flan getrouwe nakoming en milde uillegging om dienstbaar te zijn aan de bevordering van liet welzijn des vaderlands. Ik beb gemeend dat daar mijne staalkundige loopbaan gesloten moet wor den doch de redenen die mij heden nopen om u daarvan kennis te geven slaan in verband met oorzaken, welke ik liever bier niet zal opsommen. Laat ik alléén dit zeggen: Er bestaan bier te lande twee partijen: de een van vooruitgang die te ver wil gaan de anderedie men te regt met de benaming van die van achteruitgang kan bestempelen. Geen dier twee par tijen, Mijne Heeren, kan ik hier vertegenwoordigen. Ik hoop, dat God geve, dat geen van beiden hier ooit de bovenhand bekome; want, zoo dit ooit bet geval ware, geen twijfel naar mijn inzien, of het zoo oitloopen op het onheil des geliefden Vaderlands Deze Vergadering en de Regering, dit is mijn hartgrondige wensch, ga voort met bedaarden en vastberaden tred op de baan van constitutionele ont wikkeling, en zoo zal zij datgene betrachten wat strekken kan tot heil van Volk en Vaderland. Het zij mij nu nog vergund een woord van erkentelijkheid te rigten aan hen, die mij, door cenc schier algemecne keuze, naar bier hebben gezonden, mij daardoor schenkende een groot bewijs van achting en vertrouwen. Aan u mijne Amhtgcnootcn die zoo lange met mij werkzaam waart, zeg ik har telijk dank voor de vriendschap en de achting, die ik steeds van u beb mogen ondervinden. De herinnering daaraan zal steeds levendig blijven in mijn harten ook mijne nieuwe Ambtgenooten zeg ik dank voor hunne belang stellende welwillendheid en het mij geschonken vertrouwen. Ik zal in de rust, die mij wacht, met belangstelling uwe handelingen volgen en ik zal mij hoogst gelukkig rekenen als ik daaruit zal ontwaren dat uwe gezamenlijke pogingen strekken zullen lot heil des lands en tot bevestiging der constitutio nele Monarchie (Deze toespraak maakte eenen zeer diepen indruk op de Vergadering en op alle hoorders, schier alle leden gingen naar den Heer van Dam om hem hunne deelneming en leedgevoel te betuigen). Niemand over de algemeene beraadslagingen bet woord vragende, wordt tol *die der artikelen overgegaan. Na eenige beraadslaging over Art. 1 is ten slotte de wet met 3D tegen 20 stemmen aangenomen. Nadat de Vergadering een half uur geschorst was, is beraadslaagd over het ontwerp van wet tot het vcrleenen van vrijdom van accijns voor vermi celli- en macaroni-fabrieken. Nadat hierover onderscheiden sprekers het woord hadden gevoerd, is de wet aangenomen met 41 tegen 12 stemmen. Daarna is dc zitting opgeheven. ROTTERDAM, 2 Mei. Heden is alhier in liet Hotel des Pays-Bas vergadering gehouden van de Koninklijke Ncderl. Yachtclub, en werd voorgezeten floor Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. 18 Candidaten zijn tot leden benoemd. Uit het roeicorps der Koninkl. Nederl. Yachtclub zijn op de schepen der Ncderl. koop vaardijvloot weder leerlingen geplaatst. De Voorzitter bcrigttc dat door Z. M. Koning Willem III eene gouden zilveren en bronzen medaille, waarop de beeldtenis van zijnen Doorluchtigen Vader, zou behouden blijven, als vaste jaarlijksche prijzen bestemd waren. De nadere omschrijving dezer prijzen zal spoedig worden bekend gemaakt. Eindelijk berigttc Z. K. II. dat ontvangen was een schrijven van de com missie uit leden der Koninkl. Nederl. Yachtclub, tot opbouw van een club huis, waarbij llun Ed. voorstelden dit op te rigten vereenigingsgebouw voor eene bepaalde som aan de leden der Koninkl. Nederl. Yachtclub in jaarlijk sche huur af te slaan. Nadat dit voorstel door Z. K. II. was toegelicht en betoogd, dat de oprig- ting