LEYDSCHE MAANDAG, 7 MEI. BINJNENLAJNDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant s f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Het Programma voor de plegtige Jteëediging en Inhuldiging van Z. M. ROMYU H1LLE5I III, Is af zonderlijk a Centen ter Courant-Drukkerij te be komen. l.EYDEi\ 5 Mei. De Algcmeenc Vergadering der Nedcrlandsclie Vereeniging lot afschaf- fing van sterken drank, zal dit jaar gehouden worden te Haarlem, op Woensdag en Donderdag, den 13Jcn en 14Jl'n Junij aanstaande; de plaals en liet uur zal nader worden opgegeven. Een der hoofdbestuurders, de lieer '1'. C. I!. Iluydecoper. Th. Dr. en Preil. te 's Gravcnhagezal haar met eenc redevoering openen, waartoe niet alleen de leden der Vereeniging, maar ook andere personen toegang zullen hebben. Voor het verblijf der corres pondenten en afgevaardigden zal, voor zoo ver zij dit verlangen, builen hunne kosten, worden gezorgd. Volksvriend Uit Breda vernemen wij, dat de dappere Generaal Chassé aldaar den 2(ll'D dezer in den ouderdom van ruim 84 jaren overleden is. De Bredasche Cour. deelt de volgende levenschets mede: De Baron David Hendrik Chassé werd den 18'len Maart 1765 te Tiel gebo ren; reeds op zijn tiende jaar trad hij als kadet in de krijgsdienst. In 1781 verwierf hij den rang van Luitenant, in 1787 dien van Kapitein, in 1793 werd hij Kolonel en nam in 1796 deel aan don veldtogt in Duitschland onder den Generaal Daendcls. Bij de landing der Engelschen in Noord-Holland in 1799 ontwikkelde hij veel krijgstalent en betoonde ccne bijzondere dapper heid; vervolgens nam hij deel aan den veldtogt in Duitschland en was bij het beleg van Würzburg in 1800. Evenzeer onderscheidde hij zich in de veld- togten van 1805 en 1806 tegen Oostenrijk en Pruissen in Duitschland. Maar vooral heeft de Generaal Chassé zich een grooten naam verworven in den oor log in Spanje, alwaar I ij als Generaal-Majoor de Nedcrlandsclie brigade com mandeerde en vele blijken gaf van de grootste stoutmoedigheidvooral in de gevechten te Durango, Missa d'Ibor, Talavera de la ReynaOeana en bij den Col de Maja, waar hij het legerkorps van den Graaf d'Erlon redde. Ko ning Lodewijk verhief hem tot Baron, Keizer Napoleon benoemde hem tot Officier van het legioen van eer. In 1814 uit Spanje naar Frankrijk ontbo den, onderscheidde hij zich weder uitstekend te Bar-sur-Aubeen werd al daar gekwetst. Na den val van Napoleon in het vaderland teruggekeerd, werd hij in 1814 door Koning Willem I tot I.uit.-Generaal bevorderd. Be kend is het roemrijk aandeel dat de Generaal Chassé aan den slag van Wa terloo nam, toen hij, op het einde van den slag, in het hagchelijkst oogen- blik, zijne divisie deed voorwaarts rukken en de Fransche garde van de hoogte afdreef; bekend en nog vcrsch in 't geheugen is zijne kloeke houding te Ant werpen, tijdens den Belgisehen opstand in het jaar 1830 toen hij door zijne krachtige handeling den voortgang van den opstand stuitte; wereldkundig vooral de bewaring en de verdediging van Antwerpen's kasteel hij der Fran- schen aanval in 1832, die den roem van zijn naain door geheel Europa ver breidde. Bceds in Julij 1831 tot Generaal der infanterie bevorderd, werd hij door Z. M. Koning Willem I, voor de roemvolle verdediging dier sterkte, met het Grootkruis der Militaire Willemsorde vereerd, en na den terugkeer uit Frankrijk, in 1834, hem het opperbevel over de vesting Breda opgedra gen, welke betrekking hij tot in het jaar 1839 bekleedde; ook was de Generaal Chassé door den Koning tot lid der Eerste Kamer benoemd. De laatste dagen van zijn aan krijgsdaden zoo rijk en roemvol leven, lieelï de Ge neraal Chassé in stille rust in onze vesting doorgebragt. Bij het Gymnasium te Elburg wordt gevraagd een Collaborator voor bet Gricksch en Latijn, met ecne bezoldiging van 600. Belanghebbenden inoeten zich adresseren bij den Heer Mr. G. A. Hoef hamerSecretaris van Curatoren aldaar. 