BUITEJNLA1NDSCHE BERIGTEJN. KEJNNISGEVIKG. 20 Februarij. Bij de verkiezing van een Griffier wordt de oud-Griffier, de lieer D. Veegens, met algemeene stemmen gekozen. Na de gevorderde eeden te hebben afgelegden na cenc korte aanspraak door den Voorzitter, aanvaardt bij zijne betrekking. Daarna is beraadslaagd over de toelating van den Heer Schiffer. Onderscheidene leden voerden daarover bet woord. Ten laatste is de con clusie van hel rapport der Commissie in hoofdelijke omviaag gebragt en met eene meerderheid van 44 tegen 18 stemmenaangenomenzoodat de Heer Schiffer zal worden toegelaten. De Heer Boreel verlangt aan de benoemde huishoudelijke Commissie opge dragen te hebben voor eene betere inrigling der snelschrijverij van de Ka mer zorg te dragen, en de snelschrijvers in staat te stellen het in de Kamer verhandelde geheel te kunnen verstaan. Dit wordt door onderscheidene leden ondersteund. De Heer Thorbecke ver langt deze zaak in verband gebragt te zien met bet te ontwerpen reglement van orde, en baar dus ook aan de daarvoor benoemde Commissie aan te be velen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De zitting is daarna opgeheven. In de Zitting van de Eerste Kamer van beden heeft de Voorzitter ken nis gegeven, dat door de Afdeelingen tot hare Presidenten en Viee-Presidenten zijn benoemd de Heeren Presidenten. Vice-Presidenten. iste Afdeeling, van Weldercn Rengers. Borski. ode B Cost Jordens. van Reeck Vollen boven. 3,lc Gevers van Endegeest. Philipse. De Commissie tot herziening van bet reglement van orde der Kamer heelt, bij monde van den Heer Gevers van Endegeest, een gemotiveerd verslag uit- gebragten daarbij een ontwerp-reglement overgelegddat zal worden ge drukt en rondgedeeld. De Commissie, belast met bel opstellen van een adres in antwoord op de Troonrede, beeft daarvan het ontwerp ingeleverd. Dat ontwerp is ter over- weging naar de Afdeelingen verzonden. Daarna is de Zitting opgeheven. ZWOLLE, 18 Februarij. Zondag II. is in de concertzaal alhier weder eene Vergadering gehouden van de Afdeeling der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Als sprekers traden op de HeerenDr. E. T. ScbaepmanM. Keyzer (uit Kampen) W. van Coevorden Jr. en Th. van Heemstede Obelt, derhalve een Roomsch-Kalholijke, een Israëliet, een Doopsgezinde en een Gerefor meerde, dat een aangenaam bewijs van verdraagzaamheid opleverde. Allen spraken op eene gepaste en onderhoudende wijze, zonder leden van ecnig kerkgenootschap aanstoot te geven. Hetgene zij voordroegen, had niet alleen ten doel het voortdurend bevorderen der afschaffing van sterken drankmaar ook eene bevattelijke, gemoedelijke aanprijzing der beoefening van andere maatschappelijke en huiselijke deugden. Gelijk in de natuur, zal ook hier een gedeelte van bet uitgestrooide zaad zijn verloren gegaan; doch wij vertrouwen dat een ander gedeelte daarvan in goede aarde zal gevallen zijn, en gezegende vruchten voortbrengen, indien Hij, zonder wien de sterveling niets vermag, het den wasdom geve, door welken bet kan gedijen ten milden zegen voor deze en volgende geslachten. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Februarij. Het was gisteren weder eene uiterst onstuimige zitting. De kieswet die bepaalde dat een kanton in vieren zou worden gedeeld, moest worden behan deld. De eene partij verlangde dat deze vcrdeeling zich tot drie zou bepalen; de andere wenschte nog meerdere verdeelingen. De Heer de Montalemhert de bekende bekwame redenaar der kerkelijke partij, die iedere gemeente af zonderlijk wilde laten kiezen is gedurig op de onhebbelijkste en dolzinnigste wijze in de rede gevallen, en men is geëindigd met de verdeeling in vieren vast te stellen. Het bal, dat de Voorzitter der Republiek beeft gegeven, was luister rijk. Men ontmoette in de Keizerlijke zalen van het Elyseum eene rijke af wisseling van de schitterendste kleederdragtenvan eene menigte hoogge plaatste personenal de buitenlandsche Gezantenniet alleen bijna al de Afgevaardigden van do regterzijde, maar zelfs enkele vrij hevige republi keinen. De Voorzitter beeft zich uitnemend gekwetenmet de cere van den ont vangst behoorlijk op te houden, en zulks met cenc gemakkelijkheid die zijne voormalige ballingschap hem niet hadden kunnen bezorgen, en die in deze eeuw toch eene onvermijdelijke voorbereiding is tot alle grootheidzoo ze er siiet het gevolg van is. Hij heeft meermalen al de zalen doorwandelden zich met veel innemendheid uit 2 a 3,000 complimenten gered, die zijn rol wan officiëele gastheer hem oplegden. Er waren ook een groot aantal aan zienlijke vrouwen. De Prinses Demidoll, schitterde van diamanten; de Voorzitter heeft langen tijd met de Hertogin de Grammont door de zalen gewandeld en de eerste quadrille met de vrouw van den Belgischen Gezant gedanst. ITALIË. RGitlE, 10 Februarij. De tijding dat den 0''en aldaar de Republiek is uitgeroepen, beeft zich be vestigd. Het besluit van de Kamer uit vier artikelen bestaande behelstdat de Pauselijke waardigheid van het tijdelijk gezag vervallen is; dat de Paus al de noodige