menzoo zult gij voorzeker van oordcel zijnze in te trekkenof de bepa lingen er van te wijzigen. Mijne Heeren van de Kaniet der Gemeenten sik lieb gelast, dat de begrootingen voor de tegenwoordige dienst u onderwerpen zullen worden; al onze zorgen hebben gestrekt om er bezuinigin gen op in te voeren. De tegenwoordige staat van zaken heeft mij veroorloofdaanzienlijke be sparingen op de ramingen van het vorige jaar, in te brengen. My lords en Mijne Heeren! »Met voldoening mag ik opmerken, dat, te midden van de stuiptrekkin gen die onderscheiden dcelen van Europa geteisterd hebbende rust in dit gedeelte van het Verecnigd Koningrijk niets is gestoord. sDc opstand in Ierland heeft zich niet hernieuwd, er heerscht evenwel nog altijd een geest van ontevredenheid, en met leedwezen zie ik mij genoodzaakt het verlengen der volmagt, die het u noodig is voorgekomen, mij tot hand having van de openbare rust te verleenen, nog voor eeuigen tijd te verlengen. »Tot mijn groot genoegen mag ik opmerken, dat de handel zich herstelt van de schokken, die ik hij het aanvang nemen der vorige jaarzitting te be treuren had. Ook de toestand der fabriek-districten is bemoedigenderdan die in langen tijd was geweest. Evenzeer acht ik mij gelukkig, op eene voortgaande verbetering in den staat der inkomsten te mogen wijzen. »lk heb evenwel te betreuren, dat de op nieuw onvoldoende aardappelen oogst, in sommige deelen van Ierland verregaande nooddruft veroorzaakt heeft. »De uitkomsten van het in werking brengen der armwelten in Ierland, zullen noodwendig een ernstig onderzoek van uwe zijde vcreischen, en alle maatregelen die zullen kunnen strekken, oin deze wetten gunstig te wijzigen en den toestand der bevolking te verbeteren, zullen mijne hartelijke goed keuring verwerven. s Met trots en erkentelijkheid gewaag ik van den goeden geest van mijn volk en van die gehechtheid, die het aan onze instellingen heeft betoond, ge durende een tijdvak van handels-rnoeijelijkhedenvan schaarschte en van staatkundige omwentelingen. alk smeek de bescherming des Allerhoogsten al, op dat hij onze voort gangen moge zegenen, en ik vertrouw, dat gij mij behulpzaam zult zijn in het handhaven van onze staatsregeling, gegrond als deze is op de beginselen van vrijheid en van regt." H. M. heeft den Heer John Smith die vele jaren in China als zende ling had verkeerdbenoemd tot Bisschop te Hongkong. De Engelsche krijgsmagt in Oost-Indic bestaat thans uit 250,000 man 50,000 man meer dan vóór 10 jaren. FR ANA RIJK» PARIJS, 3 Fchruaiij. De Minister van Openbaar Onderwijs heeft het hem door den Hoogleeraar Ijhcrminier verzocht ontslag niet toegestaan, maar hem een verlof van 2 ja ren gegeven, welke hij waarschijnlijk zal besteden om eene Zwitsersche Hooge- school te bezoeken. Het getal der inhechtenisnemingen wegens de zamenspanning van den 29stcn beloopt thans meer dan twee honderd, en de justitie is ten gevolge van huiszoekingen bij cenigen der beschuldigden van hoogst belangrijke be wijsstukken meester geworden. Sedert gisteren zijn de verhooren begonnen. De Colonel Forestier is heden avond in vrijheid gesteld. De geheime genootschappen, die na de omwenteling van Februarij zijn blijven bestaan, waren sedert het besluit van 28 Julij betrekkelijk de clubs en de geheime vereenigingen, zoowel te Parijs als in de departementen, onder den vorm van Comité's voor de verkiezingen in stand gehouden. Tusschen sommige van deze vereenigingen hadden er ernstige botsingen plaats gehad hij gelegenheid van de verkiezing van den President der Republiekmaar tegen het einde der maand December was er eene