LEYDSCHE fl 849. WOENSDAG, 11 APRIL. B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 April. Oe beroemde Medaillcur J. C. Sehouwbergeerste stempelsnijder aan 's Rijks Munt te Utrecht, heelt ook een gedenkpenning op wijlen Willem II vervaar digd. Deze penning, waarvan de uitvoering uitnemend fraai is, vertoont op de voorzijde 1s Konings beeldtenis, waarboven het navolgende opschrift GV LI KMI VS. IT. REX. NEERLANDIAE. d. i. Willem IF. Koning van Nederland Onder leest men deze woordenr TALI. PALINVRO. TVTA. CARINA, d. i. Met zulk een stuurman [teas] liet schip van .Slaat] veilig. Op de keerzijde zit Nederland in de gedaante eener in zwaren rouw gehulde Vrouw, houdende in de linkerhand eene omgekeerde en uitgcbluschte toorts, en met diepen weemoed starende op het met Hoers overdekte Koninklijke wapenschild, dat door haar, met de regterhand met eenen cypressen krans bekroond wordt en leunt legen een voetstuk, waarop de dag van den dood des Konings: XVII. MART. MDGCCXLIX, gelezen wordt, en waarop eene, insge lijks met rouw overdekte, lijkurne staat. Bovenaan leest men dit opschrift: PERCVLSL LVGENT. CIYES. d. i. De verslagen burgers treuren. Onderaan, op de afsnede des pennings: NATVS. VI. DEC. MDCCLXXXXII. d. i. Geboren den G December 1792. Uit de Kunstkronijk ontleent men het volgende: »Op den 17de" Maart 1. I. is te Tilburg overleden Z. M. Koning Willem II, voorstander en beschermer der Kunst in 't algemeen en der Schilderkunst in 't bijzonder. Zijn dood heeft de beoefenaren der kunst diep getroiïën. De Schilders, gevestigd te 'sGravcnhage, hebben van hunne smart doen blijken door bet besluit, om de uiterlijke tcekenen van rouw te dragen, door eene deputatie uit hun midden te benoemen, om hen bij de plcgtige ter aardebe- slelling te vertegenwoordigen, bestaande uit de lleeren: C. Kruseman, A.Schelf hout, L. Meyer, A. Waldorp, B. J. van tlove en H. A. van de Sande Bak huizen, en eindelijk door bet indienen van het volgend adres aan Z. M. Koning Willem III. b Zoo geheel bet Nederlandsche Volk in diepe verslagenheid zich schaart rondom de lijkbaar van den geliefden Vorst, Uwer Majesteits onvergetelijken Vader, de Nederlandsche Kunstenaren en inzonderheid de Nederlandsche Schil ders, hebben een klagt meer te ontboezemen en een traan meer te plengen bij den algemcenen rouw. Aan ben is niet alleen de heldhaftige bevrijder cn verdediger des vaderlands, niet alleen de vrijzinnige Koning, niet alleen de weldadige inenschenvriend ontvallen. Zij betreuren tevens in den te vroeg ontslapene, hun magtigen Beschermer op het gebied van het sehoone. Innig doordrongen van dit besef, vervuld van onuitroeibare herinneringen van gehechtheid cn dankbaarheid omgeven van de zeldzame kunstschatten ■wier verzameling evenzeer van Vorstelijke onbekomperihcid als van heilige liefde voor de kunst getuigten die dagelijks onzen geest verheft en onzen smaak veredelt, naderen wij, beoefenaren der Schilderkunst, in deze stad ge vestigd, met diepen eerbied den troon Uwer Majesteit, om het offer onzer deelneming aan te bieden in Uwer Majesteits regtmatige droefheidin die Uwer Koninklijke Geinalinne, in die der zoo zwaar beproefde Koniginne Weduwe, in die van al de Leden van Uwer Majesteits Doorluchtig geslacht. Moge het Uwer Majesteit behagen in de woorden, uit ons gemoed opgeweld den weerklank te hooren der eenstemmige gevoelens van zoovelen onzer kunst broeders, als zich binnen de grenzen van dit Koningrijk en ook daarbuiten, in de onmiddelijke nabijheid des landsof in meer verwijderde streken bevin den. Wij houden ons overtuigd bij het uitstorten onzer zielesmart ook hunne tolken te zijn, en wanneer wij, met de uiterlijke teekenen van rouw, die wij besloten hebben te dragen, openlijk van onze ongeveinsde droefenis doen blijken, dan is 't ons, of wij de Schilderkunst van vroegcren en laleren tijd vertegenwoordigen, zoowel de vaderlandscbe als de vreemde, treurende b| het graf van een barer waardigste vereerders. »Moge de hemel Uwer Majesteits regering beschermen, en door hare zege ningen ook den bloei der sehoone kunsten bevorderen. »De ondergeteekendenbetuigen met de diepste gevoelens van eerbied en gehechtheid te zijn Sire! Uwer Majesteits getrouwe en heilwenscliende onderdanen." Volgen de onderteekeningen.