van zulk een vereenigingsgebouw in het belang der Koninkl. Nederl. Yachtclub hoogst wenschelijk mogt worden geacht, werd met algemeene toejuiching het voorstel van den Raad aangenomen, om met dc commissie voornoemd in onderhandeling te treden, en de noodige schikkingen te treffen. De leening tot den opbouw vaD dit gebouw, naar een uitmuntend plan, kan men door aanzienlijke inschrijvingen en gedane toezeggingen als gesloten beschouwen, en het was Z. K. II. den President een strcelend genoegen, te ontwaren dat thans een zijner vroegere plannen het oprigten van een club huis, zoude worden verwezenlijkt. In dc vergadering van kiezers in het district, hoofdplaats Ond-Bcijer- land, is op gisteren tot lid der Provinciale Staten van Zuid-tlollandvan wege den landelijken stand, gekozen Mr. A. van Weel, Advocaat tc Oud- Beijerlandbij het lot, na eene herhaalde stemming, tegen Mp. J. Los, Advocaat te Nieuw-Beijerlanden zulks ter vervulling der vacature, ontstaan door het zitting nemen van Mr. W. Wijnaendts in dc Tweede Kamer der Staten-Gcncraal. AMSTERDAM, 1 Mei. Dc lang gekoesterde wenschdat er ook vooral binnen deze groote stad eene inrigting voor havcloozc bedelaarskinderen mogt worden gesticht, heeft zich verwezentlijkt. Op het voorbeeld van het in 1844 tc Londen opgerigte genootschap tot dergelijk einde, dat ook reeds binnen de stad Utrecht weer galm vond, hebben zich ook alhier eenige geachte stadgenootenzoo Hee ren als Dames, tot dit Christelijk, weldadig doel vereenigd, en eene ge drukte circulaire aan hunne vrienden en voorstanders ccner dergelijke zaak toegezonden, ter tegemoetkoming in de benoodigde uitgaven, in verband mot de reeds in centenbusjes aanwezige penningkens door mingegoeden bijeenge- bragt. Daarbij wordt als drangreden aangevoerd, dat, terwijl de zendelin gen naar alle oorden der wereld zijn gezondenom den Heidenen liet Evan gelie te verkondigenen aanzienlijke sommen daartoe worden besteeder eene groote menigte onwetendenaan Heidenen gelijklangs onze straten zwerft, tot "welker beschaving nog weinig of niets is aangewend. Het hoofd doel is alzoo, om verwaarloosde, tot bedelarij opgevoede of omgekochte kin deren, door Gods woord te voeren tot Hem, die de kinderen tot zich riep, maar die dan ook heeft gewilddat men ze van de straten en wegen tot Hem brengen zou. Wel verre dat veronachtzaamd zou worden de zoo nood zakelijke trapsgewijze opleiding tol een werkzaam leven, heeft men de vaste overtuiging, dat de godsdienst alléén de zekerste weg is om hiertoe te gera ken, alsmede, dat de Christelijke liefde onafgebroken moet worden toegepast. Bij deze inrigting voor havelooze kinderen Raggedschooldient men in acht te nemen dat alleen bedelaarskinderen van de straat, of verwaarloosden van beider sekse, bedoeld wordenals voor Bewaar-, Zondag- en andere Scho len ongeschikt; dat het doel alzoo is, alleen de diepst gezonkene, zedelijke en stoffelijke armoede bij den oorsprong te helpen stuiten, opdat ook de misdaad, die thans zoo vele jeugdige straatschenders op de bank der beschul digden en tot den kerker voert, te helpen voorkomen. Mogt nu de policie tot beteugeling der bedelarijen ook krachtig medewer ken en hare pogingen gezegend zien De Eerste Klasse van het Koninkl. Nederl. Instituut van Wetenschap pen Letterkunde en Schoone Kunstenheeft als nieuwe prijsvraagwier beantwoording verlangd wordt vóór den laatsten Augustus van het jaar 1852, voorgesteld Het is bekend, hoe de sterrekundige refractie afhangt van de wet, vol gens welke de digiheid der opvolgende luchtlagen met de hoogte boven de aarde afneemt, welke afneming weder ten