COURANT BmJNEJNLAïNDSCHE BER1GTEjN LEYDEN, 3 Maart. De Gouverneur van Zuid-Holland heeft ter kennis gchragl, dat de passage van rijtuigen over de dubbele valbrug, liggende over de Gouwe Sluis, onder Alphen, wegens het doen van herstellingen tot den 24sten dezer gesloten is, zoodat de passage tusselien Alphen en Zwainraerdain langs de Lage Zijde moet plaats hebben. De Heer J. T. van Hengel, Med. Chir. el Art. Obstr. Doctor te Hilver sum, is door de Sociétë Medicale d'Emulation te Parijs, lot Corresponde rend lid benoemd. Heden is hier een droevig ongeluk gebeurd. Van een boerenwagen die van Oegstgecst kwam rijden, is het paard bij de brug aan de Turfmarkt op hol gegaan, doordien de pen brak die het voorste gedeelte van den wagen aan het achterste bevestigt, is de Haarlemstraat opgerend, heelt hij de Vrou- westccg een meisje van 10 jaren overreden en zoodanig .gan 't hoofd gewond, dat het in een' hoogst gevaarlijken toestand verkeert. Haar naam is Susanna Vernet, op de Haarlemstraat woonachtig. Klaas Cording, de Vader, is thans werkelijk te Vollenhoven is overle den, en het lijk den 2Bslcn Februarij, onder betoon der algemcene deelne ming ter aarde besteld. Op den llbijnspoorweg zijn in Februarij vervoerd 22,282 reizigers, en is 34,903 ontvangen; de ontvangst sedert Januarij is ƒ70,451. Behalve de valsche bankbilletten van ƒ100, is te Groningen ook weder een van ƒ00 ontdekt, die dezelfde kenmerken van valscbheid droeg als de voorgaande. Onderscheiden buitenlandsche dagbladen hebben dezer dagen een berigt uit de frankfurter Ober-Postamts-Zeitung overgenomen, inhoudende, dat, ten gevolge van eene tusschen de Oostenrijksche en Nederlandsche regeringen gesloten overeenkomst, een groot gedeelte der Hollandsche oorlogsvloot, onder bevel van eenen Admiraal, voor een zekeren tijd ter beschikking van Oosten rijk zoude gesteld wezen. Wij zijn met zekerheid onrh rrigt, dat door de Nederlandsche Regering geen enkel schip, officier of matroos ter beschikking van het Oostenrijksche be stuur gesteld is. (St. Cour.) Door de permanente Commissie der Maatschappij van Weldadigheid is aan de Herren Gouverneurs medegedeeld geworden dat in de laatst gehou- dene vergadering der Commissie van Weldadigheid de aandacht der leden zich meer bijzonder heeft bepaald bij het hooge balang eener uitbreiding der ko lonisatie op ruimere schaalten gevolge waarvan in overweging werd gege ven, op maatregelen bedacht te zijn, welke geschikt konden worden geacht, om het doel en de strekking der Maatschappij meer en meer te doen waarde ren en de uitbreiding barer stichtingen, ten nutte van het algeineene welzijn des lands, naar de behoeften van den tegenwoordigen tijd te zien bevorderen. Het werd vooral om die reden wenscbelijk geacht, te trachten de deel neming aan het lidmaatschap krachtdadig uit tc breiden, en is tot dat einde ook hunne tusschenkomst ingeroepen, om de belangen der Maatschappij van Weldadigheid te bevorderen. De permanente Commissie heeft verzocht, de aandacht der plaatselijke be sturen hij vernieuwing tc vestigen op liet belangrijke van de ondernemingen der Maatschappij tol verbetering van het lot der behoeltigen in het Vader land met aanbeveling, voor zoo verre in hunne gemeente gcenc Sub-Com missie beslaat, de oprigting te bevorderen, des noods, zelve het lidmaatschap daarvan te aanvaarden en de ingezetenen krachtig uit te noodigen zich de geringe opoffering van vijf cents per week te getroosten, ten einde aan eene schare van behoefligen nuttige en doelmatige verpleging tc verschaffen en hunne, kinderen tot orde en werkzaamheid te doen opleidenom eenmaal we der als nuttige leden in de gewone zamcnleving terug te keeren. Bij deze gelegenheid werd door de permanente Commissie herinnerd dal de Maatschappij nu reeds gedurende een dertigtal jaren steeds weldadig heeft gewerkt, om hel lot der armen en der lagere volksklassen te verbeteren; uit gestrekte dorre en onvruchtbare heidegronden zijn in zoo vele vruchtbare ak kers herschapen voor vele duizenden van ongelukkigen zijn hare stichtingen in den loop dier jaren een toevlugtsoord geweest, waar zij voor de diepste ellende en voor