BUITEiN LA NDSC H E BEBJGTEJN hoornhebben zich onafgebroken op het station bevondenom 'voor den geregelden loop van de dienst te waken en zorg te dragen voor de riglige en spoedige volvoering der depochcs die met den telegraaph herwaarts werden overgebragt. Ook hebben zij gedurende den tijd, dat de autoriteiten zich op het station bevonden, in afwachting van 's Konings komst, de overheden de werkplaatsen, de modelkamer enz. doen bezigtigen. 22 Maart. Men verneemt dat Z. M. de Koning spoedig, waarschijnlijk lieden avond, in deze residentie zal Icrugkecren en alsdan morgen de deputatie van de Tweede Kamer ontvangen, die belast is met het aanbieden van het adres van rouwbeklag. Men verzekert hier al meer en meer, dat het stoffelijk overblijfsel van wijlen Z. M. Koning Willem II, niet naar deze residentie zal worden overge bragt. Men wil, dat de overledene het bepaalde verlangen heeft te kennen gegeven, dat hij, bij zijn overlijden, op gelijke wijze en van dezelfde plaats zou worden ter aarde besteld, als zijn Vader en tweede Zoon. Ingevolge dat verlangen, moeten bereids maatregelen verordend zijn, om het lijk in de tot rouwzaal ingerigt wordende benedenzaal van het gebouw der Marine tc Rot terdam te ontvangen, om van daar plegtig naar den Koninklijken Grafkelder te Delft te worden overgebragt. GOUDA 20 Maart. Naar men verneemt is in de Raadsvergadering van gisteren ingekomen een Koninklijk schrijven, waarbij onder anderen aan de meerderheid der leden moet zijn kennis gegeven dat Z. M. naar aanleiding van hun request geen reden heeft gevonden, in een nader onderzoek tc treden, opzigtens het geschil tusschen hen en het hoofd des bcstuurs, sedert eenigen lijd bestaande. En wordt dus aan die leden vrijgelaten, indien zij zich niet met de regerings maatregelen des Burgemeesters kunnen vereenigen, hunne betrekking neder te leggen, liever dan in het stedelijk bestuur een toestand te doen voortdu ren die niet dan ten nadcelc der burgerij kan verstrekken. Met belangstelling ziet men de Raadsvergadering van Vrijdag aanstaande tc gemoetals wanneer do genoemde leden hun besluit van aftreden of aan blijven zullen kenbaar maken. AMSTERDAM, 20 Maart. De Stedelijke Regering heeft aan den Heer C. D. Vaillant, gepensionneerd Majoor der Genie, vergunning verleend om binnen deze stad de noodige wer ken te maken tot het leggen van buizen voor de waterleiding, uit de duinen bij Haarlem. Ook beeft zich hier eene tweede maatschappij gevormd ten einde deze hoofdstad van versch water, van de zijde van Utrecht, tc voorzien, waarvan het bestuur bestaan zal uit de Ueeren VVitsen Elias, VV. C. J. van Hasselt, C. Fraser, W. Blaauw, F. L. 11. J. Bosch van Drakenstein en O. M. Palinaert; 't welk zich daartoe met een centraal bestuur, in Londen gevestigd, heeft verstaan. UTRECHT, 21 Maart. De gedenkdag van de stichting onzer Hoogeschool welke op den 26slen invalt, zal dien dag niet worden gevierd nader zal de dag bepaald worden. Het vierde Landhuishoudkundig Congres zal hier dit jaar gehouden en geopend worden den 26sten Junij, in de groote zaal van het gebouw voor kunsten en wetenschappen op de Maria-plaats. De leden van onderscheiden e commissiën zullen worden uitgenoodigd om den 25',len zich aan dat locaal te bevinden. Er zal tevens van wege het genootschap van landbouw en kruidkunde eene Tentoonstelling van bloemen en planten, van vee- en landbouwkundige werktuigenalsmede een ploeg-wedstrijd plaats hebben. Alle academische en openbare inrigtingen zullen gedurende de dagen van het congres voor de leden geopend zijn. DOETINCIIEM 19 Maart. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot Rector der Lalijnschc School alhier benoemd, den Heer F. van Capelle Conrector tc El burg, ter vervanging van den Heer van Meurs, die tc Deventer geplaatst is. ASSEN, 19 Maart. Volgens do door de Gemeentebesturen verstrekte opgaven zijn op de ver schillende jaarmarkten dezer provincie, in 1848 aangebragt: 20,041 stuks hoornvee, 15,692 stuks paarden, 20,483 stuks schapen, 13,008 varkens. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Maart. De Nationale Vergadering heeft den ÏO"1'11 dezer een begin gemaakt met de beraadslagingen over de wet tegen de clubs. In de zitting van heden zijn die beraadslagingen zeer hevig geweest; liet is toen tot eene stemming gekomen; maar bij het afzenden van het berigt, te half acht urewas de uilslag nog niet bekend die men echter meende dat ten voordeele van het Ministerie zou uitvallen. De lijdingen uit Italië hebben eene vrij aanmerkelijke daling te weeg gebragt in de prijzen der fondsen, die ten gevolge der gunstige mededeelin- gen van den Minister van Finantiën gerezen waren. Men zegt dat de Regering, bij de vernieuwing der vijandelijkheden tus schen Oostenrijk en Sardinië, geheel zou hebben afgezien van het pfan om ten gunste van den Paus eene demonstratie op de kusten van den Kerkdijken Staat te doen en de naar Civita-Vccehia bestemde expeditie zou hebben in- getrokken. De Generaal der Jesuilen, Pater