IS UITEN LA N DSC HE HEMIC TEN clectro-magnelischcn telegraaf, langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg. Tusschen 's Hage en Rotterdam is de draad op el. 1' plaatsen gebroken. Daar waar overigens de draad regt aan de wind was blootgesteldis dezelve tot aan den grond nitgerekt door de zwaarte van bet ijs en sneeuwdie zich aan den draad heeft gehecht. ROTTERDAM1 Mei. Alhier zijn thans gouden vijf-guldenstukken in ondoop, die geheel valsch zijn; ofschoon keurig mooi verguld, zijn zij zoo ligt, dat het gevoel der zwaarte de valschheid alreeds doet ontdekken de klank is als van nickelde kleur hoog geel en de kartelrand ruwer dan de echte. AMSTERDAM, 30 April. Woensdag 11. besloot de Hoogleeraar Mr. C. A. den Tex, de reeks zijner voordragten over de staatshuishoudkunde, die door hein op 8 Nov. was aangevangen. Nadat de eerste lessen gewijd waren geweest aan eene verklaring van den aard, van liet doel, van de strekking van de geschiedenis der staathuishoud kunde, was een meer bepaald onderzoek geleverd der onderscheidene leerstel sels, ook socialistische en communistische. Tot de ontwikkeling van de leer van den algemeenen rijkdom overgaande, beschouwde de spreker den mensch in zijne" betrekking tot de natuur, en werden daaruit de begrippen van waarde, goederen en rijkdommen verklaard. Menschclijke arbeid staat steeds boven aan, waar het aankomt op het verkrij gen van goederen, die lot bevrediging van des menscheu behoeften zullen dienen. Die arbeid is in velerlei vormen gewijzigd, doorgaans tot landbouw, fabrie ken en koophandel behoorende, hare werking is steeds ccne en dezelfde in haar wezen en grondslagen. Ondernemers van nijverheid, werklieden, kapitalen, natuurkrachten zijn het die bij iedere soort van nijverheid in meerdere ot mindere mate zich voordoen want die allen zijn hel die voortbrengende diensten opleveren. Wetenschap en kennis, rust, orde en veiligheid kunnen het krachtigst medewerken tot de daarslelling van al die voorwerpenaan welke de mensch behoefte heeft. Groot zijn de vorderingen die de nijverheid maakt door verdeeling van den arbeid, door invoering van werktuigen enz., van welk alles de voordeden werden aangewezen, waarhij ook de tijdelijke bezwaren niet werden verzwegen. Bijzonder bevorderlijk is voor die ontwikkeling ook het vrije handelsverkeer, waarbij de leer der ruilingen die der mededingingde vraag omtrent de overproductie werden overwogen, en het vcibods- of beschermend stelsel werd verworpenhoewel de noodzakelijkheid van waarborgendoor toezigt van po- licie als anders, niet werd ontkend. Als middel tot het verlevendigen en gemakkelijk maken van het verkeer tusschen incnschcn en natiën onderling weid de munt beschouwd, met en benevens alle credietmiddelen die de strekking hebben om de munt te ver vangen of te vertegenwoordigen. De productie van edele metalen bij de munt, de wissel, het papiergeld, instellingen van banken en haar invloed op de middelen om munt te vervangen werden besproken. De verdeeling der rijkdommen, vooral door de leer van het inkomen, kwam daarna in aanmerking. Alles wat tot de voortbrenging medewerkt, heeft regt op een aandeel van het inkomen, dat aldus is verkregen. Van daar het inkomen van ondernemers van nijverheid, van werklieden, van kapitalen, van den grond. Op het inkomen ^heeft de leer van de bevolking ecnen bijzonderen invloed ten aanzien der wijze, op welke de verkregen voordeden over de geheele maat schappij worden verbreid van daar de beschouwing dier leer te dezer plaats. De verbruiking of vernietiging der waardijen moet strekken tot bevrediging der behoeftenwaarvan het gevoel den mensch tot werkzaamheid en arbeid heeft aangespoord, maar het is en blijft eene vernietiging van rijkdom die door een genot of door eene nieuw voortgebragte waardij moet worden vergoed. Dit alles geldt evenzeer van staatsverteringen als van die van bijzondere personen. Met eene beschouwing van de middelen, met welke de staat moet trachten zijne behoefte te bestrijden, domeinen-belastingen en staatsschulden, werd liet geheel beslotenniet zonder aanwijzing van de gevolgen die belastingen te weeg brengen en van den treurigen invloeddien de ligtvaardigeid van het aangaan van staatschulden zoo elders als vooral in ons vaderland heel t gehad. Wij oordeelden niet ongepast, ten minste de loopende volgorde der hoofddenkbeelden, die daarbij ontwikkeld werden, kort aan te wijzen, opdat over den ruimen omvang van de behandelde onderwerpen ecnigzins kunne worden geoordeeld. Dat de gelegenheid tot het bijwonen van eene zoodanige geleidelijke ont wikkeling van de voornaamste onderwerpen van staatshuishoudkunde aldus aan de ingezetenen van de hoofdstad is aangeboden geworden, beschouwen wij als een verblijdend teeken des tijds, en als een blijk van de ook bij man nen van den geleerden stand doorgedrongen mcening, dat meer en meer de wetenschap moet worden dienstbaar gemaakt aan de behoeften van het prac- tische leven. UTRECHT, 27 April. HH. Studenten onzer Hoogeschool hebben in eene algemeene vergadering, gisteren gehouden, eene Commissie