iieitdsghe schouwburg. jac, hazenberg com. zoos, S De Joodsclie Gemeente in Moravië hebben aan den Rijksdag te Kremsir eene memorie ingeleverd waarin zij in krachtige bewoordingen de verdruk king te kennen geven, waaronder zij gebukt gaan. Het stuk is door 14 Afgevaardigden onderteekend onder welke de Moravische Opperrabijn. FKAIVRFOUT. 14 February. De Nationale Vergadering heeft zich in hare zitting van gisteren weder met de grondregten bezig gehouden, en zonder belangrijke beraadslagingen 46 en 47 aangenomen. Morgen zal de Vergadering zich met de twee laatste bezig houden, en zoo mogelijk nog dien dag de beraadslaging omtrent den Rijks-kieswet openen. Dit is de laatste aangelegenheid die vóór de tweede lezing der staatsregeling in behandeling komt. De Oosten rij kscbe nota heeft in de laatste dagen verschillende bijeen komsten tusschen de Oostenrijksche Afgevaardigden en andere leden der Ver gadering ten gevolge gehaddie echter nog tot geen beslissende uitkomst hebben geleid. De leden uit Oostenrijk, die tot de linkerzijde behooren schijnen genegen Oostenrijk ten gevalle van Duitschland op te olFeren. Omtrent genoemde nota heeft de Minister von Gagern zich in het Duilsch Parlement dus uitgelaten »Ik beschouw dit rescript van de Oostenrijksche Regering aan haren Ge- volmagligdc geenszins als een antwoord op die mededeelingenwelke van bet Rijks-ministerie zijn uitgegaan, ingevolge de door de vergadering aan hetzelve verleende magtiging om met Oostenrijk in onderhandeling te treden. Dit is niet enkel mijn persoonlijk gevoelen; maar ik kan verzekeren, dat ik om trent de vraag, of bet rescript als antwoord heschouwd moest worden, met den Oostenrijkschen Gevobnagtigde in overleg ben getreden, en dat hij te dien opzigte in mijn gevoelen deelt. Ware het anders, had ik het rescript als antwoord op mijne mededeclingen van wege het Rijks-ministerie moeten aanmerken, dan zou ik mij ook verpligt geoordeeld hebben om aan de Natio nale vergadering rekenschap te doen van al de stappen welke sedert de aan het ministerie verleende magtiging hebben plaats gehad, vermits alsdan die magtiging door het bedoelde rescript een einde zou hebben genomen," Het Rijks-ministerie moet reeds eenige verklaringen van de verschil lende Duitsche Staten ontvangen hebben. Acht of negen Gevolinagtigden van Duitsche Regeringen, waaronder nogtans geen Algezant van eene der Duit sche Koningrijken, kwamen onlangs bijeen, oin in in gemeenschap met den Pruissischcn Gezant omtrent de staatsregeling te beraadslagen. In deze bij eenkomsten is het aan de verschillende Gevolmagligden mogen gelukken, zich omtrent deze moeijelijke aangelegenheid te verstaan, en gezamentlijk een stuk op te stellen, dat thans aan de goedkeuring van het Bcrlijnsche kabinet onderworpen is, en weldra aan bet centraal bestnur zal worden medegedeeld. Men meent dat de Prnissische Regering, en bijna alle kleine Stalen de Staatsregeling der Rijksvergadering in de hoofdzaak zullen goedkeuren, terwijl het Weener kabinet daarentegen die geheel verwerpten het vestigen eener Duitsche eenlieid voor eene verdere, onzekere toekomst bewaart. De houding der vier Koningrijken, BeijerenSaksen, Wurlemburg en Hannover is voor bet oogenblik nog twijfelachtig en moeijelijk vooruit te bepalen. Zoo als de zaken thans staan, achten de meeste lieden een geheel vereenigd Duitschland onmogelijk. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 9 February. Toen gisteren de Koning met zijnen Kamerheer Blucber eene wandeling deed, zag hij een jongen door het ijs zakken. Hij moedigt Blucher aan om hem te hulp te snelleu en deze heeft werkelijk het geluk den jongen op het ijs te brengen maar toen bezweek het nogmaals en de Kamerheer zelf liep veel gevaar te verdrinken. De Koning begaf zich nu zelf op het ijs en het gelukte hem met behulp van andere personen zijnen Kamerheer en den jongen het leven te redden. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEY DEN herinneren bij deze, ingevolge eene ontvangen circulaire van den Heer Gouverneur der Pro vincie Zuid-Holland, van den 7dcn dezer maand, ProvBlad N°. 19) alle daarbij belanghebbenden, dat de declaratiën van schuldvorderingen, ten laste van het Rijk en van de Provincie over de dienst van 1848, vóór den lslen Jnlij aanstaande, doch die wegens het beheer der gevangenissen onverwijld, en wel vóór den 25s[e° Februarij aanstaande, moeten worden ingediend. DU R1EU. Lei/den15 Felraarij 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDEN brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, ingevolge Koninklijk besluit van den 16Jel1 April 1847 N°. 