BUITEJN LAj> DSCH E BEKI (i TEN ootmoedig te bidden, dat aan 7.. M. Koning Willem III, al die zegen en die ondersteuning moge geschonken worden, welke Hij noodig beeft, om, naar de ernstige begeerte van zijn hart, 's volks welzijn te bevorderen; dat zijn Troon steeds moge geschraagd worden door wijze raadslieden en getrouwe die naren, en dat de Veitegenwoordigers des Volks, door den verlichten geest en de wijsheid hunner heiaadslaging<n, in vereeniging met den Koning, tot 's lands welvaart krachtig moge bijdragen; dat de Regering van onzen Koning lang van duur, voorspoedig en gelukkig moge zijn, in de liefde van een dankbaar volk zijne zorgen loonedat de Goddelijke zegen ruste op 's Konings Gemalin, onze vereerde en geliefde Koningin, op 's Konings Moeder, de be minde en geeerhiedigde Koningin-weduwe, op al de Vorsten en Vorstinnen van liet Koninklijk Huis; en dat wij Nederlanders alle, bij het genot van de weldaden des Vredes, magtig, met Oranje, door eendragt en welvaart, onder de Regering van Koning Willem III aan de wereld mogen toonen, het voor beeld van een vrij en onafhankelijk volk, gehecht aan orde en wet, in lief en leed verbonden met zijn Vorst, en in handel en wandel blijk gevende van de overtuiging, dat, voor volken en bijzondere personen, godsdienst en zede lijkheid alleen de regte waarborgen opleveren voor een duurzaam geluk. 27 Maart. Z. M. de Koning is beden morgen ten 3J ure van Tilburg in deze residentie teruggekeerd. 11. K. H. de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach (Prinses Sophia, eenige dochter van wijlen den Koning) bevindt zich nog te Tilburg. In deze residentie is aangekomen en in het Hdtel de I'Europe afgestapt de Baron TaubenheimOpperstalmeester van Z. M. den Koning van Wurtem- herg, lielast met brieven van rouwbeklag van zijnen Souveréin aan Z. M. Koning Willem III. Naar men verneemt heeft 7, M. den Kapitein ter Zee, H. II. F. Coops, benoemd tot Commandant van het Wachtschip de Schelde, te Hellevoetsluis in plaats van wijlen den Kapitein ter Zee, den lieer J. F. Kist. Z. M. heeft lienoeind tot Kantonregter te Lochem, Arrondissement Zutpben den lieer Mr. J. F. H. van der Feltz, tbans Griffier bij dat Kanton- geregt. De Commissie der Eerste Kamer heeft bet adres van rouwbeklag aan Z. M. heden morgen aangeboden. Zij is inct de gebruikelijke plegtigbeden toegelaten en Z. M. heeft daarop bet volgende geantwoord: Mijne Heep,in Ik betuig U Mijnen dunk voor deze woorden van troost, Mij toegesproken. Ik verzoek U, deze Mijne dankbetuiging aan de gezamenlijke leden der Eerste Kamer van de Staten-Gcneraal te willen overbrengen. Teregt wordt bet verlies, dat Wij leden, door U treilend genoemd; want de Koningwiens vroegtijdig afsterven wij betreurenwas de weldoener van zijn volk. Het is daarom opbeurend voor Mijne diepbedroefde Moeder, voor Mij en voor Mijn geheel Huis, van alle zijden en ook van U, Mijne Ileerende bewijzen te mogen ontvangenin welke groote mate de dierbare afgestorvene de op- rcglste liefde van allen verworven had. Niet minder bemoedigend is het voor Mij, bij den aanvang Mijner Regering, van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de toezegging te mogen ontvangen van bare medewerking, ter ondersteuning Mijner p«ging'-n, die Ik vast be sloten ben aan te wenden ter voltooijing van het werk, waarvan Mijn geliefde Vader de grondslagen heeft gelegd. De Kamer blijve Mij die ondersteuning in ruime mate schenkenen bet zal onder Gods zegen ons dierbaar Vaderland wel gaan." ROTTERDAM, 26 