LEYDSCHE COURANT. 1849. WOENSDAG, 14 MAART. BiNNENLANDSCHE BERiGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. J)ie van Maandag komt r Sf/f, vit Zuturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN, 13 Maart. Men verneemt, dat onze Stadgenoot de Heer W. Wolters, Directeur van de Grofsmederij .alhier, door Z. M. den Keizer van Rusland benoemd is tot Ridder der Orde van St. Stanislas 3de klasse. Wij zijn aangezocht kenbaar te maken, dat Maandag 11., des voormid dags ongeveei ten 11 ure, o|> de Botermarkt alhier, ter gelegenheid eener publieke verkooping, onder het gedrang der aldaar aanwezige menigte, aan ecne deftig gekleede vrouw eene beurs werd ontvreemd, vervaardigd uit ka toen van eerie vaal bruine kleur, met dubbele zilveren knip, waarvan het ringetje was losgebroken, zijnde de knip geribd met het figuur'eener paauw aan de beide einden. In de beurs bevonden zich, behalve eenige kleinere geldspecie, 5 Tienguldenstukken14 stukken van Twee Gulden Vijftig Centsmitsgaders 2 Coupons, ééne a 19.80, dragende een der navolgende nommers: 872, 875, 878 of 879, en waren verschenende andere a ƒ12.374. Ilct is inderdaad wenschcfijk, dat indien iemand eenige bijzonderheid welke tot de ontdekking der daders konde leiden, mogl voorkomen, daarvan aan de Justitie onverwijld mededeeling worde gedaan, ten einde dat schandelijk be drijf van zakkenrollerij aan hel licht te brengen. Men verneemtzegt het blad de Toekomstdat eerstdaags aan de Vertegenwoordiging zal ingediend worden een ontwerp van wet op het onder wijs. Naar de inlichtingen van dat blad is de ministeriële voordragt daartoe reeds gereed. 'SGRAVENHAGE, 13 Maart. Z. M. de Koning heeft zich heden naar Tilburg begeven. De Minister van Birinenl. Zaken beeft ten gevolge der reorganisatie van het corps ingenieurs van den Waterstaat, en na gezien te hebben 's Ko- nings besluiten van den 9deD Februarij en den lste" dezer, houdende benoe ming of continuatie van het personeel daarbij vastgesteld de standplaatsen rlier ambtenaren bepaald en daaronder die voor den lleer J. A. Beyerinck bij voortduring te Leyden. In de zitting van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal van den 12dcn dezer is ontvangen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een wets ontwerp, strekkende tot het verleenen van vrijdom van den accijns op het ge maal, ten behoeve van vermicelli- en macaroni fabrieken. Dit ontwerp, met de daartoe behoorende stukken, zal ter overweging worden verzonden aan de afdcelingen. Er is wederom een aantal verzoekschriften ontvangen, die in banden der daar toe bestemde Commissie worden gesteld. Daaronder een van den Heer Vrijdag Zijnen en andere apothekers te 'sHage, betrekkelijk het uitsluitend copijrcgt van het Rijk, inliet wetsontwerp nopens de Pliarmacopoea Neerlandica bepaald. De Commissie van Rapporteurs doet verslag ten aanzien van hel wets-ontwerp tot bestemming van het batig slot van het bijzonder fonds voor de Dedems vaart. Wordt besloten den dag der beraadslagingen over dat ontwerp nader vast te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat door de afdcelingen tot Rapporteuis geko zen zijn 1°. Voor het wets ontwerp tot invoering van de Pliarmacopoea Neerlandica (Nederlandsche apotheek), de lleereri: WesterhofT, Poortman, Fokker, Meeus- sen en Storm en 2°. Voor dat tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen, de Ilceren van Heemskerk Poortman Fokkervan Hall en Storm. Door de Commissie voor de verzoekschriften wordt verslag uitgeliragt I. Bij monde van den Heer Godefroi, op een adres van IJ. G. Hammacher, Notaris te Groede (Zeeland), bedenkingen behelzende op liet ontwerp van wet, tot uitoefening van het regt van vereertiging en vergadering. Ter Grilfie. II. Bij monde van den Heer Dirks: 1°. Op een adres van J. J. Pen c. s. vecnlieden tc Steenwijkerwold enz., die wijzigingen verlangen van de ver ordeningen op den turf-aceijns. Ter Griffie. 2°. Op een adres van R. R. 11 oir' R.Az. c. s., vervecners tc Harderwijk (Vriesland), die remissie verlangen van 25°/0 van den accijns over 1848, wegens bedorven turf. Ter Griffie en verzending van het adres bij afschrift aan Z. Exc. den Minister van Finanticrr. De zitting is daarna epgehetea. