LEYDSCHE COURANT/ 1849. VRIJDAG 2 FEBRUARIJ. BINNE1NLANDSCHE BER8GTEN. j)e Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven7?i'c raw Maandag komt vit Zoturdag arand. De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LKYDEN, 1 Februarij. Heden wordt alhier de 41stc verjaardag van H. K. 11. Prinses Frederilc der Nederlanden op de gebruikelijke wijze gevierd. Naar men verneemt, zal in liet begin der maand Maart, onder de bescherming van de albicr gevestigde Maatschappij van Toonkunst, een groot Concert gegeven worden waarvan de opbrengst bestemd zal zijn om een zeer verdienstelijken kwcekeling der Maatschappelijke Muzijkschool gelegenheid te geven, zijne muzijkale studie aan een der buitenlandscho Conservatoires voort te zetten. In bet belang der goede zaak mccnen wij de aandacht van onze Sladgenoolen op dit plan te moeten vestigen in afwachting van eene nadere en stellige bekendmaking. Z. M. heeft benoemd in bet Prov. Collcgie van toczigt op de Kerke lijke Administratie der Hervormden in Zuid-Holland op nieuw: Jhr. L. R. Gevaerts, Staatsraad in buitengewronc dienst, en in plaats van wijlen Mr. E. R. van W'elderen Baron Rengers, den Heer U. A. Just de la Paissièrc, Griffier der Provinciale Staten. De Gouverneur van Zuid-Holland beeft bepaald, dat de loling voor do Nationale Militie alhier op Donderdag en Vrijdag den lslcn en 2l,en Maart zal plaats hebben. Voorts dat de zittingen der Militieraden zullen gehouden wor den den 12d,'n Februarij den 26sten Maart, den 16den en den 30sten April. In 1848 zijn in de Nedcrlandschc havens ingeklaard 5,835 schepen van 916,684 tonnen, behalve 335 in ballast; uitgeklaard 3,973 schepen lan 002,338 tonnen en 2,781 in ballast. In de vaart waren in bet geheel 2,14G schepen van 383,583 tonnen. Volgens herigt van de Kaap de Goede Hoop, waren den 8slcn der vorige maand in de Tafelbaai birmcngeloopen 'sLands fregat Prins van Oranje, Kapitein ter Zee Bouriciusuit Texel, en liet stoomschip Phoenix, Luitenant ter zee lst,! klasse May, van Rotterdam, beide naar Batavia bestemd. l'it de provinciale begrooting van Utrecht blijkt, dat de inkomsten en uitgaven voor dit jaar bepaald zijn op 103,042.37). Den 29<tcn Januarij jl. beeft te Heerlen (Hertogdom Limburg) eene nieuwe verkiezing plaats gehad voor de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal opengevallen dóór bet bedanken van den Baron van Scberpenzecl Hcusch die voor het district Siltard zitting nemen zal. De verkiezing is niet 200 van de 392 stemmen gevallen op Jhr. L. L. G. M. de Villers de Pi té. 's GRAVENHAGË 1 Februarij. Z. M. heeft aan de volgende R. K. Geestelijken in Limburg pensioen ver leend, als aan A. BroekholF te Neer 445 11. A. C. Dcfrcsne te Maastricht 510, en J. v. d. Ven te Megel 340. Het bcrigt, dat Prinses Albert van Pruissen naar Italië zou vertrekken, is bevonden geheel en al onwaar te zijn. Bij het naderen van bet tijdstip der opening van de nieuwe Kamers der Stalen-Generaal (Dingsdag 13 dezer), acht men het niet ongepast te her inneren aan de volgende artikelen van het voorloopig Kies reglement, die tot de eerste werkzaamheden der Kamers betrekking hebben. Art. 20. Na afloop der stemopneming worden de beide processen-verbaal, staande de vergadering, opgemaakt, en, na voorlezing door den Voorzitter, met twee stem-opnemers gctcckend. Zij behelzen 1°. de namen der Kiezers die gestemd hebben2". de namen der personenop wie stemmen zijn uitgchragt en bet getal der op ieder uitgebragte stemmen. De tegenwoordig zijnde Kiezers kunnen besluiten, dat alleen het tweede gedeelte zal worden voorgelezen. Art. 25. Ilij, die tot lid der Tweede Kamer is verkozen, ontvangt van de Gedeputeerde Staten een door den Voorzitter gctcckend uittreksel van het in art. 20 bedoelde proces-verbaal waaruit van zijne verkiezing blijkt. Dit uittreksel is de geloofsbrief van den