LEYDSCHE COURANT4. 1849. MAANDAG, 19 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdug avond N°^ V V i De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIJMNEINLAiNDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Maart. Nadat heden tegen den middag een buitengewone Staats-Courcint de bemoedigende tijding uit Tilburg meldde van Vrijdag avond ten 6 ure, dat de koorts sedert 'smorgens was verminderd, de bezetting op de borst aanmerkelijk afgenomen en Z. M. bij tus- schenpoozing wat had geslapen, kregen wij te half twee ure per Telegraaph de treurige tijding dat de Koning overleden was. Wie zal de aandoeningen en gewaarwordingen schetsen, die "dit berigt in de gemoederen van vele duizenden in ons vaderland moet opwekkendie in den Koning eenen Vorst erkenden die het wèl met zijn volk meendedie zulks in de laatste tijden zoo overtuigend heeft getoondwiens groote minzaamheid en onbe- krompene weldadigheid algemeen erkend en geroemd werden, en aan wiens behoud Nederlaud zoo veel scheen gelegen te zijn. Niet alzoo was het bepaald bij Hem wiens wegen boven onze wegen wiens gedachten boven onze gedachten zijn. Hij bedient zich ven vorsten en onderdanen ter bereiking Zijner oogmerken, zoo lang Hij het noodig acht. De geschiedenis ook van ons Va derland leert, dat voor den Almagtige geen nietig menschhoe hoog verheven in rang of magtin wijsheid of wetenschap in beleid of dapperheid, tot de uitvoering Zijner oogmerken on misbaar is. Zwaar moge de Natie de slag vallenhet verlies des geliefden Konings onoverkomelijk schijnen; de almagtigealleen onfeilbare Bestuurder der werelddie de harten der Koningen leidt als waterbekenkan langs de wonderlijkste wegenook de don kerste vooruitzigten ophelderen. De Koning der Koningen die nooit beschaamd doet staan degenen die op Hem vertrouwen, zal ook ons volk, als het zich op Hem verlaat, niet begeven. Het Koninklijk gezin smake de vertroosting die uit dat vertrou wen geboren wordt; de Staatsdienaren mogen van Hem wijsheid ontvangen in hunne thans dubbel moeijelijke betrekking, eendrag- tig beleid hunne zware laak verligten, en geheel het volk zich bemoedigen in hel vast geloof dat de magt van Hem die zoo menigmaal zelfs in oogenblikken van het grootste gevaar uitred ding schonk, evenmin verkort is, als zijne wijsheid en liefde, die, waar deze geërbiedigd worden, alles ten beste kan doen uitkomen. Moge het nu het ernstig streven zijn van 's Konings Opvolger, wien deze tijding in de gegevene omstandigheden wel dubbel zal schokken, om onder Gods zegen al zijne vermogens en krachten te wijden aan het heil des Vaderlands. Per Telegraaph. 4 ure. De Ministers hebben heden ten vier ure aan de Tweede Ka mer berigt gedaan van het overlijden des Konings, en is daarvan mededeeling gegeven aan WILLEM DEN DEHÜE. Men verneemt, dat de Minister van Rnitenl. Zaken, de Heer Lighlen- velt, zieli gisteren met buitengewone gelegenheid naar Londen heeft hegeven. Te Noord wijk Binnen is in den avond van den 15de" dezer in eenc tijdelijk verlaten huizing, zijnde de bewoonster naar de kerk gegaan, eenc tamelijk belangrijke dietslal gepleegd van de navolgende voorwerpen, als: een gouden hoofdijzer, niet hijzonder zwaar, met een paar kromme hoeken met eaulillewerk een paar gouden hellen met groote roode kralen een paar gouden naalden; een dito speld, bij het hoofdijzer behoorende een dito ketting van éénc streng lang, met vele knoopen, waaraan een gouden kruis met een parel; een fijne j uw eelen boot; een bloedkralen ketting van twee snoeren met hijzonder groote kralen met gouden slot en dito hoeken, en in het slot mede een groote kraal een zilveren eau de la reine doosje, mits gaders een dito pepermnntdoosrond, waarvan het deksel als eene schulp opgewerkt en waarop van onderen de letters J. J. K. en J. K. P. Het schijnt dat de dader door overkliinming van een naburig erf zich den toegang tut de verlatene woning heeft verschaft, waarin het kabinet met ge weld is opengebroken. 