waarborgen zal bekomen die hij de uitoefening van zijn geestelijk gezag ter zijner onafhankelijkheid noodig zijndat de regeringsvorm zuivere volksheerschappij zal wezen en den roemrijken naam van Romeinsche Repu bliek dragen, en dat zij met het overige Italië de betrekking zal onderhouden die de gemeene nationaliteit vereischt. Ook de tijdingen omtrent de vlugt van den Groothertog van Toscane, die op eene Engelsche stoomboot naar Gaëta is vertrokken, zijn bewaarheid. Hij heeft, in een' brief aan den Voor zitter van den raad, als beweegreden zijner vlugt opgegeven de vrees van, door zijne toestemming tot de Romeinsche constituante te gevenden kerkc- lijken ban van den Paus te zullen beloopen. .Toscane is het nu eens met Rome; doch Sardinië en Napels zullen wel geene republiek dulden, welke deze beide Koningrijken in de groote Italiaansche republiek zouden willen inlijven. Den ll<ien heelt de Heer Gioberti, voorzitter van den raad, in ds Kamer der Sardinische afgevaardigden verklaard welke staatkunde het Sar- dinische kabinet in de groote vraagstukken nopens Italië denkt te volgen. De Heer Gioberti breekt openlijk met de revolutionairen. Hij acht de ge droomde eenheid van Italië en de vestiging van het repuhlikeinsche stelsel onuitvoerlijk en verklaart zich voor eene constitutionele Monarchie en een Bondgenootschap tussehen de verschillende Italiaansche Staten. Voorts ver klaarde bij zich nadrukkelijk voor de herstelling van den Paus op den Pause lijken zetel, doch zegt, dat bij den Paus alle hulp van buitenlandsche wa penen beeft afgeraden en erkentdat het Sardinische bewind aan den Paus zijne diensten heelt aangeboden, om de tussehen hem en zijne onderdanen bestaande moeijelijkheden uit den weg te ruimen. Al deze gebeurtenissen hebben te Parijs diepen indruk gemaaktwelke men ter beurze aldaar ondervonden beeft. Men sprak op nieuw van eene beweging der vloot te Toulon. Men houdt dit echter voor voorbarig, en vermoedt, dat Frankrijk vooreerst alleen de zaken met een naauwkeurig oog zal gade slaan. In Frankrijk verbergt de roode republiek geenszins hare blijdschap. Men leest in de Revolution democralique van den 16llen dezer: Nog eene goede week voor de volken Rome republiek gewordende Paus van zijne vermeende regten vervallen verklaard, de Groothertog van Tos cane op de vlugt, de Koning van Sardinië zal dit spoedig evenzeer zijn, en weldra zal do moordenaar van Napels eene straf, geëvenredigd aan zijne mis daden ondergaan. Tegen de lente zal Italië vrij en republikcinsch zijn." FRANKFORT, 15 Februarij. De Pruissische regering beeft op nieuw eene nota uitgevaardigd, waarhij zij verklaart: ernstig de vestiging van een' Bondsstaat te willen en daarbij te volharden, en zich opofferingen te zullen getroosten, om eene staatsregeling tot stand te brengen." n Het Parlement heeft bet beginsel aangenomen, dat, in den regel, de Duitschc wetgevende vergadering, en dergelijke vergaderingen in de afzonder lijke Staten, niet gelijktijdig bijeen zullen kunnen worden geroepen. In de zitting van heden zijn twee paragraphen der wet op de grond- - regten aangenomen, waarbij bepaald is, dat aan de Duitschc volkstammen, welke geen Duitsch spreken het gebruik hunner eigene talen wordt gewaar borgdten opzigte van de godsdienst, bet onderwijs, de literatuur, het binnenlandsche bestuur en de regtspraaken dat elk Duitscher in vreemde landen onder de bescherming der Duitsche natie blijft. Daarna zijn de be raadslagingen over de verkiezingswet begonnen. In deze zitting hebben voorts 64 Oostenrijksche afgevaardigden bij de vergadering eene verklaring ingediend, waarin zij protesteren tegen de nota hunner regering van den 4dcI1 dezer, wat betreft de daarin voorgestelde aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland, en tevens verkondigen, dat zij van bun mandaat als vertegenwoordigers geen afstand zullen doen. De Rijksminister van Buitenlandsche zaken gaf kennis, dat het Duit sche Rijksbestuur voornemens was, deel te nemen aan het congres dat te Brussel tot regeling der Italiaansche aangelegenheden zal gehouden worden. STA 19BEKICiT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze, ingevolge resolutie van H. H. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, van den 6(le[| dezer maand ProvBlad N°. 18) ter kennis der belanghebbenden, dat volgens art. 2 en 6 van het Koninklijk besluit van den 31sten December 1834 Staatsblad N°. 45) al het aanwezige oude vaat werk slechts tot 1° Januarij 1850 vermag gebezigd te worden tot afleverin gen zonder eenigen ijk of herijk te ondergaan, na welk tijdstip dat vaat werk om als maat te knnnen worden gebruiktin overeenstemming met de voorschreven inboudsverandering gebragt en behoorlijk zal moeten zijn geijkt. Wordende mitsdien alle Handelaren en neringdoende Ingezetenen hierop indachtig gemaakt, ter voorkoming van nadeclen, welke zij zich zouden berokkenen door het oude vaatwerk na 1° Januarij 1850 nog ongeijkt in den handel te bezigen. DU RIEU. Ley den15 Felruarij 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3