verdere zedelijke ontaarding zijn bewaard gebleven terwijl thans niet minder dan ongeveer 12,000 personen aldaar door verschillenden arbeid nuttig worden bezig gehouden en tot hun levensonderhoud medewerken. Intusschen wordt het grootcndecls aan te weinige bekendheid met de nut tige strekking der bedoelde instelling toegeschreven, dat nog zoo velen onder de gegoeden zich aan het lidmaatschap blijven onttrekken, daar toch de geringe bijdrage van ƒ2.60 'sjaars, aan dat lidmaatschap verbonden, niet als een te bezwarend offer kan worden beschouwd. Fit dien hoofde, en opdat men zich in eene ruimere ondersteuning zou mogen verblijden, verlangt de permanente Commissie, dat daar, waar te weinig bekendheid met den aard der gemelde inrigting bestaat, pogingen worden aangewend, om de a indacht daarop te vestigen, ten einde daar, waar tot dus verre slechts weinige belangstelling betoond werd, die levens, zoo veel mogelijk, aangespoord worde. Naar aanleiding hiervan, zijn de plaatselijke besturen uitgenoodigdmet de middelen, die hun het meest geschikt zouden voorkomen, te willen mede werken, ten einde de belangstelling voor de Maatschappij van Weldadigheid, zoo veel mogelijk, in hunne gemeente op te wekken en te bevorderen. Een Heer in Schotland loofde ƒ300, ƒ180 en ƒ420 uit voor de 3 beste vertoogen over 't gebruik van den Zondag, geschreven door weri^ieden en binnen 3 maanden in te zenden. Hij ontving 950 antwoorden het beste bleek te zijn van de dochter eens werkmans en mogt dus niet bekroond wor den het is niettemin onder den titel de Parel der Dagen uitgegevenmet opdragt aan Koningin Victoriacn de tiende druk is reeds ter perse. Uit eene hij inschrijving bijeengebragte som zijn, buiten de 3 prijzen, 50 acces- sil's van ƒ60 uitgereikt. 'S GR AVENHAGE 3 Maart. In de Zitting van de Tweede Kamer van Donderdag jl.heeft de Com missie die belast is geweest met het overbrengen van het adres van antwoord op de Troonrede aan Z. M. den Koning haar verslag uitgehragt. Voorts heeft de Commissie die belast is met de herziening van het Regle ment van Orde der Kamerhaar verslag aangeboden en is dit naar de afdec- lingen verzonden. Tot rapporteurs zijn door de afdeelingen benoemd Voor de wets ontwerpen tot bestemming van het batig slot van het bijzon der fonds voor de uitvoering van werken aan de Dedeinsvaarttot het onver vreemdbaar verklaren van militaire pensioenen cn gageincnten en tot hel verlecnen eener dispensatie tot het vergrooten van een gebouw tc Ooltgensplaat de Heeren Iiorret, Duymacr van Twist, Schooneveldvan Voorst cn van Nispen van Scvcnaer; Voor de wets-ontwerpen tot het verlecnen van schadevergoeding en wacht gelden aan huilen betrekking gerakende ambtenaren, cn tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer en der reiskosten var. de leden der Tweede Kamer de Heeren Smit, van der Linden, Diiks, van Hall cn Verwev Mcjan Voor het wets ontwerp houdende bepalingen omtrent de regterlijkc colle- giende Heeren Godefroivan der Linden, Dirks, van Heiden Reinestcin cn Yerwey Mejan Voor het w ets-ontwerp betrekkelijk de uitoefening van het regt van vcr- reniging en vergadering, de Hoeren de Man, Dullerl, Groen van l'rinslcrer van Naaincn en Tliorhccke. Daarna heelt de Commissie voor de verzoekschriften eenige verslagen uitge hragt met welker onderscheidene eonclusiën de Vergadering na eenige korte beraadslagingen zich achtcrvolgeiis heeft vereenigd. LEEUWARDEN, 27 Februarij. Dc Staten der provincie Friesland hebben heden voor het eerst hunne ver gaderingen in het openbaar beginnen te houden. Dit zelfde is het geval met de Provinciale Staten van Groningen. ASSEN27 Februarij. Z. M. heelt hij besluit van 17 dezer het bestaan te Nieuw-Sclioonebeck gemeente Dalen, van eene zelfstandige R. K. gemeente erkend; voor den bouw eener kerk en pastorie een Rijks toelage van 4500 verleend, en be paald, dal de Pastoor uit 's Rijks kas zal genieten eene jaarwedde van ƒ800. In de nog ontbrekende gelden voor den bouw van kerk en pastorie zal door de belanghebbenden uit eigene bijdragen of gcldlcening worden voorzien. MAANDAG, 5 MAART. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1