BU1TEJS LAND SC HE BER1GTEJN De vergaderzaal voor de Eerste Kamer van de Staten-Generaal is thans geheel voltooid. Boven den zetel van den President prijkt het Nederlandsche wapen fraai geschilderd door onzen stadgenoot den lieer van Hoven (den vader). Heden middag hebben de weezen uit het groote Diaconie-huis op het Spui, hunne gewone jaarlijksche wandeling door de voornaamste straten dei- stad gedaan, om zich aan de milde gevers, die voorzien hebben in hunne kleeding, te vertoonen. Toen zij alzoo langs het paleis des Konings kwa men, verscheen H. M. de Koningin met are beide zonen voor een der beide ramen. In het voorbijgaan groetten de weezen. Die groet werd door H. M. allerminzaamst beantwoord. De jonge Prinsen deden zulks insgelijks. Een en ander bragt den aangenaamsten indruk te weeg op do talrijke om standers, die zich op dut oogenblik in de nabijheid bevonden. 10 April. Heden heeft Z. M. op het Alexanders-Plein ccne luisterrijke wapenschouwing gehouden over de troepender bezetting van de hofstad en der stad Delft. Op het veld waren vereenigd de beide bataillons der dienstdoende schutterij van 'sGravenhage; de vier bataillons van het regement Grenadiers en Jagers; het tweede regement Ianciers; de Limburgsche Jagers te paard en de batterij rijdende Artillerie, alhier in garnizoen. De troepen hebben vele manoeuvres verrigt en ten slotte voor Z. M. gedefileerd. Z. M. werd vergezeld door IIH. KK. HH. de Prinsen Hendrik en Frederik en werd door eenen aller- luisterrijksten staf gevolgd. II. M. de Koningin en HII. KK. fill. de Erf groothertogin van Saxen-Weimar-Eiscnach de Prinsessen Frederik en Louisa der Nederlanden en Prinses Albert van Pruissen waren in rijtuigen gezeten als toeschouwers. HH. KK. IIH. de jonge Prinsen, Zonen des Konings, waren met hunnen Gouverneur mede op het veld aanwezig. Eene talrijke en aan- 1 zienlijke menigte heeft deze eerste wapenschouwing van Z. M. bijgewoond. Zoowel toen IIH. MM. en de leden van het Koninklijk Gezin op het Plein verschenen, als toen zij het verlieten, deed zich een levendig gejuich van den kant van het volk hooren. Ook door de troepen werden de Koning en de Koningin met luide hlijken van trouw en gehechtheid ontvangen. Deze wapenschouwing heeft ruim 2J uur geduurd. Men verneemt dat Z. M. den Majoor van Meurs van Delft benoemd heeft tot zijnen buitengewoon adjudant. AMSTERDAM, 9 April. De Commissiebenoemd ter bcoordeeling der voorwerpen bij de tweede ten toonstelling der al'dceling van de Hollandsche Maatschappij van Landbonw, alhier den 5dcn dezer geopendheeft verleend eene gouden medaille voor de fraaiste en schoonste verzameling van bloeijende hyacinthen en tulpen van J. D. Zocher cn V. Schneevoogt, Bloemisten te Haarlem, en eene dergelijke gouden medaille voor de fraaiste en best gekweekte verzameling van bloeijende camelia's, van K. Reeling, Bloemist te Amsterdam; voorts elf" tweede gouden Naar het eerste zal onderzoek worden gedaantegen het andere is geen krui den gewassen. De schoonvader van den Heer Thiers, Directeur van de Fransche bank is heden nacht aan de cholera bezweken. Te middernacht speelde hij nog een partij houillotte. F.r zijn hier nu tot eergisteren in de hospitalen 1006 cholera-Iijders aan gegeven, waarvan 563 overleden. De voorstanders der Roode Republiek zenden overal op het land hunne agenten rondom strijders aan te werventegen 50 centimes