De hoofdstad is thans weer onrustiger; de Socialisten werken harder dan ooit, om nieuwe bewegingen te verwekken. De zamcnscholingen waren in de wijken St. Denis en St. Martin gisteren avond van dien aarddat de winkeliers uit voorzorg hunne huizen sloten. De Marseillaansche marsch en dergelijke liederen werden nu en dan door de volkshoopen aangehevenen de pogingen der politic-agenten om de menigte uiteen te drijven waren vruchte loos; men begon hen met steenen te werpen, verscheidene lieden, waaronder ook een lid der Nat. Vergaderingwerden gewond. De ruiterij moest nu aan rukken, en ten half twaalf ure waren alle straten weder vrij. Daar men tegen den avond nieuwe pogingen tot rustverstoring te gemoet ziet, heeft de Regering heden middag in alle straten der hoofdstad het besluit van 7 Junij des vorigen jaars, omtrent de samenscholingendoen aanplakken. Ten half zeven ure dezen avond, bevond zicli in den omtrek van de poort St. Denis en groot aantal Stads-serjantcn. Men zag daar ook eenige samen scholingen doch grootendeels uit nieuwsgierigen zamengesteld. In verscheiden departementen heerscht gelijke gisting, ten gevolge waarvan onderanderen te Lyon arrestatiën hebben plaats gegrepennadat door een vijftigtal soldaten hevige dagblad-artikelen in het openbaar waren voorgelezen. In de zitting der Nationale Vergadering van den 28slen zijn al de verminderingen op de soldij en de bleeding der zeesoldaten met 31G tegen 258 stemmen verworpen. Cabrera is met drie zijner officieren op Fransch grondgebied geweken en naar hel fort Lamalgue gebragt. ITALIË, ROME, 19 April. Eergisteren is in de Constituerende Vergadering de voorlezing geschied van de voordragt der nieuwe Staatsregeling. De inleiding is nagenoeg aan de Fransche ontleend. De R. K. godsdienst wordt godsdienst van Staat ver klaard. Zoo mogelijk, zou de Staatsregeling nog meer democratisch zijn dan die van Frankrijkonder anderenzou de benoeming van Generaals aan de Kamer staan. De Driemannen doen hier dagelijks vele duizende exemplaren onder het volk verspreiden van een stuk, waarin de kunst wordt geleerd om ver sperringen te maken. De uit Genua gevlugte Generaal Avezzana is hier tot Minister van Oor log en Marine aangesteld. Het rcvolutionnair bewind te Livorno heeft zijn ontslag genomen, omdat het de onmogelijkheid inzag, om den strijd tegen het Toskaansche bestuur vol te houden. De Koning van Sardinië heeft algemcene kwijtschelding van staatkun dige misdaden doen afkondigen. Do citadel van Alessandrië is in overeenstemming met de Piemontesche Regering door de Oostenrijkers bezet. VENET1E18 April. Dc stad is geblokkeerd door de Oostenrijksche vloot. Zeven schepen waren gisteren in 't gezigt en twee stoomschopen zijn voor de stad aangekomen. De inwoners zijn vol ijver, maar niemand ontveinst zich de onvermijdelijkheid eencr nederlaag. Op zijn best kan de stad het zes weken of twee maanden uithouden, want zij is volkomen voorzien; maar dan zal zij moeten vallen, PRÜI§§ËN, BERI.IJN, 28 April. Bij besluit van Z. M. van gisteren is de Tweede Kamer ontbonden ten gevolg van een rapport van de Ministers aan Z. M., waarin zij als oorzaak op geven dat dc gedurende eenigen tijd door dc Tweede Kamer genomen beslui ten grootendeels berusten op stemmingen, bij welke cene of weinige stemmen nu voor deze, dan voor gene zijde der Kamer het pleit beslisten op eene wijze, welke geen twijfel overlietdat de uitslag zeer dikwijls alleen het gevolg was van toevallige omstandigheden. Wij houden het, zeggen de Ministers, na rijpe overweging, voor verderfelijk, de herziening der staatsregeling van 5 December 1848 en de bevestiging der daartoe betrekking hebbende organieke wetten aan zulke toevalligheden prijs te geven. Ruitendien zijn wij overtuigd, dat de Tweede Kamer zich niet altijd bin nen de grenzen barer bevoegdheid heeft gehouden. Eene overschrijding harer bevoegdheid zien wij in het op den 21slen dezer maand genomen besluit, waarhij dc door de Duitschc Nationale Vergadering te Frankfort aangenomene staatsregeling voor geldend verklaard wordt, en evenzoo in het besluit van gisteren, waarbij niet alleen dc voortduur van den te Berlijn heerschenden staat van beleg, welken wij tegenwoordig nog voor de bewaring der openbare orde en zekerheid onmisbaar achtenin tegenspraak met artikel 110 der staatsregeling voor ongrondwettig wordt verklaard, maar ook de dadelijke opheffing geëischt wordt. (Dc Tweede Kamer namelijk had in die zitting het voorstel van den Heer Unruh met 177 tegen 153 stemmen aangenomen, dat de voortduring van den staat van beleg, zonder goedkeuring der Kamer, onwettig was). Deze ontbinding heeft dc gemoederen aan het gisten gebragt en is er we derom bloed moeten vergoten wordenom de orde te handhaven. Reeds in den avond van gisteren verzamelden zich grootc volkshoopen, tegen welke dc burgerwacht niet bestand was. Dc gewapende magt kwam op de been, en weldra moest deze van hare wapenen gebruik maken dewijl op haar zelfs uit eenige huizen geschoten werd. Het volk onder hetwelk door eenige per sonen sterke drank