sen, ligt hoofdzakelijk in 't uiterst fijn becnder-gestelwarrt alle beenen te zamcn van een dier als bet boven bedoelde, wegen welligt geen 10 Ned. In Engeland is ccne weddingschap gewonnen, dat alle beenen van een jong varken van 90 Ned. niet boven 3} Ned.®., dus4pCt., wogen. Dit varken was van 't zuivere Berkshire-ras, dat thans hier en daar in Gelderland met den besten uitslag ingevoerd is. LEEUWARDEN, 30 April. Bij 't Departement der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen alhier is aanhangig een voorstel tot oprigting cencr verecniging, wier leden zich zouden verbinden, om de rekeningen hunner leveranciers en werkbazen tel ken vierendeeljaars te voldoen. Te Hamburg en elders zijn zulke verceni- gingen, die gunstig werken op de algemecne welvaart eD 'terediet. GRONINGEN, 30 April. Dat buitengewone zwaarte en vetheid niet alleen bij runderen bestaat, zoo als wij onderscheidene keeren in de nieuwsbladen hebben gelezen, maar ook op scbapen kan worden toegepast, blijkt daaruit, dat door den vlccschhou- wcr T. T. Zuidema, te Uithcemstermcedetwee schapen zijn gemest, en door hem dezer dagen gcslagt, van welke het eene heeft gewogen aan vlecsch 100 halve Ned, aan vet 38} halve Ned. het andere aan vleesch 117 halve Ned. ffi, aan vet 41 halve Ned. te zamen 296} halve Ncd. eene zwaarte, die zeer zelden voorkomt. BUITEJNLAiNDSCHE BEBfGTEJN. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Mei. Behalve hier ter stede hebben er ook in onderscheiden andere steden weder ongeregeldheden plaats gehad. Zoo als te Erbarrcs in het arrondissement van Bcaune, te Millas, in het departement der Oostelijke Pyrencën, te Perpignan, Paix Bom pas en ook te Lyonten gevolge daarvan zijn onderscheiden per sonen in hechtenis genomen. Gisteren hebben de zoogenaamde Socialistische Priesters een openlijken staatkundigen maaltijd gegeven, onder het voorzitterschap van zekeren abt Tranchard, Die maaltijd is door een aantal socialisten bijgewoond en vrij rustig afgeloopen. Het beeft niet ontbroken aan uitzinnige feestdronken. Onder anderen heeft zekeren Barillot gedronken »op Jezus Christus van Na zareth den vader der socialistenop dien grooten bewerker van revolution die door de Pharizccn, de gematigden en aristocraten van hunnen tijd, ter dood is gebragt en gekruisigd tusschcn twee dieven." Voorts is er gedronken op Canssidière, Blanc en andere volksvrienden, wier namen onlangs openlijk zijn gesteld op de lijsten der onteerden. Deze en andere feestdronken zijn met geestdrift toegejuicht. De aanwezigen hebben meermalen den kreet van leve Barhès! aangeheven. De republikeinen zijn verwoeddat zij hun oogmerken gednrig zien mislukken. De zamcnscholingen worden telkens uiteengedreven, en vele bel hamels gevangen genomen. Zij heffen echter groot misbaar aan over de ruw heid en onbeschoftheid der policiedienarcndie van de leer zijn dat zachte meesters stinkende wonden maken. Vooral zijn er luide klagtcn gerezen over drie Afgevaardigden die, onder den volkshoop geraakt, in hechtenis waren ge nomen, waaromtrent de Regering zich beleefdelijk heeft verontschuldigd. Onderscheiden leden van de Nationale Vergadering blijven afwezig giste ren beliep hun getal bijna 250; de aanmaning van den President, om uit de departementenwaar zij zich bevindennaar Parijs terug to keerenheeft niet gehaat. De legermagt welke naar Civita-Vecchia vertrokken is, heeft 600,000 fr. tnedegekregen en bevel bekomen om aan de burgers alles te betalen wat zij henoodigd hebben zij mogen niets cischen noch in geldnoch in levens- of ligchaamsbehoefte. Er zijn bier vele schilderijen van Italiaansche meesters aangehouden die uit het Vaticaan waren aangebragt door een Duitschen joodbelast om ze te verkoopenzij zoudenzegt menter beschikking van den Nuntius van den Paus gesteld worden. Het smaldeel van de Vcreenigde Staten in de Middellandsche Zee zou versterkt worden. PRUISSEA. BERLIJN, 1 Mei. Het Pruissischc Regeringsblad maakt eene depêche der Regering aan den gcvolmagtigde te Frankfort, van den 27slcn dezer, openhaar, waarhij het definitive besluit des Konings van Pruissen, om de hem opgedragen waar digheid van Duitsch Keizer niet aan te nemenwordt bekend gemaakt. Dit zeer breedvoerige stuk begint met een overzigt te leveren van hetgeen tot dusverre met opzigt tot het vraagstuk der Duitsche staatsregeling is voorge vallen. Voorts wordt daarin onder anderen nog het volgende gezegd: De verklaringen der Duitsche vorsten en regeringen hebben getoond, hoezeer de gevoelens, ten aanzien der quaestie van het opperhoofd, uiteenloop™. Terwijl enkele vorsten met een vertrouwen, hetwelk Z. M. slechts met groote voldoening kan erkennenden wensch hebben geuit dat de Koning de aan geboden kroon mogt aannemenhebben anderen in de vestiging van een erfe lijk Keizerschap zelfs het grootste gevaar voor Duitschland gezien, en hun stellig