~\ 'sGRAVENHAGE, 8 April. Bij den Minister van Finantiën zijn van een onbekende, onder bet post merk Rotterdam van den dezer, ten behoeve van 1s Rijks schatkist ont vangen vijl coupons van certificaten 3 en 4 pCt. Nationale Schuld te zamen betaalbaar met ƒ40.59. Eergisteren is van hier vertrekken de Gerrcraal-Majoor Nepveu, teneinde aan de hoven te Weiinar en te Ollinutz, waar de nieuwe Keizer van Oosten rijk nog voortdurend zijn verblijf houdt, de officiële tijding over te brengen van het overlijden van Z. M. Koning II. Aan den Generaal-Majoor van Ornphal is nu dezelfde taak opgedragen te Hanover, cn daarna te Stokholra ea Kopenhagen, De Hertog van Richmond en Sir Henry Johnson zijn doer ongesteldheid verhinderd geworden aan hun voornemen gevolg te geven, tot bijwoning der begrafenis-plegtigheid van bunnen voormaligen wapenbroeder, wijlen Z. M. Koning Willem II. Alleen de Hertog Fritsroy Sommerset is daarbij tegen woordig geweest. Van goederhand verneemt men, zegt de Nederlander, dat omtrent de inhuldiging nog niets met zekerheid bekend is. en dat die althans niet in deze maand, ja mogelijk zelfs eerst in Junij, zal plaats hebben. [Men verzekert hier intusschen dat de inhuldiging zou bepaald zijn op Dingsdag den 8sten Mei aanslaandedit meldt ook de Amsterd. Cour.]. De Toekomst berigt, dat Zr. Ms. Ministers hebben besloten, zich als zoodanig niet in te laten met bet standbeeld voor Koning Willem IIdewijl zulks geheel aan de Natie behoort, door wier bijdragen het tot stand moet komen. In deze residentie is overleden de Heer J. II. Ilubncr, gepensionneerd Generaal-Majoor. 9 April. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den NeJerl. Leeuwden Minister voor de Zaken der Katholieke EeredienstMr. J. A. Mutsaers. Gisteren morgen hebben in de Kloosterkerk, onder bet gehoor van den Wel-Eerw. lieer Ds. Ruitenschild, het H. Avondmaal gebruikt HU. MM. de Koning en Koningin, I1H. KK. HH. Prins Hendrik, de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en hunne Dochter Prinses Louisa. De verjaardag van de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach werd gisteren in cfeze residentie in stilte gevierd. Alleen heeft er des middags bij H. M. de Koningin-Moeder een diner plaats gehad der leden van het Ko ninklijke gezin. In de kerken werd, onder anderen door den Wel-Eerw. Heer Ds. Jas, deze verjaardag herdacht, die dit jaar onder den srnartelijken indruk van het afsterven van eenen beminden vader plaats vond. Heden morgen ten 10J uur is de commissie uit het Groot-Hertogdom Luxemburg, bij Z. M. den Koning ten gelioorc ontvangen. Heden morgen woonde 11. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden de Godsdienstoefening in de Kloosterkerk bij, onder het ge hoor van den Wel-Eerw. Heer D5. Ruitenschild. Niettegenstaande den eersten Paaschdag, is er gisteren avond raad van Ministers gehouden. Heden ten één ure is er kabinets-raad gehouden. H. M. de Koningin heeft aan den Kunstschilder, den Heer Paul Tétar van Elven, onzen verdienstelijken stadgenoot, uit belangstelling voor zijn ta lent, een prachtig gouden zak-horologie met smaakvolle ketting ten geschenke doen overhandigen. H. M. de Koningin-Weduwe heeft nogmaals ƒ100 gegeven voor de weduwe van den overleden Dtireerdammer visscher.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1