ren van den kansel le houden en door gezang en gebed te besluiten, die als- toen onmiddelijk op de inhuldiging gevolgd is, zal ditmaal geene plaats hebben, doch zullen de leeraren bij de onderscheiden gezindten uilgenoodigd worden, de belangrijke gebeurtenis den volgenden dag, zijnde Zondag, in hunne voordragten en gebeden te gedenken, en zal de godsdienstoefening als dan door Z. M. den Koning, nog in deze hoofdstad, in eene der kerken wor den bijgewoond. Zaturdags zullen de plegtigheden van den dag besloten worden door een groot diner ten hove, door hel met gaz geïllumineerd zijn van het Beursge bouw en het almede in het algemeen geïllumineerd worden der openbare ge bouwen, welk voorbeeld ongetwijfeld door de particulieren gevolgd zal worden. Onder de bewijzen van hulde, die door bijzondere personen aan Z. M. zul len worden aangeboden, behoort overigens in de eerste plaats het zich vormen van eene eerewacht te paard met den Heer Bremer de Lannoy tot Comman dant, en den lieer Insinger tot standaarddrager. AmstCour.) UTRECHT, 17 April. AA'ij zijn verzocht, zegt de lllrechtsche Couranthet volgende te plaatsen Terwijl het nog onzeker is, waar het Nationaal Gedenkteeken voor Wil lem II zal worden opgerigt, verlangt Prof. Visscher de nagedachtenis van den ontslapenen Vorst door een standbeeld te verceren, dat hier in Utrecht (op een der groote pleinen) zal geplaatst worden, en den Koning moet voorstel len als handhaver der lloogeschoolals beschermer der Godsdienst, der AVe- tenschappcn KunstenNijverheid en Handel. Dat plan door den Hoog leeraar, in zijne lijkrede Dingsdag jI., mededegedeeldvernemen wij thans dat veel bijval vindt, en spoedig zal kunnen verwczentlijkt worden, aange zien de Heer George, onze stadgenoot, zonder ecnig honorarium te verlan gen, het standbeeld zal vervaardigen. Slechts voor materialen, vorm-aarde, gips, metaal, afgieten, smids- en metselaars-arbeid, zal men daarbij eene som van 3 a 4000 benoodigd hebben, en echter een monument tot stand brengen, dat uit een hoofdbeeld bestaan zal, van ongeveer 12 voet hoog, en verder versierd mot vier allegorische beeldenieder a vijf voet. Een model is reeds gereed, en kan voor eene kleine bijdrage ten voordeele van het fonds bczigtigd worden. Voor het overige vleit men zich de kosten bij inteekening (ook van zeer geringe sommen) te zullen vinden, en is daarin reeds tot eene aanmerkelijke hoogte geslaagd. Het Collegie van Raden en Generaalmeesteren der Munt heeft bekend gemaakt, dat gedurende het jaar 1848 aan 'sRijks Munt de navolgende muntspeciën zijn vervaardigd 1°. foor rekening van het Rijk 5,427,612 Rijksdaalders of stukken van 2J. Gulden 13,569,030 7,499,360 Gnldens7,499,360 4,049,904 Halve Guldens- 2,024.952 6,183,708 25-Centsstnkken - 1,545,927 500.310 1 O-Centsstukken - 50,031 24,689,300." 