SARDINIË. TURYN17 Maart. Gisteren heeft de Kamer van Afgevaardigden de wet op de vrijwillige bin- ncnlaridsche lecning aangenomen. Ook is de wet goedgekeurd waarbij een gedeelte der Nationale Garde mobiel verklaard wordt. Prins Eugenius, die gedurende de alwezigheid van den Koning lot Stedehouder benoemd is, beeft een besluit uitgevaardigd, waarbij alle mans personen van 1840 jaren, binnen 3 dagen, in de Lombardisch-Venctiaan- sche provinciën onder de wapenen worden geroepen. Er waren te Parijs "geruchten in omloop, volgens welke Frankrijk en Engeland aan Koning Karei Albert nogmaals voorstellen tot bemiddeling gedaan haddenmaar men verwachtte daarvan weinig goeds. ITALIË; ROME, 10 Maart. Drie Risschoppen zijn op last van bet Bewind gevangen genomen omdat ilj pogingen hadden aangewend, om de bevolking tot opstand te brengen. Piacenza is door den bevelvoerenden Oostenrijkschen Generaal in staat van beleg verklaard de ingezetenen die zich voor geen 5 dagen van levens middelen kannen voorzien, moeten de stad verlaten. Te Parma was, na het bekend worJen van de opzegging van den wa penstilstand tnsschen Sardinië en Oostenrijkzulk eene gisting ontstaan dat de zwakke Oostenrijksche bezitting in der baast was afgetrokken. De Pic- montesche vlag was toen opgestokenen eene bezending naar Turyn vertrok ken, om hulp te vragen. NAPELS. 8 Maart. De tegenstand der Kamers tegen het Ministerie neemt al meer en meer toe. De Ministers waren naar Gaëta vertrokken, orn den Koning te verzoeken, de Kamers te ontbinden. Uit Gaëta meldt men dat de Paos een bezoek op een aldaar liggend Spaansch schip bad gebragt en met veel eerbewijzen was ontvangen. De ma- troozen waren tot de voetkus toegelaten. FRANKFORT. 20 Maart. In de zitting van het Duitsch Parlement is het over het voorstel van den Heer Welcker, strekkende om de erfelijke waardigheid van Duitsch Keizer aan den Koning van Pruissen op te dragen, tot eene stemming gekomen en met 282 tegen 252 stemmen, verworpen. Het Ministerie Gagern heeft daarop zijn ontslag ingediend. VEREENIODE STATEN. NEW-YORK, 7 Maart. De nieuw verkozen President de Generaal Taylor heeft eergisteren zijne waardigheid aanvaard met eene aanspraakwaarin bij zijnen dank betuigt voor het in hem gestelde vertrouwenen gewaagt van de ontzettende verant woordelijkheid zijner verheven betrekking, terwijl hij voorts verklaart dat hij met hulp van bekwame en regtschapen mannen zijn pligt hoopt te ver vullen, en als beginsel aanneemt, om de groote republikeinsche grondslag der oorspronkelijke regering te handhaven, de land- en zeemagt vooral door goede opleiding zoo krachtig mogelijk te maken, zich onzijdig te houden bij verschillen tusschen vreemde volken en mede te werken tot de vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen waartoe de voorschriften der godsdienst leiden. Dat hij voorts zal streven om den landbouw, handel en fabrieken te be vorderen rivieren en havens te verbeteren en in de spoedige uildelging der schuld te voorzien, terwijl hij ten slotte wenscht, dat het land bij eensge zindheid en vaderlandsliefde bestendig moge bloeijcn. OOST-INDIE. BATAVIA, 27 Jan narij. De Gencraal-Majoor Michiels is naar de Westkust van Sumatra, om het bestuur over te geven. Een paar dagen na zijn vertrek van hier, kwam de tijding van onlusten in het Priamanschc en waren troepen derwaarts vertrok ken. Latere bcrigten melden evenweldat het niets om het lijf had en de rust hersteld was. Het schijnt evenwel zeker, dat er groote ontevredenheid onder de bevolking heerscht en dat er nog jaren lang eene groote krijgsmagt en een voortvarend opperhoofd daar vereiseht zal wordenom de zaken goed te doen gaan. De uitrusting die den lsten April te Beliling op Bali zal ontschepen bestaat uit 3,888 man voetvolk, als 1222 Europeanen, 2130 Inlanders en 536 Afrikanen, met 2 compagniën veldbatterij en 3 compagniën bergbatterij en 30 man ruiterij, benevens 2000 koelies of legerkncchten van Madura, terwijl de zeemagt bestaat uit 3 fregatten, 7 ligtere schepen, 7 stoombootcn, de schoener Dores, 12 kruisbooten en 18 transportschepen. Staf: Opperbevelhebber, Michiels; Chef van den Staf, de Braam, Luilc- nant-Colonel Genie, DibhitsArtillerie, Mees; Geneesk. Dienst, Wassing, Officier van Gezondh. lste hl.; Administratie, van Wedding, Adjunct In tendant. Den 17<len dezer is alhier ter reede geankerd 's Lands fregat Prins van Oranje, Kapt. J. F. D. Bouricius, aan boord hebbende 150 man vrij willigers voor het Indische leger. De