LEYDSCHE COURANT De Courant wordt Maandag, Woensdag en rij dag uitgegeven uit Zuturdag avond. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG 7 FEBRUARIJ. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. bini\ejnla]ndsche bersten. LEYDEN, 6 February. Op aanstaanden Donderdag den 8stcn dezer, den gedenkdag van de stich ting der Teydsclic Hoogeschoolzal de Hooggeleerde Heer Rutgers zijne be trekking als Rector-Magnificus door bet houden eener plegtige Latijnsehe re devoering, in bet groot auditorium der Hoogescboolten 12 ure, nederleg- gen, en bet Rectoraal overgeven aan den Hooggeleerden Heer G. C. B. Suringar. Naar men verneemt heelt Z. M., in verband met de bezuinigingen, welke bij bet rapport der tijdelijke Ministers van den 13dcQ November 11. zijn voorgesteldeene vermindering bij het wapen der infanterie bevolenzoodat bij bet depót-bataillon van ieder der 8 regimenten infanterie, 2 compagniën worden opgeheven, behalve nog andere verminderingen, welke in bet perso neel van die regimenten en van het regiment grenadiers en jagers gelijktijdig zijn voorgeschreven. De Minister van Oorlog heelt aangekondigd, dat in de helft van deze maand, te Maastricht, Nijmegen, 's HertogenboschDelft en Amersfoort, 235 paarden zullen veikocht worden, tot het wapen der artillerie behoo- rende. Uit Haarlem meldt men dat de Staats-Commissie voor het Hooger On derwijs den 3lle" dezer aldaar hare eerste bijeenkomst bad gehouden, en deze week bare werkzaamheden zou voortzetten. Staat aanwijzende het aantal Reizigers, benevens de opbrengsten gedu rende de maand Januarij 1849 op den llollandschen IJzeren Spoorweg. Vertrek van Aantal Reizigers. Opbrengst van Reizigers 12,063.00 263 - 97.92 i - 4,053.40 De Vogelenzang 305 - 201.90 - 21.65 - 201.10 - 301.80 - 170.80 - 4,210.10 - 186.75 Nieuw Oost-Einde 114 - 126.10 - 8,672.85 - 90.10 Delft 5,287 - 2,568.35 - 1,271.55 Rotterdam 8,605 - 7,817.95 - 15,320.33 Totaal-Generaal 49,094 57,375.65} 's GR AVENHAGE5 February. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft zijnen Secretaris, den Heer I,. van Bronkhorst, gemagtigd, ten behoeve van de weduwen en wcczen der onlangs omgekomen Scheveningsche visschers, eene gilt van 100 uit te reiken. Gisteren is alhier overleden F. A. Graaf van der Goltz, sedert 1818 lid van de Eerste Kamer der Stalen-GcneraalCommandeur der Militaire Willemsorde, enz. De Staats Courant bevat bet volgend Koninkl. besluit van 9 Januarij: op liet rapport van de Ministers van Hervormde Eeredicnst en Binncnlandsche Zaken, omtrent een request van Armverzorgers der Christelijke afgescheidene gemeente te Almkerk en Emmikhovcnstrekkende om zich te beklagen dat bun subsidie uit de burgerlijke kas geweigerd wordt, niettegenstaande zij als ingezetenen bezwaard worden door den last, welke ontslaat uit de subsidie die uit de burgerlijke kas aan de diakonic der Hervormde gemeente jaarlijks wordt toegelegd, en hierin voorziening verzoekende, te dien effecte dat de leden der Christelijke afgescheidene gemeente mogen worden ontheven van de verpligting om hij te dragen tot de subsidie die uit de burgerlijke bas aan de diakonie der Hervormde gemeente jaarlijks wordt toegelegd, of wel, dat de armen der Christelijke afgescheidene gemeente aandeel verkrijgen in gezegde subsidie te verklaren, 1». dat de voorwaarden der toelating van Christelijke afge scheidene gemeenteningevolge vroegere besluiten, niet kunnen worden opgevat of uitgelegd in zoodanigen zin, als of die gemeenten daardoor ten opzigte van het erlangen van subsidie voor hunne armen uit de plaatselijke kassen, min der aanspraak zouden hebben dan de gemeenten die lot andere Kerkgenoot