LEYDSCHE COURANlf. 1849. WOEINSDAG, 21 MAART. jf V lie Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Vie van Maandag komt vit Zuturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven .fan het MTederlandsche Volk. Het heeft den Almagtige behaagd onzen beminden Koning Willem den Tweedetot zich te roepen. Na eene flikkering, welke aan eene bedriegelijke hoop voedsel gaf, bezweek Zijne Majesteit heden morgen ten half drie ure. Diepe rouw overdekke het Vaderland bij het afsterven van eenen Vorst, die Zijn Volk boven alles liefhad! Zijn beminde Zoon WILLEM ALEXANDER. PAUL FREDERIK LODEWIJK beklimt, naar art. 13 der Grondwet, den Troon. Willem de Derde is Koning der Nederlanden. De geheele Natie is Hem trouw verschuldigd. In Zijnen naam blijven allen werkzaam tot handhaving van wet, orde en rust. Reeds zijn de noodige bevelen gegeven om aan Koning Willem III de treurige lijding over te brengenwelke nem tot de ge- wigtige taak roept, waarop Zijne geboorte en de Grondwet Hem een onschendbaar regt geven. Wij verwachten, dat een ieder in zijne betrekking, doordrongen van liefde voor het beminde Huis van Oranje, met kalmte en met warme vaderlandsliefde zal medewerken, om door eene rustige houding, onder den zegen Gods, het welzijn des Vaderlands te bevorderen. Wij zullen, in afwachting van 's Konings komst, onvermoeid tot hetzelfde doel werkzaam zijn. 's Gravenhage17 Maart 1849. De Minister van Marine, De Minister van Justitie De Minister van Binnenlandse/te Zaken, De Minister van Oorlog, De Minister van Financien, De Minister voor de Zaken der Hervormde en andere Eerediensten, De Minister van Koloniën, De Minister voor de Zaken der Roomsch-Katholijke Eeredienst J. C. RIJK. D. DONKER CURTIUS. J. M de KEMPENAER. VOET. Van BOSSE. S. van HEEMSTRA. G. L. BAUD. J. A. MUTSAERS. BUNJNEJNLAJNÜSCHE BEBIGTEJN. LEY DEN, 20 Maart. Naar wij vernemen, heeft de Ed. A. Senaat dezer Hoogeschool, in eene op den 19dcti dezer opzettelijk daartoe belegde Vergadering, besloten van zijne deelneming in den regtmatigen rouwwaarin het Vaderland verkeert door hel treurig overlijden van onzen geëerbiedigden Koning, op de gebruikelijke wijze te doen blij ken j maar het houden der Academische lessen, inzonderheid ook om de ophanden zijnde Paasch-Vacantie, niet af te breken. Door de Hollandsche Spoor weg-,Maal schappij is, ten gevolge van het be paalde op de laatste vergadering, eene leening opengesteld van ƒ400,000 tegen 4 pCt. en niet voordeel van een vrijliillet voor 5 en 10 jaren, ten he hoeve van de inschrijveis voor J 5,000 en ƒ10,000. Naar men verneemt zal de Heer Mallan Dcntiste, Vrijdag aanstaande alhier te spreken zijn. Do 1000 stuks wollen dekens ten dienste der hospitalen gisteren te 'sGravenhage aanbesteed, zijn aangenomen door den Heer 11. J. van Wensen alhier tegen 4.49 het stuk. Als eene merkwaardigheid wordt ons het volgende medegedeeld Onlangs is uit Bcllingwohle, in de prov. Groningen, een meisje getrouwd te Sleenwijk, met zekeren J. de G. Vroeger was een harer zusters reeds ge huwd met den zoon van dien persoon, en daarna eene tweede zuster van haar met een kleinzoon van haren man. Grootvader, zoon en kleinzoon hebben alzoo, in tweede en eerste huwelijk, getrouwd 3 zusters. Liefhebbers van rekenen worden uitgenoodigd de merkwaardige betrekkingen uit te cijferen, waarin die familie tot elkander staat! llandelsbl 'sGRAVENHAGE, 17 Maart. In de Zitting van de lweede Kamer der Statcn-Generaal van lieden, waarin de gezamenlijke Ministers tegenwoordig waren, heeft Z. Exc. de Minister van Marine, als tijdelijk Voorzitter van den Ministerraad, de navolgende inededee- ling gedaan: Mijne IIeeren De noodloltigste slag, die Nederland kon treffen, is ons zoo even berigt. Koning Willem de Tweede is niet meer! Nadat de dag van gisteren de hoop op herstel had zien verlevendigen heeft in den laatslen nacht eene vernieuwde benaauwdiicid een einde gemaakt aan Zijner Majesteits dierbaar en voor het Vaderland zoo hoogst weldadig leven. b Omstreeks half drie ure van dezen morgen gaf Hoogstdczelve den geest, s Diepe droefheid overstelpt onze harten en wordt door geheel het Neder- landsehe Volk, dat dezen uitmuntenden Vorst wist te waardoeren, gedeeld. De allereerste kennisgeving van dit smartvolle verlies meenen wij aan de aanwezige Vergadering van 's Volks Vertegenwoordigers verschuldigd te zijn. Van dien treurigen pligt komen wij ons kwijten. i>Koning Willem III bestijgt den Troon der Nederlanden. De Minister van Ruitenlandsche Zaken vertrok gisteren namiddag naar Engeland, om Hoogstdcnzelven de horigten van den zorgelijken toestand, waarin Zijn Koninklijke Vader verkeerde, over te brengen, en tot de overkomst herwaarts uit te noodigen. Andere afgevaardigden vertrekken hedenom bet berigt van liet overlijden over te brengen. »In afwachting van de overkomst van dezen onzen geccrbicdigdcn Koning, bevlijtigen wij ons den geregelden gang van zaken en de behartiging der meest dringende belangen te bevorderen, en rekenen daarbij op de ordelie vendheid der Nederlandsche Natie, op baren eerbied voor den ontslapen Vorst en op hare gehechtheid aan baren Koning." Daarop is door den Voorzitter geantwoord in dc navolgende bewoordingen d De Vergadering ontvangt met een diep gevoel van smart dc kennisgeving, welke door dc Regering aan baar is gedaan. Het verlies van den Vorst die zoo boog in de achting en de genegenheid der ingezetenen stond aangeschre ven, is eene ramp, wc-lke algemeen door de Natie gevoeld zal worden. Meer dan immer beseffen wij allen boe de eenstemmige zuinenwerking van Rege ring en Vertegenwoordigingte midden van deze beproevende omstandighe den, vereisclit wordt. Wij zullen daarin gewis niet achterlijk willen blijven, en gaarne dc band leenen tol die maatregelen welke in liet algemeen belang gevorderd worden. Hoe diep wij ook getroffen zijn door de lijding, welke ons medegedeeld werd, zoo gevoelen wij tevens, dat wij een rast steunpunt vinden in de Grondwet, welke wij allen bezworen hebben, en aan welke wij allen de baud willen houden. Zij rigt onze blikken op den Vorst, die thans de teugels van het bestuur in banden heeft, en zij noemt in Willem til den Opvolger van Willem It. Trouw aan de Grondwet en gehechtheid aan den Koning, dien zij ons schenkt, wone dus in aller harten, en steeds blijve ons streven om met alle krachten voor bel lieil van het Vaderland te waken." Vervolgens is besloten om de door de Regering gedane mededeeling voor kennisgeving aan te nemen en tevens om eene commissie te benoemen tot liet

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1