ontwerp verklaren. De Heer Costcrus merkt op, dat het bij de bcoordeeling van dit onderwerp niet de vraag is wat voor de Regering voordeeligcr, maar wat regtvaardiger is. De Heer Duymaer van Twist acht al de verwachtingen van het v«cl be sproken stelsel van bezuiniging door vereenvoudiging, overdreven. Rij de beraadslagingen over de artikel 2 van dit wetsontwerp heeft de Heer van Hall de weglating van artikelen, als amendement voorgedragen, daarbij te kennen gevende dat bij, zoo dit amendement inogt worden aangenomen, later achlervolgens ook de weglating der verdere artikelen zou voorstellen. Op voorstel van den lieer Duymaer van Twist, heeft de Vergadering daarop be sloten de beraadslagingen over evengenoemde wet tot morgen te schorsenten einde de leden de gelegenheid zouden hebben het voorgedragen amendement aandachtig te overwegen. Daarna heeft de beraadslaging plaats gehad over het wetsontwerp tot re geling der reis- en verb 1 ij I kosten van de leden der Eerste en der reiskosten van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De afzonderlijke artikelen van dit wetsontwerp zijn na goedkeuring van enkele amendementen aangenomen geworden. Onder de door de Kamer goedgekeurde amendemen ten behooren er twee van den Heer Smitvolgens welke de reiskosten voor de leden der beide Kamers bepaald wordenin plaats van op een gulden vijftig cents, op vijf en zeventig cents voor ieder uur afstand lusschen hunne woonplaats en de stad waar de Staten-Generaal vergaderen. Het wetsontwerp is in zijn geheel aangenomen met 5G tegen 5 stemmen. Tegen hebben gestemd de Meeren Sehooneveldvan Nispen van Scvenaer Thorbccke, Weslerhoir en Duymaer van Twist. ROTTERDAM, 4 Mei. Als gerucht vermelden wijdat Z. M. de Koning voornemens zou zijn deze stad den 25steD dezer maand met een bezoek te vereeren. In de heden door de Nederl. Handelmaatschappij alhier gehouden vei ling van 754 heele en 1833 halve kisten Java- en 8 kwart kisten Sumatra- indigo, 254 kistjes Java- en 5 kistjes tegel-cochenille, is alles verkocht, en zijn de prijzen geloopen der indigo van 175 tot 450 cents, en der cochenille van 155 tot 325 cents, de tegel dito 50 cents. (Rott. Cour.) Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 18 schepen voor Am sterdam, 13 voor Rotterdam, 2 voor Dordrecht en 1 voor Middelburg. ENGELAND, LONDEN, 2 Mei. In het Hoogcrhuis heeft Lord Brougham de aandacht gevestigd op het erkend voornemen van den Minister van Finantiën der rcvolutionnaire Rege ring te Rome, om geld bijeen te krijgen door bet verkoopen der onwaardcer- liarc kunstwerken in het Vatikaan. Zijn Lordschap hoopte dat cr gpen En- gelschman gevonden zou worden die dezen openbaren roof zou aanmoedigen door koopers van gestolen goed te worden. In het Lagerhuis heeft de Heer Ewart, volgens zijne jaarlijksche ge woonte, de alschafling der doodstraf voorgesteld, doch zijn voorstel is we derom thans met 75 tegen 51 stemmen verworpen. De Hertog van Wellington heeft gisteren zijnen 80ste" verjaardag ge vierd bij wélke gelegenheid Prins Albert, gemaal der Koninginhem een bezoek heeft gebragt. Het Congres van Venezuela had aan de Nederlandsche Regering ver zocht, den Generaal Paez, die steeds pogingen aanwendt om in het gezag hersteld te wordenuit CaraQao te verwijderen. F RANK RIJK. PARIJS, 3 Mei. De Nationale Vergadering heeft gisteren beraadslaagd over het ontwerp van wet betrekkelijk de viering van den verjaardag der afkondiging van de Repu bliek. Het tweede artikel strekte om eene algemeene amnestie te verleenen aan al de personen die getransporteerd waren. Dit artikel heeft tot hevige woordenwisseling aanleiding gegeven. De Ministers Leon Fancher en Odilon Barrot hebben met nadruk het gevaar betoogd dat er in het verleenen van eene algcheele amnestie zou gelegen zijn op een oogenblik dat de verkiezingen worden voorbereiden bij de gisting die allcrwcge hcerscht. Zij hebben verklaard dat de regering niet minder edelmoedig was, dan de commissie; dat zij wel vooreerst een gedeelte wilde vrijlaten maar het zeer ontijdig achtte het nu geheel te doen. Aan het einde der Zitting beeft de Heer Ledru Rollin zich beklaagd over de verregaande mishandelingenwaaraan hij met twee zijner ambtgenooten te Moulins was blootgesteld geweest. Na in die stad een banket te hebben bijgewoondwaren zij door een tweehonderdtal gewapende Nationale Gardes overvallen, die ben met allerlei smaadredenen bejegend en gedreigd hadden te vermoorden, eene bedreiging die waarschijnlijk ten uitvoer zou gebragt zijn, indien de paarden van het rijtuig, door bajonetsteken gewond, niet doorgegaan waren. De Minister Odilon Barrot heeft verklaard dat de Re gering de schuldigen gestreng zou doen vervolgen. Te Marseille zijn per stoomboot eene menigte uitgewekene Siciliancn uit Palermo aangebragl velendie zij niet kon vervoerenheeft zij nog moeten achterlaten, ITALIË, ROME, 24 April. Al de clubs alhier hebben met uitbundige geestdrift den ocd afgelegd, om liever te sterven dan de zaak der Republiek te verlaten. Met