BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EXJJELAÏÖ. LONDEN, 10 Februarij. Dc Nederlandsclie Gezant lieeft gisteren ter eer van Z. K. H. den Prins van Oranje eene soiree gegeven, waarbij onderscheiden booge personen tegenwoordig waren. Er komen uit de Nederlandsclie havens belangrijke hoeveelheden kandij suiker aanten gevolge van het verminderde regt op dit artikel. Gisteren avond ontstond er brand in de Lambertstreet, bij eenen uit drager waarbij 5 menschen omkwamen. De Regering blijft nog van plan om veroordeelde misdadigers naar de Kaap de Goede Hoop over te voeren. De Britsche kruisers hebben weder 5 slavenhaalders opgebragtonder welke een met 8G0 negers aan boord. De Heer Layard beeft zijne oudheidkundige nasporingen omtrent Ninive openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat de voorspellingen van Jezaïa en Ezechiël, ten opzigte van de verwoesting van Ninive, geheel bevestigd zijn. Hij deelt ook de voormalige betrekking mede, die er tusschen de Israëliten en de Assyriërs bestond. F I& A.N Si KIJK. PARIJS, 11 Februaiij. Dc Vergadering heeft gisteren met overgroote meerderheid tot de tweede lezing van het wetsontwerp op het zegel voor allerlei handels- en nijverheids- aandeelen besloten. Vervolgens is bel ontwerp van wet eener belasting op kapitalen in de doode hand, of goederen die aan zedelijke ligcharnen behoo- ren voor de tweede maal gelezen en zijn drie artikelen aangenomen. Voorts is behandeld het openen van een crediet aan den Minister van het zeewezen dat met eenige vermindering is goedgekeurd. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp over de regterlijke instellingen is het Hof van Cassatie in den hestaanden vorm behouden, en zijn verder de beraadslagingen tot de volgende zitting verdaagd. De Minister van Buitenlandsche Zaken had last gegeven dat in al dc departementen de roode mutsen van de vrijheidsboomen zouden weggenomen worden. Dit is overal zonder tegenstand van de zijde der inwoners geschied, doch te Cettc zijn te dier oorzake zware onlusten uitgebarsten, de mairie is geplunderdde handelssocieteit verbrand en drie huizen verwoest. De solda ten zijn tusschen beide moeten komen om het oproer te stillen. De Prefect heeft den Mairc geschorst en eene voorloopige stedelijke Regering aangesteld. In de Munt heerscht groote drukte; dagelijks wordt voor 600,000 fr. aan nieuwe munt geslagen. Sedert Februarij 1848 is voor 140 millioen lr., zoo in goud als zilverin omloop gebragt. Reeds begint men bijeenkomsten te vormen voor de verkiezingen voor bet wetgevend ligchaam met welk doel de vergaderingen van de elub in de straat Poitiers, die sedert eenige weken niet meer bijeenkwam, weder zullen gehouden worden. De leden der Vergadering beginnen zoo ijverig te worden in het afreizen naar hunne woningen, dat men eene commissie van 25 leden zal benoemen om de aanvragen tot verlof te beoordeelen. Dingsdag zal de derde lezing over het voorstel van Lanjuinais plaats hebben. Men vreest voor eene onstuimige vergadering, doch denkt dat de Bergpartij het onderspit zal delven. Onlangs heeft de Heer Pasquier, die Voorzitter was van het Hof der Pairs, toen Lodewijk Bonaparte van wege den aanslag te Boulogne teregt stond, hem op eene bijeenkomst bij den Minister Fallous ontmoet. De rollen waren sedert veranderd. Pasquier was nu geen Voorzitter meer, en Bona parte onderwijl de Voorzitter bij uitnemendheid geworden. De Heer Pasquier betuigde hem zijn genoegen van in zijn gezelschap te zijn, waarop de Voor zitter antwoordde: uMijnheer, ik kan mij liet genoegen dat gij thans smaakt, voorstellen, als ik mij dat herinner, hetwelk ik smaakte toen ik u voor het eerst ontmoette." De Generaal Cbangarnier houdt er thans ruiterij op na, om van de hoofdwachten en bureaux van policie verslagen in te w innenwaardoor hij binnen het uur kennis kan dragen van al wat er in de stad omgaat. De krijgsraad heeft de moordenaren van den Generaal Brea ten getale van 5, ter dood veroordeeld, en nog eenigen tot levenslange gevangenisstraf. Men zegt dat het ministerie de straf der eersten in die van de anderen zal veranderen In de wijk Balignolles is een geheim genootschap ontdekt en overval len; dc leden waren echter zoo vlug ter been dat er slechts 17 van de 60 ■zijn gevat, onder deze heeft men verscheidene lelie republikeinen berkend. ITALIË, ROME, 31 Januarij. Het Bestuur der stad beeft maatregelen genomen tegen eenen magelijken inval in den kerkdijken Staat van de zijde van Napels, en beeft de Zwitsers 4e Bologna van den eed aan den Paus ontslagen. Er worden toebereidselen gemaakt ter opening van de Constituerende ver gadering op den 5<ler' Febr.; onderscheidene leden zijn reeds hier aangekomen. De Regering beeft de Presidenten der legation van Ravenna en Fcrrara die vóór de verkiezingen bunnen post verlaten hadden, ter verantwoording opgeroepen. Te Napels heeft er hij gelegenheid der opening van de Kamers op den 29ste" Januarij een oploop plaats gehad die echter door de Regering is be dwongen. De Kamer van