BUITEJNLAJNDSCIIE BEB KEIEN aan liet Openbaar Ministerie de bevoegdheid, om hij den burgerlijken rcgter de ontbinding der vereeniging te vorderen. De vonnissen, welke hierop val len, zijn bij voorraad uitvoerbaar. Art. 4. Elke andere vereeniging, waarvan de leden slechts onderling zijn verhonden en die niet anders dan op naam en onder de hoofdelijke verant woordelijkheid van ecnen of meerdere leden naar buiten werkt, behoeft zoo danige erkenning en goedkeuring harcr statuten niet. Indien echter zoo danige vereeniging uit meer dan dertig personen bestaatook al is zij in onderdeelen van een minder getal geplilstmoet aan het plaatselijk bestuur der gemeente, waar het bestuur der vereeniging gevestigd is, ten minste drie dagen vóór dat zij in werking treedt, hare oprigting worden bekend gemaakt, met opgave van haar doel en de plaats harer vergaderingen. De art. 5, G en 7 behelzen hoofdzakelijk: dat geene vergadering gewapend of in de opene lucht mag plaats hebben, zonder verlof van het plaatselijk be stuur en behoudens de voorschriften tot bewaring der openbare orde en rust; dat dit verlof ter kennis moet worden gebragt van den Gouverneur der pro vincie, die het kan schorsen, mits hij acht dagen na die schorsing, de in trekking of wijziging onderwerpt aan Gedep. Staten; dat de Koning en ook de Gedep. Staten het verlof kunnen intrekken, wijzigen, of geweigerd verlof kunnen verleenen. Ook binnen gebouwen kunnen geene openbare vergaderingen plaats hebben, dan na kennisgeving aan het plaatselijk be stuur ten minste drie dagen te voren welk bestuur zoodanige vergadering of zelf of op bevel van den Gouverneur kan schorsen. Het handhaven of op heffen der schorsing wordt almede aan Gedep. Staten onderworpen. Art. 8. Elke vereeniging of vergadering, in strijd met de voorafgaande bepalingenkan door het openbaar gezag worden beleten na gedane waar schuwing, worden uiteengedreven. Art. 9. Onverminderd de straffen vastgesteld op bijzondere misdrijven in geoorloofde of ongeoorloofde verecnigingen en vergaderingen, of ter gelegen heid van dien gepleegdwordt alleen het deelnemen aan ongeoorloofde verec nigingen en vergaderingen gestraft met ecne boete van ƒ5 tot 100, en eene gevangenisstraf van drie dagen tot eene maand, te zamen of afzonderlijk; de aanleggers, hoofden en opruijers met eene boete van ƒ10 tot ƒ200, en eene gevangenisstraf van zes dagen tot twee maandente zamen of afzonder lijk Bij eene eerste herhaling van overtreding wordt het maximum der straf toegepastbij verdere overtredingen kan de gevangenisstraf tot één jaar worden uitgestrekt. Art. 10. Onder de bedoelde vereenigingen zijn niet begrepen de erkende kerkgenootschappen en hunne openbare godsdienstoefening, voor zoo verre beide binnen de grenzen, hun bij de Grondwet afgebakend, blijven, noch ook de vereenigingen en vergaderingenwelke reeds vóór de afkondiging dezer wet door de Regering zijn erkend. Het aangebodene ontwerp van wet, betreffende de Regterlijke Collegiën, behelst de volgende bepalingen Art. 1. Met wijziging van art. 100 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie, vonnist de Hooge Raad in cassatie met vijf Raads- heeren. Art. 2. Bestaande en toekomende vacatures van de leden en ambtenaren van het Openbaar Ministerie in de provinciale geregtshoven en arrondisse- ments-regtbanken zullen niet vervuld wordendan ingeval de dienst der justitie het noodzakelijk vordert. Dienovereenkomstig kan in elk provinciaal gcregtshof, en ookmet de uitzondering hieronder aangenomen, in elke arrondissements-regtbankhet aantal leden met tweeen dat der ambtenaren van het Openbaar Ministerie met één worden verminderd. Het aantal leden der arrondissements regtbanken kan in die, welke tot de tweede en derde klasse behooren, slechts met één verminderd worden. Art. 3. Met wijziging van het lste lid van art. 71 der wet op de regter lijke organisatie en het beleid der justitie en van art. 125, het 2(le lid van art. 239 het 2dc lid van art. 265 en het 2de lid van art. 266 van het Wet boek van Strafvordering, worden de provinciale geregtshoven bij de behande ling, van strafzaken in raadkamer uit drieen bij de behandeling der zaken op de openbare teregtzitting uit vier Raadsheeren zamengesteld. Zij spreken geene veroordeeling uit dan met meerderheid van stemmen. In de hij dit ontwerp behoorendc memorie van toelichting wordt medege deeld dat er reeds ijverig gearbeid wordt aan de noodige voordragten tot herziening der wetten op de regterlijke organisatie en op de burgerlijke regts- en strafvordering. Het ontwerp betreffende de schadevergoeding en wachtgelden aan amb tenarenbepaalt in art. 1, dat de hoofdstukken 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10 en 11 der begrooting van staatsuitgaven over het dienstjaar 1849, zullen worden aangevuld met nieuwe afdeelingen en artikelen voor wachtgelden ten behoeve van ambtenaren en bediendendie ten gevolge van buitengewone maatregelen van algemeen bestuur zijn uitgevallenen voor schadevergoeding voor het verlies als voren van ambtsbetrekkingen, welke levenslang zijn opgedragen. Ten aanzien van de schadevergoeding aan voor hun leven aangestelde ambte naren, die door wettelijke maatregelen