benoemd, om Z. M. Willem III met zijne komst op den troon geluk te wenschen. Wij vernemen dat de Raad dezer stad aan den Heer Mr. G. Dornseillcn,^ op diens verzoek, een eervol ontslag heeft verleend, als Rector van het Gym nasium alhier. Heden is deze stad gepasseerd, om nachtverblijf te Harmeien te hou den, eene ba'tcrij rijdende artillerie, komende uit Amersfoort, om de hat- terijthans in 'sGravenliage in garnizoen, af te lossen. De batterij uit 's Hage zal den 2Jcn Mei te Harmelcn vernachten, om den volgenden dag door Utrecht naar Amersfoort te vertrekken. Wij hebben in ons nommor van gisteren uit de buitcnlandsche dagbladen een berigt overgenomen, hetwelk onjnist was. De Generaal de Salis, vroe gers als Luitenant-Colonel der Kurassiers te Haarlem in garnizoen, welke na zijn pensioen te hebben bekomennaar zijn vaderland is teruggekeerdal waar bij in 1847 de troepen van het Sonderbond heeft aangevoerd, bevond zich wel is waar, in het vorige jaar te Verona het Hoofdkwartier van den Maarschalk Radetzky, om als vrijwillig Officier den vcldtogt mede te maken, doch de gevolgen eener vroeger bij Lucem hekomene wonde, noodzaakten hem om zijne talrijke bloedverwanten en Zwitsersehe landgenoolen welke zoo als hekend is, in de gelederen der Oostenrijkers dienen, te verlaten, en zich van het tooncel des oorlogs terug te trekken naar Bötzcn in Tirolwaar hij zich thans voorloopig heeft gevestigd, tot dat bij weder veilig naar Graubuu- derland zal kunnen gaan. De Kapitein, wiens roemrijk sneven te Novarra is medegedeeld, was zijn neef, een nog jeugdig Officier, en behalve dezen waren reeds in Lombardijc twee dappere krijgslieden van zijn geslacht gesneu veldeen Gcneraal-Majoor de Salis te Custossa, en een Majoor de Salis te St. Lucia, terwijl men aldaar nog vier andere Officieren van dien naam on der de gekwetsten vermeld vindt. Nedetl ARNHEM, 27 April. Men ziet in het weiland alhier thans eene menigte menschen bezig, met bot zoeken van de Leontodon Taraxacum (paarden of hondsbloem), welke met groote hoeveelheden geleverd wordt aan den Heer J. Backer, Fabrickant te Oosterbeek, die voor de 100 Ned. 75 cents betaalt, en naar men zegt, beproeven wil, om uit deze plant, die met de Cichorium intyhus (cichorei) verwant is, cichorei te bereiden. Indien deze proeve gelukt, zal het zoeken naar zoodanige planten aan vele behoeftigen handenwerk verschaffen en tevens veel bijdragen, om den overvloed van die plant uit de weiden te doen ver dwijnen. HARDERWIJK, 1 Mei. Den 3JcD Mei zal van hier te water naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement, sterk 160 onder-officieren en manschappen, onder be vel van den lslen Luitenant A. J. Zencker, vergezeld van den 2l,en Luite nant J. C. Buschmandie, na volbragte reis, beiden naar het vaderland terug keeren, alsmede van J. N. Schot, Apotheker 3de klasse, om den 5im daaraanvolgende, aan boord van het schip Barend Willem, schipper J. W. Retgersingescheept en naar Java overgevoerd te worden. ZIERIKZEE, 30 April. Alhier is een verzoekschrift van vele aanzienlijke ingezetenen aan den Raad ingediend om geheele afschaffing van alle stedelijke belastingen en tot ver vanging daarvan door een hoofdgeld of belasting naar do vermoedelijke ge goedheid der ingezetenenbij klassifïcatie. 's HERTOGENBOSCH29 April. Deelden wij voor cenigcn tijd mede, dat door verschillende fabrijkanten van Tilburg en Eindhovenbedreigbrieven waren ontvangen zonder dat de schrijver daarvan hun bekend was, en dat de justitie aanstonds nasporingen omtrent dien schrijver in het werk stelde, thans kunnen wij berigtendat gisteren te dezer stede in hechtenis is gesteldde Heer Jan Baptist Smits van Dijkeen voornaam fabrijkant te Tilburgtegen wienter voorschreven zake, door de Arrondissements-Regtbank te dezer stede is verleend regtsin- gang met bevel van gevangenneming. Naar men verneemt moet genoemde persoon zijne schuld aan den Officier van Justitie volmondig hehben erkend. AmstCour.) Ë1VGELA1VD. LONDEN, 28 April. De houders van Griekschc fondsen hebben een adres aan de Grieksclie Regering opgemaakt, waarbij zij wordt uitgenoodigdom tot maatregelen over te gaan in het belang hunner regtmatigc schuldvorderingen. De Minister Palmerston, wiens medewerking verzocht en verkregen is, zal het adres door den Britscheo Gezant aan de Grieksche Regering doen indienen. BELC1IE. BRUSSEL, 29 April. De nieuwe schilderij van den beroemden schilder de Keyzer, door wijlen Z. M. Willem II hem besteld, is thans voltooid, en stelt voor den slag van Sencf, in 1671 door den Prins van Condé aan den Prins van Oranje, later Koning van Engeland geleverd. Dit stuk moet den grooten schilder geheel waardig zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 28 April. De Regering heeft een telegraphisch berigt ontvangen, dat het smaldeel den 25stcn te Civita-Vecchia is aangekomen, dien dag reeds 1800 man ont scheept waren, en de verdere troepen den volgenden dag waren aan wal ge komen. De bezetting der stad had met goedvinden der overheid plaats gehad.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3