toenaderingen genoot schappendie elkander vroeger vijandig waren, hadden zich verecnigd met het doel, om door middel van publicatien, redevoeringen en adressen den omwentelingsgeest aan te wakkeren. Gedurig komen er nog berigten in van oproerige bewegingen op vele plaat sen in de Departementen uitgebroken of in tijds ontdekt, waaruit dus blijkt dat de roode republiek weder een groot algemeen plan tot omverwerping der Regering had beraamd. In de zitting van gisteren heeft de Heer Worhaye verslag gedaan omtrent het voorstel van 57 roode repuhlikeinsche Afgevaardigden om de Regering rekenschap te vragen van de groote militaire magt, die zij den 29sten 11. op de been hadden gebragt. De Heer Worhaye heeft in zijn verslag betoogd, op grond der nog weinig bevestigde orde van zaken en de heerschende kwaad willigheid, hoe welberaden de Regering haren pligt had gedaan, en voor gesteld zulk een onderzoek te verwerpen. Naauwlijks was de regering deze moeijelijkheid te boven of er ontstond een scherpe woordenwisseling over de aanprijzing in sommige departementale dagbladen eener ontbinding van de Vergadering, waarbij de afgevaardigde Perrée beweerde, dat de prefecten tot ondersteuning van dit denkbeeld ver zocht zijn, en dat die berigten onder het adres van den Minister van Binnenl. Zaken waren verzonden. Deze heeft zulks ontkend en beweerd dat het in alle gevalle buiten zijn weten was geschied. De Ministers de Falloux en Odilon Barrot zijn den Minister Faucher te hulp gekomen, doch Perrée heeft volgehouden; daarop heeft de afgevaardigde Coralli verlangd dat de leden der Vergadering zich zouden verklaren, wie vóór het bewind waren, en wie tegen. De Ministers verlangden dat men de zaak zou laten rusten doch het hielp niet. Men is tot stemming overgegaan de uitslag echter was bij de verzen ding van dit berigt nog onbekend. Zie verder. De Generaal de Lamoricière, die als Onder-Voorzitter het beleid der Ver gadering op zich had genomen, heeft verklaard dat de Fransche volksverte genwoordigers het lastigste corps was waarover hij ooit bevel had gevoerd. 4 Februarij. De stemming is afgeloopen. Met 407 stemmen tegen 387 is het voorstel der Ministers, om tot de orde van den dag over te gaan, verworpen. Zoo schijnt de Vergadering nn, zegt het Journal des Débats, den Voorzitter, die zes weken geleden door meer dan 5 inillioen Franschen was verkozen, en die de Ministers koos die zijn versrouwen bezittente zullen dwingenom of met haar een' feilen strijd aan te gaan, o/die Ministers aan te nemen die het haar zal behagen hem toe te voegen. Wij wisten wel, vervolgt dit blad, dat de staatsregeling vreesclijke vraag stukken ter oplossing aanboodmaar hadden ze toch nog niet zoo vroeg ge wacht. Thans is het voor die lieden, die vreezen dat het ministerie hun bij de aanstaande verkiezingen niet genegen is, van 't hoogste belang, dat ministerie omver te werpen. En ziedaar hoe, drie maanden na de afkondiging van de staatsregeling, een' botsing van magten uitbarst, die de oudste en stevigste staatsregelingen in gevaar zou brengen Wij waren dan nog niet genoeg door gevaren omgevenwij leden nog niet genoeg Het ontbrak ons nog aan een' worsteling tusschen de wetgevende en uitvoerende magt. Het getal der vragen om toelating tot de koloniën bedraagt reeds 28,000, zoo uit Parijs als van elders; onderwijl heeft de Minister van Oorlog den Voorzitter der landbouwende volkplantingen in Algerië, die hem zeer gedrongen heeft om toch de bezendingen te hervatten, geantwoord dat znlks pas na cenige maanden kan plaats hebbenten gevolge waarvan de bureaux zijn opgeheven. Gisteren