Daarop heeft de Heer Ledra Rollin aan liet Ministerie gevraagd, of het waar was, dat Piëmont en Napels, met toestemming van Frankrijk, in de zaken van de Romeinsche republiek zouden tusschen beide komen. De Minister van Buitcnlandsche Zaken heelt, onder toejuiching van een groot deel der verga dering, gezegd dat de Regering zich niet aansprakelijk wilde stellen voor alle opstandendie in Europa konden uitbarstenmaar dat de Paus geen gewoon souverein was; dat, indien hij bet opperhoofd is van een' kleinen staat, Iijj bovenal bet hoofd is van het Kalholicismus, en dat alle groote Mogcndhedci/i zelfs zij die niet katholiek zijn, zich verbonden hebben, de dubbele souverei- niteit van den Paus te beschermen. Frankrijk zou daarin niet te kort schie ten, maar zijn tijd afwachten, zijne belangen raadplegen, zijne middelen kie zen; doch daarover kon de Minister zich thans niet verder uitlaten. De Berg- partij heeft zich tegen die verklaring van den Minister niet durven verzetten. Volgens de Times zonden weldra conferentiën gehouden worden tusschen de Katholieke Mogendheden over de herstelling van den Paus; maar zouden Frankrijk, Oostenrijk en Napels, om het ongenoegen van de niet-Katholieke groote Mogendheden, niet op te wekkenzich, zooveel mogelijk, van alle tusschenkomst onthouden, en de zorg daarvan overlaten aan Spanje, Beijeren en Portugal. Men meende dat een leger van 10,000 man genoegzaam zou zijn, om den Paus te herstellen. Den 17den is in de kerk van Sl. Leu Taverny ccne lijkdienst gevierd voor wijlen Lodewijk Bonaparte, voormalig Koning van Holland en vader van den Voorzitter der Republiek. Deze was bij de dienst tegenwoordig, alsook een aantal leden van de Nationale Vergadering. De Voorzitter heeft bij den goudsmid Odiot een zilveren tafelservies be steld voor 250,000 fr. Te Toulon zijn in de twee laatste maanden 10,000 soldaten naar Algiers ingescheept. In onze Afrikaansehe kolonie aan den Senegal zonden goudbeddingen ontdekt zijn en de Regering reeds een onderzoek bevolen hebben. SPANJE. MADRID, 12 Februarij. In de Kamer van Afgevaardigden is een voorstel gelezen door de minder heid onderteekend, waarin gevraagd wordt dat dadelijk de begrooting worde ingediend en de noodzakelijkheid daarvan wordt aangewezen. Bij de ontwik keling van dit voorstel, voer de fleer Silva hevig uit tegen de staatkunde van de Regering. De Minister van Finantiën heeft daarop bij eenen brief ver klaard, dat de begrooting binnen weinige dagen zou worden ingediend. Den volgenden dag is echter dat voorstel met cene aanzienlijke meerderheid verworpen. flier is de tijding ontvangen, dat de Engelsche Consul te Marokko zou vermoord zijn en het Engelsch smaldeel zich gereed maakte om Tanger te bombarderen. Deze tijdingen vcreischten echter bevestiging. ITALIË, ROME, 11 Februarij. Gisteren is hier in de open lucht een groot banket gehouden ter viering van de afkondiging der Republiek. Het Ministerie heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd Eene groote gebeurtenis heeft plaats gehad. De nationale vergadering van uwe vertegenwoordigers vereenigd en de souvereiniteit des volks erkend zijnde, was de eenige regeringsvorm welke ons voegde, die welke onze vade ren groot en roemrijk gemaakt heeft. De vergadering heeft dien aangenomen, en heden is de Romeinsche repu bliek op het Capitolium afgekondigd. «Elk burger die geen vijand van zijn vaderland is, moet zich onverwijld en opregt