2°. foor rekening van bijzondere personen 4,417,470 Rijksdaalders of stukken van 2j Gulden 8,543,675 4,372,907 Guldens- 4.372,907 12,916,582." Dus voor een gezamentlijk bedrag van 37,605,882benevens eenige proefstukken van den dubbelen, enkelen en halven gouden Willem en van het stuk van 5 Cents. GRONINGEN, 19 April. De Heer Mr. I. J. Medcr, door Z. M. bij besluit van den 8stcn dezer benoemd tot Raadsheer in ons Provinciaal Geregtshof, heeft berigtdie benoeming niet te kunnen aanvaarden. BUITEWLAEDSCHE BEBiGTEiN. FaAHiKRMK. PARIJS, 19 April. Onze Regering zou met die van Engeland eene overeenkomst hebben ge troffenom eencn gcmcenschappclijkcn krijgstogt naar Madagascar uit te rus ten, ten einde de Koningin der Hova's te dwingen, aan beide natiën dezelfde voorregten te geven. Door toedoen der Regering is de zoon van Don Carlos, de Graaf de Mon- temolin, die, zoo als gemeld is, toen hij in Catalonië wilde binnenkomen, door de Fransche troepen werd gevangen genomen, te Calais naar Engeland ingescheept. ITALIË, Het berigt dat Oostenrijk in Toscane tusschenbeide was gekomen, is te voorbarig geweest; alleen heeft die Mogendheid geprotesteerd tegen de tus- schenkomst van eene andere Mogendheidomdat Oostenrijk regten heeft op de opvolging in de Regering van dat Groothertogdom. Overigens is de tijding van eene legen-omwenteling in Toscane bevestigd. De Napelsche troepen welke tegen den Romeinschen Staat optrekken, zijn 20,000 man sterk5,000 staan reeds aan de grenzen. Een bijzonder schrijven uit Sicilië meldt, dat Catana weder door de Siciliancn zou hernomen zijnen bijna 7,000 Napelsche soldaten in die stad door het volk zijn omgebragt. Deze tijding eischt echter nadere bevestiging. Zeker is het dat Syracuse zich heeft overgegeven, en dat alle wederstand thans zonder doel schijnt te zijn. FRUISSEN. BERLIJN, 18 April. Op den 28stcn Maart is bij het kamergerigt alhier de echtscheiding uitge sproken tusschen Prins Albert en Prinses Marianne der Nederlandenwelke ten gevolge van veelvuldige onaangenaamheden reeds sinds eenige jaren werd voorzien. De Prins had ten laatste op echtscheiding aangedrongen, en on- overwinnelijken afkeer als reden daartoe opgegeven. Aangezien met 1 April alle aanzoeken om echtscheiding aan de ondcr-gerigten zijn overgegaanzoo werd de eindtermijn nog in der haast op 28 Maart gehouden. De Prins werd ontheven van den eisch tot betaling cener aanzienlijke schadevergoeding-som welke van de zijde der andere partij werd gevorderden werden aan hem daarenboven de kinderen toegewezen. De Prinses heeft het haar toehehoorende fraaije landgoed Camcntz in Silezië verkocht en geen verlof bekomenom naar Pruissen terug te koeren. Handelshl OOSTENRIJK. Er zijn nog geene zekere berigten uit Hongarijë en het Regeringsblad be waart het stilzwijgen. FRANKFORT. 18 April. AVat velen reeds vóór geruimen tijd voorspeld hebbenwordt thans aan vankelijk verwezenlijktnamelijk dat het Duitsch Parlement zich zelf ontbindt. Reeds zijn 30 Oostenrijksche Afgevaardigden heen gegaan, en een 60-tal andere zal hen volgen. Bovendien zijn nog bijna 100 leden uit alle deelen van Duitschlandmet of zonder verlof afwezig, van welke velen hun voornemen hebben te kennen gegeven, om niet terug te komen. OOST-INDIK. BATAVIA, 24 Februarij. De Gouverneur-Generaal heeft den Generaal-Majoor Jhr. C. van der AVijck op zijn verzoek onder toekenning van pensioen eervol en onder dankbetui ging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen, uit Z. M. militaire dienst ontslagen, gerekend met den dag op welken hij het bevel over het Indische leger zal nederleggen. Bij besluit van Z. Exc. van den 19dcn dezer, is het bevel over het Ncd. Ind. legervoorloopigen in afwachting van