BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AMSTERDAM, 8 Februarij. De Heer Mr. J. de Bosch Kemper hield gisteren in het gebouw der Maat schappij Felix Meritis eene voorlezing over de onzijdigheid in het beoordee- len der geschiedenis. Hij berispte hen die heden ten dage de daden van het voorgeslacht alleen schijnen te hennen, om die onmatig te prijzen of te laken, •waaruit zij dan eene gedragslijn voor het tegenwoordige geslacht zoeken te trekken. HÜ toonde aan dat de geschiedenis van Nederland tot hiertoe meestal be- staat uit eene geschiedenis van oorlogen door de schrijvers hij voorkeur ge boekt, zoodat wij, die bladen lezende, zouden mecnen een krijgszuchtig volk voor oogen te hebben, terwijl de aard hunner bezigheden, handel en fabrie ken vredelievend was. Reeds dit leidt tot eenzijdigheid. Hoeveel meer als men met vooringenomenheid voor een bepaald stelsel van regering of godsdienst, dit en dit alleen bij hen gaat zoeken. Immers altijd hekamplen de partijen elkander, altijd waren er bezadigden en geestdrijvers. Jan van Leydcn was een socialist van vroeger tijdzoowel als de bewonde raars van den moord der de Witten voor de dweepers van den onzen niet be hoeven onder te doen. Een terugkeer tot die tijden door sommigen voorge steld, herstelling van de denkbeelden vóór 1795 is onmogelijk en niet wen- schelijkdie tijd had zijne eigene gebreken. De begaafde spreker beloofde later te geven een overzigt over het paupe risme in Nederland van de 14de eeuw af tot heden. Uit eenige daaromtrent thans reeds gegevene wenken bleek dat bet eene dwaling is als men den zoogenaamden bloeijenden toestand van ons vaderland beschouwt in vroegeren tijd van de ramp bevrijd te zijn geweest. UTRECHT, 9 Februarij. Heden trof onze Hoogeschool een gevoelige slag, door het afsterven van een harer sieraden, den huitengewonen Hoogleeraar in de Geneeskunde, E. J. W. von Baumhaocr. Hij stierf, als zijne beroemde voorgangers Suerinan en Mul der, in den bloei des levens. Hij laat eene weduwe na, die zich slechts weinige maanden in zijn bezit mogt verheugenen had zelfs het huis nog niet betrokken hetwelk hij zich tot woning bestemd had. LEEUWARDEN, 7 Februarij. Naar men verneemt, moet aan het Stedelijk Bestuur dezer stad een voorstel zijn gedaanomtrent het beperken van het tappen van sterke dranken in kroegen alhier, niet alleen in het zoo gewenschte belang van den stillen burgermaar vooral ook om de arbeidende klasse minder in de gelegenheid te stellen, hunne sober verdiende penningen onnut te besteden en daardoor in hunne gezinnen gebrek te moeten lijden. Dat hieromtrent strengere bepalingen worden in het werk gesteld, zal ieder weldenkend inwoner dezer stad rnet genoegen te gemoet zien. GOES6 Februarij. Den lstcn dezer heeft alhier eene vergadering plaats gehad van personen, welke besloten hebben om hun Vaderland te verlaten, en zich in Amerika, het land van den arbeidneder te zetten; 106 hunner hebben bij die ge- legenheid een gedeelte der gelden gestort ter verbindtenis voor hunne vracht, en hun vertrek zal binnen korten tijd plaats hebben, terwijl meer dan twee honderd hoofden van huisgezinnen verklaard hebben, in den loop van dit jaar, na regeling hunner zaken, daartoe insgelijks te zullen besluiten. De opgewektheid daartoe ontvangt dagelijks voedsel door de gunstige berigten welke van alle zijden worden ontvangenook onder de meergegoede midden klasse is dit duidelijk te bemerken. Zeeuwsche Courant). 'SÜERTOGENBOSCH, 7 Februarij. Het berigt dat de Raad alhier eenige dagen van 's morgens ten 11 tot 's avonds 10 ure zou vergaderd geweest zijn, om allerlei bezuinigingen in te voerenten einde eene stedelijke belasting van 5 ten honderd op de huur waarde te vermijden is in vele opzigten onjuist geweest. De Raad beeft in drie dagen een paar ochtendzittingen van 2J uur en een paar avondzittingen van 5 uren gehouden, in welke besloten is tot verschillende bezuinigingen ter som van ƒ4300, en eene weigering van toelage aan de algemeene armen van ƒ11,000 en voorts nog eenige andere posten. Voorts zal die belasting op de huurwaarde niet worden ingetrokken maar gewijzigdterwijl er ook nog sprake is van een belasting op den wijn en de honden. meldtdat hare Regering toegestemd heeft in eene gewapende tusschenkoniit van Frankrijk ten zijnen voordeele. Het trekt de aandachtdat in den laalsten tijd zoo vele toevoeren van geld uil Turkyc hier aankomen gisteren bragt de stoomboot Sultan weder 130,000 aan. De Hertog van Wellington heeft in zijne betrekking van Opperbevel hebber van het leger, eene aanschrijving gedaan, betreffende eene door de Regering vastgestelde vermindering van het leger. In dat stuk wordt be paald, dat de bevelhebbers der corpsen onverwijld eene opgaaf zullen inzen den van de manschappen welke voor de dienst minder geschikt zijn en van hen, die hun ontslag verlangen; dat alle aanwerving zal stilstaan, tot dat de sterkte der corpsen zal gedaald zijn beneden het nu bepaalde bedrag. Voor elk der 43 in bet Koningrijk dienstdoende regementcnis de sterkte vastgesteld op 750 man (soldaten en onder-officieren), benevens 47 sergeanten en 17 tamboers; voor de in de koloniën gestationneerde regementen op 770 man. De