LEYDSCHE COURANT. .1849. N°. 49. MAANDAG, 23 APRIL. BI.N.N EN L A N DSC HE BE R J G T EN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Centen afgegeven, nornmers worden tegen 10 J.EYDEN21 April. Heden is eene Commissie uit de Arrondissements-Rogtbank albier, bestaande uit den President, den Officier en den Griffier, bij Z. M. den Koning ten geboore geweest. In bet Invalidenhuis beeft men reeds eene bijdrage van niet gering bedrag tot oprigting van een standbeeld voor Z. M. Koning Willem II, te 's Gravenbage, afgezonderd en aan de Sub-commissie Ic Leyden aangeboden. De Minister van Finantiën beeft bekend gemaakt, dat tot op den 31sten Maart 1849 is uitgegeven een kapitaal van ƒ7,995,400 aan schatkist biljetten. 's Gil A VEN HAG K 20 April. Rij besluit van den 18<lon dezer beeft Z. M. goedgevonden hel bescherm heerschap der Koninklijke Akademie te Delft op te dragen aan Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. Z. UI. heeft benoemd tot zijne Adjudanten in buitengewonen dienst, den Majoor C. F. van Metirs, en den Kapitein J. C. de Normandie 'sjacob. Z. M. beeft benoemd tot Commandeurs der orde van den Ned. Leeuw de Hoeren Piepers en Nctseber, leden van den Raad van Stale, en lot Rid- d»rs dier orde den Baron de Constant Rebecque en den Heer van Tets, Secre taris en Referendaris bij gezegd collegie. Bij besluit van Z. M. van den 6llcn dezer, is aan de volgende R. K. geestelijken pensioen verleend, aan F. II. Alders, afgetreden Kapelaan te Alpben, (prov. Noord-Brabant), ƒ339; W. Roeffen, afgetreden Pastoor te Boekei, (prov. Noord-Brabant), ƒ600; P. F. S. Butot, afgetreden Pastoor van de Augustijnen-kerk te Utrecht319, en J. M. Hermans, Desscrvant der succursale kerk te Maasniel, (Hertogdom Limburg), ƒ600op grond van arlt. 1 en 2 van het reglement, vastgesteld bij besluit van 5 Mei 1838. In de Zitting van de Tweede Kamer van gisteren is ingekomen een wetsontwerp tot regeling van de toelating en uitzetting van vreemdelingen, met eene memorie van toelichting. In dezelfde Zitting zijn de beraadslagingen over bet voorstel tot herziening van het Reglement van Orde aangevangen. lste Hoofdstuk: van de eerste werkzaamheden der Kamer en het onderzoek der geloofsbrievenis on veranderd goedgekeurd. Van het 2lJe Hoofdstuk: Van den Voorzitter en den Griffierzijn de artt. 7 tot 14 mede onveranderd aangenomen. Op art. 14a is onder anderen door den Heer van Dam van Isselt een amende ment voorgesteld, strekkende tot weglating van de laatste zinsnede van dat artikel, aldus luidende: »De overige ambtenaren ter griffie worden insge lijks door de Kamer, op voordragt der Commissie voor de huishoudelijke aan gelegenheden benoemd." Daar bij de stemming over dit amendement de stemmen geslaakt hebbenis de beslissing uitgesteld. Van het 3de Hoofd stuk: Van het houden der vergaderingenzijn achtereenvolgens de artt. 15 tot 27 aangenomen. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is de beraadslaging voort gezet over art. 14a van bet Reglement, en wel over het voorgestelde amende ment van den Heer van Dam. Ter opheffing van de gerezene bezwaren stelt de Heer van der Linden voor, dal de instructie van den Griffier en de in- rigting der griffie bij een afzonderlijk reglement zou worden vastgesteld welk voorstel echter door den Minister van Justitie, als inbreuk makende op de regten der uitvoerende magt, is bestreden. Het amendement van den Heer ran Dam op nieuw in omvraag gebragt zijnde, is nu, met 32 tegen 29 stemmen verworpen. Nervolgens is het amendement van den Heer v. d. Linden met 33 tegen 28 stemmen afgewezen. Daarop hebben de Hoeren Storm, Wijnaendts en van Eek verschillende amendementen voorgedragen, die allo met eene grootc meerderheid zijn ver worpen, en is een voorstel van de Commissie zelve, dat de benoeming vari de ambtenaren der grillie geenszins van toepassing zoude zijn op de thans als zoodanig fungerende, met 31 tegen 30 stemmen afgewezen. Eindelijk is het art., zoodanig als het door de Commissie oorspronkelijk is voorgesteld, met 34 legen 27 stemmen aangenomen, en daardoor uitgemaakt, dat de Kamer bevoegd is, om niet alleen haren Griffier, maar ook al de ver dere beambten der griffie aan te stellen. Het geheele IIJe hoofdstuk is daarna in omvraag gebragt en aangenomen