LEYDSCHE COURANT!,» 1849. MAANDAG, 16 APRIL. RINN EN LAN DSCH E REP» IGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. W ,~:i r.'% De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 'stXMmss!tS5ssvssea.ta3Swr^n LEYDEN14 April. Heden zijn een groot aantal Collogicn en Cuinmissiën te 's Ilagebij Z. M. ten geboore toegelaten, onder anderen van ile Regering en Schutterij onzer stad. Z. M. heeft hij besluit van den li'1»" dezer benoemd tot Curator der Hoogeschool te Groningen, Jhr. Mr. J. E. van Panhuys, Gouverneur der Provincie Friesland in plaats van wijlen Mr. II. O. Feith. Bij besluit van 5 April jl. heel t Z. M. de Kon. hesl. van 25 Nov. 1827 en 24 Julij 1834, betreffende de uitroeijing der Konijnen, ingetrokken, en de bij Kon. besluit van 31 Jan. 1829 ingestelde Commissie over die uitroeijing opgeheven, omdat die besluiten niet in alle opzigten aan bet oogmerk beant woorden, en ecne intrekking geraden en wenschelijk is ter besparing van de uitgaven wegens reis- en veiblijf-kosten van de leden der gemelde Commissie. Sommigen mrenen dat deze intrekking eene groote vreugde onder het Konijnenras zal veroorzaken anderen daarentegen dat zulks bij de Konijnen met de meeste onverschilligheid zal worden opgenomen, omdat deze van ge voelen zouden zijn dat de Commissie hun toch volstrekt geen kwaad deed en zelfs op hare maaltijden nimmer gebraden Konijnen werden opgcdischt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben last gegevendat voor het klokkenluiden, bij gelegenheid van het overlijden van Koning Willem TI, hoogstens ƒ1.voor eiken dag, en dus als maximum ƒ10.voor elke klok die geluid is, aan de luiders zal worden uitbetaald. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer stad geheven gedurende de eerste drie maanden van 1848 en 1849. 1848. 1849. fopcentcn. .ƒ4,891.51} ƒ4,992.28 Geslagt. eigen middel -1,178.12}. -1,223.54} 8,069.64 6,215.82} fopcentcn .ƒ23,203.30} ƒ23,572.54} Gemaal. eigen middel - 663.31} - 784.59} 23,866.62 24,357.14 Wijn2,918.75 - 3,472.30 Binnenl. fopcentcn. ƒ6,179.31 ƒ6,825.87 Gedistil- eigen middel -2,616.85 -2,518.04} leerd. 8,814.16 9,343.91} Buiten!, ('opcenten. 216.55 Gedistil- I eigen middel - 415.63} leerd. 305.84 - 341.25 632.18} 647.09 ƒ42,301.35} 44,036.27 Alzoo meerder 1,734.91gedurende het eerste kwartaal van 1849 dan in 1848. De Rotterd. Courant heeft een ter plaatsing ingezonden berigt opgeno menmeldende dat er behalve de twee bejaarde Scheveningsche visschers, waarvan in de IV. Roti. Cour. van 5 April gewaagd is die den begrafenis stoet van wijlen Z. M. mogten velgen, op grond dat zij, in der tijd in Enge land krijgsgevangen, vrijwillig dienst genomen hebbende en naar Spanje overgevoerd, aldaar onder Z. M.destijds Prins van Oranje, gediend hebben, ook te Vlaardingen nog 5 personen in leven zijn, die even zoo, als zeelieden in Engeland gevangen, vrijwillig dienst genomen hehhen, naar Spanje ovor- gehragt zijnen aldaar onder den Prins gestreden en mcerendecls wonden bekomen hebben, zoo dat twee van hen nog Ëngelsch pensioen genieten. Uit Haarlem wordt gemeld dat de Staats Commissie voor het Hooger Onderwijs, na deze en de vorige week onderscheiden vergaderingen te hebben gehouden, weder was vertrokken, doch hare bijeenkomsten na Pinkster zou hervatten. 's GR AVENHAGE 14 April. Z. M. heeft benoemd tot Grootkruisen der Orde van den Nederlandschen Leeuw: de Generaals van Hooft, Jhr. Boreelen den Luitenant-Generaal Graaf de Crucquenhourg; tot Commandeurs: den Heer C. J. Sebulz, Secretaris van H. M. de Koningin-Weduwe, en den Gencraal-Majoor Jhr. van Spongier; tot Ridders: den Graaf van der Duyn van Maasdam, Adjudant van Z. K. II. Prins Fredcrik, en den Graaf van Lijnden. Tot Grootkruisen der Orde van de Eikenkroon: den Gouverneur der provincie Utrecht, Mr. F. van de Poll, den Generaal R. Baron Fagel, Gezant te Parijs, den lieerde la Fortune, Oud-Gouverneur van Luxemburg, den Generaal-Majoor de Ceva, den Baron Sirtema van Grovestins, den Luitenant-Colonel Duycker, Dr. Beckers, In specteur-Generaal der Geneeskundige dienst, Prof. EverardGeneesheer van wijlen Willem II, en den Generaal Graaf Dumonccau, Adjudant van wijlen Willem