worden gekozen en dat in dien tijd het paleis in het Noordeinde alleen voor de dagelijksehe dienst ïou worden gebruikt. Naar men verneemt heeft de Regering hare antwoorden aan de Tweede Kamer toegeiondenop sommige der ontwerpen van wetdie bereids in de aldeclingeii 7ijn onderzocht. Dit modt onder anderen, naar men verzekert liet geval zij tl met dat betrekkelijk het regt van vereeniging en vergadering, waarin vele veranderingen moeten gebragt zijn, zoodat er eene geheel nienwe redactie van hét ontwerp hij de antwoorden moet zijn gevoegd. In de zitting van de Tweede Kamer van heden, is, onder anderen, ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet betrekkelijk het regt van onderzoek [enquête), dat bij art. 90 der Grondwet aan de Tweede Kaïner is verleend. Verzending aan de afdeelingen. Door den President is voorgesteld om de beraadslagingen over het ontwerp van het Reglement van orde thans vast te stellen op overmorgen, Donderdag, des morgens ten 11 ure. Do Heer Albarda verlangde, dat zulks reeds mor gen zon plaats hebben. Het voorstel van den President is aangenomen met 31 legen 20 stemmenzoodat de beraadslagingen aanstaanden Donderdag zullen worden gehouden. Sedert eenige dagen bevindt zich in deze residentie de Russische Gene raal Strogonolf, die in last heeft, om, namens den Keizer van Rnsland den Koning cn het Koninklijk Gezin brieven van rouwbeklag aan te bieden wegens het overlijden van Z. M. Koning Willem II, en tevens om Z. M. Koning Willem III geluk te wenschen met zijne Troonsbestijging. Z. M. de Koning van Hanover heeft aan den Generaal-Majoor Baron van OmphalAdjudant van Z. M. den Koning der Nederlanden, die belust was met de ^lïiciële kennisgeving van het overlijden van Z. M. Koning Willem II, verleend hot Commandeurskruis lste klasse, der Koninklijke G nelpen-orde. Door Z. M. den Koning is Zaturdag 11.op de toespraak van het Pro vinciaal Geregtshof in Zuid-Holland hoofdzakelijk het volgende geantwoord: «Mijne Heeren! Ik heb aan u slechts een wenseh mede te doelen, dat is, om voort te gaan op den tot dus verre door u gevolgden weg, om regt te spreken in naam des Konings, en daarbij de strikst mogelijke onpartijdigheid in het oog te houden." Onder de verschillende deputation die Zaturdag 11. bij Z. M. den Koning zijn ontvangen, was, ook die van de schilders alhier, welke bun adres van rouwbeklag aan Z. M. hebben aangeboden. Na de voordragt daarvan heeft Z. M. hoofdzakelijk geantwoord: Dat hij dankte voor de hulde aan de nagedach tenis van zijnen onvergetelijken vader gebragt; dat hij erkentelijk was voor de betuiging dat Koning Willem II der kunst bevorderlijk is geweest; dat hij hoopte ook hierin zijne voetstappen te drukken. Dat Z. M. reeds als Prins van Oranje getracht heeft blijken te geven van dien zin. Dat de kunst een gebouw verlangt zoo als in naburige Rijken om de geschiedenis des Vader lands aanschouwelijk te maken. Z. M. wenschte dat die geschiedenis, le vende in het hart der natie, bij het verwezenlijken van zijnen wensch, het talent der kunstenaars mogt bezielen dankte hen en verzocht zijne gevoelens aan hunne kunstbroeders over te brengen. Zaturdag is er in de kerk der Nederl. Portugeesch-Israëlitische gemeente alhier een plegtige lijkdienst gehouden, ter eere van wijlen Z. M. Koning Willem II, welke, ten gevolge der ingevallen feestdagen, niet vroeger heeft kunnen plaats hebben. De kerk was van binnen met zwart hehangen en in het midden was eene lijkbaar geplaatst. De AVel-Eerw. Heer Ferra- res, Opperrabbijn der