Afgevaardigden te Florence heeft een petitie van de Bisschoppen verworpen, die beteugelende maatregelen vroegen tegen de los bandigheid der drukpers, ten opzigte van het Roomsch Katholijk leerstelsel en zijne bedienarendat is te zeggeneen kerkelijke censuur. De Kamer heeft uitspraak gedaan, dat de tegenwoordige wetten voorde veiligheid der belangen van het altaar genoegzaam zijn. De Koning van Sardinië heeft aan de stad Venetië 600,000 lires ("een lire is min of meer 50 centen) doen toekomenter volharding in hare ver dediging tegen Oostenrijk. panssEs. BERLTJN, 10 Februarij. Het Ministerie is zeer te vreden over den uitslag der verkiezingen. Er zul len van de 234 reeds bekende keuzen, 149 tot de gematigde partij behooren. De Groothertog van Saksen-Weimar heeft bij gelegenheid der bevalling van zijne schoondochtergeboren Prinses van Oranje, bevolen, om alle aan hangige processenwegens beleediging zijnen persoon of anderen leden van bet Vorstelijk Huis aangedaan, dadelijk te vernietigen. Men verheugt zich dat de speelbanken spoedig opgeheven zullen worden, daar voorleden week te Ilombnrg, ten gevolge van verliezen van het spel wederom twee zelfmoorden hebben plaats gehad. Een Duitscber en Fransch- man hadden tot bunnen laatsten penning toe verloren. ©«STENRIJH. WEENEN, 7 Februarij. De verraderlijke aanslagen op de soldaten blijven nog voortduren. Den vorigen nacht werd wederom op een grenadier geschoten ten gevolge waar van bij dood nederstortte. Dat het openbaar vertrouwen weder toeneemt, blijkt daaruit, dat in de spaarkas alhier in de laatste dagen veel meer is ingehragt dan opgevraagd. De Akademische lessen zijn bier den lstcn dezer weder geopend doch slechts weinig studenten hebben zich aangemeld. FIANKFOIT. 9 Februarij. Het lieden bekend gemaakte bulletin betrefFende den toestand van den Aartshertog Rijksbestuurderis nog niet zeer geruststellende. Na eenige uren geslapen te hebben, openbaarde zich in den morgen weder eene lievige hoest. De aanvallen van koorts duurden nog voort. De in omloop zijnde geruchten zijn van een allezins bedenkelijken aard. Het Oostenrijksch Kabinet beeft aan bet voorloopig centraal bestuur eene nota gorigt, welke de dagteekening van den 4den dezer draagten waarin hootdzakelijk gezegd wordt dat het standpunt der Keizerlijke regering onwan kelbaar hetzeilde is gebleven. De Regering van Z. M., vond er geen bezwaar in, bet in plaats van den bondsdag door de Nationale Vergadering benoemde centraal bestuur te erkennen. Ilct nieuwe bondsbestuur zal, naar billijkheid den moeijelijken inwendigen toestand in aanmerking nemende, niet kunnen nalaten te erkennen dat de regering van Z. M. zich zelfs onder den uiter sten cirang der omstandigheden beijverde, om aan zijne uitnoodigingen gehoor te geven mits zij bet gebied der wetgeving niet raakten. De Keizerlijke regering deelt in volle mate met de Duitsche volksstam men aan deze en aan gene zijde der Oostcnrijksche grenzen in de diep gevoelde behoefte aan de wedergeboorte van Duitschland zij erkent met hen als eene eerste voorwaarde daartoe het naauwer verband tusschen de verschillende Staten. Dezen engeren band te doen ontstaan deze naauwere vereeniging en ineensmelting daar te stellen, is haars inziens, de gemeenschappelijke taak der Vorsten en Volken van Duitschland. Verre verwijderd van zich uit te sluiten, is zij veeleer bereid tot ernstige en opregte medewerking, ondersteld dat bet bier vereeniging, niet volkomene versmelting en hervorming der be staande betrekkingen geldt, en de handhaving der verschillende met levens kracht bezielde organische dcelen van Duitschland en niet hunne opheffing en vernietiging. dDc vorming van één éénigen Staat komt bet Keizerlijk kabinet niet uit voerbaar voor Oostenrijk voor, niet wenschelijk voor Duitschland. Niet uit voerbaar voor ons, want de Oostenrijksche regering mag wegens de stelling van Oostenrijk in den bond, de haar tegenover de niet-Duitscbc bestanddeelen der monarchie toekomende regten en opgelegde verpligtingen niet vergeten. Even als zij den band niet kan losmaken, welke de Duitsche en niet-Duitscbe landen van Oostenrijk sedert eeuwen zamenboudteven weinig mag zij eene eenzijdige opheffing van bare betrekking tot den Duitsebcn bond toegeven, welke een wezeritlijk bestanddeel der Europesclie verdragen uitmaakt. Maar een zoodanige eenige Staat komt ons ook niet wenschelijk voor Duitschland zijn, want bij zou niet slechts de menigvuldige behoeftende eerste morele en materiële belangende overleveringen van bet verledene en de verwachtingen voor de toekomst op velerlei wijze en innig krenken maar ook de vurig gewensebte en met naijver bewaakte ontwikkeling der politieke en persoonlijke vrijheid der Duitschers belemmerend in den weg treilen. Uit welk een oogpunt zulk eene onderneming ook beschouwd wordt, er vertooncn zich van alle zijden groote, onoverwinnelijke zwarigheden. Voor Duitschland, wijl, indien wij ons niet zeer bedriegen, aan dc verschillende

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3