de aankomst van den bij Kon. besluit van 6 December 1848, benoemden Bevelhebber den Luitenant-Gene raal Hertog Bernhard van Saksen-AA'eimar-Eisenachopgedragen aan den Generaal-Majoor titulair A. V. Michiels. Bij het IIoog-Geregtshof zijn benoemd: tot Raadsheeren Jhr. Mr. D. A. Junius van Hemert, thans Officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Batavia; Mr. A. Prins, thans Griffier bij dat Collegie; tot Griffier Mr. J. R. Couperus, thans Lid van den Raad van Justitie te Batavia; tot Advocaat- Generaal Mr. J. A. A. Leemansthans Lid van den Raad van Justitie te Samarang. Bij den Raad van Justitie te Batavia: tot Leden Mr. H. AA7, du Perron, thans Lid van den Raad van Justitie te Samarang; Mr. A. J. Bake, benoemd Lid in den Raad van Justitie te Soerabaija; tot tweeden Substituut-Griffier, Mr. G. C. P. Poelman thans bniten betrekking te Batavia tot Officier van Justitie, Mr. A, J. Swart, thans Officier van Justitie bij den Raad van Jus titie te Samarang; tot Substituut-Officier, Mr. F. II. E. Schussler, thans Griffier bij dc Regtbank van omgang in de derde afdeeling. Bij den Raad van Justitie te Samarang: tot Leden Mr. P. T. van Braam van Son, thans Substituut-Officier bij den Raad van Justitie te Batavia; Mr. J. C. T. Baron van Ileerdtthans Substituut-Officier bij den Raad van Justitie te Samarang; Mr. P. J. Iloijer, thans Griffier bij den Raad van Jus titie te Padangtot Officier van Justitie, Mr. F. L. Anthing, thans Lid van den Raad van Justitie te Soerabaija; tot Subst.-Officier, Mr. A. Loudon, Amb tenaar der eerste klasse op wachtgeld, toegevoegd aan den Resident van Batavia. Bij den Raad van Justitie te Soerabaija: tot Leden, Mr. J. G. Lange, thans Griffier bij de Regtbank van omgang in de tweede afdeeling Mr. A. G. M. Smulders, thans Advocaat en Procureur bij den Raad van Justitie te Sa marang. Tot Griffiers bij de Regtbank van Omgangin de tweede afdeelingMr. F. F. L. U. LastAmbtenaar der eerste klasse voor de dienst in Nederlandsch Indië; in de derde afdeeling, Mr. L. Kloproggethans tweede Substituut- Griffier bij den Raad van Justitie le Batavia. Tot Griffier bij den Raad van Justitie te Padang, Mr. J. K. de AVit Ambtenaar der eerste klasse voor de dienst in Nederl. Indië. De troepen voor de expeditie naar Balie bestemd, zouden tegen de helft van Maart scheep gaanal de beschikbare oorlogschepen zouden aan dien krijgstogt deel nemen. De krijgsmagt zou bestaan uit 30 oorlogschepen en 20 transportschepen, overbrengende 7500 man troepen en 2500 koelies; voor transport waren aan genomen de schepen Geertruida Maria, Kapitein SpiegelbergA7riendschap Kapt. Schuchard; Diligence, Kapt. Smit; Generaal Chassé, Kapt. de AV7inter; Sara Lijdia, Kapt. van der Tak; Stad Zierikzee, Kapt. Ochtman Menado, Kapt. Rijken; Elise Susanna, Kapt. Dijkema; Margaretha Ida, Kapt. Kramer; Sara Johanna, Kapt. Sweys, Jeannette Philippine, Kapt. Rademaker; Japan, Kapt. van der Zee; Vier Gebroeders, Kapt. Nol tee, en Elisabeth, Kapt. Serlé. Betreffende de schade door hoogen waterstand en onstuimig weder in verschillende gedeelten van Java aangerigt, wordt onder anderen het vol gende gemeld Op den Buitenzorgschen weg zijn door overstrooraing van de rivier Tjita-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2