Vervolgens worden zonder hoofdelijke stemming nog toegelaten de Heeren van Walcheren en van Doorn, zoodat alsnn alle leden, die hnnne geloofsbrie ven hebben ingezonden, zijn aangenomen, behalve den Heer C. Schilfer. De Heer van Goltstein, die in zijn rapport reeds de redenen heeft ontwikkeld tot goedmaking der conclusie van de Commissie, strekkende tot toelating van dien Heer, dringt thans nog nader op eene beslissing aan. Er ontstaat nu ecne vrij lange beraadslaging deswege. De Heer van Goltstein ontwikkelt na der de gronden tot toelating. De Heeren Verwey-Mejan en Poortman brengen veelvuldige bezwaren in het midden die weder aanleiding geven tot beant woording door de Heeren van Dam, Bakker en Wintgens. Ten slotte wordt met overgroote meerderheid beslistom de zaak nader te behandelenwan neer de Kamer volledigd zal zijn geconstitueerd tot na de benoeming van haren Voorzitter. Alsnu wordt, ingevolge art. 31 van het voorloopig kiesreglement, over gegaan tot de zamenstelling eener lijst van drie Candidaten, om aan den Koning te worden aangeboden, ter benoeming van eenen Voorzitter der Ka mer. De Voorzitter benoemd tot stemopnemers daartoe, de Heeren van Dam van Isselt, Jespers, Scliooneveld en Godefroi, terwijl 66 leden ter vergade ring aanwezig zijn. Bij de verkiezing van den eersten Candidaat is de uitkomst, dat bij eene eerste stemming, op zich vereenigen de Heer van Goltstein 26 stemmen, de Heer 'Thorbecke 17, de Iieer van Dam van Isselt 7, de Heeren Duymaer van Twist en Verwey Mejan elk 4 stemmen, de Hoer AA ichers 2, en de Heeren Ncdcrmeijcr van Rosenthal, Anemaet, Storm, v. Naamen en Borcel v. Hooge landen elk 1 stem wordende er een blanco-biljet in de bus gevonden te zamen 66 aanwezige leden. Daar alzoo geen der leden de volstrekte meerderheid heeft verkregen, wordt tot eene tweede geheel vrije stemming overgegaan. Alsnu is de uitslag als volgt: de Heer van Goltstein 84 stemmen, de Heer Thorbecke 21 de Heer van Dam van Isselt 4, de Heer Duymaer van Twist 2, en de Heeren Neder- meijer van Rosenthal, AVichersStorm, Verwey Mejan en Boreel elk 1 stem. De Heer van Goltstein de volstrekte meerderheid hebbende erlangd, zal mitsdien als eersten Candidaat op de lijst worden gebragt. Tot de verkiezing van den tweeden Candidaat overgaande, bekomt de Heer Thorbecke 20, de Heer Sloct van Oldhuis 12, de Heer van Darn van Isselt 7, de Ilfercn Duymaer van Twist, Albarda en Verwey Mejan elk 4 stemmen, de Heer Storm 3, de Heeren Storm en van Hall elk 2 stemmen, en de Heeren Scliooneveld, van Naamen, Boxman, van Rosenthal, v. Voorst, Groen van Prinslerer, Dommer van PoldersveldtWichers en Anemaet elk 1 stem. j Niemand alzoo de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, wordt tot eene tweede geheel vrije stemming overgegaan. Alsnu vereenigt de Heer Sloet tot Oldhuis 27 stemmen op zich, de Heer Thorbecke 24, de Heer van Dam van Isselt 8, de Heer Alberda 2, en de Heeren Scliooneveld, Dnymar van Twist, Verwey Mejan, Storm en Anemaet elk 1 stem. Daar ook nu nog geen der Leden de volstrekte meerderheid erlangd heeft vindt ingevolge art. 51 van het reglement van orde der Kamer, eene her stemming plaats tusschen de vier Ledendie de meeste stemmen op zich vereenigd hebben, zijnde de Heeren Sloet tot Oldhuis, Thorbecke, van Dam van Isselt en Alberda. De uitslag daarvan is, dat de Heer Thorbecke 32 stemmen verkrijgt, de Heer Sloet tot Oldhuis 30, de Heer van Dam 3 en de Heer Alberda 1 stem. Deze herstemming alzoo nog niet tot de volstrekte meerderheid hebbende geleid, gaat men over tot eene