naauwslc in verband staat met de vermindering van warmte op toenemende hoogte in het luchtruim. Daar nu ten deze eenig verschil moet bestaan tusschen de gematigde en dc verzengde luchtstreeken de in gebruik zijnde refractie-tafels voornamelijk gegrond zijn op waarnemingen in onze gematigde luchtstreek gedaan, zoo verlangt de Klasse Eene refractie-talelgegrond op een genoegzaam aantal naauwkeurige waarnemingen, alle in de verzengde luchtstreek volbragt, en dat niet slechts op de oppervlakte der aarde, maar zoo mogelijk ook op bergen boven de oppervlakte." Als tweede nieuwe prijsvraag, waarvan de beantwoording wordt verlangd vóór den laatsten Augustus van het jaar 1850, draagt zij de volgende voor: x> De Klasse verlangt eene geologische en palacontologische beschrijving der Maastrichtsche krijtformatie." Voor de beantwoording dezer vragen looft de Klasse eene gouden medaille uit, geschroefd op den stempel des Instituuts, ter innerlijke waarde van drie honderd gulden. De stukken, welke naar den prijs dingen, moeten inde Nederduitschc, Fransche, Latijnschc, Engclsche of Hoogduitsehe taal, maar met de alge meene Italiaansche letter, geschreven zijn, en aan den Secretaris der Klasse vrachtvrij bezorgd worden. De uitwijzing van den prijs zal aangekondigd worden in de openbare ver gadering van den jare 1851 voor de tweede, en van den jare 1853 voor de eerste vraag. Den 10lIcn dezer zal het 25-jarig bestaan van bet Ncderlandsch Genoot schap tot zedelijke verbetering der Gevangenen op gepaste wijze herdacht worden, in bet kerkgebouw der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente al hier. De Heer W. II. Suringar zal bij die gelegenheid eene redevoering houden. In dc gisteren door de Ncderlandsche Mandei-Maatschappij alhier gehou den veiling van 473 heele en 2030 halve en kwart kisten Java-indigo en 25 kistjes Java-cochcnille is alles verkocht, en zijn de prijzen geloopen der indigo van 105 tot 460 cents, en der cochenille van 200 tot 260 cents. Bij de Commissie ter droogmaking van den Buikslotcr Ham is van de Directie over den bouw der nieuwe gevangenis, bij de Leydsehe poort alhier, ontvangen ƒ240, als opbrengst wegens den verleenden toegang tot bezigtï- ging van dat gebouw. HOORN, 30 April. De alhier op den 27stcn April gehoudenc koemarkt was druk bezocht; ruim 4,000 beesten waren er aangebragt, waaronder omstreeks 2,000 uit Vriesland. Ilct vee was over het algemeen van de zwaarste soorthet uiter lijk aanzien liet niets te wenschen over. Bij goede prijzen was de handel levendig en op weinigen na zijn allen verkocht; een groot aantal gold ƒ150 en daar boven; eene 3-jarige zwart-bonte koe of twenter, van Iloogcarspel, 175. Onder het vette vee trokken twee beesten de aandacht, zijnde eene wit-bonte en eene zwart-bonte koe, de eerste beboerende aan K. Sneehocr, uit den Beemster, werd door deskundigen geschat ruim 1000 t6, en de andere aan J. Keizer uit Zwaagruim 800 IC te wegen. Beide waren fraaije fijne beesten; de laatste, die slechts 136 duim hoog was, had op den 23steo Augustus 1847 het vierde en laatste kalf geworpen, sedert dien lijd altijd veel melk gegeven, gedurende den winter niets genoten dan hooi en water met slechts 100 lijnkoeken, en gaf nog dagelijks ruim 7 Ned. kan nen melk. DEVENTER, 30 April. Alhier is onlangs verkocht eene jonge Engclsche zeug, gemest door den lieer ter Meulcn, te Borculovoor ƒ142. Het dier woog 224 Ned. en bevatte 20 Ned. reuzel; 'tspek was ruim 2 palm dik. Dat het ver edelde Engelsche ras voor de slagers meer waard is dan onze inlandsche ras-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2