'S GRAVENHAGE17 Maart. Heden omstreeks één ure is de Baron Mei kus van tiendt met buitengewone gelegenheid, in deze residentie aangekomen, die uit Tilburg het treurig be rigt heeft overgebragt van het overlijden van Z. M. DEN KONING WtLI.liM DEN' TWEEDE, in den ouderdom van ruim 5G jaren. Het sterfgeval moet lieden nacht ten twee ure hebben plaats gehad. Onmiddehjk is aan de zich alhier bevindende leden van liet Koninklijk Huis daarvan berigt gegeven. Terstond na het ontvangen van deze gewigtige tijding, is de Baad van Ministers vergaderd geweest. Heden middag ten vier ure is eene zitting van de Tweede Kanier der Staten-Generaal belegd. Gelijk te denken is, heeft deze tijding eene algeincene verslagenheid in deze residentie te weeg gebragt. Z. M. de Koning van Pruissenheeft aan onzen Gezant hij het Hof van Spanje, Baron van Grovestins, de Ster der Orde van den Pvooden Adelaar, 2de klasse, geschonken. Naar men verneemt houdt men zich thans hij het ministerie van finantiën onledig met de bewerking van een plan om het aantal der kan toren van ontvangst der belastingen te verminderen, door onderscheidene op te heffen en andere in een te smelten; het doel van dien maatregel is, om bezuiniging en vereenvoudiging in dezen tak van administratie te ver krijgen. In de zitting van de Tweede Kamer van hedep, is ingekomen eene missive van den Minister van Finantiën, strekkende ten geleide van den staat der in den jarc 1848 verkochte domeinen. Die stukken zijn gesteld in handen eencr commissie. Door de Commissie van Bapportcurs is het algemeen verslag uitgebragt wegens het ontwerp van een gewijzigd Reglement van Orde der Kamer, op gemaakt door de daartoe vroegpr benoemde Commissie. De dag der beraad slagingen daarover is bepaald op aanstaanden Maandag. HARDERWIJK, 15 Maart. Van hier zullen den 24,lc'n dezer naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement, sterk 140 onderofficieren en manschappen, onder hevel van den lslcn Luitinant W. Ileymans, van liet Oost-Indisch leger, van ver lof terngkeerendevergezeld van den 2dcD Luitenant van der Mov, van het koloniaal werf-de|öt, ten einde, na volbragte reis, naar het Vaderland terug te keeren alsmede van den Officier van gezondheid 3de klasse A. G. Wilde manom den 26slcn daaraanvolgende op het schip Jupiter ingescheept en naar Java overgevoerd te worden. lltrCour.) RIJ 1 TEi\LAjNDSCHE BERÈGTEiN. ENGELAND. LONDEN, 14 Maart. Den 12JcD dezer is de oudste officier van het leger overleden, de Veld maarschalk Sir. G. Nugent, in den lioogon ouderdom van 92 jaren. Hij was in 1773 in dienst getreden. De inzameling ten behoeve van den Paus heeft II. Zondag in de kerken te Dublin 1900 en in de voorsteden 300 opgehragt. Er zijn gunstige berigten van den Kaap de Goede Hoop, van 10 Januarij. Het was overal rustig, en de wclvuart nam zigtbaar toe. Het verloopen jaar was belangrijk geweest door de uitbreiding van het Britsche gezag tot aan de Kei-rivier in Kafferland over eene bevolking van omstreeks 70,000 inboor lingen, en door het proclameren der Britsche souvereiniteit over het land tusschcn de Oranje- en de Vaal-rivicrenwaarbij echter de rog ten der in- landsehe hoofden in hunne districteu ongekrenkt zijn gelaten. De oogst is overvloedig geweest; de handel over het geheel hloeijcndcde plaatselijke instellingen hebben in den gunsligsten toestand verkeerd.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1