gemeente, hield bij deze gelegenheid eene lijkrede naar aanleiding van Chronyken I, Hoofdst. XVIII, vs. 14: David re geerde over gnusclt Israël en hij deed zijn ganscli volk regt en welda digheid." Hij bragt daarin hulde aan de deugden van den ontslapen Vorst, en vergeleek het leven van wijlen den Koning met dat van Koning David. Ten slotte zijner rede heeft hij 's Hemels zegeningen afgesmeekt voor de rege ring van Z. M. Koning Willem III. Deze rede maakte op de talrijke aanwe zigen een diepen indruk. Men verneemt dat reeds in vele steden van het Rijk sub-com missiën zijn gevormd, en deze zich in verband gesteld hebben rnet do hoofd-commis- sie alhier, tot het oprigten van een standbeeld voor wijlen Koning Willem II, alsmede, dat, onder meerdere aanbiedingen tot ondersteuning van deze echt nationale zaak, de Heeren W. II. van Santen en G. II. de Groot, Metselaars alhier, hchbcn aangeboden, om het fondament van het op te rigteri gedenk- teeken voor hunne rekening, en dus gratis, te leggen. [de Toekomst.) Uit eenen officiëlen staat der bevolking van de steden en gemeenten in Zuid-IIollandop den 31s,en December 1848 blijkt, dat de bevolking der steden in die provincie bedroeg 289,362en in de gemeenten ten platten lande 269.584; totaal 558,946. Onder dat totaal bedrag der bevol king zijn begrepen 5,072 militairen, 350 verpleegden in de krankzinnigen gestichten en 1,758 gevangenen. De bevolking der steden was verdeeld als volgt: Ilrielle 6,765; Delft 18,525; Dordrecht 20,411 Gorinchem 8,718; Gouda 14,061; 's Gravenhage (Scheveningen daaronder begrepen) 70,398, waaronder begrepen zijn 2,326 militairen, 80 verpleegden in het krankzin nigen gesticht en 117 gevangenen. De bevolking van Scheveningen bedroeg 6,212 zielen; Leyden 38,763; Maassluis 4005 Rotterdam 82,800; Schie dam 12,639; Schoonhoven 2,618; Vlaardingen 7,471 en Woerden 4,188. AMSTERDAM, 16 April. In de voorleden week alhier gehouden Algemeene Vergadering van deel hebbers der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij is besloten, het beraad slagen over veranderingen in de statuten uit te stellen tot de Algemeene Ver gadering in de maand Junij aanstaande. BUITEjSLANDSCfiE JSER1GTEJX. BELGIË. BRUSSEL, 15 April. Te Tongeren hebben den llde» eenige ongeregeldheden plaats gehadten gevolge van een bevel van den Bisschop van Luik betrekkelijk de Redempto risten, die aldaar eene bijkerk hadden gesticht. Gedurende den winter had den zij aan de Tongeranen dagelijks soep uitgedeeld waarna deze uit erken telijkheid de godsdienst oefeningen der Redemptoristen, in plaats van die in de Slads-paiochie kerk, bijwoonden. De Bisschop van Luik verzocht daarop aan de Redemptoristen, hen niet meer iri de kerk toe te laten. Dit werd ge weigerd; hierna echter wilde men hunne kerk sluiten. Het volk kwam hier tegen op, en begaf zich in massa naar de huizen der pastoors, die zij dreigden te stecnigen. Gelukkig is de orde hersteld. De Heer David, Hoogleeraar in de Geschiedkunde aan de Katb. Hoo- geschool te Leuven, Itceft een werkje uitgegeven onder den titel van: «Onder zoek naar den vroegeren loop der Schelde." n dit stuk is op een vol doende wijs en met veel geleerdheid een vraagstuk opgelostdat de geleerden sedert lang bezig hield en verdeelde; er wordt in gehandeld over het kanaal Ottonische gracht genaamd, dat Keizer Otto I in 950 liet graven en dat van Gent naar Biervliet zou loopen. FRANKRIJK. PARIJS, 15 April. De Graaf Lolewijk Napoleon van Randwyck heeft aan den President der Republiek bodewijk Napoleon Bonaparte