schappen behooren; dat in dit opzigt de gedachte voorwaarden niets toevoegen ol afnemen, en dat mitsdien de armbesturen der Christelijke afgescheidene gemeenten op subsidie uit de plaatselijke kassen geen meerdere of mindere aanspraak hebben, dan ieder ander kerkelijk armbestuur; 2°. met het oog op deze verklaring van het regt verstand der voormelde besluiten, de requestranten met hun verzoek om subsidie voor hunne diako nie, nader te verwijzen aan de gemeentebesturen waaronder zij behooren; 3°. aan de requestranten te kennen te geven dat er geene termen bestaan tot gunstige overweging van hun requestin zooverre bet suhordinaat de strekking heelt, om de leden hunner Christelijke afgescheidene gemeente te ontheffen van lasten die zijeven als hunne mede ingezetenen als leden der burgerlijke gemeente hebben te dragen. 6 February. In deze Residentie is aangekomen en in het Hotel de l'Europe afgestapt, Z. Exr. de Staatsraad Borret, Gouverneur der provincie Noord-Brabant. Z. Exc. zal heden middag ten Hove dineren. II. K. H. Prinses Albert van Pruisscn heeft 20 aandeelen genomen in de verloting der schilderijen door het genootschap Amicitia bijeengebragtten voordeele der armen. ROTTERDAM, 5 February. Bij den Notaris Cazaux alhier is thans eene geldlecning geopend groot ƒ510,000 rentende 4} pCt., ter bebouwing met kapitale huizen en pakhui zen van het onverkochte gedeelte van het Nieuwe Werk. Deze negotiatie tot stand bomende, is het gehcele werk aanbesteed aan de timmerlieden J. en P. van Limburgh en G. de Haas en Zoon, volgens het plan van den Heer van Dam, architect der nieuw in aanbouw zijnde Zuiderkerk, ter somma van ruitn ƒ400,000, welke beide Hoeren in deze geldlecning deelgenooten zijn voor ƒ100,000. De gunstige meening, die voor dit grootc werk bestaat, maakt den uitslag niet twijfelachtig; doch het bouwen van pakhuizen daar ter plaatse, stelt de verwezentlijking ter bekoming van een entrepöt-dok alhier meer en meer op den achtergrond. In genoemde leening was reeds voor bijna ƒ340,000 aandeel genomen. De overige percelen van vak B, op den gcmelden onbebouwden grond, zijn sedert ten behoeve dier onderneming door bovengenoemde timmerlieden voor ƒ51,500 verkocht. BÜ1TEJNLAjMDSCH E BEKHjTKiV ENGEUN" LONDEN, 3 February. De jaarzitting van het Parlement is den lsten onder de gebruikelijke pleg- tigheden door de Koningin geopend met de volgende Troonrede Mylords en Mijne Beeren Het tijdstip daar zijnde, waarop de werkzaamheden van het Parlement gewoonlijk worden hervat, heb ik u bijeengeroepen tol bet vervullen van uwe gewigtige pligten. «Ik mag het genoegen hebben u mede te dcelendat zoo in het noorden als in bet zuiden van Europa door de oorlogvoerende partijen bewilligd is geworden in eene wapenschorsing ter onderhandeling over de voorwaarden des v redes." Na omtrent de tusschenkomst op Sicilië nog in bijzonderheden te zijn ge treden vervolgt H. M. aldus: «In Punjab is een opstand van dreigenden aard uitgebarsten, en tot handhaving van den vrede in die strekenheeft de Gouverneur-Generaal der Indien zich verpligt gezien, geduchte strijdkrachten bijeen te zamelen, die op dit oogenblik met krijgsbedrijven tegen de oproerlingen bezig zijn. De rust van het Engelsch-Indië is evenwel door die, in geenen deele uitgelokte oproerengeenszins gestoord. «De beperkingen door de navigatiewetten aan den handel opgelegd, wor den door mij op nieuw aan uwe aandacht aanbevolen. Zoo het u voorkomt dat die wetten, betzij geheel, hetzij gedeeltelijk onnoodig zijn tot handha ving van onze magt ter zee, terwijl zij den handel en de nijverheid verlam-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1