LEYDSCHE COURANT. 1849. WOEiNSDAG, 25 APRIL. BIRNENLA>RSCIIE BER1GTEN. J)e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. I.EYDEN, 24 April. Men berigt ons dat het onlangs aan de ijverige pogingen van den Brigadier der thans te Lisse gestationeerde hulp-marechaussées mogt gelukkeneen paard, sedert den 13den dezer maand uit een land onder Sassenheim vermist, in de gemeente Zanlvoort op te sporen. Bij onderzoek bleek dat bet in den morgen van den 13JeD aldaar aan eenen scbulper werd verkocht, door eenen onbekende, naar gissing 60 jaren oud, niet groot van gestalte, gekleed met blaauw lakens buis en petzwarte bombazijnen broek en roode halsdas. De justitie beijvert zich dien persoon te ontdekken. Het Weekbl. van liet Regt berigt, dat de pleidooi in de zaak van bet Uuiszittenhuis voor den Hoogen Baad nu weder bepaald is den 26sleu dezer. Door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie is aan de Tweede Kamer een adres toegezonden, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp op de invoering van de Pharmacopoea P/edrlandica en Neder landsche Apotheek. Vooral wordt in dat adres geklaagddat mentegen de gewoonte en tegen de voorschriften der beroemdste deskundigen aan bij dit ontwerp nieuwe namen en omschrijvingen wil invoeren, welke verwarring zullen te weeg brengen in de praktijk. Ook vindt het adres de bij het ont werp voorgestelde termijnen van invoering der wet te kort voor apothekers, om zich het noodige aan te schaffen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollandgezien de missive van den Minister van Finantiënvan den 4den April 11., betreffende de aangeboden gelegenheid tot afkoop der dominale prestatiën hebben goedgevonden de aan dacht van Burgemeester en Wethouders der steden en van Burgemeester en Assessoren der gemeenten ten platten lande, in deze provincie, meer bepaald te vestigen op het Kon. besluit van 24 Maart II., houdende regeling van den maatstaf voor den afkoop der altijddurende renten, cijnsen, tijnsen uitgan gen legst batten grondregtenerfpachten en andere prestatiënbehoorende tot 's Rijks domeinen, met uitnoodiging, om de aandacht der schuldpligtigen in hunne stad of gemeente, bij publicatie, met eenigen nadruk op de gnnstige bepalingen van opgemeld Kon. besluit, hetwelk is genomen ter uitvoering van art. 3 der wet van 29 Augustus 1848, te vestigen, als een geschikt middel, om zich op eene gemakkelijke wijze van den schuldenlast en de daaraan ver bonden bezwaren te ontdoenen om hunnen toestand aldus te verbeteren. De Gouverneur van Zuid-Holland heeft aan de Mililie-Coinmissarisscn en Plaatselijke besturen medegedeeld, dat, ingevolge het verlangen van het departement van Marine, en vermits er thans geene behoefte voor 'sLands zeedienst bestaat, de vrijwillige overgang van miliciens bij de marine, voor het tegenwoordige, door het departement van Oorlog, bij circulaire van den 298ten Maart 11. gesloten is. Er zal Zaturdag den 12dcn Mei, 'savonds om 11 ure een buitengewone trein van Amsterdam naar Botterdam vertrekken, alleen bestaande uit rijtui gen der lsle klasse. 'S GBAVENHAGE23 April. Z. M. heeft benoemd tot Bidders der Orde van den Ned. Leeuw den Ilceren J. W. Holtrop, Bibliothecaris van de Koninkl. Biblolheek, en F. Verdijen Kabinets-Secretaris van den Belgischen Minister van Binnenl. Zaken. En tot Ridders van de Eikenkroon, den Graaf van LimburgStirum, Uiten dant van het Loo en aanhoorighedende Heeren D. Bas Backer, Burgemees ter van Apeldoorn, en J. A. N. MorreesLandhuishoudkundige. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in het Prov. Geregtshof in Gronin gen, Mr. C. T. J. Steinmetz. Z. M. heeft benoemd tot Plaatsvervangend Kantonregter te Dordrecht, A. den BandtProcureur bij de Arrondissements-Regtbank aldaar. Eene algemeene dagorder voor het leger, van den 16deD April, is van den volgenden inhoud: De Minister van Oorlog, ontvangen hebbende Zijner Maj. rescript van den 8slCD dezer, letter A 10, onder anderen inhoudende: xWcnschende de uitgebreide kennis en langdurige ondervinding in de mili taire aangelegenheden van Onzen Oomden Veldmaarschalk Prins Frederik der Nederlanden, in het belang van Ons leger aan te wenden, en daardoor tevens eene meer onmiddelijke betrekking tussehen Hem en het leger