Prins van Oranje is den 12den Octobe1" uit het Nieuwe Diep gezeild en den 8slcn Dcc. aan de Kaap de Goede Hoop binnengeloopenvanwaar men den 16den weder vertrokken is, hebbende dus de reis in 89 dagen volbragt. Gelijktijdig met het fregat Prins van Oranje waren in de Tafelbaai aan wezig 's Lands fregat Ceres, Kapt. Enslie, en het Stoomschip MerapiLuit. lsle kl. van Hoogenhouck Tulleken, beide van Batavia naar Nederland; zoo mede het fregat SambreKapt. Fergusonhet stoomschip PhoenixLuit. lste kl. May, en de schoener Ambon, Luit. lsle kl. Dibbetz,alle 3 komende uit Nederland naar Batavia. Op dat tijdstip waren alzoo 6 Nederl. oorlog schepen aan de Kaap vereenigd. De Shipping and Mercantile Gazette merkt deswege onder anderen op: Het fregat Prins van Oranje is een der fraaiste schepenwelke ooit in de Tafelbaai gezien zijn. Het heeft de reis van Texel naar Tencriffe in slechts negen dagen afgelrgd." Door den Resident van Batavia is kennis gegeven, dat de Heer J. Th. Bik, Landeigenaar, wonende aldaar, hem gemagtigd heeft, om in de regis ters der lijfeigenen te doen aanteekenen, dat na 1 Januarij 1849, al de, uit de hem toebehoorende lijfeigenen geboren wordende slavenvrij zullen zijn. De Heer Bik is eigenaar van een vijftigtal slaven. Den 29stcn December zijn van hier verzonden naar Europa 2,298 en naar BankaPalembang, Riouw, Singapore, Britsch Indië, China enz. 771 te zamen 3,069 brieven. In de residentie Rembang is den 22stcn December een hevig onweder uitgebarsten; de bliksem sloeg in de Pcsanggrahan teMedaioen, in het dis trict Pelemahleeling Bodjonegoro, met dien gevolge dat Maas Soto, neef van den Regent aldaar, het leven verloor, en dat in weerwil van spoedig aangebragte hulp, het gebouw geheel afbrandde. Te Menado heeft den 19den November een orkaan vele huizen zwaar be schadigd het barkschip Menado is op strand gezet en verbrijzeld de schepe lingen zijn niet dan met levensgevaar, en na uitloven van premicn gered. Het kerkgebouw te Soerakarta is den 14dtn Januarijna den afloop der belangrijke herstellingen, op nieuw voor de dienst geopend, met eene plegtige godsdienstoefening, onder de leiding van den Predikant Brumund. BOMBAY, 13 Fcbruarij. Na den op den 13deD Januarij bij Chilianwalla aan den linker oever van den Jhelum, tusschen de Engelschen en Sikhs geleverden veldslag, heeft er geene verdere ontmoeting tusschen de vijandelijke legers plaats gehad. Lord Gough zou de aankomst van versterking uit Mooltan en Lahore afwachten. De onderwerping van Moolraj en van zijne bezetting, had eene aanzienlijke magt ter zijner beschikking gesteld. Shere Singh bevond zich met zijne strijdkrachten op slechts vier mijlen afstand van het Engelsche leger. Den 27sten Januarij had hij een der Engelsche krijgsgevangenen, den Luitenant Bowie, als overbrenger van cenige voorstellen naar .Lord Gough gezonden, maar deze eischte onvoorwaardelijke overgave. Leyden24 Maart 1849. CHR. KRABBE. ARVERTENTIEN. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, ons betoond zoo binnen als builen deze Stad, bij het overlijden van onzen waarden Vader en Schoon-Vader, den Wel-Ed. Heer CAREL van der NOORDAA, betuigen wij onzen hartclijkcn dank. I.etden, 26 Maart 1849. M. van der NOORDAA, Wed. H. Cats. J. C. van der NOORDAA, Wed. J. H. Willebrands. J. L. TEERLINK. C. E. TEERLINKvan der Noordaa. Voor de noodlijdenden der overstroomde binnendorpen is nog ontvangen van J. A. V. B. 2.50; van ons dierbaar kindje II. E. 20 uit het arm- zakje der Herv. Gem. van D. T. I. 2. Bij den Ondergeteekcnde zijn ontvangen ten behoeve der ongelukkige We duwen en Weezen te Maassluis: van eene Weduwe ƒ20.van N. N. een Coupon van 5.van M. B. 5.van II. v. S. 5.van B. 2 van G. 2.50; van H. J. ƒ3; van G. 1.van S. ƒ5.van A. v. M. ƒ7; van N. N. ƒ3.van D. F. J. ƒ3.van v. B. ƒ2.50; van St. van D. ƒ5.—. Te zamen 71.—. J. 11. SCUOLTEN. Volgens vroegere opgaven in ecnige nommers van ons blad waren bij de Redactie voor Maassluis ingekomen de giften van ƒ2.ƒ2.50, ƒ10. 2 47, ƒ5— en 20Te zamen ƒ41.97. Als men in aanmerking neemt dat onder beide opgaven eene gift is van 20en dus 't overige nog geen 100.bedraagtis 't weinig. Wij blijven de Weduwen en Weezen aldaar aanbevelen. Heden overleedin den ouderdom van ruim 78 jarenna voorzien te zijn geweest van de laatste H.Sacramenten der stervenden, Mejufvrouw JOHANNA MARIA TEUNISSE, Wed. wijlen den Heer Johannes Petrus Schillings. Leïden, 23 Maart 1849.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3