7, de Staat van Begrooting der Stedelijke ontvang sten en uitgaven voor het dienstjaar 1849, zoo als deze is goedgekeurd bij dispositie van HH. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, van den 30slen Januarij jl. N°. 9, van heden af gedurende de eerstkomende veertien dagen, van 's morgens 11 tot 's namiddags ten 1 ure, ter Rekenkamer dezer Stad zal ter visie liggen. DU RIEU. Ley den15 Februarij 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Door Z. M. zijn, bij besluit van den 3 Oen Februarij jl., goedgekeurd de volgende beroepingen van Predikanten, als: van Bennekom, onder Arnhem, op li. C. G. SchijvlietCand.; van het fort Bath, onder Goes, op W. P. van Zadelholï, Cand.; van Middelburg, op J. P. Hasebroek, Pred. te Breda; van Wirdum onder Appingadam op R. Pabus CleveringaCand., en van Bc- dumonder Middelstum, op N. Lofvers, Cand. BUIKSLOOT, 15 Februarij. Tot Predikant alhier is beroepen de Wel Eerw. Heer H. Schogt, Predikant te Holisloot en Uitdam. Sedert den 10lJcn dezer is behalve het reeds in een N. S. opgegevene van de Leyderdorpsche schooljeugd, voor Almkerk c. a. ƒ7.40, en van D. D. voor de Herv. Gein. aldaar ƒ2.50 nog ontvangen: voor Almkerk van een Jufvrouw ƒ2.50, van M. 11. uit Leyden ƒ10, van een pakje met ƒ20 van V. S. W. ƒ5, en uit Oudshoorn gecollecteerd in het armzakje der Herv. Gemeente ƒ10; voor de noodlijdende te Altena enz, van V. K. ƒ3; voor de noodlijdenden in 'talgemeen, onder de letters K. L. van buiten de stad 40. Leyden17 Februarij 1849. CIIR. KRABBE. Bij de Ondergeteekenden is tot heden ontvangen ten behoeve van de Chris telijke Afgescheiden Gemeente te Almkeih en Emmichoven: van A. Ab. v. de M. 0.75; N.N./l, N. N^1.70; P. R. ƒ1.50 N.N. ƒ1; onbekenden 6.50 eene Weduwe ƒ1; M. J. ƒ3; T. ƒ2; V. 2; E. ƒ2; een dienstmeisje ƒ1; H.H. ƒ2; een dienstmeisje 0.35d. H. ƒ6; N.N. ƒ1; N. N. ƒ0.45; F. C. G... ƒ2; cenige vrienden te Haarlem ƒ15; R. ƒ0.50; N. N. 5; M. ƒ5; eene collecte in de Christelijke Afgescheiden Gemeenten alhier 201.65; eenige Afgescheidenen alhier 14.55 van nog eenige leden der vcreeniging Broederliefde 21.90J. F. J. 0,50 N. N. 0.65. LeydenH. A. LEENMANS. 16 Februarij 1849. A. T1ELEMAN. ABTERTENTIEN. Na een zeer langdurig en uiterst smartelijk lijdenoverleed heden zacht en kalm mijn geliefde Echtgenoot HENDRIK van BOORENin den ouderdom van bijna 45 jaren. Bijna 25 jaar mogt ik met hem door den soms wel treurigen inaar toch allergelukkigsten echt vereenigd zijn wat ik met mijne 6 Kinderen verlies, van welke 4 nog te jong zijn hun onherstelbaar gemis te begrijpen, zullen al diegenen beseffen, die den waardigen man en zorg- vuldigcn huisvader van nabij gekend hebben. Ik beveel mij en mijne Kinderen dan ook dringend in de gunst mijner geëerde Stadgenootendaar de Winkel op denzelfden voet zal worden voort gezet. Letden, Wed. H. van BOOREN, 14 Februarij 1849. Geb. YVagemans. Onder Directie van den Heer A. PETERS. llaandag 19 Februarij 1S49. V 10. Don Cezar de Dastan Tooneelspel in 5 Bedrijvennaar bet Fransch van de Heeren Dumanoir en Dennerydoor F. v. OVer sierd met nienwe Costumes. Gevolgd door de Dochter van Do minique Blijspel met Zang in één Bedrijf, naar bet Fransch door wijlen den Heer A. van der Hoop, waarin Mevr. Sabeairoii.es in vier onderschei dene karakters zal optreden. Aanvang ten ZES ure. Naar aanleiding van de Artikels 16 en 17 van het Plan van Negotiation tot Finding der Kosten voor de Bestrating van Leyden naar Bodegraven wordt geadverteerd, dat in de Verg-adering- vait Deelhebbers den ÏS^" dezer maand gehouden, zijn Uitgeloot Twaalf Aandeeleu van dezelve Negotiatie, zijnde de NM. 36, 43, 71, 83, 157, 158, 166, 193, 197, 226, 229 en 244. Voorts, dat tot de Aflossing derzelve, tegen intrekking der Acten van Aandeel en daarhij behoorende Intrest-Coupons, mitsgaders tot de Uitbetaling der overigen op primo Maart aanstaande te verschijnen Couponszal worden gevaceerd ten Kantore van den Commissaris-Penningmeester Mr. G. p. van OUPEREN, op het Rapenburg te Leydeti voornoemd, gedurende de 3 eerste dagen van Maart aanstaande, van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure. ,*32 Is Verplaatst van het Rapenburg over dc Academie, in de Klokstceg tegenover bet Pieters Kerkplein.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3