II, aan welken Z. M. de versierselen der Orde overhandigd heeft, die door dien Vorst zclven waren gedragen; tot Commandeurs: den Colonel Snonckaert van Schauburg, den Luitenant-Colonel Baron de Miellet van Coe- hoorn, den Luitenant-Colonel Sleet van Oldrutenhorg, den Majoor Jhr. Mer- kes, alle vier Adjudanten van Z. M., den Luitenant-Colonel Forstner van Dambcnoy, den Luitenant-Colonel Jhr. de llaze Bomme, den M.ijoor Testas, den Kapitein ter Zee Cocrtsenden Officier van Gezondheid lsle klasse Sna- bilié, den Colonel en Luitenant-Colonel der Ainsterdamsche Schutterij Staats- Boonen en Melvil, den Colonel van den Generalen Staf Rigot de Bignins, er. den Baron Mr. L. R. Taets van Amerongen, Kamerheer van H. M. de Koningin-Weduwe; tot Ridders: den Kapitein ter Zee Bronovo, den Kunst schilder N. Pieneman en J. N. Diepen, Majoor der Schullcrij te Tilburg. De Minister van Finantiën heeft bepaalddat de processen-verhaal de commodo et incommodo, voorlaan vrij zijn van zegelregt. Z. M. de Koning is gisteren avond van Amsterdam in de residentie teruggekeerd. In deze residentie is aangekomen en in het hótel de Bellevae afgestapt, de Heer Dnmon Dumorlier, vergezeld van de Hceren Dumon den Zoon, Offi cier der Genie en den Burggraaf Leempoel, attaché van legatie, komende van Brussel. Eerstgerriclde is heiastnamens den Koning der Belgenaan Z. M. brieven van rouwbeklag en gelukwensching aan te bieden. He len ten 12 ure is die Heer plegtig bij den Koning ten geboore ontvangen en door den Ka merheer Ceremoniemeester in ecne hofkoets van zijn hötel afgehaald. De Heer Dumon Dumorlier zal lieden middag ten Hove dinerenalsmede de Heer Hope, lid van bet Britscli parlement, die zich thans alhier bevindt. In de residentie is aangekomen en in het hótel Fuhri afgestapt, de Heer Ulrich, Administrateur-Generaal van Binnenlandsche Zaken van liet Groothertogdom Luxemburg. De Commissie uit het Groothertogdom Luxemburg, die tot. bet afne men van den eed van den Groothertog op de Luxemburgsche staatsregeling, herwaarts is afgevaardigd, is gisteren avond in de residentie aangekomen en heeft baar intrek genomen in het hótel de Oude Doelen. Het is hekend, dat de in 1838 overleden Luitenant-Generaal Jansscns den lande, in de liagcheüjkste oogenhlikkenen onder de mocijelijksto om standigheden uitstekende diensten bewezen beeft. In de geschiedenis dier dagen staat onder anderen opgeteekenddat Koning Lodcvvijk hein, hij Decreet van den 22 van Bloeimaand 1809, »a cause de i'élat delahré de sa santé," een eervol ontslag als Minister van Oorlog verlccncndehem gelijktijdig, ter kwijting ecner nationale verpligting, een jaarlijksch pensioen van 8000 toelegde, ondej- de hijvoeging: dont cinq mille seront reversibles sur la téte de son e'pousedans le cas oü il viendrait d mourir avant elle. Deze laatste bepaling wordt thans door Mevrouw de Douairière Jansscns ingeroepen. Na eenige vruchtelooze pogingen, om in der minne datgene te erlangen, waarop zij, volgens het aangehaalde Decreet, aanspraak meent le hebben, heeft zij dezer dagen den Staat doen dagvaarden, ter uitbetaling van ƒ25,000, zijnde het bedrag van vijfjaren der haar toekomende pensioengelden. Men verneemt, dat de Heer Advokaat Metman de vordering van Mevrouw Janssens bij den Hongen Baad zal ontwikkelen, en dat deze zaak niet alleen uit een regtskundig, maar ook uit een historisch oogpunt tot belangrijke be schouwingen aanleiding kan geven. AMSTERDAM, 13 April. Gisteren middag, ten half vier ure, is Z. M. Koning Willem III en ge volg met een extra-trein uit 's Hagc binnen zijne hoofdstad aangekomen. Aan het paleis afgestapt, waar eene zeer talrijke schare vergaderd was, bega! Z. M. zich naar het halkon en groette van daar met minzaamheid de menigte, die dit zijn eerste verschijnen in haar midden met een herhaald en hartelijk ge juich ontving. Dadelijk hij de aankomst van den trein zijn van alle publieke en zeer vele bijzondere gebouwen de vlaggen uitgestoken ten bewijze van de vreugde der hoofdstad, om den Vorst binnen hare muren te ontvangen. Heden heeft Z. M. eene wapenschouw gehouden over de vijf haltaillons

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1