aan die regering aansluiten, welke, ontsproten uit de vrije en eenstemmige verklaring der volksvertegenwoordigers, de gewone regelen van orde en regtvaardigheid zal volgen. Na zoo vele eeuwen hervinden wij een vaderland en de vrijheidlaten wij ons het geschenk dat God ons verleent, waardig betoonen, dan zal de Ro meinsche republiek onvergankelijk en gelukkig wezen." De commissie voor de openbare veiligheid bad bevolen dat de Pauselijke wapens binnen drie dagen overal moest worden weggenomen. Alleen de kerken en de huizen, waar de leden van het Corps Diplomatique hun ver blijf houden waren van dien maatregel uitgesloten. Men beweerde dat de constituerende vergadering het uitvoerend bewind zou opgedragen aan drie Consuls. Die vergadering had aan het Toscaansche volk een adres gerigt, om het uit te noodigen om denzellden weg te bewandelen, en dat de Italiaansche constituerende vergadering baar zegel op het nationaal verbond zal drukken. Brieven van Gaëta berigten dat de tusschenkomst nog eenige dagen moest uitgesteld worden. Intusschen dacht men dat door de aankomst van den Graaf Esterhazy bij den Paus, de nieuwe moeijelijkheden reeds uit den weg geruimd zullen zijn. Rusland meent datop grond der verdragen van 1815, Oostenrijk de hoofdrol bij die tusschenkomst op zich moet nemen. Gisteren liep het gerucht dat 20,000 man Oostenrijkschc troepen reeds over den Po getrokken warendat hij Terracina 12,000 man Napolitanen onder Generaal Filangieri, en bij Sora een gelijk getal onder Generaal Zucchi waren verschenen. In bet Toscaansche zijn hier en daar eenige demonstration ten voor- decle van den Groothertog gedaan, die echter spoedig onderdrukt zijn. In de Sardiniscbc Kamer hebben zich stemmen doen booren voor het gevoelen, dat het Ministerie niet met den Paus te Gaëta, maar met bet nieuw Republikeinse!) bewind te Rome moest onderhandelen. De Minister Cadorna heeft daarop geantwoorddat het Ministerie zich over die zaak eerst verklaren zoubij gelegenheid van de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede. PBAÏTISSEN. BERLIJN, 18 Februarij. Te Munster is den 17Jen in den leeftijd van 32 jaren overleden Prins Waldcmar, zoon van den broeder des vorigen Konings. Hij was bekend door bet deel dat hij genomen heeft aan den Engelsch Oost-Indischen oorlog. Ten gevolge van een val van bet paard had hij eene leverziekte gekregen, die hem naar het graf heeft gesleept. Men brengt zijnen dood ip verband met eene oude voorspelling, volgens welke Munster het tooneel van bloedige gebeur tenissen zou wordenkort na den dood van een persoon van hooge geboorte. Uit Oldenburg wordt gemeld, dat twee officieren naar flattens aan de kust vertrokken zijn, om te onderzoeken of de plaatselijke gesteldheid van de Jahdc, het aanleggen van eene oorlogshaven gedoogde. Vroeger was reeds aangetoond, dat de Jahde uitnemend geschikt zou zijn lot uitvoering van dit plan. 1IAHOVER. 18 Februarij. De Tweede Kamer heeft na eenige dagen beraadslaging omtrent de Duit- sche Grondregtenmet 53 tegen 27 stemmen beslotendat die grondregten dadelijk na de aanneming te Frankfort zouden worden erkend en afgekondigd. Dit besluit heeft bij de bevolking groote tevredenheid verwekt. Ten gevolge dezer stemming hebben al de Ministers hun ontslag aan den Koning aangevraagd het is echter twijfelachtig of hij het hun zal verlecnen. OOSTENRIJK. WEF.NEN, 18 Februarij. De hoofdstad zal door 4 kasteden worden in bedwang