met 56 tegen 5 stemmen. Vervolgens is de gisteren afgebroken beraadslaging over Hoofdstuk III voort gezeten is ook dit (met eenige verandering in sommige artikelen) aan genomen. De beraadslaging zal morgen ten elf ure voortgezet worden. ROTTERDAM, 20 April. Overmorgen zal de plegtige toewijding van de Nieuwe Zuiderkerkder Ne- derduitsche Gereformeerde gemeente alhier plaats hebben. De Nieuwe kerk staat terzelfder plaatse als de oude en is gebouwd naar bet ontwerp van den Heer A. W. van Dam architect te 's Gravenbage, aan hetwelk de eerste eereprijs was toegewezen. Den Sisten December 1844 werd bet leggen der grondslagen aangenomen den 4den Julij 1845 had de aanneming van den opbouw der kerk plaats, beiden door den Heer J. van Limburgh alhier; bet leggen der vier eerste sirenen geschiedde den 25stca dier maand, en reeds den 4Jen September 1847 werd de spits op den toren geplaatst, en bet binnen werk was in de drie eerste maanden van 1849 voltooid. Wij vernemen dat de deelnemingen in de Maatschappij lol Aanbouw aan bet Nisuwcwerk alhier, op gisteren, de som van ƒ510,000, en alzoo het maximum van het maatschappelijk kapitaal, hebben bereikt. AMSTERDAM, 20 April. Eergisteren avond werd door de vijf albier gevestigde Vrijmetselaars-loges eene plegtige rouwloge gehouden, ter nagedachtenis van Z. M. Koning Willem II, in bet gebouw Odéon. Talrijk was de opkomst der B.\ B.*.en de zaal waarin de plegtigheid werd gevierd zoo doeltreffend als mogelijk ingerigt. Te midden der in rouw gehulde wanden verhief zich een prachtige katafalk, met zwart fluweel bekleed en met zilveren zinnebeelden versierd. Daar stond onder een verhemelte de doodkist, waarop de gouden kroon en scepter van den ontslapen Vorst waren nedergelegdterwijl rondom de katafalk de ina- qonnicke onderscheidingsteekenen waren geplaatst. De gang der plegtigheid werd bestuurd door de A.\ M.\ van de loge la Charité, aan wien als de oudste der in het Oosten van Amsterdam regerende meesters die leiding was opgedragen. Roerend klonken de gezangen, door den even verdienstelijken als begaafden Br.*. J. van Lenriep, vervaardigd, in hoogst gepasteen voor bet feest bij zonder geschikte wooiden weergalmde de voorzang op de wijze van den 72sten Psalm door het tempelkoor; al de B.\ B.*. zongen haar met diep gevoel, even als den nazang, op dezelfde wijze, zijnde de tusschenzang door een koor van B.\ B.\ kunstenaars uitgevoerd. De toespraak van den B.\ redenaar, D. J. Veegens, kenmerkte zich door rondheid, opregtheid van gevoel; wars van vleijerijdoorliep die begaafde spreker den levensloop en de regering van den ontslapen Broeder, op eene wijze, die hem eene eereplaats onder onze verdienstelijke geschiedschrijvers waardig maken. F.del was de taal van den altijd rondborsligen en verdien stelijken gedeputeerden Grootmeester Nationaal, de B.\ J. Schouten, van Dordrecht; heeft iets aan bet feest hooge waarde bijgezet, dan was hel zijne tegenwoordigheid, en lang gewis nog zal zijne welluidende zoo zeer bet gevoel en de deelneming opwekkende taal en stem weerklank vinden in de harten van vrije metselaren, die bet geluk mogten genieten haar in de rouw-loges over Nederlands geliefden Koning te hooren. Waardiglijk bedankte de voorzittende moester van de loge Ultrajectiua te Utrecht, namens de broederen bezoekers, en bet feest eindigde met eene stemming, volkomen de hooge plegtigheid waardig. AmstC.) Ten opzigte der aanstaande inhuldiging verinccnen wij nog de volgende bijzonderheden te kunnen mededeeleu De Willeinspoortdoor welke de Koning zijne intrede in de stad zal doen zal te Zijner ontvangst op eene sierlijke wijze worden gedecoreerd, en op de Reguliers-Breeslraat zal insgelijks eene soortgelijke decoratie worden opgerigt, dit schijnt alzoo aan te duiden, dat de optogt even als in 1840 den weg naar bet Paleis, langs den Haarlemmerdijk, de Heerengracbt en bet Regu liersplein zal nemen; of van daar de Kalverslraat dan wel het Rokin gekozen zal worden is ons nog onbekend. De inhuldiging zelve zal, naar wij vernemen, nagenoeg op dezelfde wijze plaats hebben als in hel jaar 1840, en de Nieuwe Kerk ook bijna op den- zelfden voet ingerigt zijn maar de toespraak door cenen der Godsdicnst-kcra-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1