BUITEJSLAJNDSCHE BERiGTEiS. 1848waaruit blijkt dat de verhouding van het getal van de scholen leeraren en leerlingen, in de verschillende provinciën was als volgt: Scholen. Leeraren. Leerlingen. Groningen 4 15 116 Vriesland 9 19 107 Drenthe 2 8 60 Overijssel 7 27 186 Gelderland 14 35 234 Utrecht 2 11 100 Noord-Holland 5 20 179 Zuid-Holland 9 43 358 Zeeland 3 9 41 Noord-Braband 13 31 297 Limburg 2 22 210 70 241 1888 Onder deze 70 scholen zijn er 4 nominaal vermeld, daar die van Stavoren en Hindelopen geene leerlingen teldenen men nog niet voorzien had in de vervulling van de Rectoraten van Doetichem en Wageningen. Volgens eene opgave, door genoemd Genootschap in 1838 gedaan, telde men toen 157 leeraren en 1314 leerlingen op 88 scholen, onder welke begrepen waren de sedert vernietigde inrigtingen voor hooger onderwijs te Ijlst, Kollum en Workum maar niet die te WinschotenVeendam Stavoren Maastricht en Roermond. Zoodat in de laatste 10 jaren het onderwijs aan de Gymnasiën is uitgebreid en het aantal leerlingen vermeerderd. Volgens vermeld Tijdschrift, misten van 145 Docenten voor de oude talen en daarmede verwante wetenschappen nog 32 den bij de wet gevorderden graad22 zijn om die reden tijdelijk aangesteld, waarvan 16 in Noord-Braband. MGELAND. LONDEN, 10 Maart. De landverhuizing van behoeftige persouen wordt door de Regering meer en meer bevorderd en neemt aanmerkelijk toe. Dezer dagen heeft de Rege ring eene verordening uitgevaardigd, waarbij de onderscheidene armbesturen gemagtigd worden om zekere bepaalde sommen uit te geven voor de klee ding, uitrusting en het transport van alle behoeftigen, die hetzij met daartoe van regeringswege bestemde vaartuigenof op andere wijzenaar eene niet tusschen de keerkringen gelegene Britsche kolonie verlangen te worden over- gebragt. Te Plymouth liggen thans verscheidene schepen met behoeftige landverhuizers zeilree zij zijn bijna allen naar Australië bestemd. Sir C. Napier, wiens benoeming tot Opperbevelhebber in Indië een zoo algemeen genoegen geeft, is reeds ten jare 1794 in dienst getreden, en diende gedurende den opstand van 1798 in Ierland. Aan den oorlog in Spanje nam hij een werkzaam deelen ontving in verschillende gevechten zware wonden. In 1815 was hij met de Engelsche troepen in Frankrijk, en woonde de bestorming van Kamerijk bij. Later maakte hij zich in Indië verdienstelijk, vooral in den slag bij Meeanee, waar hij, den 17dcu Februarij 1843, aan het hoofd van slechts 2,800 man, ruim 22,000 vijanden op de vlugt joeg, waarvan de overgave van Hyderabad ecnige dagen later het ge volg was. Denkelijk vertrekt Sir Napier den 2üslcn dezer naar zijne bestemming. Alvorens Londen te verlaten zal hij nog eene bijzondere audiëntie bij de Ko ningin hebbenen aan haren disch worden genoodigd. De berigten uit de fabrickdistricten zijn minder gunstig dan voor ecnige weken, en uil de officiële staten van den in- en uitvoer blijkt, dat de uitvoeren in de maand Januarij niet toegenomen zijn, maar ruim 200,000 minder hebben bedragen dan in dezelfde maand van het jaar 1848. Gisteren zijn twee schepen, met eeu groot aantal passagiers van Liver pool vertrokken naar St. Francisco in California. Een dier schepen heeft et telijke mijnwerkers uit Cornwallis aan hoord en eene groote hoeveelheid van allerlei koopwaren, ter waarde van 30,000 BELG1E. BRUSSEL, 10 Maart. De Kamer der vertegenwoordigers heeft een belangrijk ontwerp goedge keurd, waarbij hoofdzakelijk, bij de verzending der brieven, de zoogenaamde Engelsche penny-post tot grondslag wordt aangenomen. Er zullen kleine zegeltjes a 10 centimes (nog geen 5 cents Hollandsch) verkrijgbaar worden gesteld. Deze op de brieven plakkendezullen eene gedwongene frankering voor België uitmaken; zoodat een gewone brief voor dit geringe bedrag door het geheele Jand zal kunnen worden verzonden. Ongelrankeerde brieven zul len het dubbel betalen. Het Hof van Cassatie heeft den 6<IcD de voorziening verworpen van J. J. Lambert Rensonoud 24 jaren, die wegens moord, op zijnen broeder ge pleegd, door het Hof van Assisses der provincie Luik ter dood veroordeeld was. Na de veroordeeling van Lambert Renson verklaarde zich de vader van den beschuldigde en van den vermoorde, alleen schuldig aan de misdaad; eene bekentenis, welke echter gebleken is onwaar te zijn, en alleen ten doel had om zijnen zoon te redden door zich zeiven op te offeren. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Maart. Sedert eergisteren heerscht hier ter Beurs eene ongemeen gunstige stem ming; de oorzaak hiervan is het gerucht, dat de Minister van Finantiën aan geene nieuwe leening denkt, en dat hij in staat is het aanstaande half jaar rente der 5 pCts. fondsen te betalen, zonder de toevlugt te nemen tot de 100 mill., welke de Bank hem nog moet storten van de leening van 150 mill. Het verslag van den Heer Goudschaux, omtrent de begrooting van 1849 is rondgedeeld, waaruit blijkt dat de uitgaven op ruim 1,600 millioen, en de inkomsten op ruim 1,400 millioen fr. geraamd zijnzoodat er een tekort zou zijn van ruim 200 millioen fr. De bekende Poolsche Hoofd-Officier Ladislaus Zamoiski is gisteren met nog 42 andere Poolsche Officieren naar Italië vertrokken, om aan het Pië- montesche leger hunne dienst aan te bieden. BOURGES, 8 Maart. Heden zijn Barbès en Albert met geweld voor het Hof gebragt, daar zij geweigerd hadden, goedschiks te verschijnen. Eerstgenoemde heeft verklaard zich te beschouwen als niet voor het Hof te staan en dus ook niets te zullen antwoorden. Vele beschuldigden, waaronder de Generaal Courtais, Raspail, Blanqui, enz., hebben de bevoegdheid van het Hof betwist. Zij noemden het eene speciale Commissie, eene exceptionele jnstitie, waarvan de geschie denis nu en dan het voorbeeld heeft opgeleverd zoo als de Vurige Kamer ciambre ardentebijzondere geregtshoven die tijdelijk voor enkele gevallen waren ingesteld, zoo als de Commissiën uit ieder parlementair geregtshof door Frangois I, die in 1547 overleed, om zitting te nemen over de ketters], en andere. Hel Hof zou ook door vonnis te slaaneene terugwerkende kracht hebben, enz. Met de behandeling van dit vraagstuk is de geheele zitting verloopen. Het hof heeft, na een uur beraadslaagd te hebben, een arrest gewezen, waarbij het zich bevoegd verklaart. De zitting is tot den volgenden dag verdaagd als wanneer met het oproepen der getuigen een aanvang zou worden gemaakt. SPANJE. MADRID, 8 Maart. Het berigt dat men met 10,000 man den Paus gewapenderhand in het we reldlijk bestuur zou herstellen, is nog niet bevestigd. Men was er te Madrid wel toe genegenmaar met het oog op de schatkist zeer mede bezwaard. Het Carlistische opperhoofd Cabrera heeft zich weder aan het hoofd zijner benden gesteld en is zelfs tot onder de muren van Barcelona doorgedrongen alwaar hij zich met zeldzame stoutheid van alles wat onder zijn bereik was gevallen heeft meester gemaakt. ITALIË, ROME, 28 Februarij. Bij de beraadslaging over de wet op de nieuwe regtcrlijke organisatie, in de zitting der Constituerende Vergadering van gisteren met 60 tegen 52 stemmen aangenomenis het volgende voorstel bij acclamatie goedgekeurd Het geregtshof der Inquisitie wordt voor altijd afgeschaft. Ter plaatse, waar het paleis stond, zal eene kolom worden opgerigt, ten einde het nageslacht de afschaffing van deze schandelijke instelling te herinneren. Bovendien zijn alle exceptionele en geestelijke regtbanken afgeschaft. De Romeinsche Regering heeft bij het ministerie te Napels een beklag ingediend legen het optrekken van gewapende magt naar de Romeinsche grenzenen verklaart dat zij dezen maatregel voor eene daad van vijandschap houdt, waartoe van haren kant geene reden is gegeven, en heeft ten slotte opheldering en voldoening gevraagd omtrent het gedrag van een aldeeling van ongeveer 100 man Napelsche troepen die de grenzen zijn overgetrokken, en na het plegen van ecnige onbehoorlijke bedrijven het Romeinsche gebied we der hebben verlaten. In de Lcgatiën vertoonen zich gewapende manschappen die het land onveilig maken, onder voorwendsel, dat zij de regten van den Paus willen handhaven. IV APELÜ. 1 Maart. De Regering heeft de aan den Kerkdijken Staat grenzende landstreken in staat van beleg verklaard. De Gazette Piemontaise bevat het volgendeMaandag 11. hebben zich de Ministers Temple en Raynevalbenevens de Engelsche en Fransche Admi raals Parker en Baudin bij den Koning te Gaëta begevenom er het ultima tum in het Siciliaansche vraagstuk vast te stellen. Indien de Sicilianen de aangeboden voorwaarden niet aannamen, zouden de twee bemiddelende mo gendheden zich van de zaken terug trekken, en de Koning kon handelen naar zijn goedvinden. De voornaamste punten van dit ultimatum zijn Alge- meene amnestie, met uitzondering van 30 oproerige opperhoofden, die eene buitenlandsche paspoort zouden krijgen. De constitutie van 1812. Eén leger met een Siciliaansch contingent. Onafhankelijk Parlement, geldmiddelen, overheids- en regterlijke personen. Een Koninklijke Prins of een Siciliaan benoemd tot Luitenant-Generaal door den Koning. Vorstelijk huis, buiten landsche zakenoorlog en zeewezen onafhankelijk van den Koning. Betaling van 4 millioen achterstallige belasting en 1 millioen als oorlogslasten. Men zegt dat de Koning zich bereid heeft verklaard, zich naar deze voor stellen te voegenen men hoopte dat ook de Sicilianen zich daaraan zouden willen onderwerpen. Gisteren is een Engclsch oorlogschip vertrokken; om dit nltimatum naar Palermo over te brengen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2