eervol ontslagen worden, behelst het ontwerp geene bepalingen de Regering zal nader voorstellen daartoe aanbie denmaar ten aanzien van ambtenaren, welke niet voor bun leven zijn aangesteld, bepaalt art. 2 van het ontwerp, dat die worden berekend naar den maatstaf, die in de wet van 9 Mei 1846 voor de berekening van pen sioenen is aangenomen, in evenredigheid tot den diensttijd der ambtenaren (dat is voor elk dienstjaar deel van de middelsom der gedurende de 60 laatste maanden genoten wedde of belooning), met dien verstande, dat het wachtgeld ten minste de helft van het tractement dat zij genieten zal bed ragen. Het aangeboden wets-ontwerp tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer en der reiskosten van die der Tweede Kamer, behelst, dat de leden der Eerste Kamer, telkens wanneer de Kamer wordt bijeengeroepen, voor reiskosten heen en terug genieten 1.50 voor elk uur afstand, en daarenboven 8 verblijfkosten per dag, gedurende den tijd dat de Kamer vergaderd isdat de leden der Tweede Kamer voor reiskosten eens heen en terug voor elke zitting, genieten ƒ1.50 voor elk uur afstand eindelijk dat de leden der beide Kamers, die wonen waar de zitting gehouden wordtgeene vergoeding genieten. 22 February. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden, is ingekomen een boek werk getiteld: Eene stem uit Indiëovei het Indisch Muntwezen. Plaatsing in de Boekerij. Wijders heeft de Voorzitter kennis gegeven, dal de Commissie, belast ge weest met het opstellen van een Concept-adres in antwoord op de Troonrede, na in overweging genomen te hebben, de bedenkingen door de afdeelingen op dat ontwerp gemaakt, eenige wijziging in dat ontwerp heeft gehragt; het adres, gelijk het nu luidt, is voor de leden gedrukt en zal rondgedeeld wor den. De Voorzitter stelt voor om de beraadslagingen daarover te doen plaats hebben op morgen ten 11 ure. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, wordt de Zitting opgeheven. UTRECHT, 17 February. Het concert ten behoeve van de cholera lijders, alhier door de beide Lie- derentafels Aurora en Apollo en het lief hebbers-concert Symphonia, op Don derdag jl. gegeven, heelt de hoogst aanzienlijke zuivere som opgebragt van ruim duizend gulden. ENGELAND, LONDEN, 19 February. De Minister van Koophandel heeft den 14den in het Huis der Gemeenten medegedeeldwelke veranderingen de Regering wenscht te maken in de scheepvaart-wetten. De koloniale en vreemde schepen zullen doorgaans gelijk gesteld worden met de Britsche; doch voor de Britsche kustvaart worden beschermende bepalingen in stand gehouden. Aan de vreemde schepen van meer dan 100 ton scheepsruimtc zal ook toegestaan worden, om na in eene Britsche haven te zijn binnengeloopenmet gebroken lading, en zelfs met eene gedeeltelijke nieuwe lading, naar eene andere haven van dit Rijk te stevenen. De Minister heeft verklaarddat de Noord-Amerikaansche Gezant de verzekering heeft gegeven, dat ook deze inwilliging van den kant der Vereenigde Staten met eene gelijke bepaling zal beantwoord worden. Voorts zal ook thans aan de Kroon de bevoegdheid toegekend wordenom de bij de wet aan vreemde schepen verleende vrijheid geheel of gedeeltelijk op te heffen ten aanzien van de schepen van zulke Mogendheden welke een voor de Britsche belangen nadeelig stelsel van handel of scheepvaart volgen. De omwentelingen die het vaste land op alle wijzen schokten, hebben alhier zulk eene groote hoeveelheid diamanten bijeenverzameld dat ze haast onverkoopbaar zijn. De zoon van Don Carlos moet bet voorzitterschap bekleeden bij ecnen maaltijd, welke zal gegeven worden bij gelegenheid der opening van vrije scholen voor kinderen van alle godsdienstige gezindheden, in Kentishtown. - Dijn 17de" is er in den Koninklijken schouwburg te Glasgow, ten ge volge van het verspreid gerucht dat er brand in do boven-galerijen was, zulk een gedrang ontstaan, dat 61 personen daardoor het leven verloren en ver scheiden anderen zeer gevaarlijke wonden hebben ontvangen. Van de Kaap de Goede Hoop schrijft men, dat den 15den Dec. jl. in de Tafelbaai eene Nederlandsche oorlogsvloot lag, namelijk 3 fregatten, 2 stoomschepen en 1 schoener. De korvet Boreas was op de hoogte van de Kaap gepraaid. FRANKRIJK, PARIJS, 20 Februaiij In de zitting der Nat. Vergadering van den 19do heeft de Heer Pclletier uit Lyonhet verlangen te kennen gegevendat aan de nationale garde dier stad de wapenen zouden teruggegeven worden. De Minister Faucher heeft daartegen bedenkingen gemaakt, wegens den nog heerschcnden geest te Lyon, die vrij oproerig iszoodat aan het verzoek geen verder gevolg is gegeven. Verder heeft zich de Generaal Cavaignac beklaagd, dat het blad Union lasterlijk van hem gesproken hadi De Ministers hebben aangemerkt, dat zij van dat artikel niets wistenen hebben voorts den Generaal grooten lof toegezwaaid. Op een verzoek van den Meer Ledru-Rollin is bepaalddat de vergadering morgen eenen dag zou bepalenwaarop vragen aan het Ministerie zouden mo gen gerigt worden, ten aanzien van de Italiaansche zaken. In de zitting van heden is de derde lezing doorgegaan van de wet op de belasting van goederen in de doode hand.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2