Roothaan, is uit Rome hier aangeko men; hij zou, naar men meldt, zich naar Portugal begeven, omdat hij van de Regering aldaar verlof had bekomen, om den hoofdzetel der Jesuiten in dat land te vestigen. SPANJE. MADRID, 12 Maart. Het Diario van Barcelona meldt van den 9den dezer hel volgendeEen jong mcnsch hier te stede, Gabriel Coca genaamd, heeft eene gewigtige ont dekking gedaan; hij heeft namelijk het middel gevonden om portretten, die door middel der daguerreotype vervaardigd zijn op papier over te brengen. De toebereidselen hiervoor en dc bewerking zelve, vereischen slechts vijf mi nuten; vervolgens kan men zich van dit papier bedienen als van een litlio- graphischen steen en zeven of acht afdrukken maken. Coca was aangespoord tot het doen van proefnemingen om dal hij uit de dagbladen van Parijs en Londen gezien had, dat kunstenaars aldaar gepoogd hadden hetzelfde doel te bereiken, doch daarin, telkens met eene kunstbewerking van zeven of acht uren, slechts onvolkomen geslaagd waren. Na eenige vruchtelooze proeven deed het toeval hem eene zoo gewisse en snelle handelwijze ontdekken, dal. de persoon, wiens portret men wil nemen, slechts twee minuten voor de. daguerreotype behoeft te zitten de afbeelding van ecnig landschap of ge bouwenz., is in eene minuut genomen. Het geheim beslaat in dc berei ding van het papier. SARIII1YIE. TURYN, 16 Maart. De regering heeft een breedvoerig manifest uitgevaardigd aan de Volken van het beschaafd Europa, waarin zij vraagt of de regeringen, ten gevalle van de vermeende regten van Oostenrijk, zich moesten verzeilen tegen de wenschendie zoo eenparig door de volken geuit werden? Deze regten gron den zich op het bezit en op de tractatcn. Maar wat liet bezit betreft, is het altijd geoorloofd den oorsprong daarvan op te sporen en wat de tractaten aangaat, moet men onderzoeken hoe zij lot stand gekomen en hoe zij in acht genomen zijn; terwijl bovendien, zoo al de tractaten de tusschen de volken hangende vraagstukken beslissen, zij toch niet kunnen beslissen over liet b.staan der volken zelve, omdat zij de taal, de geschiedenis niet kunnen vernietigen en niet kunnen bewerken dat een voorbijgaand feit, het uitvloeisel van bloot geweldvoor altijd zegeviere over de wetten der natuur en der Voor zienigheid. Italië moet zelfstandig bestaan, niet alleen in de aardrijksbeschrij ving cn in dc statistiek, maar ook in liet congres der beschaafde naliën. De regering werpt de verantwoordelijkheid, van den oorlog voor de Italiaan- selie onafhankelijkheid begonnen te hebben, niet van zich af: verre van daar, beroemt zij er zich op den moed gehad te hebben otn een zoo hagclielijk werk te ondernemen. Er zijn daarop dagen van tegenspoed gekomen; Sardi nië beeft moeten zwichten voor deu zamenloop van omstandigheden. Er werd tusschen de heide legers een wapenstilstand gesloten, die Oostenrijk op ver schillende wijze heeft geschonden, zoo als in bijzonderheden wordt uiteengezet. Na al de mogelijke gevolgen te hebben overwogen en de meer verwijderde zoowel als dc naaste oorzaken der laatste gebeurtenissen te hebben nagegaan, lilijlt zij overtuigd, dat liet voor Opper-Italië niet minder dan voor liet gan- sclic schiereiland noodzakelijk is om uit deu tegenwoordigen toestand tc gera ken en dat indien men anders handelde, men de meest mogelijke grond slagen van de politieke en maatschappelijke orde van zaken aan zeer groote gevaren zou blootstellen. Ten slotte van al die overwegingen heeft dc regering gezien, dat haar slechts éénc partij tc kiezen overig bleef, de partij van den oorlog, en zij heeft die gekozen, en den 12den dezer aan Oostenrijk liet ophouden van den wapenstilstand aangekondigd. Alvorens zich uit luryn naar Alcssandrie te begeven heeft Konin" Ka- rel Albert den 13llcn dezer eene proclamatie uitgevaardigd, aan de soldaten der nationale garde. Dc Kamer van Afgevaardigden heeft in dc zitting van den lSden met 105 tegen 14 stemmen het ontwerp van wet goedgekeurd, waarbij de Rege ring geinagtigd wordt om eene buitenlandsclie leening, groot 50 millioen, te sluiten. ITALIË, MILAAN, 13 Maart. Gisteren kwam een I'iemonteesch Majoor in bet lioofkwartier van den Maar schalk Radcltky de opzegging van den wapenstilstand overbrengen. Dit stuk is niet door den Koning, noch door den chef van liet leger, maar al- 1 leen door den Minister van Buitenlandsche Zakenonderteekend. De Maar schalk heeft de volgende legerorder uitgevaardigd Soldaten Eindelijk heeft de inct zoo vurig verlangen verbeide ure gesla gen De vijandaan wien wij zoo groplmoedig eenen wapenstilstand hadden toegestaan, beeft daarvan gebruik gemaakt, om ons nogmaals den oorlog aan te doen. De verraderlijke Koning strekt nogmaals zijne hand uit naar de kroon van Italië. Soldaten! Het zijn dezelfde vijanden die gij bij S. Lucia, bij Volta en Custozza verslagen hebt. Voorwaarts dan In hunne hoofdstad zullen wij de vredesvoorwaarden voorschrijvenTuryn zij onze krijgsleus!

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3