DE REGERING DER STAD LEYDEN IN OPPOSITIE TEGEN DE LANDS REGERING, FRANKRIJK. PARIJS, 18 Maart. In de Nationale Vergadering is men begonnen met de heraadslaging over de begroot ing. De finantiële mededeelingen van den Heer Passy waren veel geruststel lender dan men verwachtte; hij hoopt dat het te hort over 1849 niet meer dan 50 millioenen francs zal bedragen. Het verkiezings-committé van de straat Poitiers heeft thans zijn mani fest openbaar gemaakt, hetwelk vooral strekt om op verzoening en aaneen sluiting der partijen aan te dringen. Een groot gedeelte der onroerende goederen, toebehoorende aan de fa milie Orleans, wordt thans uit de hand te koop aangeboden. De landerijen zijn verdeeld in 30 percelen uitmakende 5,800 bunders. Het berigt dat de cholera te Parijs was uitgebroken wordt thans in zoo verre tegengesproken, dat een bekend geneesheer, die deswege bij eenige zijner ambtgenootendie de meeste practijk hebben onderzoek had gedaan slechts zes gevallen hadden waargenomen. SARDINIË. TURYN, 14 Maart. De vijandelijkheden zijn nog niet hervat. De Koning is heden naar Ales sandria vertrokken om het leger in oogenschouw te nemen. De Engelsche Gezant heeft gisteren nog gepoogd, den Koning op zijn besluit tot het ver nieuwen van den oorlog, te doen terugkomen, doch is niet geslaagd. De Ko ning heeft zich scherp uitgelaten over de verkeerde uitwerking der bemidde ling van Engeland en Frankrijk die slechts nieuwe verwikkelingen had doen ontstaan, en verklaard op nieuw de kans des oorlogs te willen beproeven. De Majoor Cadorna zou heden vertrokken zijn om den wapenstilstand op te zeggen, men zag de opening van den nieuwen veldtogt tegen den 21s,cn te gemoet. ITALIË, ROME, 8 Maart. Het gebrek aan geld is hier zoo groot, dat het Bewind zich bijna niet redden kan. De Minister van Finantien heeft, omdat hij geen kans zag de zaken aan den gang te houden, zijn ontslag genomen. Ten laatste had zich het Bewind eenigzins uit den nood gered door het in beslag nemen van zilverwerk, waaruit voor een millioen geld zal geslagen worden. Den 6deD hadden al de Ministers hun ontslag genomenuit hoofde van de belemmeringen die zij van de zijde der constituerende vergadering onder vonden. Toen echter deze laatste daarop in geheim comité besloot aan het bewind ecne onbeperkte volmagt te verleenen, zijn zij aan het hoofd der zaken gebleven. Spanje heeft stellig besloten, om ingeval de overige Katholijke Mogend heden de tusschenkomst aan dat land overlieten, 10,000 man onderden Generaal Concha, naar den Kerkdijken staat te zenden. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 Maart. Een legcrherigt van heden meldt, dat de Generaal Pucbner in Zevenbergen den 2dcn Maart op nieuw eene gevoelige nederlaag aan de opstandelingen had toegebragtdat de insluiting der vesting Koinorn geheel voltooid was, dat ten gevolge van den voorspoed der Keizerlijke wapenen in het Bannaat, het Servische hulpcorps ontslagenen langs den gehcelen Donau de gemeenschap hersteld was, en dat men eerstdaags de overgave der vesting Peterwardein verwachtte. DENERARKEN. KOPENHAGEN, 10 Maart. De Regering heeft met het Londcnschc Bankiershuis Hambro en Zooneene leening gesloten van hijna 10 millioen gulden, waarvan de helft geplaatst is tegen 84 pCt. en de andere helft hier zal verhandeld worden zoo men hoopt tegen 94 pCt. De belastingen op de vaste goederen en een gedeelte der Sondtolzijn als onderpand van die leening aangewezen. WEST-INDIE. CURACAO, 3 Februarij. Wij hebben hier thans een zonderling en ons gansch onbekend saisoen. Se dert October 1848 tot op heden heeft het bijna onafgebroken door geregend, gepaard sedert 1 Janaarij, met eenen harden Noordenwind, die tot storm overgaat, waarbij, voor ons gevoel, felle koude, zoodat vele menschen zich van wollen dekens voorzien. De gezegde stormen veroorzaken veel zeeschaden. Dit was vooral het geval van 13 op 14 Januarij jI.toen in den morgenstond van den 14dcn, onderscheiden vaartuigen deze haven binnenliepen, met ver lies van masten of zeilen en dergelijke averijen. Berigten van de boven winds eilanden getuigen van zeer onstuimig weder gedurende Januarij. Tot dusver echter blijft het gezond op dit eiland. Dit vreemd saisoen is intusschen voor onze kuituur uitmuntend. De no- paal-plant heeft vele rekbare hoedanigheden. Zij weerstaat felle droogte, welke haar eigenlijke natuurstaat medebrengt, en echter regens doen haar geen kwaad. De groote bevolking met het cochenile insect is echter sedert 1 Januarij wat uitgesteld, op Curacao, Buon-Ayre en Aruba belooft het eenen ruimen oogst, welke dien van 1848 verre overtreffen zal. Het is te bejamme ren, dat die tak van welvaart, gedurende 3} jaren, aan banden werd gelegd. Met transportschip Merwede is, wat de zieken betreft, nog altijd op de zelfde hoogte. De Bevelhebber hoopt de terugreis naar Nederland echter den 20slen Februarij te zullen kunnen aanvaarden. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Siad LEYDEN, Gehad hebbende bet verzoek van Mattheüs Heïboer, Broodbakker wonende alhier, strekkende tot bekoming der vereischle vergunning om in zijn huis slaande en gelegen op de Oude Vest, AVijk VI. N°. 513, een Bakoven te doen stellen. Gelet op Zr. M*. besluit van den 31steD Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Inlörmatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Donderdag den 22s,en Maart aanstaande, des middags ten twaalf ure; zul lende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij ge houden zullen wordentegen de inwilliging van hetzelve zich niet te heb ben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU. Ley den, 15 Maart 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. De Commissie voor de Tentoonstelling van Voortbrengselen van Nijverheid voor de provinciën Zuid- en Noord-Holland, te Delft in de maand Julij aan staande te houden, brengt bij deze, naar aanleiding van het slot van art. 12 van het Programma voor gemelde Tentoonstelling, ter kennis van de belang hebbenden, dat de respective besturen der ondernemingen van vervoer, hier onder opgenoemd, welwillend hebben aangenomen, de Goederen, welke naar de Tentoonstelling te Delft zullen worden gezonden, en van daar na afloop zullen worden teruggezondenkosteloos te doen vervoeren op de navolgende voorwaarden 1». dat de goederen buiten kosten der ondernemingen aan de plaatsen van vertrek der middelen van vervoer zullen gebragt, en evenzoo van de plaatsen van aankomst zullen afgehaald worden 2". dat deze goederen, zoo op de plaatsen van vertrek als gedurende het transport, bij wegraken of beschadigen, geheel buiten risico of verantwoor ding der ondernemingen zullen zijn 3°. dat al de te verzenden voorwerpen znllen voorzien zijn van een bewijs dat dezelve werkelijk voor de Tentoonstelling bestemd zijn of van dezelve zijn teruggezonden. NB. Als bewijs zal gelden: voor de inzending het adres: Aan de Com missie voor de Tentoonstelling te Delftdoor den inzender getee- kenden voor de terugzendinghet adres aan den inzendermet de kennelijke wooiden: Van de Tentoonstelling te Delftdoor den Secretaris der Commissie geteekend. 4°. dat de tijd van transport geheel ter convenientic van de besturen der ondernemingen zal zijn; 5°. dat er een datum zal worden gesteldwaarna het bedoelde vrije trans port zal ophouden. De bovenbedoelde ondernemingen zijn de navolgende 1°. de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-maatschappij te Amsterdam; 2°. de Rijn-Spoorweg-maatschappij te Amsterdam; 3°. de Rhijn- en IJssel-Stoomboot-maatschappij te Zwolle 4". de Nederlandsche Stoomboot-maatschappij te Rotterdam 5°. de eigenaar der Stoomhooten de Maas en de Louisavan Rotterdam op Venlo. 's Gravenhageden lldpo Maart 1849. De Voorzitter der voornoemde Commissie A. L. van Heteren Gevers. INGEZONDEN. ,lun de ISedactie der Leydsche Courant. Wel Edele Heer.' In uwe Courant van 11. Maandag komt voor, van TL. TL. eene zonderlinge Advertentie, waarin X. X. berigt, te willen uitgeven een werkje den titel zullende voeren en haalt als Motto aan een uittreksel van eene Beschrijving dezer Staddoor mij in 1845 uitgegevenwaardoor sommigen tneenen dat ik Inzender en Uitgever van dat document zou zijn. Ten eerste, ben ik noch steller noch inzender (zoo als UEd. bekend is) van dat stuk. Ten andere kan ik geene bestellingen op dat bewuste boek aannemen want de aanstaande Uitgever is mij voor als nog onbekenden ik ben der halve aan die zaak geheel Vreemd. Door bovenstaande in uwe eerstuitkomendcCourant te willen opnemen, zult gij verpligtenenz. Legden19 Maart 1849. P. ENGELS. De Ondergeteckendc uit wiens werkje het Motto genomen isverklaart mede aan genoemd uit te geven werk geheel Vreemd te zijn. S. van DISSEL.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3