'sGBAVENHAGE, 5 Mei. Z. M. beeft tot Piiddcrs met de Ster der Orde van de Eikenkroon benoetnd de Hoeren Mr. W. 15. Donker Curtius van TienliovenPresident van den lloogen Baad der Nederlanden; Tybaldo, Bibliothecaris, en Wendland, Di recteur van hel Kabinet van Z. M. den Koning van Giiekenland te Athene den Generaal Aussaguel de Lasbordes en den Colonel S. Ie Vaillant. Tot Commandeur dier Orde, de Hoeren L. A. Blondel en Graaf de Briey, Euitenant-Colonelsallen in Fransche dienst; alsmede Prof. Molilen tot Bidders dier Orde, de Heeren A. Adam en F. Halévy, leden van de Fransche Academic. Tot Bidder der Militaire Willemsorde, den Heer Falareau en Tot Bidders der Orde van den Nederl. Leeuw, de Heeren Haillot, Luitenant- Colonel in Fransche dienst, en Milz. Z. M. heeft benoemd tot Majoor bij het 2,Ie regiment Infanteriede Kapitein Fuckermann, van hel regiment Grenadiers eu Jagers. - De Koning verleent heden wederom gehoor aan vele Besturen en Com- unssiën, onder anderen aan cene Commissie van de Reinonstranlschc Broe derschap, waartoe de Hoogleeraar des Amoriè van der Hoeven behoort. - Z. M. heeft eergisteren middag, als blijk zijner hooge tevredenheid over de gedane exercitiën van het regiment Grenadiers en Jagers, aan elk der onderofficieren aan tafel doen toereiken eenc halve flescli wijn. In deze residentie is aangekomen en iri bel hotel Fnhri afgestapt, eene leputatie uit de regthank te 's Hertogenbosch om morgen hij Z. iM. ten gehoore te worden toegelaten. Deze deputatie bestaat uit de Heeren: Mr. J. D. W. Pape, Officier; Mr. J. P. van Blarkom Begier; en Baron van Hugenpoth Griffier. De Fransche Divisie-Generaal Achard heeft gisteren de kazerne van het regiment Grenadiers en Jagers in oogensehouw genomen. Heden heeft ge noemde Generaal, met zijne attachées en verder gevolg, vergezeld van den Colonel Haze Boinrae, Adjudant van Z. M.zich naar Katwijk begeven, om aldaar de sluiswerken te bezigtigen. Ook beeft bij het stoomwerktuig de Leeghwater bezocht. Men verneemt dat de Heer Sloet tot Oldhuis voornemens is eerstdaags, in ecne uitgewerkte memorie, op de bezwaren te antwoordentegen zijne bekende notaomtrent bet verkoopen van grond op Java. Ook verneemt men dat de Heer van Nes, oud Baad van fudië, eerst daags zijne beschouwingen over den giondeigendom en landvelkoop op Java, zal openbaar maken. De Staats-Courant vermeldt dat de fabrikanten kooplieden of winke liersaan welke door Wijlen Koning Willem II en den Prins van Oranje de titel van Hofleverancier is verleend, met vergunning om 's Konings Wapen voor hunne woningen te plaatsen, in de betrekking van Hofleverancier van Z. M. bevestigd blijven, zonder dat er vereisebt wordt zich dienaangaande op nieuw tot den Koning te wenden. Prins Frederik van Wurtembcrg zou hier cenigen tijd komen door brengen. De Minister van Finantiën heeft de belanghebbenden herinnerd dat al de uitgestelde schuld en kansbillettendie volgens art. 7 der wet van 27 September 1841op den 31sten December van dit jaar niet in werkelijke rentgevende schuld zijn overgegaan aan het rijk zijn vervallen. Z. M. de Koning van België heeft den Graaf Lodewijk Napoleon van Randwijk benoemd tot Grootkruis en den Graaf van Zuylen van Nijevelt Secretaris van Legatie, tot Officier der Leopolds-orde. Naar men verneemt worden er van wege het Stedelijk Bestuur toebe reidselen gemaakt tot eene illuminatie, bij gelegenheid van den plegtigen intogt van HH. MM. den Koning en de Koningin in de residentie. Men ver wacht dat vele ingezetenen dat voorbeeld zullen navolgen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is ingekomen cene Konink lijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, tot regeling van uit gaven. Op het fonds van herbelasting op de grondbelasting over dc jaren 184043. Drukken rondrh elen en verzenden naar de afdeelingen. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet, tot schadevergoeding en wachtgelden aan buiten betrekking gera kende ambtenaren. De Heer Reynders bestrijdt de voordragt. De Heer Bachiene kan zich met de tweeërlei strekking der wet in bet al gemeen wel vereenigen, doch minder met de wijze, waarop bet tweede be ginsel in de art. 2 en volg, is uitgewerkt en toegepastdat namelijk, waarbij eenige regelen ten opzigte van die wachtgelden wórden vastgesteld. De Heer Zylker over deze voordragt het woord voerende, wijdt in het hreede uit over den kostbaren omslag in onze gcheele staatshuishouding.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1