zijn meer dan 150 personen aan de godshuizen te Parijs alge- wezen. Het beheer dier gestichten is verpligt om de renten te verkoopen, daar zij geen millioen bij de stad kan leencn, wier kas zelf in zeer berooiden toe stand verkeert. Een dagblad meldt, dat toen men eenige jaren geleden een gedeelte van het oude kasteel van de Roque d'Ondres slechttemen bevond dat de uiteinden der eikenhouten balken, die in den munr zaten, in goeden staat waren bewaard geblevenofschoon men vermoedde dat deze balken daar meer dan 600 jaren zouden gelegen hebben. Deze uiteinden waren met bla den knrk omgeven. Ook bevond mentoen de oude kerk der Benedictijnen te Bayonne was afgebroken dat de dennen balken geheel verrot en worm stekig waren behalve de uiteindendie even als in eerstgeineld geval met kurkbladen waren overtrokken. Zij waren in den muur nog ingesloten door een laag van vetachtige kleiaarde, welke tusschen de kurk en bet metselwerk zat. Deze buitengewone voorbeelden van het langen tijd in goeden staat be waard blijven van timmerhout zijn waarschijnlijk aan de kurkenbladen toe te schrijven, en in allen gevalle verdient het beproefd te worden. ITALIË, ROME, 28 Januarij. Volgens de Romeinsche bladen hebben bij de verkiezingen voor de consti tuerende Vergadering, die eergisteren gehouden zijn, rust en orde geheerscht. Ook hadden onderscheiden geestelijken zich met de verkiezingen ingelaten, en, zoo als gezegd wordt, het verheven voorbeeld gegeven van de verccniging der volksheerschappij met de godsdienst. De uitslag der verkiezingen was no" niet bekend. Het tegenwoordig bestuur van den Romeinschcn Staat heeft bij gele genheid der belangrijke gebeurtenis, namelijk der verkiezingen voor eene volksregering, een besluit uitgevaardigd, waarbij in den geheelen Kerkeüjken Staat aan alle misdadigers een afslag van 2 jaren van hunne nog te onder gane gevangenisstraf wordt verleendmet uitzondering van moordenaars en van degenen, die bij herhaling wegens misdaad gestraft zijn. Al degenen, wier straltijd minder dan 2 jaren bedraagt, zijn dadelijk in vrijheid gesteld. Dit loslaten van misdadigers beeft reeds droevige gevolgen gehad onder an deren hebben te Bologna op klaar ligten dag aanvallen op personen en eigen dommen plaats. Er zijn georganiseerde benden dieven en moordenaars. Voorts bad het bewind afgekondigd dat het de tijding ontvangen had, dat de Generaal Zucchi zich gereed maakte, om een inval in de Marken te doen; maar tevens de bewoners dier landstreek vermaand zich niet te verontrus ten vermits de Regering de noodige maatregelen bad genomen, om overal de orde te handhaveb. Florence is in den avond van den 27sten hot tooneel geweest van bloe dige onlusten. De pastoor van de kerk St. Felicita is doodelijk gewond. De Alba schrijft dc verantwoordelijkheid van deze onlusten toe aan de partij van den ternggang. De Koning van Sardinië heeft, opdat zijn afgevaardigde hij den Paus te Gacta zou toegelaten worden toegestemd om zijne diplomatieke betrekkin gen met Rome af te breken zoodat het cenig lid van het Sardinisch gezant schap te Rome, de Graaf della Minerva, is teruggeroepen. De I'iemontesche Regering heeft geprotesteerd tegen de schending van den wapenstilstand van den kant van Oostenrijk. In den nacht van den 18dcn is de stoomboot, waarop de Koning van Napels van Gaëta naar zijne hoofdstad wederkeerde, zoo hevig tegen eene andere boot gestooten, dat, van de Koninklijke boot 4 personen in het water stortten en onder deze de Russische Gezantschaps-Sccretarisdie zijnen dood in de golven vond.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2