stemming tusschen de twee Heeren die alsnu de meeste stemmen hebben erlangd en is het gevolg daarvandat de Heer Thorbecke 34 en de Heer Sloet tot Oldhuis 30 stemmen verkrijgen, wordende er twee blanco biljetten in de bus gevonden. De Heer Thorbecke zal mitsdien als tweede Candidaat op de lijst worden geplaatst. Eindelijk wordt tot de stemming voor den derde Candidaat overgegaan. Bij de eerste geheel vrije stemming is de uitslag als volgtde Heer Sloct 20de Heer Anemaet 15, de Heeren Alberda en van Dam van Isselt elk 6, de Heer Mr. L. D. Storm 5, de Heeren Wichers en Mejan elk 3, de Heeren Duymar van Twist en Boreel elk 2, de Heeren van Hall, van Naamen, Lobry en Schooneveld elk 1 stem. Do tweede geheel vrije stemming heeft de volgende uitslagde Heer Ane maet 30, Sloet 26, Storm 3, van Dam en Mejan elk 2, Alberda, Wichers en Donker elk 1 stem. Er zou alsnu eene tusschenstemming moeten plaats hebben, doch de Heeren van Dam en Mejan (ter Kamer tijd willende besparen) zien uit dien hoofde van de op hen uitgebragte stemmen af. Bij de daarop gevolgde overstemming tusschen de Heeren Anemaet en Sloetbekomt de eerste 41, de tweede 24 en de Heer Mejan 1, zoodat do Heer Anemaet tot derden Candidaat is benoemd. Deze lijst zal door de commissie van stemopne mers aan Z. M. worden aangeboden in vereeniging met de Heeren Wichers, de Moraaz, Dirks en van Rosenthal. Daarna is de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. 17 Februarij. Gisteren zijn de leden der Eerste en heden die der Tweede Kamer bij den Koning toegelaten. De Koning heeft tot Voorzitter van de Tweede Kamer benoemd den Heer Mr. J. K. Baron van Goltstein, eersten Candidaat der gisteren op de lijst gebragte drie personen. Heden is tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw benoemd, den Heer Mr. M. J, van Gigh, President van het Israëlitisch oude mannen en vrouwen huis en voornaam Advokaat alhier. BUITEJN'LAjNÏKSC31E BEUIGTEN. FRANKRUKi PARIJS, 15 Februaiij. De derde en laatste beraadslaging over het voorstel van den Heer Lanjui nais betrekkelijk de ontbinding der Nationale Vergaderingis gisteren geëin digd met de aanneming van het voorstel, dat de vergadering, na het tol tot stand brengen der kieswet, den 15den April zal uiteengaan. Tegen verwachting was deze beraadslaging zeer kalm en weinig belangrijk. De Heeren Cavaignac en Dulaure die het woord zouden voeren deze voor het voorstel van den Heer Sénard bepalende dat de verkiezingen voor de eerste wetgevende vergadering eerst vier weken na de aanneming der begrooting zonden plaats hebben, zijn niet opgetreden. Het amendement van den Heer Sénard is alleen door dezen en den Heer Guichard verdedigden met 424 tegen 387 stemmen verworpen nadat een voorstel des Heeren Pyat van nage noeg gelijke strekking, met 459 tegen 347 stemmen hetzelfde lot ondergaan had. Een tweede amendement van den Heer Sénard, volgens hetwelk de kiesvergaderingen vier weken na het afkondigen der kieswet zouden worden bijeengeroepen werd door den voorsteller ingetrokken. De Ilccr Marrast met 408 van de 673 stemmen op nieuw tot Voorzitter der Vergadering verkozen. Zijn mededinger, de gewezen Minister Dufaure, had 213 stemmen erlangd, De Minister Leon Faucher heeft een plan ter viering van den 25stcn en 25stcn Februarij ingediend, waarbij men de leesten tot 4 Mei zou uitstellen en alleen een lijkdienst houden, gepaard met een uitdeeling van 500,000 fr. De Maarschalk Bugeaud heeft in een toespraak aan een Commissie van koophandel en nijverheid, een tafereel opgehangen van de ellende die het