afgevaardigde, waarnevens hij aan de Kamer overlegt: 1°. een uittreksel uit de registers van geboorte, of, bij gemis, eene acte van bekendheid, waaruit tijd en plaats zijner geboorte blij ken 2". eene door hem zeiven af te geven verklaring, vermeldende alle openbare betrekkingen die hij bekleedt. Art. 29. De door den Koning gekozene leden der Eerste Kamer, ontvan gen van de Gedeputeerde Staten der provincie, in welke zij tot Cmdidaten werden verkozen, ieder gelijk uittreksel als in het eerste gedeelte van art. 25 is vermeld, om, benevens het besluit des Konings, waarbij zij zijn gekozen, bun tot geloofsbrief te strekken. Art. 29. De door den Koning gekozene leden der Eerste Kamer, ontvan gen van de Gedeputeerde Staten der provincie, in welke zij tot Candidatcn werden verkozenieder gelijk uittreksel als in het eerste gedeelte van art. 25 is vermeld, om, benevens bet besluit des Konings, waarbij zij zijn gekozen, bun tot geloofsbrief te strekken. Zij leggen daarbij aan de Eerste Kamer over gelijke stukken als onder n°. 1 en 2 van bet laatste gedeelte van datzelfde art. 25 worden gevorderd. Art. 30. Indien een of meer gekozen leden der Eerste Kamer die benoe ming niet aanvaarden ot bevonden worden dc wettelijke vercischtcn niet te bezitten, kiest de Koning andere in hunne plaats, uit dezelfde voordragt van Candidatcnin het vorig artikel vermeld. Art. 31. Vóór de opening der Eeiste Kamer van de Statcn-Gencraal be noemt de Koning baren Voorzitter. Bij het openen der Tweede Kamer bekleedt de oudste van jaren den Voor- zittersstoel. In beide Kamers benoemen de Voorzitters drie Commissiënelk van drie ledentot onderzoek der geloofsbrieven. Na afloop van dat onderzoek in de Tweede Kamer, althans zooveel het zonder uitstel kan worden ten einde gebragt, maakt deze Kamer, uit de toegelatene afgevaardigden zamcngcstcld eene lijst op van drie leden, aan den Koning, ter benoeming van haren Voorzitter aan te bieden. Beide Kamers houden zich, tot dat zij nieuwe bepalingen hebben vastge steld, aan de laatste vastgestelde reglementen van orde der vorige Kamers. lit deze bepalingen vloeit voort, dat onder de eerste werkzaamheden der Kamers zullen behooren1°. bet onderzoeken van de geloofsbrieven der leden 2°. verkiezing van Candidatcn voor ccncn Voorzitter der Tweede Kamer; en 3°. vaststelling van nieuwe reglementen van orde. Ook verwacht men beraad- slaging over dc vraag, of het antwoord op de openingsrede, gelijk vroeger, door de beide Kamers der Staten-Generaal gezamenlijkdan wel door elke dier Kamers afzonderlijk zal worden vastgesteld en aangeboden, daar art. 113 der Grondwet bepaaltdat andere voordragtendan voorstellen van wet door elke Kamer afzonderlijk aan den Koning kunnen worden gedaan. Uit het verslag der Commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, over de door Gedeputeerde Staten ingediende begrooting, tot welke Commissie door den Voorzitter benoemd waren do lleeren Jhr. Mr. II. J. Caan Jhr. Mr. G. I,. II. Hooft, Jhr. Mr. P. 11. van de Wall, J. F. Hoffmann, Mr. 11. van BcrkelP. du Ricu .Jhr. L. R. Gevaerts, Jhr. A. L. van Hele- ren Gevers, W. YsermanA. Kwak van Zwarlewaal, A. Vlielandcr en D. van Weel van Sommelsdijk, is gebleken dat die Commissie zich met de voordragt heeft vereenigdzoodat die begrooting is bepaald als volgt: Ontvangsten. Iloofdst. I. Buitengewone Ontvangsten 2,356.00. 11. Opeenten op 's Rijks belastingen. -217,090.00. 111. Baten en inkomsten spruitende uit voorwerjien aan bet beheer der Staten opgedragen - 4,308.59. IV. Alle andere middelen aan de provincie te vcr- - 9,554.77. Totaal ƒ233,309.30. Ijit/javen. Iloofdst. I. Finantiële aangelegenheden der prov incie in het 840,00. II. - 25,820.00. III. - 5,825.00. IV. -13G, 5G7.00. V. VI. VII. - 2,300.00. VIII. IX. - 3,100.00. X. - 13,357.36. Totaal ƒ233,309.36.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1