Maart. Naar men verneemtzijn de volgende bodems reeds voor de expeditie naar Balie, te Batavia aangenomen: Geertruida Maria, C. Spiegelberg; Vriend schap, F. W. E. SchuL-hard; Diligence, L. Smit; Generaal Chassé, J. M. de Winter; Sara Lydia, B. van der Tak; Stad Zicrikzee, D. Ochtman; Menado, R. J. Rijken; Elise Susanne, N. A. Dykaina. De Gebroeders Muller, te 's Hertogenboscbhebben uitgegeven: eenen brief van Dr. G. D. J. SchotelPred. te Tilburgaan Dr. Timmers Ver hoeven te 'sGravenbagewaarin de voornaamste bijzonderheden, welke aan het ziekbed en bij bet overlijden van Z. M. Willem II hebben plaats gevon den, vermeld worden. De schrijver is door zijne bediening in de gelegenheid geweest veel te vernemen, wat nog aan velen vreemd is, en toch gaarne door allen, die den overleden Vorst een genegen hart toedroegen, zou gekend worden. Achter het verhaal is een dichtstuk van D'. Ilaschrock te Middel burg, betrekkelijk hel droevig sterfgeval. GOl'DA23 Maart In de heden alhier gehouden raadsvergadering hebben de Heeren: M. F. Hoffman, F. E. Willet, W. F. Ruchncr, C. C. Krom, N. Yzendoorn, J. W* Fortuyn Droogleever, J. A. Rciny en A. de Jaagcr, hun ontslag gevraagd als leden van den Raad dezer stad, en is zulks op eene eervolle wijze voorloo- pig aan hen toegekenden daarbij bet licsluit genomenom onverwijld de goedkeuring van de Staten der Provincie hierop aan te vragenzijnde er ge lijktijdig cenc commissie benoemd, zameng-steld uit zoodanige raadsleden, die geineend hadden, het verzocht ontslag te moeten weigeren, op grond dat de aftreding van bovengenoemde Heeren voor de belangen der burgerij hoogst be treurenswaardig zijn zoude; aan welke commissie de last is opgedragen, om in eene audiëntie, zoowel bij den Gouverneur als bij Gedeputeerde Staten, op dit zeer gewigtig gezigtspunt, hunne bijzondere aandacht te vestigen. TILBURG, 24 Maart. Vrijdag ochtend tegen 10 ure kwam Z. K. 11. Prins Frederik der Neder landen hier aan, en begaf zich naar de bisschoppelijke pastorij, waar hij op het voorplein door Z. K. H. Prins Hendrik ontvangen werd. De beide Vorsten omarmden elkander bij herhalingonder het storten vari tranenwaardoor de omstanders diep getroffen werden. Na cenigen tijd binnen de pastorij ver toefd te hebbenbegaf Prins Frederik zich naar het oude paleiswaar bet lijk zijns Broeders ligtbleef daar ruiin een half uur, en keerde ten ruim 2 ure, na een roerend afscheid, over den Moerdijk naar de residentie leiug. Des namiddags van dien dag is bet lijk van den overleden Vorst in eene kist geplaatst, die van binnen met zink belegd en van boven met glas be dekt is, waardoor hel ligchaamin Zr. M'. gewone uniform gekleed, en met al zijne ridderorden op de borst, zigtbaar is. De zinkenkist is vervaardigd door den Mr. Blikslager Kusters, en de wagenschotten kist, die voorzeker in de te 's Gravenbage vervaardigd wordende slaliekist geplaatst zal worden door den Mr. Timmerman Goijaarts. Gisteren morgen ten 11 ure begaf zich II. M. de Koningin-Weduwedoor Prins Hendrik vergezeld naar bet oude paleis, eene lauwerkrans in de hand dragende, hoogst waarschijnlijk met het doel om die op de lijkkist van haren Koninklijken Gemaal neder Ie leggen. Tegen 12 ure arriveerde H. M. de Koningin, met gevolg, en nam haren intrek in de smaakvolle woning van den Ed. Aehtb. Heer Burgemeester der stad. Na aldaar eene poos vertoefd te hebben, begaf H. M. zich naar het oude paleisom het stoffelijk overschot van haren afgestorven schoonvader te zien. Na een kort verblijf te dier plaatse