socialismus over Frankrijk zou brengen vindt een waarborg daartegen in de gevoelens door haar uitgedrukt en in den geest van het leger; zegt dat men niet gelooven moet dat geheel Parijs zoo oproerig gezind isdat er wel 800,000 stille burgers zijn dat men met moed en volharding den oproer- geest wel te boven zal komen, en dat zijne woorden te Bonrges allezins bij val hebben geworden. Een brief van den Heer Henri Carrey, Officier aan boord van een Fransch schip Valparaiso den 24stcn Nov. 11. geschrevenbevestigt weder de berigten van den ontzaggelijken voorraad van goud die in Californië te vinden is, en verhaalt onder anderen dat hij een daar aangebragt stuk goud heeft gezien van 5 Ned. en dat een Kapitein voor een lading koopwaren ter waarde van 14,000 piasters, ruim 80,000 piasters had gemaakt. ITALIË, ROME, 7 Februarij. Eergisteren had de opening der constituerende vergadering plaats. De afge vaardigden, die ten getale van 140 opgekomen waren, en grootendeels uit jongelieden bestaan, hebben zich in plegtigen oplogt van het Capitolium naar het paleis der Kanselarij begeven, alwaar de zitting door den Minister van Binnen!. Zaken, Armellinigeopend is met eene rede, waarin hij de onver- eenigbaar van het wereldlijk en geestelijk gezag der Pausen betoogde, en zoowel door de leden als door het talrijke aanwezige publiek met uitbundige toejuichingen werd ontvangen. Bij het afzenden der berigten hield de ver gadering zich bezig met de benoeming van den Voorzitter en Secretarissen, terwijl de Generaal Garribaldi even tc voren een voorstel gedaan had daartoe strekkende dat de vergadering vóór alles tot de proclamatie der repubiiek zoude overgaan. Te Parijs waren den li"1'11 tijdingen; dat den 8tten werkelijk te Rome de Republiek zou zijn uitgeroepen. De Paus heeft te Gaëta al de Kardinalen bijeengeroepen, die zich in het Koningrijk Napels bevindenten einde met hen over zeer belangrijke aangelegenheden te beraadslagen. Het vertrek of de vlugt van den Hertog van Toscane, die door deze daad de staatsregeling heelt geschonden en den Staat zonder bewind achtergelaten, heeft eene zitting van den Grooten Raad ten gevolge gehad, waarin een Voor loopig Bewind is aangesteld hetwelk reeds eenige Ministers heeft benoemd. OOSTENRIJK. AVEENEN, 12 Februarij. De Hongaarsche berigten melden dat de Generaal Ottingcr bij Debreczin, den opstandelingen een gevoeligen nederlaag zon hebben toegebragt. Ook zou Kossuth zijn ontslag hebben genomen of afgezet zijn en Madarass in zijne plaats aan het hoofd staan van den opstand. De Russen zijn op hel punt de Ooslenrijksche grenzen te overschrijden. Zevenbergen is de verzamelplaats der vlugtende Hongaarsche bendenhet leger van Generaal Bern door den toevoer uit Grosswardein en het Banaat versterkt, gaat weder aanvallender wijze te werk en vernielt alles op zijnen togt. De Luitenant-Veldmaarschalk Puchner werd dien ten gevolge dringend verzocht, uit Kronstadt en Hermannstadttwee der zuid-oostelijkste steden van Zevenbergen tegen de grenzen van AVallachyeneene dier noordelijke ge westen van Turkye, die onder bescherming van Rusland staan, waar Turkye zeer weinig, Rusland zeer veel heeft te zeggen, toch de hulp in te roepen van de Russische troepen. De Veldmaarschalk wees die verzoeken echter van de hand, als daartoe onbevoegd. De inwoners hebben daarna op eigen gezag den Russischen Generaal om zijne bescherming verzochtdie zich bereid heeft verklaardtot bescherming van den Keizerlijken eigendom troepen derwaarts te zenden.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2