te ves tigenzoo hebben Wij goedgevonden, aan Hem, in voormelde hoedanigheid, op te dragen het oppertoezigt over de verschillende wapencorpsen van het leger, van het materieel der genie, in het bijzonder van al hetgeen met het groot-meesterschap der artillerie in betrekking staatmitsgaders het opper toezigt over de Koninklijke militaire akademie." Brengt de voorschreven beschikking, welke een nieuw bewijs oplevert van Zr. Ms. belangstelling in het welzijn van het leger, hierbij ter kennisse van alle militaire autoriteiten wordende mitsdien de noodige exemplaren dezes gezonden aan: Volgen alle militaire autoriteiten.) Er heeft zich hier eene Commissie gevormd om door middel van eene loterij van dameshand werken en voorwerpen van kunsten smaak, het plan te ondersteunen der Commissie alhier tot oprigting van een standbeeld voor Willem 11. Donderdag heelt te Scheveningen de verloting plaats gehad van voort werpen van kunst en smaak, ten behoeve der weduwen en wee'zen der ver ongelukte visschers. Zij heeft met eenige bijzondere giften ƒ1358 opgebragt, zoodat het plan zal kunnen volvoerd worden, om voor vier ongelukkige huisgezinnen woningen te doen bouwen. In de zitting der Tweede Kamer van Zaturdag heeft de Voorzitter ken- nis gegeven, dat de Commissie van Rapporteurs gereed was met hare alge meene verslagen omtrent de volgende w ets-ontwerpen als: 1°. tot verleening van schadevergoeding en wachtgelden aan buiten betrekking gerakende ambte naren2°. bepalingen wegens sommige regterlijke collegiën 3°. betrekkelijk reis- en verblijfkosten der leden van de Kamers der Statcn-Generaal 4°. be trekkelijk het regt van vereeniging en vergadering; 5°. betrekkelijk de rege ling van het fonds uil de koopprijzen der domeinen, en 6°. betrekkelijk het leenen van vrijdom van accijns aan de vermicelli- en macronifabrieken. Al deze verslagen zullen worden gedrukt en rondgedeeld. Vervolgens is aan de orde gesteld de voortzetting der beraadslagingen over het reglement van orde. Na de aanneming van een paar amendementen van redactie in twee artikelen voorkomende in hoofdstuk IV, is zoowel dit als het Vde hoofdstuk eenparig aangenomen. Vóór de verdere behandeling van dit onderwerp, is men overgegaan tot het trekken der afileelingen voor de maanden April en Mei, en zijn geko zen de volgende Voorzitters en Ondervoorzitters: lste afdeeling, de Man, 2<le 3lle 4<ie a 5de In de Zitting Albarda, van Heioma, van Hall, Thorbecke, Verwey Mejan. van Dam van Isselt, de Monchy Groen van Prinsterer, Duymaer van Twist, van de Tweede Kamer van heden, zijn de algemeene be raadslagingen over de voorgestelde wijzigingen in het Vlde Hoofdstuk van het Reglement van Orde der Kamer voortgezet. Die beraadslagingen zullen mor gen ten 11 ure worden hervat. 24 April. In deze residentie is aangekomende Heer J. P. G. E. A. Dubois de Sa- ligny, nieuw benoemd Minister van Frankrijk bij ons Hof. De Graaf van Randwyck is van zijne zending naar Parijs in deze resi dentie teruggekeerd, als ook de Heer Fortner van Dambenoy, die gelijksoor- tigen last had naar Z. M. den Koning van Wurtemberg. ROTTERDAM, 23 April. De voorgenomen toewijding der nieuwe Zuiderkerk alhier aan hare bestem ming had gisteren voormiddag plaats. De Wel-Eerw. Heer H. Oortoudste I.eeraar noodigde het zangkoor uit tot de uitvoering van den 42sten Psalm van Mendelssohn Bartholdy, waarvan men den Uollandsehen tekst, even als dien der overige opgezongen liederen, in zoo ver die niet uit de in gebruik zijnde bundels gekozen warenaan een smaakvol lid des Kerkeraads dankt. Dat zangkoordoor den Heer B. Tours gedirigeerd uit ongeveer tachtig deftige leden van verschillende Protestantsche Gemeenten, van beide kunne, zamen- gesteld en ondersteund door de harmonie-muzijk van ruim twintig geoefende instrumentistcn kweet zich, ten einde toe, van de zoo welwillend opgeno men taak, op eene wijze die den blijvenden dank der Gemeente verdient, uit wier naam het dien dan ook, tegen het einde der Godsdienstoefening, uit den mond des Leeraars ontving. Ook de Heer W. Hutschcriruyter verdient lof en erkentelijkheid, voor de uitmuntende wijze op welke hij den 42slcn Psalm en de overige gezangen voor de harmonicmuzijk gezet had.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1