den lsttn Mei zullen door de schatkist te Milaan schatkistbilletten worden uitgegeven, van 30, 80, 120, 600, 1,200 en 2,400 lire, a 3 pCt. De tijding dat Livorno zich aan het wettig gezag zou onderworpen heb ben, blijkt meer en meer voorbarig te zijn geweest. Volgens de laatste berigtcn waren de revolutionairen aldaar nog meester. De nieuwe Regeringscommissie te Florence heeft in naam van den Groothertog geprotesteerd tegen het bezetten door de troepen van Oostenrijk en Modenavan het grondgebied van Massa-CarraraLunigiana en Garfag- nana, daar deze streken door den Groothertog in Maart 1848 verkregen waren door den wil der bevolking en met goedkeuring der Mogendheden. De Napelsche Regering zou, nu Sicilië bevredigd is, 6,000 man troe pen ter beschikking van den Paus hebben gesteld. CIVITA-VECCHIA28 April. De Fransche troepen zijn den 26stcn dezer ongestoord geland. De nationale garde, die onder de wapenen was, aanschouwde de ontscheping met schijn bare onverschilligheid, terwijl eene talrijke schaar van nieuwsgierigen, vooral vrouwen de troepen afwachtte. Eergisteren echter scheen men niet zoo vreedzaam gezind. Toen het stoom- fregat Ie Panama, te Civita-Vccchia aankwam, en de Heer Latour d'Auvergne vergezeld van den Colonel Espivent zich aan wal begaf, om te zien hoe men hen ontvangen zou, waren de gemoederen zoo opgewonden, dat men de poor ten wilde sluiten en de troepen met kanonschoten begroeten. 'sNachts kwam men lot bedaren. Ten gevolge van eene bekendmaking van den Colonel Espivent, dat de Franschen als vrienden kwamen, en aan de bevolking geen regeringsvorm tegen haren zin zou worden opgedragen, dat het bestuur van Civita-Vecchia in functie zou blijven, en voor alle benoodigd- heden geld zou betaald wordenbesloot de Gouverneur en het stedelijk be stuur zich niet tegen de ontscheping te verzetten. Men verklaarde nu zich op de goede trouw van Frankrijk te verlaten. Inmiddels had het bewind van Rome geantwoord, dat Civita Vccchia zich lot het uiterste had te verdedigen. Maar het was te laat; de troepen leger den zich reeds op de groole inarkt, en de Fransche en Romeinschc vlag wap perden naast elkander op een vrijheidsboom. Intusschen verzekerde men te Civita-Vecchia dat Romeinschc troepen in aantogl warenen reeds 1,000 man in de nabijheid was. De stoombooten hebben heden deze haven verlatenom te Toulon nog 2 regementcn te gaan afhalen. Andere versterkingen worden te Marseille gereed gehouden. De Generaal Oudinot heeft gisteren de volgende proclamatie aan de bevolking van den Kerkdijken Staat uitgevaardigd: Romeinen Bij de gebeurtenissen die Italië beroeren, heeft de Fransche Republiek be sloten een legercorps naar uw grondgebied te zenden, niet ter bescherming van het tegenwoordig bewind hetwelk zij niet erkend heeft, maar ten einde uw vaderland voor groote ongelukken te behoeden. Frankrijk wil zich het regt niet aanmatigen om belangen te regelendie meer bijzonder de Romeinsche bevolking betreffenen die zich in het alge meen tot geheel Europa en de geheele Christenwereld uitstrekken. Het heelt alleen geoordeeld dat het, door zijne stelling, bijzonder geroepen was om tusschcn beide te komenten einde dc vestiging te bevorderen van een bestuur, even ver verwijderd van de misbruiken, die door de edelmoedig heid van Pius IX voor altijd zijn afgeschaftals van de regeringloosheid der laatste dagen. De vaan, die ik op uwen bodem kom planten, is die des vredes, der orde, der verzoening, der ware vrijheid. Rondom haar zullen zich allen vereenigen die bij willen dragen tot dc vollooijing van dit vaderlandlievende en heilige werk. Het gerucht loopt dat de Fransche troepen te Rome zouden aangekomen zijn. Uit Rome zelf loopen de berigtcn tot den 24sle". Het revolutionnairc bewind bleef volharden in zijn voornemen om de stad tot het uiterste te verdedigen, en werd daarin geschraagd door de clubs, die het gemeen door allerlei middelen trachtten op te winden. Het Belgisch dagblad ITndépendance deelt uit een brief van een Officier der Fransche expeditie in Italië eenige regelen mede van den volgenden inhoud: Wij dachten te Civita-Vecchia te blijvencr is niets van aanhet schijnt zeker dat wij naar Rome gaan. De oorzaak zegt men, is dat te Gaëla de zaken niet goed gaan. De H. Va der die eerst gezind was om zich door Franschen invloed te laten leiden schijnt nu naar een anderen kant over te hellen. Ook had dc Fransche gezant zijne Regering al vroeger berigt, dat als de Franschen te Civila-Vecchia bleven wachten, de terugkeer des Pausen te Rome zou zijn blootgesteld om op voorwaarden plaats te hebben, die niet op gelij ken voetde orde en de vrijheid waarborgen. Het leger is vol geestdrift het wachten verdriet de soldatenzij willen voorwaarts. PRUISSEX. BERLIJN, 3 Mei. De Regering heeft in een belangrijke staatsstuk aan de Duitschc regeringen berigt, dat zij haren gevolmagtigde te Frankfort hel besluit des Konings om de Keizerlijke kroon te weigeren, heeft medegedeeld.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2