werd uitgedeeld, om het op te winden, begon ver sperringen te maken en wilde bruggen afbreken doch die pogingen werden door de militairen verijdeld. Heden is de Conversalionshallewaar de leden der linker zijde van de ontbonden kamer bijeen waren gekomen, door de politie bezet en de aanwezigen verdreven. De zamenscholingcn moesten toen weder met geweld uiteengejaagd worden, hetgeen niet zonder bloedvergieten afliep. Men geeft het getal dooden op te zijn 5, dat der gekwetsten is vrij aanzienlijk. HAUOVER, 26 April. Volgens besluit des Konings, in cene proclamatie bekend gemaakt, is de Tweede Kamer ontbondenen de Eerste tot nadere bijeenroeping geschorst. Als aanleiding daartoe wordt in dc proclamatie te kunnen gegeven de poging door dc Kamer aangewendom den Koning te noodzaken de Duitschc staats- regcling te erkennen en de keus op den Koning van Pruissenals Duitsch Keizer uitgebragt, goed te keuren. WVRTERBERC. STUTTGART, 25 April. De Koning heeft gisterennadat de Ministers zich andermaal bij hem vervoegd haddente kennen gegevendat hij de Duitschc Staatsregeling onvoorwaardelijk aannam. Deze verklaring heeft de bevolking bevredigd. Het plotseling besluit des Wurtembergschcn Monarchs, om zijn vroegere weigerende verklaring in te trekken, wordt toegeschreven aan een voetval der Koningin, waarbij zij hem smeekte aan dc stem zijns volks gehoor te geven. Volgens een berigt zou de Koning verklaard hebben, nooit weder in deze stad te zullen terug keeren; hij zou eene reis naar 'sGravcnhagc doen; volgens een onder berigt zou de Koning werkelijk reeds de regering hebben nedergelegd. Aan het gehcele corps Officieren en verdere autoriteiten die den Koning gisteren hunne opwachting kwamen maakten, om hem te bedanken voor zijn genomen besluit, heeft hij geantwoord: dat hij slechts voorden drang der omstandigheden had gebukthij voegde er den wensch bij God gevedat het Wurtemberg tot zegen verstrekte. De openbare mecning dringt steeds sterker aan op dc aanneming der Staatsregeling, en de toegevendheid van den Koning van Wurtemberg draagt daartoe nog meer bij. De Bcijersche Regering heeft nu stellig verklaard, zich met dc te Frankfort vastgestelde Rijks-Constitutie niet te vereenigen. OOSTEISRIJK. WEENEN', 24 April. Na de achterwaartsche beweging van ons leger in het begin der maand naar Pesthom daar eene geconcentreerde stelling tot bescherming van deze stad en Ol'en in te nemenhad de vijand bijna dagelijks aanvallen ondernomen. Kort daarop tastte hij Waitzen aan, drong den Generaal Götz den Donau op waarts over Lclet en Kcmcnd terug, en rukte naar Leva waar hij den 18Jen met 30,000 man in drie kolonncs over de Gran ging. De Veldmaarschalk-Lnitenant Wohlgemuthdie met 15,000 man als re serve achter de Gran stond, marcheerde daarop den 19<io van Kemcnd den vijand te gemoet. Deze had intusschen met zijne twee maal sterkere magt tusschcn Veredely en Nagy-Sarlo cene sterkere stelling ingenomen. Een aanval op Nagy-Sarlo mislukte. De vijand trachtte toen tusschcn de Gran en genoemde plaats om den regtcr vleugel heen te trekkenterwijl hij zulks van de zijde van Vcrc- dely tegen den linker beproefde, liet hardnekkigste gevecht had reeds van den vroegen morgen tot den namiddag geduurd; de Veldmaarschalk Luitenant von Wohlgemuth had zijne uiterst vermoeide troepen al vechtende doen terug trekken dc vijand daarentegen zijne manoeuvres tot bij Neutra uitgestrekt. Den 20sten rukte eene andere vijandelijke colonne, die tot nu toe bij Paszto aan dc Ipoly in reserve had gestaan, langs den regter oever van de Gran, tegen Kemcnd en Gran, en greep daar de reserve aan, die zichvechtend naar Gran terugtrok en de schipbrug aldaar afbrak. Den 20stcn kwam de bevelvoerende Generaal in Ofen aan. Dc bevelvoerende Generaal besloot nu daar de Donau van Komorn tot Wait zen door den vijand bezet was, en Pesth en Ofen geen bruikbaar steunpunt voor operatien vormde, dc troepen in eene veilige stelling zamen te trekken, om met in aantogt zijnde versterkingen wederom aanvallender wijze te werk te gaan. Berigten van den 21sten dezer nit Pesth meldendat dc vijand dien dag bij Czinkota, door de Oostenrijksche troepen overal is teruggedrongen. Van Graaf Nugent berigt den uj( Semlindat dc staat onzer zaken aan den Beneden-Donau hoe langer hoe gunstiger wordt; dat de stelling om Peterwardein zeer versterkt isen men door dc troepen-versterkingen spoe dig tegen Szegedin zal kunnen oprukken. Het Regeringsblad erkent dat de zaken bedenkelijk staan en er thans een talrijk en welgeorganisccrd leger der opstandelingen tegenover dat des Keizers staat; en verkondigt, dat de zaak op het slagveld moet worden beslist; dat staatsbelang vordert, dat Hongarijë worde verwonnen en gebreideld, en dat al de pogingen der wclgczindcn tot dat doel moeten zamenwerken. Men verwacht, dat de Hongaren alsnu spoedig den Donau zullen overtrek ken en zich in de landstreek tusschcn dien vloed en de Oostenrijksche gren zen uitbreiden. Bij eene nadere bekendmaking was bij de rugwaartschc beweging van

Leydse Courant | 1849 | | pagina 4