keerde zij weder, nam des avonds ten 6} ure een hartelijk afscheid van den Heer Burgemeester en diens echtgenoot, en nam de terugreis naar 'sGravenbage aan. Algemeen was men verrukt door de minzaamheid met welke H. M. iedereen bejegende. Heden morgen ten 7 ure kwam H. K. H. Piinses Albeit van Pruisscn, Zuster des overledenen Konings, bier insgelijks aan, en stapte af aan het logement de Gouden Leeuw waar terstond eene eerewacht der schutterij ge plaatst werd. Ten half 12 ure begaf zich H. K. H.door Prins Hendrik vergezeld, naar II. M. de Koningin-Weduween vertiok ten 1 ure weder. Het bleef niet onopgemerkt hoe die Prinses, ofschoon thans zoo diep bedroefd dat zij, naar verhaald wordt, te sterk aangedaan was om naar het oude pa leis te gaan. en de verstijfde gelaatstrekken des Konings te aanschouwen, nog dezelfde vriendelijkheid behouden beeft, die haar kenmerkte tijdens het hoofdkwartier van baren nu ontslapen Broeder hier was gevestigd. liet loopend gerucht zegt dat II. K. II. de Ei {groothertogin van Saksen- Weirnar Eisenach morgen bier verwacht wordt. (Roti. Cour.) BELGIB. BRUSSEL, 24 Maart. In den morgen van heden zijn 12 leden van het democratische en socia listische genootschap der Regten van den Werkmandat hier gevestigd is, gevangen genomen, als beschuldigd van het plan beraamd te hebben, om in den avond van den 25sleD Maart, ter gelegenheid van het democratische en socialistische feestmaal van Molenbeek Saint Jean, dal in het Prado moet gehouden wurden, de kazernen, het Koninklijk paleis en andere openbare gebouwen alhier in brand te steken. Zij zouden de gazlichten uitgedoofl hebben, doordien zij in verstandhouding stonden met bedienden van de gaz- fabriek. Van de duisternis en de door den brand ontstane wanorde zouden zij gebruik gemaakt hebben om een aanslag te wagen tegen de Regering. De beschuldigden, allen werklieden, zijn over het algemeen slecht ter naam. FKANURIJ K. PARIJS, 25 Maart. De Nationale Vergadering heeft gisteren de tweede lezing van de wet om trent de clubs ten einde gehragt. De oppositie heelt zich aan de stemmino- onttrokken. Vrijdag zal de laatste lezing geschieden. Het is niet twijfelachtig dat er bij de derde lezing krachtige pogingen zul len worden aangewend om de vergadering op hare stemming bij de tweede lezing, van slechts 325 trgen 295 stemmen terug te doen komen. Er zou bier eene uitgestrekte zamenzwering ontdekt en vele personen gevangen genomen zijn. Zeker is het, dat cr vele zamenscholingen op straat plaats hebben en des nacht sterke patrouilles de stad doorkruisen. Volgens 't Journal des Dêbats is het berigt van verscheidene dagbladen dat de Oud-Minister Guizot alhier zou zijn aangekomen, onjuist, en denkt hij er niet aan om nog in de eerste twee maanden herwaarts te rug te keeren. De Ministers zouden officiële tijding hebben ontvangen dat de geschillen tusschen Rusland en Turkije vereffend waren. SARDINIË. Generaal Czarnowski heeft in een legerberigt aan den Minister van Oorlog hekend gemaakt, dat de Koning den 20sten dezer aan bet hoofd van zijn leger dn Tessino was overgetrokken. Volgens andere berigten zijn er reeds schermutseliogen voorgevallen. De Oostcnrijksche troepen hebben zich bij de Tessino en Po in drieafdeelin- gen zamengetrokken over die welke zich naar Lodi heeft begeven, voert Ra- delzky het bevel. liet Oostenrijksch leger in Italië wordt op 105,000 man geschat met 190 stukken geschat dat van Karei Albert op 80,000 man met 168 stukken.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 4