gehouden. Het grootste zal worden gebouwd op den Laerberg, met bomvrije gewelvenwaarin een magazijn voor wapenen zou worden aangelegd er zou eene bezetting van 8,000 man in kunnen geborgen worden. Van het oorlogstooneel uit Zevenbergen ontbreken sedert verscheidene dagen geloofwaardige berigten, en men weet derhalve nog steeds niet wat er was van de geruchten, dat de Generaal Puchner die aldaar bevel voert, ten gevolge van den hagchelijken toestand waarin hij zich tegenover de veel ster kere opstandelingen bevond de hulp der Russische troepen in Moldavië inge roepen zou hebben, en dat deze dientengevolge in dat gewest binnengerukt zouden zijn. Joseph Graaf Radelzky, wiens wapenfeiten in Italië geduren Ie den laatsten tijd zoo veel van hem hebben doen spreken, werd ten jare 1766 te Trebnitz in Boheme geboren, en is dus reeds 82 jaren oud. Van zijne vroegste jeugd af was de krijg zijn lust, en ten jare 1781 trad hij als kadet bij een Kurassier-regement in dienst. Zijne bevordering ging snel voorttot dat hij ten jare 1805 Generaal-Majoor werd. Onder den Aartshertog Karei streed hij met groote dapperheid in de veldslagen van Aspercn en Eszlingen, waarna - hij tot Luitenant-Veldmaarschalk bevorderd werd. In 1813 tot 1815 ver wierf hij zich op de slagvelden van Kulm, Leipzig en Briennc nieuwe lauwe ren. Een groot aantal ridderkruisen gaf getuigenis dat men ook buitenlands zijne verdiensten wist te waarderen. In 1829 werd hij Generaal der ruiterij en in 1832 tot bevelvoerend Generaal in het Lombardisch-Venctiaansch Ko ningrijk benoemd, en in 1836 tot Veldmaarschalk verheven. TEREEMGDE STATEN. Dit uitgestrekt grondgebied is in 1789 onder het voorzitterschap van den beroemden Washington gevormd, uit de dertien volgende bijzondere staten: Nieuw-IIampshireMassachusets, Rhode-Island, Connecticut, Nieuw-York Nieuw-JerseyPennsylvaniëDelaware, Maryland, Virginia, Noord-Carolina Zuid-Carolina, Georgia. Thans telt men er reeds dertig, die er sedert of door verdeeling en afscheiding van sommige der genoemde of door aankoop of uitbreiding van gebiedaan voormaals woeste streken zijn toegevoegden die genoemd zijn als volgt: Vermont, Tenessee, Kentucky, Ohio, Louisiana, Indiana, Missisippi, Illinois, Alabama, Maine, Missouri, Michigan, Arkan sas, Florida, Jowa, Wisconsin, Texas en Columbia. De gezamentlijke bevolking wordt op ruim twintig millioen geschat. Hier van bedraagt die van Nieuw-York ruim en die van Pennsylvania ongeveer twee millioen, Virginië en Ohio ruim een millioen, en de overige, behalve de laatste vierwier bevolking nog geen vijf duizend haaltvan ruim acht tot nagenoeg een honderd duizend. De schulden der algemeene kas hedragen vier en twintig millioen dollars, (een dollar staat gelijk met een rijksdaalder Nederl.) De bijzondere stalen zijn meest alle met schulden belast. Pennsylvanië het hoogst, met ruim veertig millioen, dan volgt Nieuw-York met ongeveer vijf en twintig millioen; Ohio met negentien millioen; Louisiana met zestien; Maryland met vijftien; Illi nois met veertien; Alabama en Indiana ieder dertien; Virginia en Missisippi ieder zeven; de overigen van vijf tot een millioen, behalve de Staten Maine, Nieuw-Hampshire, Vermont, Rhode-Island, Connecticut, Nieuw-Jersey, De laware, Noord Carolina, Jowa en Wisconsin, die zonder schuld zijn, terwijl omtrent Texas en Columbia gcene officieële opgaven bekend zijn.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3