op eene officiële wijze mededeeling gedaan van het overlijden van Koning Willem II en de troonsbestijging van Koning AVillem III. De Commissie benoemd, om het voorstel te onderzoeken der verevening en betaling van de gelden, welke Spanje, Griekenland, Rome, Toscane, Piemont, België en de ex-Koning Louis Philippe aan Frankrijk schuldig zijn, het ft besloten, om de aanneming van dit voorstel te vragen. Spanje is aan Frankrijk 47,500,000 frs. schuldig, zonder 22 mill. Ie re kenen voor vervallen en onbetaalde renten België 17,294,500 frs. en Grie kenland 9,213,958 frs. De schuld van Piomc, Toskane en Piemont spruit voort uit leveringen van wapenen, in 1848 gedaan, en bedraagt een weinig meer dan 2 millioen. De door Louis Philippe verschuldigde sommen bedra gen 5,498,847 fr. De Commissie belast met het onderzoek van het wetsontwerp, om het gezamentlijk bevel der troepen en nationale garde nog aan den Generaal Chan- garnier te latenheelt zich daartegen verklaard met 9 tegen 6 stemmen. De President der Republiek heeft, op zijn gewonen wandelrid in het bosch van Boulogne, het ongeluk gehad van met zijn paard te storten. Hij werd echter niet gekwetst, stond dadelijk weder op en reed op nieuw voort. De Baron van Richemont, zich noemende bodewijk Karei van Frankrijk, Hertog van Normandije, zoon van bodewijk XVI, heeft bij eene acte van 27 Maart gedagvaard Mw. Marie Therese Charlotteex-Hertogin van Angoulême wonende te Frohsdorf bij AVeenenotn te verschijnen voor de civiele regt- bank van de Seine, om te hooren verklaren, dat de requirant wel is de wet tige zoon van bodewijk XVI en Maria Antoinette en hem te zien herstellen in al zijne regtcn en eischen. De Heer Gnizot, thans zich in Engeland ophoudende, heeft in de dag bladen eene verkiezings-circulaire doen plaatsen, welke veel opzien baart, omdat hij daarin aan de Bonapartisten Legitimisten en Orleanisten voorstelt zich te vereenigen tegen de Republikeinen. §AKiWIE. Bijzondere berigten melden, dat de Commissie uit Genua, te Turyn was aangekomen en de Regering haar eene algemeene amnestie had toegestaan wanneer de stad zich dadelijk overgaf, 12 hoofden van den opstand uitle verde, alsmede de soldaten die er aan hadden deelgenomen, en degenen die zich schuldig hadden gemaakt aan misdaad tegen personen en eigendom men. De wapenstilstand is nog met 48 uren verlengd, om aan het stedelijk bestuur van Genua tijd te laten, om over die voorwaarden te beraden. Volgens een tciegraphisch berigt van den 12de" van Turyn te Parijs aangekomen, zou Genua zich hebben overgegeven, hetgeen dan pas den llden zou moeten gebeurd zijn. De Generaal ba Marmora zou den Markgraaf Lomba Doria naar Genua hebben geroepen, om het bevel over de burgerwacht op zich te neinen. Verder zijn er nog geene nadere bijzonderheden bekend. Tijdingen uit Turyn melden, dat een leger van 15,000 Oostenrijkers, onder den Generaal d'Aspre, Toscane zou zijn binnengerukt, en zelfs dat hij den 10den of 11<,en dezer Florence zou hebben bezet. ITALIË, De tijding van den ongelukkigen uitslag des oorlogs voor Piemont, heeft de Venctianen niet ontmoedigd in eene zitting der Afgevaardigden van den 2dcn dezer heeft de vergadering een beslnit genomen, dat Venetië tot eiken prijs weerstand aan de Oostenrijkers zal bieden en heelt daarom den Presi dent Manin met onbeperkte magt bekleed. Do Ooslenrijkschc Generaal d'Aspre is den 5dcn dezer tie Hertogdommen Parma cn Piazenza binnengerukt heeft de stad Parma bezet en afgekon-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2