sterkte der in Oost-Indië en in Australië aanwezige regementen blijft op 1,000, en die der in twee bataillons verdeelde corpsen op 1,200 man. Door deze verandering zal, volgens eene vroeger gedane opgaaf, het leger met 10,000 man verminderd worden. De vergadering van Spaansche fondsenhoudersbeden gehouden heeft besloten, onder dankbetuiging aan de Hollandsche commissie, de door haar naar Madrid afgevaardigden te magtigenom schikkingen met de Spaansche regering aan te gaanonder goedkeuring van de Engelschc fondsenhouders. Van wege de Hollandsche commissie werd medegedeeld, dat de onkosten naar Madrid, die zeker vijfmalen de daartoe voorhanden zijnde som bedroegen, gedeeltelijk gedragen zouden worden door de Heeren Afgevaardigden, en dat ze gedeeltelijk door de commissie waren bijeengebragtwaarop de Voorzitter verklaarde, dat de Engelsche fondsenhouders natuurlijk daaromtrent geene verpligting aan de Hollanders zouden willen hebben. Henry Collins, de befaamde smit en huwelijkssluiter van Gretna-Green is dezer dagen in den ouderdom van 71 jaren te Lamerton-Tell in Schotland overleden. Gedurende 23 jaren had hij, naar men berekent, omstreeks 7,000 huwelijken gesloten. Daar hij voor ieder derzelvc een honorarium van 10 a 20 guineas nam, naar gelang van ieders vermogen, is bet te begrijpen dat hij een hoogst aanzienlijk vermogen nalaat. De laatste stoomboot uit Amerika beeft onderscheiden orders voor goe deren aangebragt, omdat op de markten groote behoefte was ontstaan, we gens de menigvuldige verzendingen naar Californië. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Februarij. De Nationale Vergadering beeft gisteren het voorstel van den Heer Lanjui- nais aangenomen, en alzoo besloten tot hare ontbinding met den 15den April. Nadat dit besluit met 470 tegen 337, en dus met eene meerderheid van 133 stemmen genomen was, beeft de vergadering nog met 445 tegen 373 stemmen een voorstel aangenomen van de Heeren Dezaimeris en Pascal Duprat, volgens hetwelk door haarhehalve de drie in het voorstel van den Heer Lanjuinais opgenoemde organieke wetten, zoo mogelijk ook nog de begrooling voor 1849 zou worden vastgesteld. Ofschoon er nog een derde beraadslaging over dit ontwerp moet plaats hebben, hield men de zaak voor beslist. De Sénard stelde nog een amendement voor, hetwelk strekte om aan de verga dering de bevoegdheid te laten om haar bestaan langer te rekken, dan het voorstel van den Heer Lanjuinais medebrengt. Dat amendement werd door den Heer Sénard met veel bekwaamheid toegelicht, doch met niet minder bekwaamheid door den Heer Dufaure bestredendie zich daarbij met veel rondborstigheid voor de handhaving der republiek verklaarde en zich sterk uitliet tegen hen, die alleen om de bestaande regering omver te werpen, de ontbinding der tegenwoordige vergadering verlangden. In de zitting van gisteren zijn nog voorstellen gedaan van drie wetten, die de Vergadering nog voor zij uiteen zal gaan zou vaststellen, welke voor stellen echter bij stemming zijn verworpen. Verder is er geen bijzonder nieuws, de stad is rustig en niets toont de aftre ding van een der Ministers aan. Er was gemeld dat de Hoogl. Lherminier zijn ontslag wel gevraagd, maar niet verkregen had thans wordt gemeld dat het aangevraagd ontslag dadelijk is toegestaan. TOSCANE. FLORENCE, 28 Januarij. De opschuddingen op straat zijn zoo menigvuldig, dat daarop gewoonlijk weinig acht wordt geslagen. Gisteren evenwel was het oproer geweldig. Eenige honderde lieden hebben de wachthuizen der militie aangetast. Van weerszijden zijn verscheidene personen gedood of gekwetst. Het eigentlijk plan der muiters is niet regt bekend. De ultra-deinokratische bladen keuren den aanslag af. Het weleer zoo gelukkige, rustige en welbestuurde Toscane, is thans het tooneel van gebrek tweedragt en geweld. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 Februarij. De laatste Icgerberigten uit Hongarije melden, dat de troepen den 21slen Jannarij, na een bloedig gevecht van 7 uren, bij Hermannstadt eene schit terende overwinning op de opstandelingen hadden behaaldwaarbij veel buit en gevangenen in de handen der troepen vielen. Leopoldsladt heeft zich den 2dcn Februarij op genade of ongenade overgegeven den 30slen Januarij had de Generaal-Majoor Trebersbcrg de voorsteden der vesting Essegg stormender hand ingenomen. ENCEEANB. LONDEN, 7 Februarij. Gisteren heeft in het Huis der Gemeenten de Heer Anstey een voorstel ge daan tot verdere intrekking van eenige nog bestaande oude bepalingen tegen de Roomsch-Katholijken. Nadat dit voorstel door de Ministers bestreden was, is het met 43 tegen 41 stemmen verworpen. Een ander voorstel van den Minister Greyom de opheffing van de habeas- corpus-acle in Ierland nog te laten voortduren, is met 221 tegen 18 stem men goedgekeurd. De Kanselier heeft verklaard dat, behalve eene som van 185,000 uit bijzondere bronnen voortspruitende, er nog 50,000 noodig was ter on dersteuning der armen in Ierland. Over het verleenen dier som zou nader beraadslaagd worden. Zoo als gemeld wordtzou de Koningin een brief aan den Paus ge schreven hebben, waarin zij haar leedwezen in zijn ongeval uitdrukt, en

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2