voornemen doen kennen om zich niet aan een anderen Duitsehen vorst als Keizer te onderwerpen. De voornaamste Dnilschc regeringen hebben verklaard de staatsregeling, to a als zij daar ligt, niet te kunnen aannemen. Daarentegen beeft een groot aantal Duitsche Regeringen gemeend de bedenkingen die zij vroeger met ons deeldenuit hoofde van het dringende der omstandigheden te moeten op geven. De in de staatsregeling opgenomen grondregten behelzen cenige beginselen waarvan het bedenkelijk moet schijnen, ze, als voor alle tijden verbindend, aan de afzonderlijke Staten op te dringen. Het constitutionneel-monarchalé beginsel, waaraan de groote meerderheid des Duitschen volks met liefde en vertrouwen gehecht is, wordt daardoor bedreigd, en in verband met de alle perken omverwerpende kieswet wordt de gehcele staatsregeling daardoor van zoodanigen aard, dat zij slechts het middel schijnt, om allengs en langs een schijnbaar wettigen weg het oppergezag af te schaffen en de republiek in te voeren. Het zijn niet de moeijelijkc pligtenbet zijn niet de opofferingenwaar voor de Koning terugdeinst: Duitschland heeft van zijne vorsten elk offer te vorderen, behalve dat van het regt, de waarheid en de trouw; zulk een offer zou nooit tot heil van het gemecne vaderland strekken. De Koning wanhoopt echter nog niet aan het welslagen van dal groote werk. Pruissen zal zich niet onttrekken. Gelijk reeds den 23s,en Januarij het gevoelen is uitgesproken dat de vestiging eener nieuwe Keizerlijke waar digheid niet noodzakelijk was voor eene waarachtige Duitsche eenheid, zoo zal de weigering des Koningsdie eenheid geenszins in gevaar brengen maar veeleer bevorderen. Wanneer de vergadering ons indedaad met gelijke vader landslievende gevoelens te gemocl wil komen, dan heeft zij het nog altijd in hare hand om aan de zaak zulk eene wending te geven dat de regeringen zich met baar kunnen verstaan. De rust is hier niet verder gestoord geworden. De zaalwaar de Af gevaardigden der linkerzijde samenkwamen, blijft gesloten, en ook de verza melplaats van leden de regterzijdc wordt door soldaten bewaakt. Men be rekent het getal omgekomen burgers op 15. Er worden nog steeds verscheiden personen gevangen genomen. Schildwachten en andere soldaten die alleen gaanworden somtijds nog op straat gehoond en ook wel aangevallen en gewondwaardoor de troepen zeer verbitterd worden. Te Elberleld is den 29stcn eene bijeenkomst Van bijna 3000 burgers gehouden die besloten een adres aan den Koning te zenden waarin zij ver klaren dat de ontbinding der Kamer oorzaak kan zijn dat de burgeroorlog ontbrandt, de troon op zijne grondvesten geschokt wordt en de rust des lands wordt vernietigd en dat de groote meerderheid des Duitsche volks besloten heeft zich aan de staatsregeling te houdendie te Frankfort is zaamgesteld. Tc Dantzig zijn door een hevigen brand 11 pakhuizen met een grooten voorraad van graan vernield; de schade wordt op 450,000 rth. begroot, waarvan slechts een gedeelte verwaarborgd was. SAKSEN. DRESDEN, 30 April. De wetgevende Kamer is bij een besluit van Z« M. gisteren ontbonden gé worden. In eene proclamatie, welke de Ministers daarover aan de natie heb ben uitgevaardigd, wordt als reden opgegeven: dat de handelingen der Ka mers niet hebben beantwoord aan de ware behoeften des lands en de wezent- lijkc denkwijze van het volk. OOSTENRIJK. 1VEENEN, 27 April. Den 20s,cn heeft de Ilongaarschc bezetting van Komorn een uitval gedaan op den linker oever van den Donau, met dat gevolg, dat de Generaal Görgéy zich met haar in gemeenschap heeft gesteld en de stad van manschappen cn vee heeft kunnen voorzien. Kossuth heeft den 24s,cn dezer, Pcsthde hoofdstad van Hongarye be zet, onder uitbundig vreugdegejuich der bevolking. FR AAKFORT. 30 April. In de zitting van het Duitsch Parlement van heden, heeft een der leden aan het Rijksminislerie van Oorlog gevraagd, of het waar was dat de Koning der Nederlanden het contingent van Limburg voor de rijks-oorlog met Dene marken geweigerd hadde Minister zou op een nader te bepalen dag hierop antwoorden. Verder heeft de Vergadering beslotentegenover het geheele Duitsche volk aan de llanoverschc en Pruissischc regeringen de afkeuring over de plaats gehad hebbende ontbinding der Kamers te kennen te geven, en haar aan te manendadelijk nieuwe verkiezingen te doen plaats hebben cn aan de nog overige wettelijke organen de verwachting te kennen te geven, dat zij den wil des volks rondborstig, moedig en spoedig jegens de regeringen aan den dag zullen leggen. STARS BERIGT. In de maand April 1849 zijn binnen de Stad Let/denoverleden 86 per sonen, als: 19 Mans, 24 Vrouwen, 24 Zoons cn 19 Dochters, levenloos aangegeven 5. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 97 kinderen, als 46 Zoon» en 51 Dochters, waarbij drie pa-ren tweelingen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3