per dagzij moeten zich gereed houdenom op het eerste teeken naar Parijs te komen. Te Boulogne zijn den 5dcn twee groote Engelsche stoombooten aange komendie een aantal Engelschen daarheen hebben overgebragt, die een tegenbezoek aan de Franschen geven. Lord Brougham was de eerste die aan land stapte. Uit erkentelijkheid voor de gastvrije wijze, op welke ten vorigen jarc de Fransche Nationale Garden in Engeland ontvangen werden, had de Minister van Binnenlandsche Zaken der Republiek last gegeven de vreemde bezoekers met alle eerbewijzing te ontvangen. De Nationale Garde was dan ook in de wapenen gekomen, hare muzijk speelde het: God save the Queen, cn daarna de Marseillaiseaan ieder der van boord komenden werd door net gekleede Matrozen een bloemruiker aangebodenen na de ontscheping riepen de Nationale Garden en het volk: Lang leve Koningin Victoria! hetwelk door de Engelschen met den kreet: Lang leve de Fransche Natie! beantwoord werd. De Onderprefect en Mairc hielden zeer welsprekende re denen die door den Heer Lloydin naam zijner landgenootenin de Fran sche taal werden beantwoord. De bezoekers werden vervolgens door een cere- boog naar eene met vlaggen der beide Natiën versierde zaal geleid, waar hun champagne als eerewijn werd aangeboden, met welken men op de broederlijke unie tusschen Engeland en Frankrijk dronk. De autoriteiten en inwoners van Boulogne zijn voornemens, bij de terngkeering der Engelsche bezoekers van hunnen togt naar Parijs, op den 13den dezer, hun een feestmaal en bal te geventot bijwoning waarvan al de te Boulogne wonende Engelschen g«» noodigil zullen worden. TURYN, 4 April. Den 2den April is dc opstand te Genua uitgebroken. Zondag had men al lerlei versperringen gemaakt. Dc afdeeling van den Generaal Azarta was met de Hooge Regering, het geschut en ongeveer 4000 man in het uitgestrekte locaal Spirito Santo teruggetrokken. Het volk veroverde het tuighuis, cn maakle zich meester van 15 a 20,000 geweren. Alles mengde zich onder den strijdenden hoop, priesters, monniken, vrouwen en kinderen. Tegen den nacht werd de stad verlicht om de strijders den weg te doen kennen, 's Morgens verlieten de troepen bij verdrag de stad. De Ministerraad heeft bij een verslag van 't voorgevalleneden Koning een besluit ter teckening aangeboden, waar bij de stad in staat van beleg wordt verklaard, en onder het uitsluitend ge zag van den Generaal de la Marmora wordt geplaatst. ITALIEe ROME, 30 Maart. Ten gevolge der berigten uit Piemont is hier een driemanschap opgerigt bestaande uit de Heercn Mazzini, Armellini cn Safi, aan hetwelk onbeperkt gezag was gegeven voor dc onafhankelijkheids oorlog cn het heil der Republiek. Uit Sicilië wordt gemeld, dat de vijandelijkheden door de Napclsohcn begonnen waren; de haven van Palermo, de golfen aangrenzende plaatsen waren in staat van blokkade verklaard en overal op de kust bevonden zich kruisers om het invoeren van wapenen te beletten. Er was nog geen gevecht geleverd. E®K.UIIlSiS3ï£. BERLIJN, 7 April. De Nederlandsche Schout-bij-Nacht Arriens heeft in een bijzonder gehoor aan Z. M. een brief overhandigd van Z. M. den Koning der Nederlandenver meldende het overlijden van Koning Willem II cn de komst op den troon van Z. M. Koning Willem III. Dc Regering heeft eene nota aan al de Duitsche Vorsten gezonden, waarin zij verklaart, dat de Koning zich. wegens de aftreding van