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal houden zich heden bezig met het onderzoek van het wets-ontwerp nopens de ministeriele verantwoordelijkheid. In onderscheiden dagbladen verspreidt men het gerucht, dat dc wets ontwerpen, welke door de Regering hij de Tweede Kamer zijn ingediend, zonden worden ingetrokken. Dit gerucht is geheel bezijden de waarheid. Aan de intrekking zelfs niet van een enkel wels-onluerp is gedacht. De Regering wacht de aanmerkingen van dc leden der Kamer; zij zal die overwegen en zoodanige verbeteringen in de ontwerpen brengen, als uil de aanmerkingen van zoovele kundige mannen kunnen en zullen voortvloeijen. De ontwerpen, alzoo door wederkeerig overleg gelouterd, zullen aan li t votum der Kamer worden onderworpen en deze zalgewisselijk alleen niet het oog op het wel begrepen belang des vaderlands, dezelve goed- of afkeuren. [St. Cour.) BRIELLE, 8 Maart. Gisteren avond had alhier in een daartoe geschikt lokaalde tweede open- hare bijeenkomst plaats der leden van het hier gevestigde genootschap tot wering van den sterken drank. De \Vel-F.erw. lleer A. G. Annoy opende deze met eene zeer doeltreffende rede, waarin hij hel schadelijke eri nadeelige van den Jenever op eene indrukwekkende wijze voorstelde, terwijl de bijdragen ook een gnnstigen invloed op de gemoedsstemming der hoorderen uitoefenden. AMSTERDAM, 12 Maart. Onlangs werd alhier eene eerste algemeene Vergadering gehouden van de Maatschappij tot Nut der Israëliten in Nederlandonder het voorzit terschap van haren oprigter, den lleer Mr. A. de Pinto, van 'sGravenhage. In deze vergadering zijn de stataten vastgesteld voor dc maatschappijdio zich ten doel stelt, om onder de Israëliten in Nederland, overeenkomstig de Israëlitische godsdienst, goede zeden, deugd en beschaving te bevorderen, alsmede orn nuttige kundigheden te verspreiden, voornamelijk onder de min geoefenden en die de behandeling van alle godgeleerde en staatkundige on derwerpen uitsluit. Deze maatschappij is derhalve van bloot maatschappelij ken aard, en de geruchten, die men hier en daar verspreid heeft, alsof bet in bare bedoelingen zou liggen hervormingen daar te stellen uit te lokken of voor te bereiden zijn ten eenemale ongegrondde maatschappij zal zich integendeel met gpene godsdienstige of kerkelijke zaken inlaten. De vergade ring was tamelijk druk bezocht doar leden uit'sGravenhage, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, l.cyden, Kampen en Winschoten; eri alles schijnt aan te toonendat deze nuttige onderneming algemecnen bijval bij onze landge- nooten vindt. Uit een door den Voorzitter uitgebragt verslag, is o. a. geble ken, dat zich reeds te 'sGravenhage, Rotterdam, Amsterdam, Gorinchem en Winschoten afdeelingen hebben gevestigd en dat de oprigting van andere afdeelingen op goede gronden, spoedig wordt tc gemoet gezien. De benoeming van het hoofdbestuur is uitgesteld tot eene tweede vergadering, die binnen eene maand zal worden gehouden. ZWOLLE, 9 Maart. Van al de schepen die men voornemens is geweest naar California te expe- dieeren zal, naar rnen van goederhand verneemt, slechts een van Amsterdam bevracht worden en naar het goudland vertrekken. Ook van Antwerpen is een schip derwaarts vertrokken. De alhier nieuw gebouwde schoener de Saramacea zal niet vertrekken, hoewel het wel eenige aanbiedingen tot bevrachting derwaarts heeft ontvan gen, doch tot geene voldoende prijzen; terwijl voor zoo verre ons is bekend geworden, nimmer van de zijde der reederij eenige aanbieding is uitgelokt, veel minder een bepaald doei is geweest om den nieuwen bodem derwaarts te doen stevenen. UTRECHT, 10 Maart. Wij vernemen dat de huizinge van wijlen den Heer Mr. Frans Nagtgla» Versteeg te Montfoort, door den Directeur der Landbouwkundige gestichten aldaar, den Heer Frankenhnysenis aangekochten dat het plan bestaat, om er eene vormschool voor Bestuurders en Opzigters van Liefdadige Inrig- tirigen op te rigten. Het Tijdschrift van het Genootschap voor Leeraren aan de Nederlandsche Gymnasiënonder den titel van Miscellanea Philologa et Paedagogica bevat een staat van de Nederl. Latijnsche Scholen en Gymnasiën op 1 Nov.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1