den Rijks bestuurder, voorloopig met dc leiding der Duitsche aangelegenheden wil he iasten, en aan het hoofd zal optreden van die Staten, die zich vrijwillig aansluiten. De Regeringen worden in de nota dringend uitgenoodigdgevol- magtigden naar Frankfort te zenden, ten einde over hare toetreding tot den Bondsstaat te raadplegen. De Pruissische Regering zou ook zulk eenen gevol- magtigde zenden, WEENEN, 5 April. De tijdingen uit Hongarije en Zevenbergen zijn zeer ongunstig voor de Oos- tenrijksche wapenen. Do bevelvoerende Generaal Puchncr zou met een groot deel des legers over de zuidelijke grenzen naar het Turksche gewest Wal lach ij zijn geweken, om zich daar op nieuw ten strijde uit te rusten, wcrwaarts ook de Russen zijn teruggetrokken, zoodat Zevenbergen meer en meer in de magt der opstandelingen schijnt te geraken en men vreest dat zij benevens Hermanstadt ook Kronstadt zullen overweldigen, terwijl in het noordoosten van Hongarije ook hunne magt schijnt toe te nemen en de sterke vesting Komorn, op 166 Ned. mijlen afstand van Weenenhetwelk echter reeds drie dagen met gloeijende kogels werd beschoten nog steeds in hunne magt is. De Bisschoppen uit de Kroonlanden zijn tegen den 29sten April naar Weenen ontboden om over dc betrekking van Kerk cn Staat te beraadslagen. medailles cn 32 zilveren medailles, benevens nog eene buitengewone tweede gouden cn ccne zilveren medaille aan verschillende andere bloemisten. APELDOORN, 6 April. Men verneemt dat het Hof, in den aanstaandm zomer, gedurende eenigc weken het paleis het Loo zal betrekken. Wij zijn voorzeker de tolk van de ingezetenen dezer gemeente, wanneer wij den wensch uiten, dat deze tijding verwezcnllijkt worde en dat Z. M. de Koning hier een geliefkoosd zomerver blijf vinden moge, even als vroeger zijne Doorluchtige Voorzaat cn Naamge noot, die voor 160 jaren", het tegenwoordige paleis voltooide. Het Oude Loo, eenmaal het jagthuis van Maarten van Rossemwordt inwendig veel verbe terd en van de noodigc meubelen voorzien. ENGELANB. LONDEN, 6 April. Het bedrag van den uitvoer van wollen en katoenen stoffen in 5 jaren naar Rusland en Turkye is aanmerkelijk vermeerderd. Naar Rusland bedroeg die in 1843 eene waarde van 49,192, in 1847 62,319; naar Turkye in 1843 64,536, in 1847 109,602. De uitvoeren van katoenen manu facturen zijn ook toegenomen; naar Rusland in 1843 voor 33,251 in 1847 voor 48,419, en naar Tnrkye, in 1843 voor 993,858, in 1847 voor 1,699,811. Daarentegen is de uitvoer der katoenen garens verminderdals naar Rus land in 1843 ig 1,241,535, in 1847 ffi 748,882, en naar Turkye in 1843 358,143, in 1847 143,207. FEAKKRIJK. PARIJS, 8 April. De Regering heeft besloten het portret ten voeten uitvan den gewezen Koning van Sardinië Karei Albert, in het Museum van Versailles te plaat sen in de galerij bestemd voor beroemde buitenlandsche personen. De Nationale Vergadering heeft in de zitting van den 5den de begrooting van openbaar onderwijs aangenomen. De cholera neemt toe onder de leden der Nat. Vergadering reeds zijn er twee overleden en liggen er velen ziekterwijl er nog meerderen uit vrees niet opkomen. Sommigen meenen dat de vergaderzaal door hare bedompt heid meerdere vatbaarheid geeft voor die ziekte, anderen dat de vergadering zelve door verstoring der kalmte van gemoed de vatbaarheid voedsel geeft.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2